Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

Mirokukii

Zpracování rytířské legendy tak, jak se sluší a patří. Přemíra fantazie a zaklínadel jde ruku v ruce se syrovostí středověké doby a studených hradů, ve kterých se odehrává jeden z nejznámějších mileneckých trojúhelníků. Zároveň je to však výpravné dobrodružství plné rytřířů, a jejich soubojů, doprovazené výborným soundtrackem. ()

filmmovier

Vynikající fantasy s ještě lepší hudbou. Parádní podívaná, jedna z nejlepších ve svém žánru - a pokud jde o zpracování artušovských legend, tak je snad vůbec nejlepší, i když Merlin se Samem Neilem mu těsně šlape na paty. Je tam všechno a mě nic nechybělo - všechny důležité postavy jako Merlin, Morrigana, Lancelot, meč, nevěra i Svatý grál - ten film má v sobě z těch legend prostě maximum a scénář, jak jinak než skvělý, si s tím poradil na jedničku. Herecké výkony jsou působivé, chvíli se tam mihne i Patrick Stewart, atmosféra je hustá, místy temná a působí to tak nádherně osmdesátkově, že já prostě zíral, jak moc je to dobrý, protože i kostýmy a výprava jsou velmi věrohodné. Takže pro fanoušky fantasy povinnost, pro milovníky artušovských legend dokonce smrtelná povinnost. V porovnání s tímhle filmem působí třeba Merlinův učeň jako Red Dwarf proti Red Dwarf USA - třeba. Nádherná podívaná, kterou si rozhodně zopakuji. 90% to ode mě jistých. ()

Cushing

Těší mě, že tady na ČSFD má film spoustu příznivců, já si taky myslím, že je to nejlepší filmové zpracování Malloryho Artušovy smrti, v podstatě nepřekonatelné, a to i přesto, že jeho výtvarně estetická stránka je velmi poznamenána dobou vzniku (což mi nevadí, možná naopak, ale znám lidi, které ta "nemožná" a "ahistorická" brnění štvou). Kdysi, jako nadšený student anglistiky, jsem film přinesl na VHS do semináře historické angličtiny a namísto učení bylo koukání. To jsem si dal. Nejen pedagog, ale i moji spolužáci mi dali najevo, jakej jsem dětina a že ten film je odpad. Hm. Dětina jsem furt, ale ten film je ve skutečnosti Svatý Grál, to mi nikdo nevymluví. ()

Raven0

V dnešní době již překonané a lehce zastaralé. I způsob vyprávění je dosti kostrbatý. Přesto však jde o klasiku! A na to se nezapomíná... Navíc je zajímavé sledovat, jakou cestu za těch 30 let kinematografie urazila. Alespoň co se triků týče. Když porovnáme Pána prstenů a Excalibur... Propastný rozdíl. ()

honz

Od středověku oblíbená artušovská látka byla mnohokrát zpracovávána. O králi Artušovi víme, že žil v 6. století, vládl zřejmě pořímštělým Keltům a vedl boje asi s germánskými kmeny (např. roky 518 a 539 jsou doložená data bitev, ve kterých Artuš zvítězil). Písemné prameny se o něm zmiňují až v době pozdější a je jich poměrně dost. První autor uceleného příběhu o Artušovi Geoffrey of Monmouth (?1100 - 1150, dílo Dějiny britských králů, 1137) vypráví příběh tak, jak ho předvádí film Excalibur. Ovšem tvůrcům snímku posloužilo za předlohu dílo jiné, totiž rytířský román z 15. století Artušova smrt, jehož autorem je sir Thomas Malory (?1405 - 1471). Proto i ve filmu jsou hrdinové odděni jako ve století patnáctém, a nikoli šestém, kdy Artuš ve skutečnosti žil. Nicméně Excalibur je velkolepá a dechberoucí podívaná, které zub času rozhodně nic neubral. ()

lennyd

Uther Pendragon (Gabriel Byrne), těsně poté, co za pomoci kouzelníka Merlina oklamal manželku svého úhlavního nepřítele Igrayne a v přestrojení za jejího muže s ní strávil noc, je donucen uprchnout a těsně před svojí smrtí zabodne bájný meč Excalibur do velkého kamene s tím, že jedině nový král bude schopen jej znovu pozvednout. Po mnoho let jej zkouší rytíři z kamene vytáhnout, ale marně. Až mladému Artušovi se to podaří - a zde vyjde najevo stará pravda, Artuš je syn Uthera a Igrayne. Společně se svými blízkými se mu podaří opět sjednotit Anglii - ale jen do okamžiku, kdy jeho sestra Morgana a její syn Mordred intrikami dosáhnout opětovného chaosu... Legendu o Artušovi a rytířích kulatého stolu mám docela rád, jen stále nemohu najít cestu k filmovému zpracování, které by mi sedělo. I toto - ač má vše, co ona legenda obsahovat - je příliš rozvleklé a hlavně v druhé polovině hodně nudí. Přitom první polovina je naprosto skvělá, při sledování filmu jsem nebyl ve svém obýváku, ale Boormanovi se podařilo nastolit tak hutnou atmosféru, že prošla i skrze obrazovku. O to víc mne mrzí druhá polovina, a hlavně poslední třetina, kdy jsem se začal trochu nudit a usínat. Když nad tím tak přemýšlím, tak se mi možná o chloupek víc líbily trochu víc mysteriózní Mlhy Avalonu... ()

noriaki

První polovina osmdesátých let přála epickým fantasy filmům. Nejprve vtrhl do kin Souboj Titánů, o měsíc později ho následoval Excalibur, o rok později Barbar Conan a o další rok poté propadáková, ale časem kultovní Planeta Krull. Slabší rok byl jen nádechem před mohutným finišem v podobě Nekonečného příběhu a Legendy. Téměř každý z filmů se stal klasikou. Někteří okamžitě, jiní si na to museli chvilku počkat. A i když má každý člověk svého favorita, na kvalitách Excalibru se shodnou prakticky všichni. Natáčení nezačalo nejlépe a v jeho průběhu se problémy jen hromadily. Jenže ve střižně se stal zázrak, a ukázalo se, že John Boorman přišel se špičkovou temnou fantasy s neodolatelnou atmosférou. Ať už k tomu pomohla náladová kamera, skvělá hudba, nebo všichni svatí, faktem je, že tohle jen tak někdo nezopakuje. A nezopakoval. Excalibur na své překonání stále čeká. ()

MikeZ

Drsné a temné zpracování známého příběku s kouzelnou atmosférou, kterou tvoří hlavně úžasná hudba. 8/10 ()

Mishqo

40-50% .... Toto bolo fakt že zle napísané. Pripomínalo mi to fúziu telenovely a lacného porna. Herecky tým pádom tiež nič moc. Navyše, toľko škaredých hercov na jednom mieste som už dlho nevidel. No čo sa týka dobového vizuálu i hudobnej vložky to bolo celkom pekné. (hodnotenia na csfd a imdb tentokrát vážne nechápem) ()

lykan9

Hezky jsem si zavzpomínal na dětství. Chvíli jsem uvažoval nad třemi hvězdami, ale to byly jen temné myšlenky. Když se Artuš rozjel do boje proti synovi a ve stejnou chvíli ve Vrchlabí začaly hromy a blesky, tak jsem si myslel, že po mě jde Merlin. Moc dobrý film se skvělou atmosférou. ()

Brain-D

Velmi silné a mnou dlouho opomíjené fantasy, z kterého je spousta dalších nových snímků založena. Epické v každém momentu a na delší stopáž i stále baví. Navíc vynikající a nadpozemský fýkon Nicol Williamsona, coby Merlina !!! ()

fabecc1222

Možná, že kdybych tehhle film viděl jako dítě, tak bych k němu měl nějakou nostalgickou vzpomínku, ale takhle, když jsem ho viděl až jako dospělý, tak prostě nemohu hodnotit kladně. Příběh Artušovské legendy je zpracován tak nudně a nezáživně, že vás v půlce regulérně spolehlivě uspí. Několikrát se taky zaručeně přistihinete při tom, že vlastně nedokážete rozeznávat všechny ty zbrojnoše mezi sebou, jelikož vypadají skoro stejně (Logicky, když mají brnění a helmu, takže je skoro nevidíte...). Nevím, jestli to bylo příšerným devadesátkovým českým dabingem, ale hlavní mužská trojice (no name herci) mi přišla dost tragická, a nedívím se, že se moc neprosadili v dalších filmech. Těch pár hvězd ve vedlejších rolích to nezachrání, ačkoliv Gabriel Byrne tvořící děti v plné zbroji převádí film do absolutně jiného spektra, a dělá z něj vynikající komedii. Velká výprava a světoznámá skladba Carla Orffa jsou asi to jediné, co tak lze vyzdvihnout, ale kvalitní zážitek z toho bohužel neudělají. Klidně mě ukamenujte, ale mnohem radši si pustim Artuše z 2004. ()

Spock

Fantasy film pojednávající o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu. Skvělá výprava a hudba podpořená příběhem, který má myšlenku. Na některé momenty se nedá zapomenout např. Artušovo vytažení meče ze skály nebo jeho opětovné vhození Percivalem do vln jezera. Celý snímek je prostoupen atmosférou, jenž dokáže v člověka přikovat k obrazovce. Délka filmu nehraje roli, já si jej užíval až do konce. Člověk se ponoří do světa plného tajemství a skoro by se chtěl stát jeho součástí. Pro mě je Excalibur spolu s Barbarem Conanem tím nejlepším fantasy co znám. ()

Ravi

Film pro milovníky uměleckého zážitku. Snad každý záběr, každá rekvizita evokuje legendu se všemi jejími detaily a to úchvatným neopakovatelným způsobem, který dílu vtiskl režisér. Ať vezmu hudbu, kameru, kostýmy, herce, scénář (originál - ne dabing), děj, barvy, světla - vše je naprosto umělcky perfektně sladěno. Nejvíce ve mně zanechalo blátivé pachtění rytířů za grálem v mdlé, bídou zhýralé krajině a jen co si Artuš doušku loknul z grálu a získal meč, vyjel a všude háje kvetly a ptáci zpívali. No zkrátka film pro fajnšmekry. Nedoporučuju všem akcežroutům, střih/střih žroutům a efektžroutům, to se koukněte radši na stupidního "Prvního rytíře". Dávám jednoznačných 100% = 5/5. Jo, ještě něco: čím víckrát film vidím, tím více detailů si všímám - to je na filmu jedinečné. ()

J-o-k-e-r

Podle mě rozhodně nejlepší zpracování o králi Artušovi, rytířů kulatého stolu, kouzelníkovi Merlinovi, nechybělo zde nic. Skvělý příběh, výborný výběr pro mě neznámých herců a opravdu vynikající doprovodná hudba...jeden z nejlepších historických filmů vůbec! ()

corbeau

Velmi rozsáhlá a dle mých skromných znalostí i poměrně věrná adaptace artušovské legendy, která má ale dva zásadní problémy - jednak směšně vyhlížející bojové scény, kde se hromady železa plácají meči po zádech (to už i některé záznamy z německých megaLARPů vypadají líp), což se ale dá ještě zkousnout. Mnohem horší je pitomý scénář, zejména pak dialogy/monology, jejichž tvůrce možná měl doktorát z historické angličtiny, ale rozhodně netušil, jak z archaismů stavět smysluplné věty. Takovou snůšku patetických žvástů jsem neslyšel ani v předvolebních spotech českých politických stran. Co ale můžu určitě pochválit je hudba, zejména pak O Fortuna, doprovázející bitevní scény. Výborný byl také Merlin, bez jehož průpovídek by to byla nuda k uzoufání. P.S: Jsem opravdu rád, že filmová adaptace LOTRa si počkala dalších dvacet let, z představy, že by dopadla jako Excalibur mě jímá hůza. ()

JohnSmith

Hezká osmdesátková pohádka, ale strašně dlouhá. První polovina filmu je velice svižná, pak nastává útlum a konec už je zase lepší. Ale je fakt, že to co herci občas vypustili z úst bylo strašný. ()

Autogram

Kostýmová rozprávka pre dospelých, kde kostýmami sú nemotorné plechové brnenia a v rozprávkovom príbehu je viac čarov, ako v bežnej detskej rozprávke. Rovnako sa nešetrí ani na násilí. Rúbe, seká a bodá sa ostošesť. A keď už nie je koho, a mier trvá neznesiteľne dlho, tak sa rozhádajú aj v rámci jedného kráľovstva a už sa bojuje na život a na smrť. Aj pri tom zmätku v postavách a menách rytierov sa na to veľmi dobre pozerá, má to atmosféru a štýl, a hoci som to nedal na jeden záťah, sú to poctivé štyri hviezdy. –––– Je to smutně osamělý život, život čaroděje. Jó, vědět příliš mnoho, slzy světa... –––– Ve jménu Boha, svatého Michala, svatého Jiří, pasuji tě rytířem. ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)