Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

Luksa

Jeden z nejzářivějších klenotů fantasy řánru, žádnou reprízu v televizi jsem si nenechal ujít. Zub času tento kousek nemohl ohlodat, protože Boorman asi jako jediný dokázal vytvořit dílo, které nepostrádá lyričnost a kouzlo starého mýtu o rytířích Kulatého stolu, Artušovi, Guienevře, Lancelotovi a samozřejmě Merlinovi, kterého zde parádně ztvárnil Nicol Williamson. Excalibur je svérázný (blýskající se brnění...), temný (umírající země, hladomor...), mystický (hlavně pasáž se Svatým grálem a Percifalem je nezapomenutelná), těžký (žádná pohádka ala Hollywood) a hlavně vtahující. Takhle se zpracovává legenda! ()

Molir

Presne takhle ma vypadat zfilmovana LEGENDA, nikoliv historie (proste to neni 'Kral Artus - pravdivy pribeh' nebo tak nejak, ani byt nemel, a ani nebude). Po vizualni strance naprosto uchvatny film, krasna ukazka, jak je mozno az kouzelne carovat se svetlem (kdyz se to umi), v tomto ohledu IMO dodnes neprekonany. Dej legendy je poupraven, spousta casti vynechana (jak jinak), ale predevsim jsou zmeneny i charaktery (a motivace) nekterych postav, coz nekomu muze vadit (a chapu to), v mem pripade (podobne jako u Pana prstenu) doslo k urcitemu "schizofrenickem" ;-) stavu, kdy rozlisuji mezi verzi filmovou a verzi literarni a nesnazim se nejak pomerovat navzajem. Osobne povazuji Excalibur za jedinecny film, vytvarne nadherny, zrejme nejkrasnejsi film (neznamena nutne nejlepsi) co jsem kdy videl, a pokazde je pro me jeho sledovani takovym malym svatkem :-) ()

manonfire

Největší nebiblický příběh ve zpracování, jemuž se tématičtí následovníci ani nepřiblížili. Kromě scény, kdy Percival čelí na padacím mostě otázce "A komu slouží?!" jsou nejpůsobivější dva Artušovi osudové souboje. První s Lancelotem, s nímž všichni rytíři prohrají a král se stává poslední instancí před potupou Kamelotu. A král nestačí, protože Lancelot je největší válečník té doby. Požádá proto Excalibur o jeho magickou sílu, aby následně jedním máchnutím prorazil vše co má v cestě. Lancelot svou porážkou dojde vítězství nad svou celoživotní Chimérou neporazitelnosti. Druhým je střet mezi Artušem a jeho synem Mordredem. Unavený nemocný muž proti ztělesněnému zlu, jež vzešlo z něj samotného. Další zrazení, snad ještě větší než to milostné. Duel bez ekvilibristické choreografie, ovšem s neskutečně silnou dramatičností. Otec proboden synem se k němu přitahuje po kopí z něho trčícím, aby jej sprovodil ze světa. Nádherný patos, který nemusíte tolerovat, protože se na něj vyloženě těšíte. Nejraději však mám onen všeobsažný předobraz všech milostných trojúhelníků Lancelot- Guinevra- Artuš. Královna lidsky obdivuje Artuše, je mu navždy oddána, ale sexuálně jí přitahuje Lancelot. Artuš je zrazen oběma. Lancelot k Artušovi vzhlíží a v čisté upřímnosti jej velebí jako boha, nedokáže však odolat Guinevře. Artuš je přes všechny city vyslané k němu z obou stran, zrazen oběma. Pohnutky tohoto trojúhelníku jsou věčné a výstižné. Artušův vrchol A je je ze všech tří nejtragičtější, přesto nejsilnější. 90% ()

Glowski

Viděno po letech a překvapilo mě, jaká je to legrace. Minimálně tedy první polovina bohatá na (snad záměrně?) přepjaté herecké kreace, v níž Merlin působí jako postava vystřižená z „buddy comedy“. Přitom Excalibur není parodie, humor nepodvrací známou legendu, spíš možná naopak pomáhá tomu, že její filmová verze, byť zkratkovitá (úvodních deset minut), není směšným souborem osudových okamžiků a pravd o životě. A když na ně dojde, pak zase překvapí, že při své jednoduchosti nejsou vůbec banální („Dobro a zlo jdou vždy ruku v ruce“). Stejně jako sympaticky animistický (předkřesťanský) přístup k chápání světa jako obřího draka, jehož vliv na veškeré dění je sice zásadní (součástí onoho draka je např. samotný Excalibur propůjčující mimořádnou moc), nikoli však spásný a absolutní (lidské pudy si nepodrobí). Nejskvělejší scénou celého filmu zůstává výlet do útrob draka a letmý pohled na vnímání prostoru/času jako nelineárního. Druhá polovina o hledání Svatého grálu je pak vážnější, v ní však Boorman zase pomocí snových sekvencí a osobité výpravy (blyštivá brnění, nadpozemská zelená záře…) naplno rozvíjí imaginativní potenciál fantasy žánru, což je hodnota, se kterou se nesetkáváme často. (napadá mě třeba Scottova Legenda) ()

sheilla

Po filmarske strance naprosto dokonaly filmek. Nejlepsi zpracovani Artusovske legendy, ktere nebylo dodnes prekonano a ze tech pokusu tu bylo mnoho. Scena, kdy Merlin hovori o prichodu "Noveho veku", a pritom hraje Kirie eleison, je nezapomenutelna. ()

pávek

Film, jak má být, vynikající podpořen majestátní hudbou. Co ale nemůžu odpustit, je prasárna v dabingu. To, co předvedl režisér oné sračky Jiří Strach je tak dát přes hubu. Celý film nadabovalo 6 herců a 3 herečky. V jednom momentě samotný Strach dabuje Percivala, aby ho vzápětí namluvil Michal Dlouhý. A tuto zhovadilost vklidu pustí ČT. ()

slovan1

Bezesporu to je nej filmový příběh Artuše, jeho rytířu a Excalibru... Ale nijaký zázrak jsem v tom neviděl. Přišlo mi to moc fantaskní. Asi to tak mělo být, tady bude úproblém asi u mě, že se prostě nejedná o film, který by mě nadchnul. Délka k příběhu mi sedí. Sice 135 minut je 135 minut ale k nastínění všech skutečnosti to zde určitě bylo potřebné. K hercům se nebudu vyjadřovat. Nikdo mě zde nějak extra nezaujal. Sem tam naznak vtipu - uvital jsem to. Ke konci jsem už ale očekával finále protože mě to začlo nudit. Pro mě průměr. ()

Arkanoid

„Igrayne, dance!“ Brnenie nablýskané, až kole oči. Metalporno. Zvláštny film pre zvláštne publikum. Netradičné, emočne vystupňované scény s protikladmi. Artušovská legenda trochu inak. Jedna z najlepších fantasy. Tieto a iné označenie dostáva film Excalibur Johna Boormana, úspešného režiséra filmu Deliverance, kde už dokázal, že vie dať filmu epickosť, napätie, nejednoznačnosť a originalitu. Príbeh je epický a zároveň paródiou sám na seba, čo sa týka dialógov napr. takého Merlina rozdávajúceho rady. Jasný šovinizmus možno nepoteší ženské feministické publikum, ale do prostredia fantasy veľmi presvedčivo zapadá. Asi vždy aktuálne problémy uspokojenia mužského ega sú tu natiahnuté do nevídaných rozmerov. Prvým príkladom je Uther, Artušov otec, ktorý pre svoju túžbu po žene strháva tri generácie svojej rodiny, ako aj kráľovstva do priepasti nešťastia. Jeho herecký predstaviteľ Gabriel Byrne je vo svojej úlohe veľmi presvedčivý a jeho výkon je najlepší z tohto filmu. Scéna klamstva, uspokojenia, zrodu a smrti zároveň je jedna z najpôsobivejších. Boormanov Merlin je napríklad oproti zobrazeniu Sama Neila magická bytosť snažiaca sa o mier a prosperitu bez ľudských túžob. Je však kvôli tomuto odtrhnutiu od ľudstva a jeho nepochopeniu veľmi vtipný a divák ho môže vnímať ako sympatickú postavu aj vďaka použitiu jeho jazyka. Čo na srdci, to na jazyku a svoju reč korení básnickými výrazmi. Predvída, manipuluje a nazerá na ľudské osudy bez empatie. Dialógy ostatných postáv sa zameriavajú len na vznešené ideály alebo uchopenie moci. Ich dikcia je skôr pomalá, s váhou na každé slovo. Divák dostáva aj postavu, s ktorou sa je ľahké stotožniť vďaka jej nevedomosti o svojom pôvode a nevedomosti o spôsoboch chovania sa vyplývajúcich z jej postavenia, vychovanú však k zodpovednosti, cti, pravde a morálke, ktoré jej na ceste životom pomáhajú a získavajú mu úctu iných. Je ňou samozrejme Artuš, ktorý spočiatku nevie, kým to vlastne je a ako svoje bremeno niesť. Divák tak môže sledovať jeho prerod a dôležité, ťažké rozhodnutia jeho života, z ktorých niektoré sa dokážu obrátiť proti nemu. Jeho slabosť sa prejaví prvýkrát najviac pri strete s Lancelotom, ktorý rovnako ctí rytierske zásady, no túži nájsť niekoho, kto ho porazí v boji. Tu sa prejavuje Artušova tvrdohlavosť, ktorá ho núti riskovať kvôli egu aj život. Oproti Lancelotovej rozvahe a vytrénovaným schopnostiam pôsobí nemotorne a ťažkopádne, ako dôchodca. Lancelotova epická scéna boja so sebou samým na hrane sna a reality predstavuje, že aj najtvrdšia vôľa sa dá zlomiť, ak na ňu nalieha silnejší pud. Je aj dokonalým príkladom vhodným na paródiu. Herci sú uspokojiví, ale na žiadnych Oscarov to nie je. Prekvapí ešte Helen Mirren za mladi v úlohe Morgany, najintrigánskejšej postavy vo filme, ktorá poteší fanúšikov genderového vyváženia vo filmoch a seriáloch. V súbojoch o seba neustále cinká brnenie, až sa ohýbajú plechy. Súbojom jeden na jedného sa dá vyčítať malá akčnosť, lebo v brnení sú všetci herci ťažkopádnejší, ako by boli bez neho. Boormanovi však o akčnosť asi ani nešlo. Jeho režijnému zámeru prospelo nechať hercov hrajúcich svoje postavy vychutnať si a prežiť každý jeden úder tak, aby jeho následky postavy cítili aj v budúcnosti. A fatalita fungovala, postavy to cítili. Divák si tak užije a zachytí každý jeden úder meča, kyju či sekery, pričom občasnou striekajúcou krvou mrkne na fanúšikov splatterov. Množstvo scén je postavených na rozpore a rozbiehaní ciest dobrých aj zlých, ciest prosperity aj márnosti zároveň vyplývajúcich z každého jedného rozhodnutia postáv. Film má rozhodne dlhú minutáž, ktorej ku koncu druhej hodiny chýba viac akčnosti, aj keď epickosť stále dominuje. Rozhodne lepšia adaptácia ako Merlin Sama Neila, Mists of Avalon a First Knight s Richardom Gereom. Po tomto epickom zážitku odporúčam pozrieť si paródiu na fantasy filmy menom Doraleous & Associates, ktorá svojimi dialógmi a absurdnými situáciami rozochveje každú bránicu a divák postaví film Excalibur do kritického svetla. () (méně) (více)

Seti

Ve své době to musel být úžasný filmový zážitek, ovšem vzhledem k tomu, že jsem film viděl až dnes, tak na mě působil jako televizní produkce na sobotní odpoledne. Druhá půle pro mě byla navíc celkem nudná a vše bylo podtrženo velmi "jednoduchými" dialogy. Nechci tento film hned sestřelit, ale pravdou je, že dnes, v době epických fantasy bitev a počítačových triků, již na svém lesku hodně ztrácí. ()

miklaras

Velký pětihvězdičkový film, který mi vždycky připomene Carmina Burana. Když ji zaslechnu, vidím Artuše, vyjíždějícího do své poslední bitvy rozkvetlou jarní zemí...Ani nevím, kde se ukrývá kouzlo toho magického snímku. Rozhodně není dokonalý a z dnešního hlediska by měl budit úšklebky, ale on funguje, navzdory času, navzdory technice a navzdory všem dalším (většinou poměrně běsným) zpracováním artušovské tématiky. Žádný už nepřekonal ten melodický temnosvit, tu podivně syrovou atmosféru, Merlinův parádní hlas, postupné reznutí nerealistických zbrojí, světlo grálu a Parsivalův pohled vzhůru, ani Mordredovo posměšné chechtání nebo Morganina kouzelná gesta. Spát na dechu draka je prostě veliká nádhera. 10/10 ()

Han22

Asi nejvěrnější zpracování legendy, krásná kamera, hudba, výprava, film který nemá teoreticky žádnou chybu... Díky Excalibru a jeho úspěchu začaly vznikat v 80. letech fantasy filmy jako na běžícím pásu a já jsem mu za to neskonale vděčen. Jenže mě to prostě nikdy nebavilo - jako dítě jsem to nikdy nedokoukal a když jsem našel odvahu se k tomu vrátit, problém byl stejný - nudil jsem se, měl jsem pocit, že sleduju nějakou divadelní hru, docela jsem se ztrácel v čase kdy se co odehrává, bitky v obřích brněních mě nic neříkali... Prostě ne, tohle je skvělý studijní materiál k legendě o Artušovi, ale není to zábavné to sledovat. EDIT 2024: Tak jako pokaždé předtím. Zhruba do souboje Artuše s Lancelotem na mostě zábavná heroic fantasy, zbytek filmu psychedelická, depresivní, zmatená a hlavně nudná záležitost (s výjimkou finální bitvy v mlze). Poprvé jsem si tu ovšem všiml mladého Byrna, Neesena a dokonce Patricka Stewarta. ()

Jane18CZ

Váhám zda 4* a nebo 5*. Ale když přihlédnu k tomu, že je to původní verze filmu a na to že je to z roku 1981, tak si ten film tu pátou hvězdičku zaslouží xD + ta krásná hudba "mnišská" :D ()

KoRner

Divadelne vyzerajúci film, ktorého epizoidný a uponáhľaný dej mi niekedy prišiel až komický. Všetko je vykonané rýchlo, bez rozmyslu, len aby sa posúval dej vpred. Dobrý film na predstavenie Artušovského mýtu publiku, lenže ostatné ma príliš nebralo. Žiadna osudovosť, napriek umieraniu kladných postáv, pretože oni poriadne ani nie sú predstavení. Aj milostný trojuholník Artuš-Guenevere-Lancelot je tu odbitý asi za minútu. Ani len Merlina nedokážem brať vážne, keď najprv robí srandy ako nejaký komediant a potom mám veriť, že je seriózny a mocný čarodejník. ()

Loki_Six

"Now look, I once stood exposed to the Dragon's Breath so that a man could lie one night with a woman. It took me nine moons to recover. And all for this lunacy called, "love", this mad distemper that strikes down both beggar and king. Never again. Never." ()

Milano33

Akože ako spracovanie artušovských legiend je to veľmi dobré, avšak film dopláca na to, akým starým v skutočnosti je. Našťastie sa film vo väčšine prípadov oblúkom vyhýba efektom a fantasy elementy znázorňuje iba pomocou prírodných výjavov, napr. pomocou hmly, svetla, ohňa, bleskov atď. Výprava je na tú dobu vcelku slušná, výrazne vsádza na prirodzenú krásu matky Prírody. Takmer po celú stopáž filmu sa môžeme kochať prírodou. Kostýmy sú celkom fajn, až na preleštené a blízkavé zbroje, ktoré strašne bijú do očí. Réžia je dosť biedna a najviac zlyháva pri akčných scénach, ktoré sú niekedy až tragicky natočené a z toho dôvodu sú aj dosť neprehľadné. Pri súbojoch málokedy funguje fyzika tak, ako by mala, vôbec som pri nich nepociťoval ťahu meče a brnenia, čo pôsobí velice neprirodzene. Príbeh má svoje silnejšie i slabšie momenty, niekedy sa vydáva docela skratkovitým smerom a charakterový vývoj je miestami až príliš unáhlený. A skoky v čase tiež uberajú na grádoch. ()

iXtr3m3

Neviem prečo, ale mňa tento, niektorými ospevovaný počin, nikdy moc nenadchol a neviem sa prinútiť ani k opätovnému zhliadnutiu po xy rokoch, dokonca ani kvôli fajn castingu, nechám to odpočívať tam, kde to je a uzatváram hodnotenie priemerom zo slušnosti. ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)