Ve jménu otce

• Irsko In the Name of the Father (více)

Falešně obviněn a neprávem uvězněn bojoval za spravedlnost, aby očistil jméno svého otce... Ve svém třetím celovečerním filmu se Jim Sheridan vrátil k případu tzv. Guildfordské čtyřky, v 70. letech neprávem odsouzené za účast na atentátu IRA. Drama podle tragického osudu Gerryho Conlona, který sám popsal v knize Prokázaná nevina, spojuje drsné vězeňské a vášnivé právní drama o neúnavném boji za spravedlnost s emotivním příběhem o komplikovaném vztahu otce a syna. Conlon byl v roce 1974 jako jednadvacetiletý odsouzen za účast na bombovém útoku v anglickém městě Guildford, při němž zemřelo pět lidí. Jeho nevinu soud uznal až po patnácti letech, o další dva roky později a v podstatě příliš pozdě pro všechny byly anulovány rozsudky nad sedmi členy Conlonovy rodiny (včetně jeho otce), uvězněnými za napomáhání IRA v roce 1976... Silné politické drama o boji za spravedlnost vyhrálo Berlinale a bylo nominováno na sedm Oscarů. Sheridan scénář napsal spolu s tehdy debutujícím scenáristou Terrym Georgem, belfastským rodákem, který v 70. letech sám strávil pár let v nechvalně proslulém britském vězení Maze. Kratší vězeňskou zkušenost kvůli filmu podstoupil i Daniel Day-Lewis, který pro roli ztratil přes dvacet kilogramů tělesné váhy a nechal se i vyslýchat, polévat vodou a urážet. Za svůj výkon získal svou druhou oscarovou nominaci. (Česká televize)

Jorge-Z

Strhující výkon Daniela Day-Lewise ještě umocňuje celou atmosféru filmu. Opravdu jsem nevěřil, že i takové procesy jako za nacistů a komunistů se mohli dít klidně i ve Velké Británii. ()

Theresia

Film uchvacující svou opravdovostí. Day-Lewis hraje jako kdyby to byl on, na kom byla spáchána ta křivda. Jste konsternováni a prožíváte vše s ním. Třeba když se raduje ze svobody na lodi a zpívá si Like a roling stone nebo ho tlučou a vyslýchají pro něco o čem nemá ani páru nebo když spolu s ostatními vězni sleduje Kmotra nebo když čeká na zprávu o otcově smrti, vlastně neustále je na co se dívat. Odpykávat si trest za někoho jiného a být nevinný ...o to tady jde. ()

aLPaC

Bravurní, opravdu bravurní výkon Daniel Day-Lewise, mého oblíbeného herce, který si za něj se vší úctou k Tomu Hanksovi zasloužil Oscara. Rozbíhá se to pomaleji, ale od té doby, co Gerryho zatknou planou emoce z nespravedlnosti a chování policie. Co se týče scén z vězení, musím smeknout za jejich parádní vykreslení, navíc plusové body dávám za hodné dozorce. Už mi totiž lezlo na nervy, jak jsou ve většině filmů z vězení dozorci horší než vězni. Je smutné, že něco takového se opravdu stalo. ()

Renfield

Je to celé podloženo velmi silným reálným příběhem, kterému nechybí výborná dobová atmosféra. Jedna z nejlepších scén přichází hned v úvodu, aby především ve vězení (Kmotr), nebo finálním soudu (vyjdu hlavním vchodem), následovala řada dalších. Daniel Day Lewis je kapitolou sám o sobě, i zde ho čeká jedna z jeho velkým proměn, přesto mám tentokrát pocit, že Pete Postlethwaite je ještě lepším. Jak už to tak bývá, odklon od reality dal filmu další možnosti a to, že Gerry sdílel celu se svým otcem, je velkou výhrou. Právě vývoj jejich vztahu mi přišel tím zdaleka nejzajímavějším, čímž rozhodně nechci říct, že by byl zbytek výrazně slabší. Přesto i ve výborně zrežírovaném a trefně syrově pojatém filmu zkrátka udělají dva velcí herci své. 85% ()

El Loco

BASED ON A TRUE STORY...Strhujúca dráma od najznámejšieho írskeho režiséra Jima Sheridana (výkonného spoluproducenta robil Gabriel Byrne), na ktorej je najkrutejšie to zistenie, že jej scenár napísal sám život. Jedenásť nevinných ľudí (Guildford Four & Maguire Seven) bolo v rokoch 1975 a 1976 uznaných vinnými a boli im uložené tresty odňatia slobody v rozmedzí 4 rokov až doživotia, za údajné teroristické bombové útoky (a prechovávanie výbušnín) v Guildforde a Woolwichi, počas ktorých zahynulo 7 ľudí. V mene otca je síce predovšetkým kritikou xenofóbneho britského právneho systému tej doby, kedy zo strachu pred obviňovaním z nečinnosti (a neschopnosti) zo strany verejnosti, stredovekými metódami donútili viacerých severoírskych občanov k priznaniu sa k teroristickým činom, ale zároveň je aj výpoveďou o hľadaní si cesty k sebe vo vzťahu otec-syn. Obligátne bezchybný a výnimočne precítený výkon v tejto oceňovanej snímke (7 nominácií na Oscara) podal Sheridanov dvorný herec Daniel Day-Lewis (Gerry Conlon), ktorému skvele sekundujú aj Pete Postlethwaite (Giuseppe Conlon) a Emma Thompson (Gareth Pierce). ()

bolan

Pokud mohu nějakém filmu říct že byl opravdu hezký a působivý, pak tento je rozhodně jedním z nich. ()

Yokolobuna

Jedním slovem PARÁDA. Jako už po několikáté jsem si tyto prázdniny sedl v 22:00 k primě COOL a doufal v prvotřídní filmový zážitek. Měl jsem jisté obavy protože Network, nebo třeba Brazil mě neuvěřitelně zklamali a dost jsem je pronudil. Ale tento film jsem si velice užil. Herecké výkony parádní v příběhu, který napsal sám život. A při konečném soudu, už jsem byl blahem bez sebe. Takovéto snímky jsou důvodem proč koukám na filmy. Při závěrečných titulkách jsem zatleskal a konečně jsem si to odštrádoval do postele s úsměvem na tváři. ()

Martyr

Tu sa musi rozbuchat srdce kazdemu cloveku, ktory ho ma na spravnom mieste. Silne depresivny film so 'zimomriavkovou atmosferou', ktora sa zarezava hlboko pod kozu vdaka genialnym hereckym vykonom vsetkych zucastnenych a pribehu, ktory sa zda pre nas, rozmaznanych chudakov neuveritelny. Po tychto filmov sa musim vzdy pozriet do zrkadla a opytat sa sam seba..''Dokazal by som to prezit?'' Ocitnut sa v takejto situacii, pravdepodobne si ustrikujem opratku. Ak chcete nieco po com sa vam nebude dat zaspat, tak velmi odporucam. Viac ani nedokazem napisat. 93% ()

RadimFišer

Mohu říci, že celý film je průměrný až mi to tady lámalo větve před domem a nerozuměl jsem proč tady vůbec je. A proč tady někdo říká, že je to nejlepší film o IRA. Pak tedy ostatní musí být špatné. Takový byl reálný náhled. Upřednostnil bych Midnight Express, který již bohužel mezi dvoustovkou není, ale drzostí a hloubkou tento převyšuje několikrát. Tady není cítit pocit a emoce, tak jak jsem to potřeboval. Naštěstí poslední asi půhodinky ukázala, proč být mezi 200. Byl jsem naštván a cítil jsem se v proudu filmu. Chtěl jsem bojovat proti těm zavšiveným angličanům. Byl jsem taky znechucen. Mohli bychom tady vést nekonečné debaty o tom, jestli je správné že lidé jsou takoví, ale tím, že na to budeme naštvaní s tím nic neuděláme. Lidé mají strach a už se nikdy nezmění. Je to film o přirozenosti ať jsme naštvaní nebo ne. Pro poslední půlhodinku a vlez do filmu dávám 4 hvězdy. Na více to nemá...a herec Daniel Day není tady jak je popisovaný. Je to herec, zahrál to, ale necítil to a já mu to nevěřil. Neovlivnil mě. Škára, bohužel. ()

Gastovski

Velmi dobře zobrazené drama, které opravdu chvílemi mrazí. Vyšetřovatelé pro potírání terorismu se touto čiností pasují do role bohů a mohou si dovolit prakticky cokoliv, jak k teroristům tak i jen k podezřelím a neviným. To je zde ukazováno velice věrohodně. Daniel Day Lewis hraje opravdu úžasně a skoro každý jeho pohled měl ty opravdové emoce. Jedinou výtku mám k vězení, kde drželi ty nejhorší zločince a teroristy. Připadalo mi to jako kdyby byli někde na prázdninách - docela volnost v pohybu, návštěvy na celách zločinců, koulování s dozorci atd. No nevim, možná to tak skutečně bylo. ()

KOZEL84

Dokonalost která i přes svou délku ani vteřinu nenudí.A to sem to ještě viděl v tv s dabingem,kterého opravdu nejsem fanda.Herectví Daniela Day-Lewise mě baví sledovat. ()

Badel

Pete Postlethwaite a DD-L jsou výborný herci, hudba od Bona z U2 je taky super, téma standardně irský, nicméně to není ubrečená nuda. Dobrej film, ne zázrak. ()

Vlče

Trocha nutné manipulace s divákem, výborně zrežírovaná hlavně první čtvrtina filmu, slušné podání soudního procesu a především herecký výkon Daniela Day-Lewise dává dohromady velmi slušné drama o nevinném člověku obviněném ze zločinu, který nespáchal. I přes hromadu much a věcí, nad nimiž divák prostě ohrne nos, je In The Name Of Father mezi svými konkurenty svěží drama, kterému divák mnohé nakonec odpustí. (na rozdíl od mnohých bezkrevných amerických konkurentů) ()

RickyFitts

podle mě nevyužito tak, jak by mohlo; soudní scény jsou dost zkratkovitý, ta formanovská všeobjímající nespravedlnost až příliš všudypřítomná... na svou dobu ale samozřejmě nadprůměrnej a téma IRA je prostě vždycky zajímavý... mimochodem, super hudba, 3+ ()

RedHot

Ač to tak nevypadá, domnívám se, že Ve jménu otce není primárně politický film. Kdyby tomu tak bylo, autor by bezesporu neopomněl nakopat britskému soudnictví zadek mnohem bolestivěji, to vše za ovací nadšeného publika. On nám však v emočně nabitém závěru předkládá jiné poselství, byť méně viditelné a mnohem hůře přijatelné. Když šel mladý Gerry do vězení, byl to bezvýznamný, nafoukaný zlodějíček, zdrogovaný vykradač bytů, podvodník, co kašle na vlastní rodinu a odmítá být společnosti jakýmkoli způsobem prospěšný. Neměl žádný cíl, neměl kam směřovat, neměl žádné sny ani názor na svět. Byla to jen pěkně oblečená kopa lidského hnoje. Následně se on i jeho rodina dostala na patnáct let do vězení za těch nejnespravedlivějších podmínek. Jeho zbožný a moudrý otec ve vězení zařval. Po dlouhých patnácti letech žaláře se za asistence zrzaté právničky dostává Gerry na svobodu. Je to ale někdo jiný. Je to dospělý a zopovědný muž, odhodlán se po právu mstít za zločiny, které na jeho rodině spáchal zkorumpovaný aparát. Už to není dospělé dítě. Už je to muž, který ví, kam směřuje, ví, o co usilovat a jak toho legálně dosáhnout. Najednou má proč žít. --- Co chci říct - v žádném případě nechci naznačovat, že bych s Gerryho nespravedlivým uvězněním souhlasil. Jen poukazuji na to, jak někdy dokážou ty nejhorší podmínky a těžká ztráta z ubohé trosky vycepovat silného muže. O tom si myslím, že Jones ve svém filmu mluví. Jak bychom to řekli my, katolíci? Cesty Páně jsou nevyzpytatelné. A pak by nás v protestantském Belfastu narazili na kůl. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011