Ghost in the Shell 2: Innocence (festivalový název)

• Japonsko

Innocence

• Japonsko

イノセンス

Ghost in the Shell 2: Innocence

Animovaný / Akční / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 99 min

Takto si predstavujem vizuálne i tematicky dokonalý kyberpunkový svet. Na plné docenenie však treba aspoň dve zhliadnutia, inak sa človek v tom návale myšlienok a metaforickej reči väčšinou stratí. Pre fanúšika kyberpunku je to doslova nebo. Bohvie či tí androidi snívajú o ovečkách? A keď áno, tak o akých? Živých alebo elektrických? (3x)(14.6.2007)

Na Innocence jsem se těšil ještě víc, než na první díl, a můžu radostně konstatovat, že mě ani trochu nezklamal. Nedosahuje sice už takové filosofické hloubky jako jednička a tento "nedostatek" se snaží kompenzovat přehršlem nejrůznějších filosofických keců, na druhé straně ale oplývá úžasnou Noir atmosférou, která v kombinaci s futuristickým cyberpunkovým světem dostává zcela nový, neuvěřitelně hypnotický, rozměr. Batu je prostě noirový detektiv jako vyšitý a femme fatale (samozřejmě majorka) celou dobu tak neskutečně intenzivně visí ve vzduchu, že ji z filmu i v její nepřítomnosti cítítě snad ještě daleko víc, než kdybyste ji přímo sledovali na obrazovce. Počítačové technologie navíc za těch devět let urazily opravdu dlouhou cestu a pokud jsem se tak u Karase rozplýval nad jeho úžasno vizuální stránkou, musím tady veřejně uznat, že Innocence se mu přinejmenším vyrovná. Když vám k tomu navíc prozradím, že Kawaieho hudba působí snad ještě intenzivněji, než v prvním díle, není tady myslím nic, co byste ještě měli řešit...(2.5.2007)

Vizuálně bezchybně vybroušené dílo, které je ale oproti dokonalosti prvního Ghost in the Shell velkým zklamáním. Příběh, ač díky vysvětlení v posledních minutách začne dávat docela dobrý smysl, je vyprávěn značně nepřehledně, a hlavně obalen spoustou "velkých a moudrých" filosofujících citátů, které ale hloubku filmu jen předstírají, masivní důraz na ně jen maskuje že vyšší myšlenky skryté za sci-fi detektivním příběhem jsou ve své podstatě velmi primitivní a s duširvoucím prvním dílem tedy nesnesou srovnání. 7/10(20.1.2012)

Pokračovanie sci-fi kultu, ktoré nadväzuje na prvý diel asi trochu iným spôsobom, ako by divák očakával. Ja osobne som myslel, že sa dočkám rozvíjania zápletky z konca prvej časti. Čaká nás zápletka riešiaca vraždy robotických paneniek a pátranie po ich pôvode. Cestou nás čaká množstvo filozofovania a pseudofilozofovania rôznej úrovne, väčšinou je ale nad čím rozmýšlať. Príbeh napriek zložitosti nakoniec dostane svoju jasnú podobu a zmysel. Ak Matrix vzdával hold pôvodnej časti, tak Innocence používa zámerne niektoré prvky z jeho pokračovaní. Postmodernistický kruh sa uzavrel.(12.7.2012)

• Philoun1

Po zklamání které sem zažil po shlédnutí jedničky sem hledal odvahu abych si vůbec pustil dvojku, nakonec sem se odhodlal a co z toho vzešlo? Stejné pocity jako u jedničky, vizuálně sice lepší, ale to snad není všechno o co u filmu de, citátů tady bylo, promiňte mi ten výraz, jak na...... no víc než dost. A já opravdu nemám AI abych si to utřídil a něco mi z toho vyšlo. Pro mě vážně jen zabitý čas.(26.10.2007)

• - Než začal režisér a hlavní a ústřední postavy televizního štábu pracovat na filmu, vydali se zkoumat loutky a panenky v Japonsku i mimo něj. (Ukko)

• - Ve svých studentských letech se režisér Mamoru Oshii zamiloval do fotografií loutky s kulovými klouby surrealisty polského původu Hanse Bellmera. A právě to je důvodem, proč je motiv kulových kloubů použit u genoidů a prostupuje celým filmem. (Ukko)

• - Na rozdíl od prvního dílu byl tento film koprodukován i Studiem Ghibli. (Hromino)