Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

bari68

Na vtedajšiu dobu perfektne natočený a čo do histórie kinematografie je to určite zásadný a prelomový film v oblasti sci-fi o mimozemšťanoch. Ja som sa ale u tohto Spielberga nudil a niektoré scény nechápal. Nie ako dej, ale chovanie postáv. Čo ale MUSÍM vyzdvihnúť je geniálna hudba Johna Williamsa! ()

Milano33

Close Encounters of the Third Kind je Spielbergovou malebnou Sci-Fi veľkopodívanou o zjavení UFO-a na oblohe. Je to film o fascinovaní sa nad existenciou mimozemského života a schopnosti dorozumenia sa s touto neznámou civilizáciou. Film sprevádzajú mimoriadne okolností, nevysvetliteľné javy a večne tajuplná atmosféra. Close Encounters of the Third Kind je snímkom o vzájomnom porozumení a naviazaní kontaktu. Ako prvotná forma komunikácie bola zvolaná hudba, ktorá svojou intenzitou utvárala priebeh záverečnej audiovizuálnej podívanej. Hudbu pre film zložil John Williams, ktorý pravidelne spolupracuje so Stevenom Spielbergom. Záver bol vizuálne úchvatný, tie trikové a umelecké efekty na diváka určite zapôsobia. Ďalším okulahodiacim pohľadom bola epická hra svetiel uprostred hlbokej temnej noci. ()

Zagros

Blízká setkání třetího druhu jsem viděl před mnoha lety a pamatoval si jen hutnou atmosféru a dovedně natahovaný pocit nejistoty, kdy už konečně uvidím to UFO. :-) Pro napsání komentáře jsem si film musel zopakovat a možná překvapivě jsem byl spíš zklamaný. Zmíněná atmosféra a napínání diváka pořád platí, ale naplno už mě to vtáhnout nedokázalo. Richard Dreyfuss je sice výborný herec (Čelisti!), tady na mě ale působil až moc vyšinutě. Možná to bylo v souladu s rolí, nicméně mně to nesedlo. (možná spoiler: Opravdu by otec tří dětí jen tak opustil rodinu?). Podobných nesrovnalostí a zmateného chování postav tam bylo více. Ono zmíněné napětí nebylo špatně a gradace v závěru taky fajn, jen ten úplný závěr… nevím, v dnešní době mně to přišlo jako lákání na pokračování, než dobré ukončení filmu. Bohužel i efekty už zastaraly. Nejzajímavější pro mě tak byly snahy vlády to vše zamést pod koberec, i když ani to nebylo využito naplno. Nechávám slabší tři hvězdy a z podobného ranku bych volil spíš Kontakt, či novější Interstellar a Příchozí. ()

Davej

Velice připomíná ty lepší z dílů Akt X. Hudba, některé záběry a střihy jakoby vypadly tomuto seriálu z oka. Ovšem je dobře- tedy jestlli tomu tak opravdu je- že se Carter poučil právě z takovéhoto téměř mistrovského díla. I přes mnohými zminovanou pomalost, mu totiž nelze upřít, že diváka nechává až do konce ve stavu napětí, oč vlastně jde a jak to dopadne. ()

BlueZero

Kultový film, ktorý by v súčasnosti bol prepadákom. Škoda, že sa písaniu namiesto Stevena Spielberga neujal niekto iný. Avšak aj napriek tomu uznávam, že tento film bol jedným z medzníkov svetovej kinematografie. ()

Milan25

V kategorii filmů o mimozemšťanech stoprocentně jeden z nejlepsich (ne-li nejlepsi). Na tehdejší dobu dokonale efekty a hudba je naprosto famozni. 150% ()

Shakeus

Na takový film dnes již nenarazíte, sálá z něj neznámo a spousta nápadů. Rozhodně klasika, která stojí za to. ()

markul

Tohle je docela příjemná blbost, kterou omlová pouze rok jejího vzniku. Nic extra hlubšího jsem v ní nehledal a taky nenašel. ()

Saikov6

Spielberg je génius... a jak to vím?! Potvrdil to totiž už ve svých prvních filmech a neustále to dotvrzuje... Tento snímek je myslím jeho prvním počinem na půdě sci-fi žánru a jedním dechem dodávám, že přelomovým... Po vizuální stránce je film zpracován velmi nadčasově... vizuální efekty jsou "sežratelné" na svou dobu prostě zážitek... věrné zpracování návštěvníků, technologií, herecké výkony, samozřejmě kamera, střih i hudba je na velmi vysoké úrovni... nutno prostě vidět! ()

Junglista

Samotnýho mě na jednu stranu mrzí, že nedám pět *, ale nedám. Co se týče atmosféry, tak tenhle film nemá konkurenci. Efekty na tehdejší dobu taky špička a dá se na ně bez problémů koukat i dneska. Vadila mi ale poměrně zbytečná vata a hlavně Truffautova role mi přišla naprosto zbytečná. Z dětství sem si pamatoval jenom ty scény s ufo a s radostí sem zjistil, že mi z nich padá čelist i dneska. I odkaz na Čelisti potěšil. Ale kvůli těm muškám to u mě na plný hodnocení neni. (200. komentář) ()

Earl10

Klenot sci-fi žánru, který i po tolika letech neztratil nic ze svého lesku. Spielberg záměrně vybral velmi pomalé tempo a tím naprosto excelentě dotváří atmosféru. Nejdůležitější složkou filmu se stává kamera, kdy má člověk chuť si každický frame nechat zarámovat a pověsit na zeď. Nyní tolika propírané Abramsovy lens flares, zde působí neskutečně. Radost sledovat! Užasná práce se světlem, hlavně ve scéně v domě, která předchází únosu malého chlapce. Design vesmírných lodí i samotných alienů, to je kapitola sama pro sebe. Spielberg je opravdu jedinečný a jeho vnímaní kinematografie se nikdy neokouká! [90%] ()

Paity

Každý tomu dává plný počet, ale mě to oslovilo jen částečně. Prostě spíše hezké pokoukáníčko, hlavně na první dobrou, ale když se v tom začnete hrabat, je to už horší. ()

B4TM4N

První půlhodiny Spielberg zdařile buduje napětí, aby následně vše zabil nesnesitelným emerickým tatíkem a naprosto katastrofální scénou epochálního setkání s emzáky ve stylu párty Michala Davida. Film ještě naivnější než myšlenka, že několik posunků !lidské! ruky je zcela univerzální intergalaktický nástroj míru. Nikoho nenapadne, že by to taky mohlo být "zabijte je všechny", nebo že prostě ti cizáci nebudou vůbec humanoidi s končetinama. To je ale neduh velmi tradiční. Co ovšem ve vší té břečce dělá chudák Truffaut, to opravdu netuším, protože jestli tímto chtěl nějak Spielberg v duchu filmu propojovat nejen galaxie, ale i kinematografie, tak to dokazuje pouze jeho nesoudnost a celkovou tvůrčí neschopnost vymanit se řemeslné konformnosti - a jsem zvědav, kterým svým dílem mě ještě kdy přesvědčí o oprávněnosti svého osobního kultu. ()

Bohemák

Kam se hrabou všechny Armagedony a Dny nezávislosti... Sice z toho dýchají 70. léta po trikové stránce, ale jinak: co tomu vytknout?! ()

Mafiapau odpad!

Co je tohle za sračku? Já jinak Spielberga poměrně i žeru a byl jsem ochotný už před filmem skousnout že to je z roku 1977.. Ale tohle je teda těžká píčovina.. Film by se dal sestříhat do 30-ti minut (maximálně hodiny) a dával by mnohem větší smysl. Lidi se nechovají jako lidi, ale spíš jako NPC co čtou scénář za kamerou a jsou podle mě  nafetováni výpary co rejža vypouští do ovzduší scény. Mrdka všech mrdek aneb když Spielberg nemá předlohu. "Nejpůsobivější film o setkání s mimozemšťany"? Už chápu proč je ČR tak vypatlaná.. Protože jsou lidi co dokáží takový výrok vyblejt přes prsty do klávesnice.. Přestaňte už fetovat ty plasty a jděte na odvykačku, milý uživatelé CSFD. Souhlasím s recenzí od Radiq. Radši bych už koukal na The Fourth Kind což je absolutní vypatlanina, ale pořád by mě to přišlo příjemnější než tento výplach. Absolutně čistý odpad. To, že CSFD uživatelé podhodnocují filmy co jsou dobré, a nadhodnocují filmy co jsou špatné, či absolutní odpad tak ne.. NEZVYKNU SI. Koukat na abstraktní umění, vyobrazené jako popelník s 81 dokouřenými špačky celé dvě hodiny, dává mnohem větší smysl, než koukat na tuhle kupu nadhodnocených hoven! ()

SpaceOdyseus

Tak to me opravdu minulo. Az me mrzi, ze jsem si film neuzil jako vetsina tady. Zacatek byl paradni. Spielberg hned zacne budovat hutnou mysteriozni atmosferu. Ale pak se zacne venovat placani kase misto objevivsim letadlum a lodim. Jak se s postupnou stopazi zacal dej natahovat, ja pomalu zacal ztracet zajem. Do tretiho aktu jsem se uz musel nutit. ()

F.W.Colqhoun

We now show uncorrelated targets approaching from the north-northwest. Jestliže mé blízké setkání s jedním prvních sci-fi před cca pětatřiceti lety určoval hračička Spielberg, při repríze po letech to byli François Truffaut, kterého jsem tehdy z pochopitelných důvodů vůbec nevnímal, a Alfred Hitchcock, jenž se promítl nejen do závěrečné scény u Ďáblovy skály. Film možná právě kvůli nim není tak třeskutě americký, jak by mohl být a být měl, vzhledem k rozpočtům a ambicím na poli box-office. Pravici napřahující hodní mimozemšťané tak činí v jistém rozporu s tradicí útočných emzáků subtilně. Spielberg se divácky nefixuje na jedinou postavu, nýbrž na skupinu příjemců zprávy, z nichž elektrikář Richarda Dreyfusse sice nepředstavuje úplně typického hitchcockovského hrdinu, ale svou blondýnu, byť se jedná o suicidálně vyhlížející svobodnou matku (bez práskačky) potkává a jeho "proti všem" je vyloženě klasické. Spielberg pod symbolickým dozorem evropských vzorů exceluje méně v obrazech humorem kašírovaných rodinných rozkolů a více v tom, co je vyjma trikových scén nejryzejším motivem příběhu, vykreslením utkvělé myšlenky, neurčitého pocitu formujícího se do budoucí vzpomínky na Devil Tower; muka tušené pravdy. Na kraftwerkovské vyvrcholení sice Spielberg s Williamsem připravují celé dvě hodiny, ale z neonového rozhovoru civilizací v rozsahu variací na pět tónů dodnes mrazí efektivně. Monsieur Neary, I envy you. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi