Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

lillien

jojo, dobrodružňáky říznutý thrillerem a survivalem já můžu. Nenechte se odradit rokem vzniku, kamera překvapivě dobře stíhá, herci lepší než v moderních hororech a zápletka nečekaně úderná. Proto jsem tomuto filmu odpustila i místy pomalejší tempo, ale i tak mě atmosféra vtáhla a nepustila. Dementní banjista výbornej, klidně by mohl být vnukem starýho Brůny z legendární studny. O tom, že má tenhle film něco do sebe, jsem se přesvědčila i v noci, kdy se mi některé momenty vracely v neklidných snech. ()

Dr.film

Jak na bázi napětí tak na bázi psychologického pozorování funguje Deliverance výtečně. Ani špetka samoúčelnosti - nýbrž motivy, které si situace žádá, aby člověk přežil. Úvodní kytarový duel je něco famózního (nepustit si ho několikrát po sobě je nemožné) a je zároveň indicií, že se "něco" blíží... Boorman nám předkládá čirou konfrontaci mezi civilizací a obzvlášť primitivním buranstvím. Oba "tábory" jsou zobrazovány natolik věrohodně, že jejich jednání realitě naprosto odpovídá. Scéna ve které dojde k znásilnění - se kromě homosexuálního základu opírá zejména o projev nadřazenosti a absolutního ponížení prvotin, které dělají muže mužem. Na druhé straně je zase možné vypozorovat proměnu charakterů, ke které extrémní situace postavy dohání. V jednu chvíli se "velitel" čtveřice mění na skomírají uplakanou trosku, kdežto nejméně výrazný a nejméně jistý Ed Gentry (Joh Voight) je nakonec nucen převzít záchranu do svých rukou. Nezapomenutelný je okamžik, kdy při pokusu o zasažení šípem způsobí málem více škody sám sobě, než-li potencionální oběti. Je to okamžik natolik civilní, že Boorman má za tohle u mě velkou pochvalu. Deliverance jsem si skutečně užil. Je mistrovsky zrežírované a má stejně tak tíživou atmosféru jako důrazné napětí. ()

honajz

Souhlas s komentářem uživatele Tamdydam. Já to tedy viděl v původním znění s titulky, zkoušel jsem tomu různě dát šanci, ale ani napotřetí mi to nepřišlo ničím originální, zajímavé nebo napínavé, maximálně chvílemi hnusné. Takové speciální péčko, kde musíte na jednu scénu protrpět úžasně "umělecké" dialogy instalatéra a hospodyňky na téma to je dnes venku hnusně. Tenhle film má nemlich tu samou strukturu. ()

poz3n

Nový Hollywood, jak ho mám rád. Namísto očekávaného popcornového thrilleru jsem dostal syrové drama se skvělou vizuální stránkou (kamera, střih) a tím neopakovatelným feelingem namixovaného talentu, bohémství a doby, která se v té době táhla Hollywoodem a celou Amerikou. 8/10 ()

ArnoldJ

Začíná to jako docela obyčejný výlet městských chlapíků. Krásná příroda, divoká řeka a dvě kánoe předpovídají příjemné prožití víkendu. Ale od začátku tušíte, že se něco zvrtne... ()

SOLOM.

Když Boorman točil tento dobrodružný thriller, neměl ani zdání, že se z něj postupem času stane kultovní film, který i v dnešní době bude patřit mezi nejoblíbenější „hixploitation“ svého druhu. Do této skupiny ho zaškatulkovali hlavně fanoušci, ale zcela po právu. Doslova si jej zamilovali pro jeho dramatičnost a hlavně reálné pojetí. Stal se inspirací pro většinu svých následovníků a mnozí jej dodnes označují za legendu (stejně jako já). Je to totiž jasný důkaz toho, že i s menším rozpočtem (který padl hlavně na honoráře herců) se dá natočit nezapomenutelná podívaná. A je jen velká škoda, že ty své nominace na Oscara neproměnil do zdárného konce. I mě zcela okouzlilo hned úvodní hraní na kytaru a banjo, které jsem si pustil hned několikrát po sobě. Co na tom, že Billy Redden neuměl zahrát ani akord. Zcela mě odboural svým vzhledem stejně jako ostatní horalé. Ty jejich ksichty mi v paměti uvíznou v paměti ještě na hodně dlouho. Jako milovníka vodáctví, mě samozřejmě nenechalo chladným ani sjíždění divokých peřejí. Ono celkově bylo prostředí, kde se film natáčel nádherné. Hned bych do té kánoe vlezl s nimi. No a v neposlední řadě se od chvíle, kdy na scénu nakráčeli ti dva úchylní burani začala stupňovat i atmosféra a napětí. Znásilnění a následná záchrana – to vše bylo natočeno reálným způsobem. Nebylo zapotřebí žádných přehnaných efektů, krvavých cákanců ani zbytečné brutality (na tohle stejně nebyli peníze). Vždyť většinu nebezpečných scén museli herci zvládnout sami. Tohoto si na Deliverance cením nejvíc. ()

Karamanlis

Strhujúci a napínavý hixploitation thriller, odohrávajúci sa v drsnej prírodnej scenérii, ktorý diváka po pár minútach úplne pohltí. So štvoricou hlavných hrdinov som silne súcitil a zaostalým buranom som prial iba to najhoršie... hoci, ako sa neskôr ukázalo, nebolo všetko tak, ako sa na prvý pohľad javilo. Deliverance inšpiroval celú radu filmov a musím uznať, že je to jedna z najpútavejších sedemdesiatok, čo som zatiaľ v živote videl. ()

ARI50

Nebylo to hrozný ale hrozně tam chyběla akce a to napětí, všechno šlo tak pomalu a jemně, ale dobry začátek začal suprovou kytarovou show pak přiroda , nechutné perverznosti a nakonec nějaká vražda, a to sem se k tomu filmu dostal díky pach krve kde byl zmíněn. ()

Ištván87

To mi vysvětlete jak je možný, že když už Filip Renč u Na vlastní nebezpečí tak šíleně opisoval, jak mohl natočit takovou hovadinu,... Tohle byl výborný film se skvělými herci, nádherou kamerou, atraktivním prostředím, zajímavým (a logickým) koncem a krásnou kytarovou muzikou.....85% ()

mm13

Bohovské, riadne vyškerené memento, ktoré zreje ako víno a chutí tým viac, čím sme rozlezenejší... S prírodou / divočinou (planétou) to nedáš, človiečik. A je úplne jedno, či jej prízemnými gestami polezieš do zadku, zahráš sa na úctu a rešpekt alebo sa ju (nedajbože) budeš snažiť pokoriť či sa s ňou dokonca spriateliť. Skrátka to nedáš a platiť budeš nakoniec vždy ty... a čím dlhší klam, tým viac. (Tých rovín, obsahových aj formálnych, je tu samozrejme viac, ale v tej práve popísanej to momentálne žeriem najviac.) [100%] ()

JASON_X

Nadčasová thrillerová pecka z raných sedmdesátek, která je sice stará jako já, ale není to na ní příliš znát (na rozdíl ode mne). TAK TROCHU SPOILER: Vlastně to ani není čistoktevný thriller, zpočátku spíš roadmovie (respektive rivermovie), teprve postupně thrillerově kořeněné. Thrillerová zápletka není nikterak originální - neblahé setkání čtyřlístku atlantských měšťáků se zdegenerovanými, latentně zoofilními venkovskými burany, z nichž leckteří si libují například v sadistické homosexualitě, nebo v lepším případě hrají, ač úplně retardovaní, skvěle na banjo (prvotřídní scéna banjo-kytarové dvouhry na začátku s prvotřídně zdegenerovaným a retardovaným jižanským klukem). No a jelikož je tentokrát na straně měšťáků intelektuálně-ekologicko-machistický "survivor" Burt Reynolds (bez kníru sotva k poznání), onen střet dvou skupin dopadne trochu jinak, než bývá v podobných filmech obvyklé. Také postupný přerod dvou jeho kumpánů z bábovek v muže je zajímavý. Ale na své si určitě přijdou i outdooroví milovníci vodních sportů, divoké jižanské přírody i vyznavači alternativní životní filosofie (Lewisovy proslovy). Trochu mě jen otravovaly šablonovitě moralizující kecy čtvrtého vodáka, který ale naštěstí včas zhebl. UPOZORNĚNÍ: Kvůli natáčení filmu byla nemilosrdně prostřelena šípem jedna ubohá ryba. ()

Kimon

To by jsme nebyli my, muži, aby jsme si stále nedokazovali, že "na to máme" a "všechno zvládneme levou zadní". To si myslí i čtveřice nezkušených (respektive trojice nezkušených s jedním zkušenějším protřelým nadupaným tvrďákem). Sjet dravou řeku na kánoích a nenatlouct si prdel, to ale není jenom tak. A když se k tomu všemu do toho vloží ještě pár podivných asociálních existencí se svérázným pohledem na svět, je z toho výborný thriller jako vyšitý. A navíc si vaše oko pochutná na krásných exteriérech dravé řeky a záběrech upalujících (místy neovládatelných) kanoí. No, .... prostě pošušňáníčko. :-) Co víc si přát ...... Poznámka: ten vynikající banjový výstup retardovaného usedlíka spolu s kytarou našeho dobrodruha je fakticky vynikající. To vám nohy při sledování filmu samy začnou skákat do rytmu. Nevěříte? Uvidíte, ... uslyšíte .... ()

Shaqualyck

Zálesáci z velkoměsta si vyrazí do přírody. Jenže tam na ně není nikdo zvědavej. Lufťácký kult, který se neztratí na festivalu otrlého diváka, ani na přehlídce outdoorových filmů. Přitom k vytvoření dokonale zneklidňující atmošky stačilo tak málo. Hustý les, divoká řeka a Burt Reynolds bez kníru. Časy bezstarostného hajkování skončily. ()

erl

Už dlouho jsem neměl takový ten svírající pocit bezmoci. Hrůza v té nejanimálnější podobě. Naprosto oprávněná klasika. Jo a Boorman je bůh. ()

Terva

Naprosto úžasná úvodní scéna naladila příběh na vysokou laťku. Naštěstí to tak zůstalo. Ocenění: Oscar - nominace: režie, střih, film ()

corpsy

Úvodná zhruba polovička je skvelým príkladom majstrovskej réžie. Začne vás vťahovať do deja a vyvolávať u vás očakávania a vytvárať vo vás pocity. Avšak paradoxne po prvom násilnom konflikte štvorice so sedlákmy to ide dole vodou ( občas aj doslova ). Prestane to byť atmosferické a napínavé a prakticky sa už len zotrvačne čaká ná záver, ako to všetko dopadne. Dokonalosť snímku zastala v polovici. ()

Bubble74

Ve zdravém těle zdravý duch, posteskne si civilizací zdecimovaný velkoměšťák a nažhaveně vyráží do odlehlých míst, jež dosud nestačil zaneřádit. Tam, kde se dá ještě dýchat směs plynů, zvaná čistý vzduch. Nabízí se dedukce, že šťastlivci, kteří v těchto panenských končinách žijí, budou jistě ochotní, zdravím překypující sympaťáci. Díky Deliverance a všem následovníkům už víme, že tomu tak není. Krása přírody sice vyráží dech, ale ještě víc ho vyráží místní bezzubé zdegenerované kreatury, které jakoby prchly z experimentální genetické laboratoře, a které z neznámého důvodu nejsou ani trochu mírumilovné. Takže po prvním setkání s nimi by bylo nasnadě vzít nohy na ramena a kochat se divočinou raději v přírodopisných filmech. Efekt sice není naturalistický a voňavý, zato však životu nezávadný. Mimochodem, nevznikl náhodou tento specifický druh hororu jako příručka pro jedince s nevyvinutým pudem sebezáchovy? ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty