Davidovo manželství prochází krizí, poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežil děsivou havárii vlaku při návratu z New Yorku, kde se pokoušel sehnat lepší práci. Probere se v nemocnici. Z televize se dozví děsivé detaily o smrti skoro sto dvaceti cestujících i o tom, že trosky vlaku se rozlétly na míli daleko. On sám nemá ani škrábnutí. Za pár dní najde za stěračem auta lístek s otázkou: "Byl jste někdy nemocný?" Začne hledat člověka, který mu tam lístek nechal. Je to Elijah, majitel komiksové galerie, který trpí vrozenou vadou mající za následek extrémní křehkost kostí. Elijah hledá někoho, kdo je jeho pravým opakem - člověka nepoškoditelného, nezničitelného. Je přesvědčen, že je to právě David, a považuje ho za komiksového hrdinu, kterému je třeba do cesty stavět různé překážky, na nichž má dokazovat svou nepřekonatelnost. (TV Nova)

cheyene

Shyamalan již natočil lepší filmy. Neříkám, že je Vyvolený špatný, ale není to počin, jenž bych si s chutí pustil i po letech znovu. Samozřejmě potěší Bruce Willis a Samuel L. Jackson, samotný námět rovněž není nejmarnější, ale jako celek na mě snímek příliš nezafungoval. ()

Jamal

Shyamalanův opět povedený kousek ( a podle mě lepší jak Šestý smysl ) + Willis na jedničku + Samuel Jackson na jedna podtržená (( :: ()

LiVentura

Já bych to viděl na čtyři hvězdy....velice zajímavě naservírováno divákovi, Willis coby (ne)chápající Vyvolený, tedy "hrdina" a na druhé straně čisté zlo v podání šílence Jacksona, který vše bere jako komiks, kde on je zlým a logicky musí mít oponenturu, tu mu poskytne až jím vyvolaná brutální série´sabotážních útoků, kterými konečně nalezne svého protivníka, jenže, bude jeho Vyvolený hrát svou roli..?! Nejlepší Willisův film. ()

Fiftis

M. Night Shyamalan nás má tam, kde nás mať chce. Po šiestom zmysle bolo neuveriteľne ťažké čímkoľvek prekvapiť, ale zádumčivý Ind sa vydal úplne inou cestou a dokázal "vyhrať". ()

ajuska

Tak tenhle film mě vůbec nevzal. Celou dobu se tváří, že přijde velká bombastická pointa a když se tak stane, tak už to najednou nemá žádný dopad. Proti Šestému smyslu propadák.____ Po druhém shlédnutí musím komentář trochu poupravit, pořád to na mě sice nefunguje tak, jak by asi mělo, ale pokud k Vyvolenému divák přistupuje už s jistou znalostí děje a nahlíží na film spíše jako určitou reflexi komiksového světa a ne jen thriller, který má překvapit, je dojem o dost lepší a řadu věcí teď už určitě můžu docenit. ()

lamps

Velmi zvláštní hra s našimi očekáváními. Film se nejprve tváří jako mysteriózní thriller s hlavní postavou, která stejně jako divák tápe v neznámu a snaží se věci objasnit, aby se postupně proměnil v komorní alternativu komiksového příběhu o osvíceném a zvláštně nadaném hrdinovi, jenž část mysteriózna s cizí pomocí objasnil a nyní ho čeká historicky daný a nevyhnutelný úděl - hledat úhlavního padoucha. Formálně i herecky je všechno ok, přesně podřízeno požadavkům pozměňujícího se motivačního vývoje Willisovy postavy, a konkrétně kamera s mrazivou hudbou volaly ve své době po nějakém hmotném ocenění, ale opravdu stoprocentně mě příběh vtáhl až poslední cca půlhodinku, do té doby se lehce plácal vyloženě na jednom místě, spoléhajíc výhradně na rozvázání několika načrtnutých motivů v závěrečné dramatické fázi. 75% ()

Shakers

Hustá atmosféra a príbeh, ktorý vás dostal do kolien. To boli ale ešte časy keď M. Night Shyamalan točil hit za hitom. A Vyvolený je jeden s tých lepších kúskov. Príbeh je nielen dokonale zaujímavý, ale aj perfektne stupňovaný. Postavami sú nie len perfektné napísané, zahrané, obsadené a zaujímavé, ale aj pridávajú vietor do plachiet. Unbreakable je film ktorý ma po každí krát zarazí do sedačky svojím príbehom, ale nikdy nedostanem od neho všetko. Ten zvyšok nájdem, ale u iných filmov tohto šikovného Inda (Znamenia. Osada, Šiesty zmysel). Za zmienku stojí aj výborná hudba od J.N. Howarda. Obľúbený soundtrack: Mr. Glass/ End Title. 80% - 4* ()

Jacinda

Bruce Willis opět ukazuje, že je jeden z nejtalentovanějších herců pod sluncem. A já opět lituji, že jsem preventivně nestrčila do videa VHS... Silná hudba, málo barev, temný a originální příběh. A na závěr opět zvrat. To je celý Shyamalan. A proto ho mám tolik ráda. Nikde jinde než u něj člověk nedokáže odhadnou konec filmu. Zaloužených 5 hvězd za obsazení, režii, hudbu, kameru a atmosferu. ()

JohnnyD

Mrazivá variácia na komiksy a ich magické miesto v reálnom svete. Záverečné aj keď do určitej miery očakavateľné odhalenie ma úplne odrovnalo. Bola to asi jediná Shyova pointa, ktorú mi žiaden dobrák nevyspoileroval. ()

Paldini

Pro mě je Vyvolený zatím nejlepší Shyamalanův film. Mám velice rád komiks a toto je vlastně takový civilní komiks se superhrdinou i se superpadouchem. A na druhou stranu Šestý smysl mě nějak zvlášť nenadchl a Znamení a hlavně Vesnice spíše dokazují, že první dva režisérovy filmy byly nejspíše náhodně tak dobré, ostatní je jen nudný průměr. ()

Boogeyman

Můj jasně nejoblíbenější Shyamalanův počin. Nejsem nějaký milovník komiksů, ale za tu poklonu, kterou jim Shyamalan složil jsem mu vděčný. Skvělý Willis a dokonalý Jackson ve filmu, který by se dal nazvat geniálním. ()

Rover

Trochu mi připadá, že Shyamalan je výtečný režisér, který si právem zaslouží být v mé top, ale je prachbídný scénárista. Má skvělý příběh, ale trochu nepřesvědčivě zpracovaný. Vyvolený mě však přesvědčil o tom, že Willis umí celkem obstojně hrát, čemuž jsem dosud nevěřil. HUDBA: James Newton Howard - ano umí, ale myslim, že Shymalan z něj nedostane to nejlepší... ale pokud byly od něj i ty výtečné elektro pasáže, tak jsem velmi mile překvapen. ()

Aky

Samozřejmě se nabízí srovnávání se Šestým smyslem. A když už se zde takové měřítko nabízí, tak jakmile ho použiji, okamžitě mi naskočí: základní rozdíl je v tom, že Šestý smysl měl mimo napětí i smysl. Ten právě u Vyvoleného postrádám. Hříčka s typy komiksových hrdinů se mi zdá pouze velice řídkou vycpávkou, která nezamaskuje, že se hraje o ničem. Navíc i oné základní látky, z níž bývá utkán thriller - napětí se zde nedostává. Od poloviny filmu jsem prakticky už jen čekal, jak se dojde k pointě, která nakonec nastala. ()

Cappuccino

Myšlienka dobrá, spracovanie svojské (našli by sa plusy aj mínusy) a zakončenie príliš rýchle a doslovné. Väčšinu času som čakal, kedy sa konečne začne niečo diať a ten pocit vo mne pretrváva aj po záverečných titulkoch. To čo som videl ma skrátka nenadchlo. Vyvolený sa určite nepozeral zle, mal svoje svetlé chvílky a slušnú atmosféru, ale vôbec nič vo mne nezanechal. Jedine tak mierne sklamanie. ()

HAL

Shyamalan má obrovský talent. Smůla je, že ho všechen vyplýtval na dvou filmech - Šestém smyslu a hlavně právě na Vyvoleném. Ten je totiž něco mnohem víc než jen pouhý "komiksový film trochu jinak", ani není jen vizuálně hypernabušeným dramatem, ani psychologickým zkoumáním normálního člověka který zjistí že vlastně nic jako normální člověk neexistuje a tím méně je jím on sám,... a ani atmosférickou pastí, drtící divákovu duši svým nepředvídatelným dějem. Celek je totiž, jako téměř vždy, víc, než jen součet jeho částí.... A proč nedávám plný počet bodů přestože film nemá chybu vlastně ani sám nevím... 9/10 ()

Goldbeater

Musím přiznat, že ačkoli jsem si Vyvoleného dlouho šetřil a vybíral jsem správnou příležitost, po zhlédnutí jsem ho neshledal nijak výborným filmem, jako bylo Znamení či Šestý smysl. V té době za čtyři hvězdy. Nedávno jsem si ho ale pustil ještě jednou a byl jsem vcelku překvapen, jak dobrý snímek se za ním skrývá. Unbreakable obsahuje parádní atmosféru se silným příběhem a neskutečně zajímavou a povedenou rolí Samuela L. Jacksona. Navíc i pěkný soundtrack Jamese Newtona Howarda je třeba zmínit. Prostě plnohodnotná podívaná. Není to film na jedno zhlédnutí, je třeba mu dát víc šancí. ()

mzss1

|55%| Je mi líto, že mi tento výborně hodnocený film moc nesedl. Od tohoto režiséra jsem čekal více. Třeba takový Šestý smysl, to je jiná liga. Tam byla podobná atmosféra, ikdyž ta mi sedla mnohem víc než zde. Přitom začátek nevypadal vůbec nějak špatně. Tempo to má pomalé, atmosféra je zde v mých očích dost nevýrazná. První polovina ještě jde, pak to upadne do stereotypu, který se udrží až do konce. Mě nejde o nějaké dramatické nebo akční scény, které bych zde chtěl, jen mě to moc nechytlo a nebavilo. Nápad to má dobrý, to jo, Willis zde hraje klidnou přirozenou roli a Samuel Jackson mě zde baví ještě víc – takovou tajemnou roli má. Hudba tu ani moc není, ikdyž zde moc není zapotřebí. Těch prvků o zvláštních schopnostech hlavního hrdiny mohlo být víc. Pár zajímavých scén se zde najde, jenže to celé působí až moc obyčejně. Úplný závěr je celkem zajímavý, to jo, ale úplně z toho odvařený nejsem. Takže, uvědomuju si, že to pro mnohé znamená pecku, já ten názor bohužel nesdílím, jednou to shlédnout ale nebylo až tak špatné. No, průměr jen. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

Vyvolený se konečně dočká pokračování

Vyvolený se konečně dočká pokračování

27.04.2017

17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda