Známí neznámí

• Slovensko Známi neznámi (více)

Hořkosladká komedie o partě českých a slovenských přátel, kteří se sejdou v pražském bytě, aby oslavili příchod Nového roku. Znají se už dlouho a i toto setkání by se neslo v duchu klasické silvestrovské oslavy, kdyby… Kdyby se nenarodil zdánlivě nevinný nápad: dát všechny mobilní telefony na stůl a nahlas sdílet každou doručenou zprávu a dát na hlasitý odposlech každý příchozí hovor. Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom mohli zůstat přáteli, milenci, manželi, rodiči…? Stačí jeden večer a z dobrých známých se stanou neznámí. Adaptace světoznámé předlohy Naprostí cizinci z pera scenáristy Petra Jarchovského. (Cinemart)

VojtaMarek00

Oceňuju iniciativu o točení podobných filmů pro náš českej, vysoce konzervativní trh. Sociální dramata odehrávající se na jednom místě jsou moje velká oblíbenost a myslím, že tu chybí. Známí neznámí je slušná první vlasťovka (doufám) nadcházející normy, ale bez chyb se to ani zdaleka neobešlo. Těmi jsou, krom místy nekonečně umělých a trapných dialogů a jako vždy nesnesitelného Měcháčka, hlavně do očí bijící zlozvyky českých mainstreamových filmařů, které v kontextu filmu, jako je Známí neznámí, působí absurdně a komicky, a podivně pořešená výprava a střih závěru filmu, který působí poněkud zmateně. Konec mě navíc dost podrazil svým bolavě banálnim vysvětlením.   Jinak se mi námět (pochybuju, že původní) vlastně moc líbil. Sonda do konfliktu mezi soukromím jedinců a jejich mezilidskými vztahy, vyprávěná skrze malý sociální experiment s “otevřenými telefony”, který v rámci oslav Silvestra podstoupí skupina přátel, sama o sobě funguje a konkrétní lidské příběhy vyznívají tak, jak mají — tedy reálně, často syrově a velmi uvěřitelně i ve své faktické všednosti. Vypíchnout pak musím výměnu mobilů—coming out a vztah pubertální dcery k otci, u kterého hledá pochopení pro nenávist k matce. Obě linky jsou výborné.   Navzdory dobrému nápadu a převážně kvalitním storylines však film během většiny jeho stopáže podkopává tu nedostačující herecký výkon, tam zase mimoňský dialog, a někdy je to celé prostě jen trochu příliš nuceně big-cinema-friendly, což každému podobnému snímku nutně škodí. Jsem však rád, že tahle věc existuje a koukalo se na to vlastně pěkně.   3*, půlhvězda navíc za skvělého Hofmanna, který mi opět dokázal, že nedokáže herecky zklamat. ()

tkey

Nečekal jsem od toho moc, ale ve výsledku povedené komorní drama/komedie po Česku, už tam jen chyběl Vašut. ()

JosefTomas

Originál neviděn, ale dle dostupných zdrojů se krom pár lokálních změn scénárista Petr Jarchovský do žádné velké akce nepouštěl (nutno ovšem říct, že československý mix je příjemný doplněk). Zůstává tak (na debut až netypicky) vydařená režie a naprosto dechberoucí casting, který sedí u každé postavy. Vtipy ovšem nepadnou vždy na úrodnou půdu a pozdější přerod ve vyhrocené drama je přeci jen už trochu moc přes čáru (italská domácnost tento styl snese zřejmě daleko lépe). Ten konec je ale milý, protože poprvé logika zafunguje v podobě upřímné pravdivé tečky, která snímku zajistí zapamatovatelnost a díky způsobenému šoku způsobí, že divák přehlédne tu nepravděpodobnou spletitost navalených tajemstvích. Je škoda, že to nejlepší u nás (alebo so slovenskou spoluprácou) musí být zrovna remaky (čest výjimkám), ale když to holt neumíme napsat sami, tak nemám problém se zakoupením "kvalit" odjinud. ()

nula87

Celkem fajn remake, která hodně (místy až doslovně) těží z původní předlohy. Ale právě proto, že je to spíše kopie než předělávka, která by přinesla něco nového, je už to jen průměr. 60% ()

LichMety

Vcelku překvapení, že i na CZ/SK scéně se dá udělat dobrá adaptace skvělého originálu. Každopádně pokud jste neviděli italský originál, rozhodně si nejdřív pusťte originál, pak německou adaptaci a poté až tu českou. Děkuji. ()

borohub

Originál jsem neviděl a vlastně ani nevím jestli je to dobře či ne. Rozhodně nevím jestli si tento film zaslouží označení komedie, protože se o komedii v žádném případě nejedná. Film ale každopádně baví a ukazuje to realitu dnešní doby -- co se jeví na první pohled ideálně, může být uvnitř pěkně shnilé. Co jsem ale vyloženě nepobral byl ten závěr a abych to pochopil, tak jsem si to musel pustit ještě jednou. A rozhodně nemohu tvrdit, že mě závěr nějak nadchnul. Herecké obsazení skvělé (zejména Martin Hofmann). 65% ()

ostravak30

Viděl jsem italský originál Naprostí cizinci a nemyslím si, že je mezi naší verzí a původní zase takový rozdíl. Tím hlavním je jistě velmi kvalitní české a slovenské obsazení, což je základ úspěchu. V principu jde téma, které jistě může v současné společnosti rezonovat snad ještě aktuálněji než v době napsání italské předlohy. Co ukrývají naše mobily? Co by o nás všechno vypověděli? Důležitým faktem je, že se jedná o střední generaci. Mládežníci totiž používají mobily hlavně kvůli sociálním sítím a nejsem si moc jistý, zda tak často volají a esemeskují. Spíše ne. Tudíž u nich by se podobný experiment asi míjel účinkem. Důležité je též připomenout, že snímek není až takovou komedií, jak možná mnozí čekali nebo čekat budou. A já si zase nemyslím, že by z filmu byl až takový divácký hit, jak čekali producenti... ()

curil

Vzhledem k tomu, že jsem nedávno viděl italský   originál (beztak natočený podle německého TV   námětu), tak jsem byl zvědavý, jak se (česko)   slovenští autoři a herci vypořádají s danou   látkou. Udělal jsem ale chybu a místo abych   sledoval zápletku a herecké výkony, více jsem   se soustředil na to, zda děj část po části   souhlasí s předlohou. Nicméně jsem byl   spokojen a film se podle mého názoru povedl a   určitě se ještě jednou podívám, tentokrát   už bez zbytečných "starostí". ()

fugyx

Recenzenti odporúčali nepozerať najskôr taliansky originál, ktorý sa zameral na konverzačnosť, kdežto táto verzia na komickú stránku. Nie až tak úplne, dramatických chvíľ, vážnych debát a scén tu je dosť a aj samotný koniec je na zamyslenie. Petra Polnišová je podľa mňa presvedčivá aj vo vážnych scénach. Maštalír, Hofmann, Issová nehovoriac. Podľa mňa sa film bude páčiť väčšine, súdiac podľa toľkého smiechu v kine. Originál si určite pozriem. ()

Lucik80

Tak přemýšlím, proč jsem tomu dala jen 3*. Pravděpodobně kvůli velkému očekávání, když se v rámci propagace filmu dozvíte, že to má tak fantastický scénář, že už to natočili ve 20 zemích. A pak to sledujete v kině a ono to není vůbec špatné, ale není to ani tak bezva, jak jste očekávali. Čekala jsem, že se víc zasměju. Pak mi vůbec nepřipadalo, že jsou to tak super přátelé, kteří už se znají celé věky. Pak se to vůbec nemuselo odehrávat na Silvestra, myslím, že nějaký obyčejný den, by tomu sedl lépe. A pak 3 dvojice ze tří byly vždy česko-slovenské, tak to mi také nepřipadalo úplně reálné. Možná Vojta Kotek by to býval o hvězdičku pozvedl. Ale Martin Hofmann byl bezva. ()

Alden_Larson

Z traileru jsem čekal něco mnohem hloupějšího, ale film mě docela mile překvapil. Podobné filmy drží pohromadě hlavně jejich dialogy a postavy. Zde jsou postavy celkem zajímavé, ale dialogy jsou moc dobré, film je určitě moc dobře napsaný. Až na jaho konec, konec tohoto typu je něco, co by žádný film neměl nidky udělat a trochu mě zklamal. Film ale vypadá moc dobře, obzvlášť na to, že je točený téměř celý v jedné místnosti. I hudba se moc povedla, tvůrci navíc přesně vědí, kde se hodí a kde ne. 8/10 ()

Pecan206

Být to originální nápad, tak by to mohlo být i na 4*, ale jedná se o prach sprostou kopii. Tohle fakt nechápu proč vůbec někdo vytvořil! Předchozí verze filmu je Téměř dokonalá tajemství. Pro neznalé již existujícího dobré, ale pro ty znalé? Pouze kopie co těží z úspěchu originálu... ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 7/10. Je škoda, že tvůrci nevytvořili nějaký nový film. Jedná se o slabší verzi italské předlohy a německé adaptace. ()

blondboss

Keď som dal originálnej talianskej predlohe 4 hviezdy, tak tu musím jednu pridať. Bolo totiž úžasné sledovať brilantnú konverzačku s väčšinou mojich obľúbených českých a slovenských hercov, navyše každého v roli, ktorá mu dokonale sadla. Ja sa proste nečudujem, že to bolo toľkokrát sfilmované, lebo ten príbeh je ozaj chytľavý a ja som si túto "našu" verziu veľmi užil a určite ju odporúčam. Wanda to proste vie. 85 % ()

AndrewNewman

Osvedčená schéma pretvorená pre slovenských divákov, preto ten Nový rok. Len klasická večera by ich do kina nenalákala. Čo sa komediálnej stránky týka bavil som sa, tam tomu nemám veľmi čo vytknúť. Čo je ale škoda, bohužiaľ som sa bavil aj pri vyhrotených scénkach, pri ktorých som mal mierne stuhnúť. Svoju rolu totiž po hereckej stránke zvládli len Malachovský a Pauhofová. Ešte Maštalír sa ako sympatický a nič netušiaci hostiteľ chytal, ale ostatní to skrátka v tých dramatických momentoch nevedeli predať. Už viem prečo sa Polnišová rozhodla byť skôr komičkou. Potešilo ma však to, že to tvorcovia napokon dotiahli až do finálnej pointy, pretože práve o tom je celá táto storka, ktorá už prešla Talianskom, Nemeckom a teraz aj Československom. Celkovo to bolo milé, pomerne vtipné a dobre napísané. Možno by to bolo aj za štyri, ale to by sa stalo len vtedy, ak by bol námet originálny a nie len okopírovaný. ()

Lukino23

Zbytečný remake dokonalého filmu. Herecky ovšem zvládnuté. Zasazeni do silvestrovské noci nelogické. Těžko hodnotit snímek který je kopií skvělého filmu. ()

wowylgu313

Bohužel se tentokrát přidávám k ostatním. Viděl jsem Italskou verzi a nedávno Německou verzi. A tady asi není o čem diskutovat. Tohle se mezi české kvalitní komedie nezapíše. Chyba je asi ta že je to doslova a dopismene celé okopírované a to ještě k tomu špatně.... Kde má bejt humor je spíš trapnost, kde zábava je nuda. A u téhle cz verze tohoto příběhu jsem se na konci i nějak ztratil a na titulky jsem přecházel s otevřenou pusou, snažící se přijít na pointu celého závěru. Protože u německé verze jsem byl nadšený. Zde v otazníku s křivou hubou. 35-40% za ukradený nápad ve snaze ho nezkurvit ale v závěru ho zkurvit. Obsazení ušlo. Jen ušlo píšu ... ;) ()