Kauza CIA

Lakonický a rezervovaný Edward Wilson řídí tajné operace CIA během událostí v zátoce Sviní. Agentura má podezření, že Castro byl předem informován, a proto Wilson hledá, odkud informace unikly. V průběhu vyšetřování v sérii retrospektiv vzpomíná na otcovu smrt, studentská léta na Yale (poezii, Skull & Bones), nábor do začínající OSS, krátké aférky, vynucený sňatek, získání ostruh ve špionážní práci v Londýně, odloučenost od syna, vypuknutí druhé světové války a vztah s agenturou a britskými a sovětskými protějšky. Sledujeme, jak se jeho idealismus vytrácí a nastupuje něco jiného: odhalování podstaty toho něčeho jiného se v závěru vyšetřování stává ústřední myšlenkou celého filmu. (Filmbox)

ZkuKol

Škoda, že de Niro netočí víc. Je skvělým vypravěčem, který dokáže dát filmu styl, osobitost a zároveň udrží na uzdě své ego. Obsazení je přehlídka kvalitních herců jenž minimálně drží svůj standard. Řemeslná stránka je velmi perfekcionistická, každá lokace má svůj vizuál, ale zároveň nekřičí z celkové barevné palety filmu. A pak je tu příběh! Epický, poutavý, na pozadí dějiných zvratů. Nemůžu si pomoct, ale tvůrci se alespoň minimálně museli inspirovat knihou Normana Mailera - Duch děvky, protože tolik styčných podů bychom snad našli jen v její volné adaptaci. Scénář je absolutně efektivní tzn. ve filmu nepadne ani slovo navíc, tudíž se i při své délce přes dvě a půl hodiny netáhne. Je těžké vyzdvihovat jednotlivé body v takto komplexním díle, ale pokud máte rádi historii 20. století, mezinárodní diplomacii a tajné služby, bude pro vás film šahat až po šesté hvězdičce. Druhá světová válka definitivně vtáhla USA do světového dění a pokud nechtěli být za hlupáky, museli se naučit naslouchat, sbírat, analyzovat, dezinformovat a dávat si na sebe pozor... 95% ()

Lukoboss

R. De Niro, M. Damon, A. Jolie, J. Pesci, A. Baldwin... to je hodně slušnej základ pro jakejkoliv film. Ke zobrazení zákulisních bojů a přetahování není potřeba blikající akce, je to spíš hra slov, úsudku a rozhodnutí, který ovlivňujou děj. Ano, stopáž je dlouhá, předlouhá, dívat se na "konverzační" film přes dvě a půl hodiny, to je pořádná porce a nejspíš by tomu slušela malá redukce o takových 20 - 30 min. Pořád to má ale divákovi co říct a ukázat, jak začínaly tajný služby. ()

chef

Kauza: CIA ? Prestreliť kolená tomu čo prekladal názov, ktorý vôbec nekorešponduje s filmom ! (nie, že by to bola výnimka ale tu je to obzvlášť zretelné). Anyway De Nirova práca je skvostná a vtiahne vás do prostredia rozviedky spôsobom, ktorý zostane v pamäti. Minimalistická kamera, výborné držanie napätia a adekvátne herecké výkony. Rozpitvávanie vplyvu angažovanosti v tajných službách vs. osobný život sme už videli asi sto krát, doteraz som však nevidel taký komplexný a detailný obraz aký De Niro ponúkol. Komplexnosť však ide na úkor spádu čo môže trošku odrádzať. 80% ()

Pavlík

11. 01. 2009 (15.); tvrdě sledovatelný – Edward je velmi nekompromisní muž, usmál se pouze na schůzce s Laurou. ()

Seti

Velmi zajímavá sonda do světa tajných služeb a do historie CIA a jejích předchůdců celkově. Skvělé zachycení života v přetvářce a podezření, kde jsou nejcennějšími vlastnostmi ostražitost, všímavost a nedůvěra. Života, který není nakloněn rodině ani přátelům. Života, který vyžaduje odtažitost, nevázanost a chladnokrevnost. Ano, život a postava Edwarda Wilsona mi byly krajně sympatické a zasloužily si můj obdiv. Strojový a účelně přesný výkon Matta Damona byl slušný, ovšem zajímavé byly rozhodně i vedlejší postavy v čele Johnem Turturrem nebo Michaelem Gambonem. Kdo přistoupí na pozvolný rozjezd a pomalé tempo, toho DeNiro královsky odmění. ()

iXtr3m3

Tak teda neviem. Tento film by som určite neklasifikoval ako thriller, ani ako romantický. Je to čistokrvná dráma, resp. špionážna dráma. Aby to mohol byť kvalitný thriller, chýbalo tomu trošku viac akcie, resp. akákoľvek akcia. Najlepšia scéna z filmu je práve tá jeho najkratšia a to rozhovor s Pescim. Takú hlbokú myšlienku som veru dlho nepočul. To stálo za to celé pozeranie... :-) ()

Han22

Viděl jsem kratší sestříhanou verzi a i tak mám pocit, že to mohlo být mnohem kratší. Ne že by příběh muže, který stál u zrodu C.I.A. nebyl vůbec zajímavý, jenže bohužel se tu tak nějak celkem nic neděje. Rodinka a rodinný život vůbec je něco co mě vůbec nebavilo (Damon ignoruje Jolieovou, jeho syn poslouchá co nemá, Damon si nese trauma z dětství... blablabla všechno viděno tisíkrát). No a ze zákulisí C.I.A. se moc nedovíme, všechno je to v náznacích, někde v druhém plánu a spousta věcí není dotažených (Kdo teda mohl za Zátoku sviní? Proč se Damona postava zbavuje Allena? Co ta sekretářka?) No čekal jsem úplně jinej film a vůbec mě přišlo, že se to De Nirovi moc nepovedlo, takových skvělých herců a vznikne film, který jako by jel celou dobu na poloviční výkon. Nikdo se moc nesnaží, nikdo není moc vidět, nic moc se neděje. ()

Lexion69

Neskutečně intenzivní kus filmařiny. Pokud se vyznáte v historii alespoň co by se za nehet vešlo, nemůžete dát jiné, než maximální hodnocení. ()

Kovaja odpad!

Musim říct ze je to fakt naprostá slatanina.Ve filmu nebyla zadna scena ktera by me zaujala.Jen me mrzí ze to natocil zrovna "pan herec" De Niro.Možná příště ()

wosho

Pečlivě natočený komorní špionážní film, jak ze staré školy. Škoda jen, že je tak zdlouhavý a místy nudný. Naštěstí De Niro obsadil skvělé herce i do vedlejších postav (třeba famozní John Turtutto je při scéně výslechu Rusa a jeho mučení dokonale přesvědčivý, až mrazivý) a ti film dokáží podržet. Kauza: CIA není pro nedočkavého diváka, je určena pro malý okruh trpělivých fandů naročnějších filmů a možná i pro potencionální špiony. Wilson jasně a pravdivě ukazuje tu mizernou práci ve světě špionáže, kde Bond či Bourn si hrají své pohádky. ()

Theraphosa

Tak nějak mi po celou dobu unikala podstata filmu, nebo zápletka, nebo sakra něco, čeho bych se mohl chytit a pokládat to ta zajímavé. Je veliká škoda, že snímek obsazený tolika hereckými jmény může nabídnout jedinou scénu, u které vám srdce "poskočí ve chvíli, kdy na nás Angelina roztahuje své sáhodlouhé nohy. A jinak nic. 30% ()

B4TM4N

Tak nějak podivně rozplizlý film, v podstatě neuvěřitelným způsobem degradující jakoukoliv možnost zaujmout neustálým pozorováním (zde) ne zrovna flexibilní tváře matta Damona. Citová rovina funguje místy výborně, někdy se ovšem spolu se zbytkem snímku vytrácí do neurčité nudy, jejíž odpodstatnění jsem skutečně nebyl sto odhalit. ()

Paity

Až moc uťáplá Angelina Jolie a až moc temné, nebo spíše vše zbytečně šedé kolem Matta Damona. Beru to spíše jako takový opak a nastavení toho správného zrcadla na to, jak vypadala a i vapadá práce tajných služeb. Zapomeňte na Jamese Bonda. ()

kolemjdouc

Damon si tady s tou rolí očividně nesedl.Pokud vybrali do role jeho a Jolie syna herce Redmayne jen kvůli tomu že má velký ústní otvor jako Jolie....bez komentu.Film mohl být o polovinu kratší jak už tady někdo podotkl.Film o tom jak všichni vědí že je všechno špatně ale zjistí to až když není úniku tak aspoň zanechávají tklivé odkazy potomkům aby byli lepší než oni.Špiclování,odklízení kompromitujících důkazů,pátravé pohledy,vraždy ve jménu "demokracie",tak toho si tady fakt užijete! ()

Drc

Vynikající herecké obsazení je největším lákadlem tohoto filmu a bohužel tím hlavním, čím vyniká. Roztříštěný děj, který vlastně žáden pořádně není, je podán velice zdlouhavým způsobem. A i když určitý pocit zvláštnosti je přítomen, tak chybí především silnější atmosféra, která by vás vtáhla. Podprůměr. ()

jasiska

Príbeh ma dostal, najmä svojimi zaujímavými a dobre napísanými dialógmi. Navyše dobrá kamera a veľmi dobre sa hodiaca hudba. Počula som názory, že Matt Damon sa na túto úlohu nehodí a že to hral nevýrazne - k tomu len poviem, že tak dobre zahraté emócie, resp. nedostatok emócii bez toho, aby človek pohol čo i len brvou... to sa len tak hocikedy nevidí. Len škoda, že narozdiel od Angeliny Matt nestárol. To však nebude jeho chyba:-) Ešte mi trochu vadilo, že som sa strácala medzi postavami a aj niektoré iné maličkosti, napriek tomu, že bolo zjavné, že majú niečo napovedať, som úplne nepochopila. Možno by som sa mala pozrieť ešte raz a lepšie sa sústrediť. ()

Bobby a Marty: další spolupráce?

Bobby a Marty: další spolupráce?

09.07.2008

Robert De Niro měl během pátečního přebírání ceny za celoživotní dílo ve Varech sdílnou náladu a svěřil se s plány udělat ze svého posledního režijního počinu, u nás uvedeného pod názvem Kauza CIA,… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté