A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

A_S_P

A.I. som prvýkrát videla, keď som mala menej než desať rokov. Už vtedy sa mi tento film páčil, no nedokázala som ho ešte naplno pochopiť. Po niekoľkých rokoch som si ho pozrela opäť a po jeho skončení som asi dvadsať minúť preplakala, čo sa mi teda pri filmoch nestáva. Vlastne, dodnes je to asi jediný film, ktorý ma tak veľmi rozľútostil (ak nepočítam prvé zhliadnutie filmu Harry Potter a Dary Smrti, časť 2., ale to je zas celkom iný príbeh :)). Nádherný a zároveň veľmi smutný príbeh robota Davida, ktorý po ničom na svete netúži viac, než po láske svojej mamy, chytí za srdce snáď každého. Keď k tomu ešte pridáme prekrásnu hudbu Johna Williamsa, špičkový strih a absolútne skvostné herecké výkony malého Haleyho Joela Osmenta, Juda Lawa a všetkých ostatných (vo filme nenájdete azda jediného nepresvedčivého herca), to všetko dokopy nám vytvorí tento neuveriteľne krásny film, ktorý vrelo odporúčam! ()

xkepi

Zpočátku jsem nevěděl, co se z filmu vyklube. Filmové žánry se střídaly jako na běžícím pásu - chvilemi to vypadalo jako rodinný, romantický film, pak jako pohádka, komedie, akční béčko, thriller, drama, možná horor, ale společný jmenovatel zůstalo sci fi. Tolik žánrů v jednom filmu je vidět na delší stopáži a trochu mi to přišlo přeplácané. Přesto film něco do sebe měl a za mě dávám 3-4 hvězdičky. ()

vofo

Pro mě velmi zvláštní podívaná, na kterou jsem se muesl podívat vícekrát, abych jí přišel na chuť. A ta chuť opravu přišla. Velice dobrá sci-fi, která by ale byla zajímavější v podání Kubricka, jehož to byl vysněný projekt. P.S. Medvídka chci taky... ()

Brenda.Ch

Velmi, velmi, velmi zajímavé, Osment si rochnil v roli jako prase v žitě. Dlouhý, poutavý, výpravný, inteligentní a všemi časy probíhající doják. Pěkné. ()

peregrino

Tohle je ten film, který je nabitý nápady, myšlenkami, pocity, a především úžasným zpracováním pohledu na lidskost, duši. Kdysi jsem viděl kus, dnes jsem měl konečně možnost dosledovat celý. Díky, pane režisére! ()

Estetik 1

Asi nejslabší Spielbergův film (budu muset přehodnotit Terminál). Poznával jsem ho jen v tom přemrštěném citovém dojení. Jinak úplně zapomněl, jak se dělá film, což je u takového tvůrce dost na pováženou. ()

LencaN

Ze spíš rodinného dramatu vyšlo plnohodnotné scifi. Osment jako herec má takové know how, takový punc, známku nebo jak to říct, prostě takovou auru, že se hodí asi jen na určité role a těmi, které mu neskutečně sednou je právě David z A. I. a chlapec v Šestém smyslu. Nedokážu pochopit, že už tak malý dokázal takhle hrát. Vážně se dalo věřit tomu, že je robotem, který jde za svým snem, protože chce být lidskou bytostí. To byl jeden tahák filmu - profláknutá tvář úžasného kluka ze Šestého smyslu. Dalším tahákem je Jude Law. Hmm, seklo mu to, manekýnovi :) robotického gigola vybrali perfektně, byl to frajer a excelentní herec...ta natěšenost na ženy a to šviháctví dostal do všech pohybů, chůze nevyjímaje. No a největším tahákem byl samozřejmě S. Spielberg. Je to hezky natočené, kulisy úžasné, nádherný Manhattan, u kterého zamrazí v zádech, i fajnově udělaní roboti všech různých podob. A i když to bylo scifi, především to bylo dojemné a k zamyšlení. Ale jednu výtku mám a to je konec. Ta 'koncovka' byla příliš zdlouhavá, až moc to natahovali a přestávalo mě to pomalu bavit. Ale to jen posledních 20 minut, jinak to mělo dobré tempo. Takže suma sumárum překvapivě dobrý kus :) ()

shi_sha

Příjemné sci-fi. Jude Law naprosto dokonalý ve své roli. Osmenta snad zmiňovat nemusím, a Medvídek Teddy byl taky fajn. ()

marekspanel

Po Jurském parku 1 můj nejoblíbenější Spielberg. Film, který dle mě zraje jako víno. Výborný úvod do filosofických námětů celého filmu, kterými pak jsou rasismus, zakořeněný hluboko v nás a zda je možné cítit lásku k plechu, či on sám ji může cítit a je v tom rozdíl vůbec..? To by nebyl Steven, aby to nemělo to rodinné téma, hřející teplým až kouzelným krbem matčiny lásky. Osmet je vážně skvělý a se Šestým smyslem dává najevo velký talent, škoda, že nejde teď tak vidět, nebo mám mezeru v info. Možná to s ním bude jako s Harry Pottrem, který už nebude nikdy jiný a pořád bude vypadat na 12 let. Příběh má akorát spád, s nápaditými prvky, kontroverzní vizí budoucnosti a hodně poutavým a dojemným příběhem. Touha robota státi se organickým, živým tvorem je tak silná, dojemná a zároveň předem nemožná, že vás to poutá ještě víc a i když bych to viděl po sté, stejně budu jakoby z napětím a úžasem čekat, jak to dopadne. V konečných fázích filmu ještě to ztvárnění mimíků dodalo onu třešničku na Stevenův dortík. Tohle je dar divákovi, dar celé světové kinematografii. Fantastické od hlavy až k patě!!! ()

Jayk19

Proč proboha dokázali na konci matku přivést k životu na jeden den?Nějak by to měl Spielberg objasnit.Jinak ale nemám výhrad.Film mě držel od začátku zápletky až po smutný konec.Hlavní hrdina navzdory věku hrál hodně profi.I když na jeden den,tak jsem mu lásku lidské matky ze srdce přál.Miluju tyhle Asimovky! ()

HiroM

Na začátku fajn, pak jsem u toho málem usnul, ale konec mě zase probral. Dějově mě to moc nebavilo, ale postavy zahrány skvěle, velice se mi líbila postava Juda Law. Celkový dojem je velice kladný byť jak říkám příběh mě docela nudil ale samotné grafické a vizuální zpracování za mě super. ()

petr.al

V kinematografii se občas vyskytují snímky, nad kterými si lámete hlavu, pro jakou že to věkovou kategorii jsou vlastně určeny ,,a i Umělá inteligence" Vám to příliš neusnadní. Režisér Spielberg lavíruje mezi sci-fi pro dospělé, ale rád poškádlí i Vaše ,,vnitřní dítě." Je ve hvězdách jak by elektronkového Davida sestrojil Stanley Kubrick, kdyby předčasně neodletěl do křemíkového nebe. Osobně se domnívám, že Steven Spielberg zůstal někde v půli cesty. 3,4*. P.S. Pokud by Haley Joel Osmenta odložili do kyber útulku, zájemci by si ho do hodiny samou láskou rozebrali, jak byl slaďoučký. ()

ludovit14

Slušné dielo a to po každej stránke! Tomuto dielu nie je moc čo vyčítať iba ak tak filmovú stopáž- ktorú by to chcelo mierne prestrihať, ale ináč spokojnosť! HOD:75%.PS:videl 2 krát. ()

jackalsc

Hmmm... Toto je asi první film který jsem na toto téma viděl, po všech stránkách tomu nemám co vytknout a to scifi nemusím. Hael Joel Osment to zahrál velmi dobře, když se na to dívám zpětně tak si moc neumím představit někoho jiného. A ještě chvíli budu chválit výborný český dabing, protože teddy(Jiří Plachý)...lepší hlas si snad ani nedovedu představit :) ()

Trinculo

Možná jeden z vrcholů Spielbergovy tvorby. V podstatě je to esej o tom, co ještě je lidství a kde končí zpovykanost lidstva. Zda je ta hranice to, že vytvoří bytost, která je schopná cítít a jež je určená více méně pro zábavu. Také se zde velmi hezky film zamýšlí na vůbec na uchopitelnosti lidských citů a vnitřního života. Podobné věci řeší každý kvalitní film o androidech. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)