Děti planety Duna

• Česko Děti Duny (více)
všechny plakáty

Epizody(3)

Už dvanáct let uplynulo od doby, kdy na planetě Duna, jejíž povrch pokrývá poušť, zhatil princ Paul Atreides spiknutí, které bylo namířeno proti jeho rodině, a převzal vládu nad celou planetou. Z někdejší císařské moci sice už téměř nic nezbylo, ale princovi skrytí nepřátelé i nadále usilují o získání Koření, tajného elixíru života planety zvané Duna. V pokračování příběhu o Duně od Franka Herberta se chopí vlády nad planetou Paulův syn Muad-dib. Avšak skutečnost, že se dostal k moci, má za následek sérii nečekaných a zároveň ohromných hrozeb, které opět znamenají nesmírné nebezpečí z hlediska stability Atreidesovy dynastie. (TV Spektrum)

char_t

Nad castingem se tu moc nepřemýšlelo - šestnáctiletou Aliu hraje 37-letá herečka, devítileté Atreidovy děti čtyřiadvacetiletí herci, příběh pak vyzní hodně jinak, což je škoda. Zamrzí taky přeobsazení části postav (Stilgar, Duncan, Jessica...), některé důležité role navíc dostali herci, kteří v jedničce hráli role jiné (a výrazné), což je amaterismus nejhorší úrovně. Jinak se jedná o obstojné zpracování, jehož kvalita odpovídá rozpočtu a televiznímu určení. ()

Fifipek

Na televizni produkci trikove i pribehove velice kvalitni pocin, ktery oceni nejen fanousci Duny, ale i cesky divak, protoze se zde vyskytuje spousta ceskych hercu v cele Barou Kodetovou a "kurva pica Blade" Marek Vasut! ()

fraktal

Nic světoborného, leč přesto se na to stále dobře kouká. I opakovaně. Zejména pokud znáte (důvěrněji) předlohu... A pořád minimálně o dva řády lepší než předchozí část z roku 2000. ()

deepspace101

Minisérii Dune hodnotím jako povedené předvedení knižního sci-fi fenoménu, který byl do té doby na okraji mého zájmu, a Children Of Dune ji ještě o třídu převyšuje. Triky, největší slabina Duny, se v pokračování dostaly na patřičnou úroveň. Města působí impozantním dojmem, poušť zase vzdušně a příjemně na pohled. Tentokrát se do světa planety Arrakis dokážu vžít, aniž bych se bála, že za kupou písku narazím do zdi pomalované dunami. Vyššího levelu dosáhl i hudební doprovod. Revellova hudba občas decentně zaševelila, Tylerovy kompozice se nebojí naplno se rozvinout a zaplavit divákovu mysl (čímž se snažím říct, že hudba je boží). Příběh se opět točí okolo různých spiknutí, zrad a intrik, drží se minulého schématu, ale pořád má dostatek es v rukávu. Příchod mesiáše je sice zápletka, která neomrzí, ale co se dělo dál, to je potenciálně mnohem zajímavější a neotřelejší téma. A u Herberta se na "a šťastně žili až do smrti" nehraje. Nestává se často, aby vylíčení navazujících událostí přineslo vítaný vývoj a kvalitní rozšíření zápletky (ano, Wachowští, na vás ukazuji). Každý díl je oživen vzrušujícími adrenalinovými momenty a děj uhání kupředu svižnějším tempem. Náboženství, politika a mocenské hrátky, ekologie – každý si přijde na své. Mě nejvíc zaujalo poslední zmíněné téma. Duna je pozoruhodný ekosystém. Škoda že chybí dotazová část programu, filmy všechny otázky nezodpoví. Výskyt českých herců s výrazným přízvukem se omezil na minimum a nahradili je ti schopnější. Karel Dobrý je sázka na jistotu, Fremen Pavel Kříž má kukadla jak zrcadla a Marek Vašut do své role natolik sedí, že jsem chvílemi zapomínala, kdo to je a že pochází z našich luhů a hájů. Postavy nestárnou (asi se vydatně cpou kořením říznutým koenzymem Q10) a některé dostaly nové tváře (já chci zpátky drsňáka Stilgara!). Po dobrodružstvích z písečné planety se mi bude stýskat. Takhle by to mělo vypadat, ve středu všeho stojí silný příběh a postavy – a hezká fasáda je pouze příjemným doplňkem. Vůbec bych se nezlobila, kdyby se tímto pravidlem řídili tvůrci hollywoodských blockbusterů. Bylo by fajn vidět kvalitní sci-fi i v kině. ()

Karmin

Rozhodně lepší než první minisérie, možná dokonce že i ty počítačové triky trochu vylepšili :-) Rozhodně přibylo pár hezkých postav (tedy opravdu spíše hezkých než dobře zahraných :-) a třeba princezna Irulan je vážně sympatická. Skvělá je hudba. Největší chybou je jistá roztříštěnost, občas má divák pocit, že mezi střihy zrovna chybí nějaká důležiá vysvětlující část) ()

josieaddms odpad!

Tak příšerně příšerná mini série že se na ní prostě museli podílet i Češi. Úplně mi z toho přeskakovalo! Neskutečně hrozné, počítačové triky jsou buď pro smích (ale to v takovém rozsahu že třeba hlavním postavám i na chvíli zmizí noha!!) a nebo k čistému pláči. Větší hovadinu jsem už opravdu dlouho neviděla. Příběh je více než strašně hloupý, většina herců hraje neskutečně trapným způsobem, většina hereček je odporných a směšných. Nejhezčí se snad nakonec ukázala mladá Kodetová, ale i ona působila hrozně. Pokud to mělo mít nějakou myšlenku a logiku tak se ztratila po cestě. Vycucané z prstu, je to tak smrtelně vážně a bez vtipu až by to rozesmálo i největšího morouse. Je to něco mezi zlým snem, kde se chovají obří červy aby se z nich bralo koření, (tohle přece nemůže žádný rozumný dospělí člověk obhajovat! - natož v tom hrát) plné ovšem vražd, pomst, odpuštění jak kdyby to psal Shakespearův bratr, a poněkud nepovedeným akčním filmem plným stíhaček, počítačově zrychlených super-běhů, a naanimovaných krvelačných příšer. Korunovaný odpad, který není vhodný kromě na podpal, pro nikoho a pro nic. ()

Likan7

Určitě je tohle pokračování stravitelnější a lepší než první minisérie. Hodně tomu pomohl časový odstup, protože triky vypadají o poznání lépe. A i angažování mladého McAvoye je klad. Bohužel je pro mě Duna jako taková nestravitelná látka a upřímně, kdybych si nepřečetl výtahy z dějů všech knih, nejspíš bych vůbec nevěděl která v téhle šestidílné sáze bije. ()

Psycho.R

Extrémní překvapení. Takový rozdíl mezi Dunou a Dětmi duny jsem nečekal. Leč jde stále o nízkorozpočtový projekt, pečlivě to skrývá a nevypadá to tak trapně. Řekl bych, že za vyšší kvalitu může změna režiséra. Jinak si to nedokážu vysvětlit. Dvě knihy Spasitel duny a Děti duny jsou tu zpracovány tak, že neurazí a naopak milé potěší. ()

Ceberus

Dvě a půl hvězdy. Trikově opět někde v osmdesátkách, tak jako předchozí trilogie. Dějově opět epos typu Nadace. Jako perlička herecké začátky Jamese MacAvoye a opět několik českých herců, což je pochopitelné, když se trilogie natáčela v Česku. Za malou zmínku stojí i hudba. ()

Petike

U mňa je to za štyri hviezdy. Obzvlášť prvý diel, adaptujúci (ironicky nazvané) pokračovanie Spasiteľ Duny, je excelentný. Newman, Kodetová, Coxová, Krige a všetci ostatní tu dali do hereckých výkonov solídne maximum a príbeh si drží vážnosť ako málokedy predtým a potom.Niektorí Newmana kritizovali, že hranie mladšieho, chlapčenskejšieho Paula v predchádzajúcej minisérii nebolo až tak presvedčivé, ale ešte aj tí kritici sa zhodovali v tom, že dospelého a podstatne skúsenejšieho Paula dokáže zahrať mimoriadne seriózne, ľudsky, a niekedy aj pekne zlovestne. V prvom dieli tohto pokračovania je tá zlovestnosť na ústupe, vzhľadom na Paulov prebiehajúci prerod na človeka, ktorý je znechutený vývojom okolo seba (raz darmo, kult osobnosti nasledovaný fanatikmi nejde skrotiť) a jeho narastajúcou potrebou kajať sa za zlo vykonané v jeho mene alebo v mene záujmov jeho rodu. Ostatné dva diely minisérie, v ktorých hlavnú rolu preberajú Leto II a Ghanima a v menšej miere Farad'n, a predstavujú adaptáciu Detí Duny, sú ešte stále podarené, ale pripadali mi slabšie. Možno aj preto, lebo spomínaní dvaja potomkovia z predlohy pri čítaní nevyznievali ako dvaja mierne uštipační tínedžri či adolescenti či čo (vyšší vek hercov neprekáža, skôr vidím problém v tom, že tu nie je príliš zdôraznená psychologická čudnosť, osobitosť oboch postáv, pre ktorú sa cítia odcudzení od zvyšku ľudstva. Tylerov soundtrack je emotívny, introspektívny a vo veľkolepejších scénach často až prehnane pompézny. Osobne preferujem Revellov soundtrack, ale zároveň si myslím, že sa obidve dobre hodia k odlišnej náture príbehu v prvej minisérii (dobrodružný príbeh, akčnosť, politika, plus reálie a filozofia) a tejto druhej minisérii (dobrodružnosť fuč, akčnosť samozrejme takmer žiadna, všetko ostatné je však prítomné a ešte výraznejšie vygradované). ()

Quendi

Po prvním shlédnutí jsem byla trochu ztracená. Spousta dialogů mi vůbec nedávala smysl. Ale bylo to natolik zajímavé, že se mi to stejně líbilo. Pak jsem pochopila, v čem tkvěla polovina problému. Nejspíš totiž nebyl dobrý nápad pustit si nejdřív Děti Duny a až pak samotnou Dunu, což jsem záhy napravila. Děti Duny pro mě ale zůstaly na prvním místě. Je to poměrně dlouhý a místy trochu nesrozumitelně podaný příběh, krásně vizuálně zpracovaný. A hudba je tady něco, co na vás zaútočí jako bomba. Je prostě nádherná. V kom to vzbudilo alespoň nějaký zájem, doporučuji vyhledat si na internetu skladbu "Inama Nushif", která o kvalitě soundtracku říká vše. Pokud se navíc i rádi kocháte hledáním českých herců v různých záběrech(i ve větších roličkách), tak toho si tu užijete dosyta. Srážím jednu hvězdičku za ty zmatenosti v ději. Škoda jich... ()

Pochtli

Duna podruhé, trochu jinak o tomtéž a přesto lepší, než ta Lynchova. Řekl bych taková realističtější, uvěřitelnější a přitom pohádkovější (kostýmy, hudba).. Kupodivu film uběhl jak voda a ani minutu z těch "zabijáckých" 270 minut jsem se nenudil.. ()

Ajka1

Velký zastánce sci-fi nejsem, tento imaginární svět ovšem patří mezi ty čestné vyjímky, které potvrzují pravidlo. Na to, že třídílná série v sobě ukrývá tři obsáhlé knihy, jde o adaptaci velmi povedenou. Triky sice občas nutí člověka k pousmání, nicméně opravdu jen občas. Obsazení anglo-českých herců mi přišlo sympatické, s románovou látkou se poprali na výbornou, jen ten Vašut tam byl jak (na) pěst na oko :( Trochu paradoxně se mi asi nejvíce líbil díl první, kde mne dostala krásná Bára Kodetová, kterou jsem ze začátku vůbec nepoznala. A teď se jdu vrhnout na knižní předlohu, je třeba doplnit mezery ve vzdělání! Krásných 80% procent - má to své kouzlo a nádherný soundtrack. ()

kiros179

Po všech stránkách lepší než první serie, která dle mého, na tom byla po technické stránce vyloženě bídně. Naproti tomu Děti planety Duna jsou na telezizní produkci roku 2003 až velkolepé, obsazení, hudba, srozumitelnost příběhu, všechno jak ma být. Velice solidně odvedená práce. Hodně nedoceněný televizní počin. 95% ()

Grellenort

Oproti "Duně" se mi zdálo toto pokračování podstatně lepší, možná je to proto, že jsem se nikdy nedokopal k tomu, abych Spasitele Duny dočetl až do konce a žádné další knihy jsem už ani nenačal, tudíž jsem měl na filmové zpracování přece jen menší nároky. Každopádně je vidět, že se podstatně zlepšily triky, výprava celkově a některé scény jsou na televizní adaptaci až neuvěřitelně silné (závěr první části, kupříkladu). Zásluhu na tom má i FANTASTICKÁ hudba. Kdyby takto dopadly i další díly série (pokud nějaké budou), vůbec bych se nezlobil. ()

xzajox

Zatiaľ posledné filmové spracovanie Ságy Duna. Knihy som čítal, okrem Detí duny, ktoré som nedočital, lebo ma prestali baviť pre svoju komplikovanosť a málo akcie. Týmto tak trochu trpela aj táto miniséria. Stále sa len niečo pripravuje, intriguje, a nakoniec keď má prísť buchnutie šampanského a bublinkový orgazmus, vyjde len trošku šumivej vlhkej pary... Napriek tomu však ľutujem, že som to nedočítal. Tretia časť bola tým ozajstným vyvrcholením minisérie. Plus väčšina toho, čím trpela tá predošlá, bolo v tejto napravené. Animácie už väčšinou nepôsobili lacno a rušivo (alebo som si zvykol) a angličtinu dobrú či zlú, som nepočul (alebo som to videl v kvalitnom CZ dabingu). Jedným z hlavných mínusov je zmena hereckého obsadenia. Jessica mi tu zo začiatku bola veľmi nesympatická a chýbala jej charizma. Stilgar naopak ukázal, že mal hrať aj v prvej minisérii. No a znovuobjavenie hercov, ktorí v minulej minisérií hrali niekoho úplne iného.... (Kříž, Táborský...) snáď si nemysleli, že ma oklamú. Každopádne, ako pre fanúšika Duny, aj keď prvé dve mini časti ma nepresvedčili, už po videní tretej nebolo pochýb, že dostanú plný počet. Plná spokojnosť 92% - 5* ()