Jan Hus

Československo, 1954, 115 min

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Miloš Václav Kratochvíl (kniha), Alois Jirásek (kniha)

Kamera:

Václav Hanuš

Hudba:

Jiří Srnka

Zdeněk Štěpánek, Karel Höger, Jan Pivec, Vlasta Matulová, Ladislav Pešek, Gustav Hilmar, Vítězslav Vejražka, Václav Voska, Eduard Kohout, Bedřich Karen (více)

Praha roku 1412. Papež Jan XXIII. vyhlásil prodej odpustků, ale Pražané, poučeni kázáním mistra Jana Husa, se proti papežově nemorálnímu nařízení bouří. Hus káže v Betlémské kapli, zatímco královna Žofie ho nabádá k umírněnosti. Tovaryši Jan, Stašek a Martin jsou zatčeni u Týnského chrámu, kde společně s dalšími Pražany bránili fanatickému faráři Peklu v kázání o odpustcích. Purkmistr slíbí Husovi jejich propuštění, ale nakonec jsou všichni tři veřejně popraveni. Papež vyhlásí nad Husem klatbu, a proto je Hus nucen uchýlit se na Kozí Hrádek, kde ve svých kázáních pokračuje. Papež požádá českého krále Václava IV., aby Husa přiměl k cestě na koncil do Kostnice. Přes varování přátel se Hus do Kostnice vydá, když získá od římského a uherského krále Zikmunda glejt, který mu zaručuje bezpečnou cestu tam i zpět. V Kostnici je však uvězněn… (Česká televize)

Biopler

Pravda. Ak ju máte, ak ju poznáte, ste slobodný, a rozhodnutý položiť za ňu svoj život. Majstrovský výkon majstra Štěpánka v na tú dobu megalomanskom historickom filme. Skvelé zachytenie atmosféry temného stredoveku sa podarilo Vávrovi, ktorý zázrakom v dobe temného komunizmu natočil dielko, ktoré toľkokrát odkazuje na Bibliu, až som neveriacky krútil hlavou. Výprava, kostýmy, to všetko je super, až si myslím, že keby niekto chcel spraviť remake, tak nedosiahne kvalít originálu, lebo takýto temný film patril k temnej dobe, v ktorej bol natočený a práve zmienená atmosféra by chýbala + vyslovene nemáme historických hercov. Škoda malých historických nepresností a chýbajucej nemčiny na koncile, rozhodne by to oživilo snímok. ()

FOCKE_WULF

Na konci Jan Hus respawnuje do podoby Jana Žižky a já si nejsem tak úplně jist, jestli je dobře, aby všechny klíčové role v této trilogii hrál Zdeněk Štěpánek, primitivnějšího diváka by to mohlo poplést. ()

Kultak

Stejná hovadina jako Jan Žižka o "zakladatelích proletářství" v dobách temna, kdy jsme ještě neznali "krásu" levice. Historii sice vnímám jako kompletně neobjektivní pseudovědu, která je založena na domněnkách vyplývajících z domněnek někoho, kdo se domníval, avšak když "historii" někdo seškrabává Gottwaldovi z oblasti análního otvoru, tak to už opravdu nesnesu. ()

P. J. D.

Neříkám, že je film natočený nějak hrozně. Na tehdejší dobu je zpracován vcelku obstojně (pominu-li mnohé historické nepřesnosti a chyby). Dokonce je i zahraný poměrně dobře. Mám s ním ale jeden velký problém a to ten, že zatraceně sakramentsky nudí. Znám spoustu historických filmů a to nejen těch nových, ale i mnohých archivních, na něž si dneska nikdo ani nevzpomene a musím konstatovat, že pokud bych v sobě neměl notnou dávku kofeinu, tak bych tento ani nedokoukal. Tři hvězdičky jsou podle mne slušným a oprávněným hodnocením. ()

Ozzy2

Je to smutné.Vávra byl velikán,bohužel se tak zaprodal bolševikům,že vše,co natočil je po obsahové stránce hnůj.Kdo tomu dal 5 hvězd, je vylízanej tupec. ()

Lucas87

Musím říct, že zpracování se mi velice líbilo. Postava Hrušinského pobavila. Líbí se mi kulisy, které můžeme vidět i v jiných legendárních filmech jako Dařbuján atd.. Film podle mého názoru ukazuje církev jaká byla. Tohle by se mohlo pustit i v dějepise. ()

tranquill

"Pekař je ti milejší, než tvůj duchovní pastýř?" Velká slova, velké myšlenky. Tak to u jednoho z našich neslavnějších historických filmů musí být! ()

helraiser

Vávra je borec, začátek husitství je naprosto parádní i když film je pochopitelně cinknut socialismem,ale to vzhledem k jeho roku výroby je pochopitelné. Perfektní herecké výkony a obsazení, výborné kostýmy, skvěle zvládnuté davové scény. Takto nějak má vypadat historický velkofilm,škoda, že v dnešní době to už nějak nikdo neumí. V každém případě doporučuji a palec nahoru. ()

TheSompeque

Návrat do éry, kdy Češi dělali dobré filmy jeden za druhým. Ignorujte rok premiéry, Jan Hus je jeden z nejpovedenějších českých (respektive československých) filmů. Kostýmy a kulisy jsou perfektní. Co se týče příběhu, asi by bylo zbytečné to tady vypisovat, každopádně jako poměrně věrný skok do historie se smyslem pro detail je Jan Hus naprosto ideální kousek. Kdyby bych měl udělat seznam nejlepších českých filmů, tenhle by tam rozhodně byl. ()

KarlWalf

Pokud se alespoň trochu víc zajímáte o historii, tak vám musí vyrážet dech, jak je tady neustále překrucována a znásilňována. Řemeslně je film zvládnutý dobře, ale dějově je to neskutečná agitačka. Přiblblý Den Nezávislosti je uvěřitelnější než 1/2 tohoto filmu. ()

ElChe

Tento film mě uchvátil dvěma věcmi, které Američanům v historických filmech bohužel často unikají. Češi dokázali skvěle propojit úchvatný příběh jednoho z našich bezesporu největších vzdělanců a při tom zanechali historická fakta. ()

Zevon

Já bych tomu dal klidně víc, kdybych nevěděl, kolik komunistického jedu je ve filmu, ať otevřeně, nebo skrytě obsaženo. Jen málo historických československých filmů se obešlo bez patřičné injektáže bolševického přetváření světa, od přírody po dějiny. Ach jo, je mi z toho smutno, že každý magor, co se u nás prodere k moci, chce ostatní přetvořit ke správnému obrazu klackem. V díle je skryta jedna obrovská pravdivá myšlenka a to ta, že češi si nemohou vládnout sami. ()

Bobšule

Sice byl Jan Hus malej a tlustej a nikdy by neřekl, že si jsou muži a ženy rovni, sice je ten film tendenční skrz na skrz, ale pro mě je prostě Zdeněk Štěpánek jedinej a pravej Jan Hus. ()

FireTight

Thriller Jan Hus z roku 1954 je opravdu rozporuplný film. Na jednu stranu tu v hlavní roli opravdu exceluje Zdeněk Štěpánek a jde o jediné (mně známé) zpracování husitského tématu (společně s dalšími dvěma filmy), ale na tu druhou..., no však víte, Hus je tady spíš než bojovník za očistu církve vykreslen jako bojovník proti celé církvi a vlastně všem vykořisťovatelům, ale co se dá s tím teď dělat, taková byla boužel doba (myslím dobu vzniku filmu, ne tu, kdy žil Hus!). Z historického hlediska se tedy nějak objektivně hodnotit nedá, ale když roztrhnete ten budovatelský závoj, překousnete pár proslovů na téma "vykořisťování proletariátu", dostane se vám řemeslně dobře natočeného filmu, který vám alespoň částečně Jana Husa přiblíží. Kdo chce mít větší přesnost fakt, musí počkat na dalšího odvážného režiséra... ()

Sykon

Škoda, že film vznikl právě v takové době, kdy alfou i omegou filmu točeného za státní peníze musela být ideologie a politická manipulace. A ještě v takové míře, je to strašně vidět. Po řemeslné a herecké stránce by si to zasloužilo hodnocení lepší, bohužel ovšem hodnotím celek. ()

Kragujevac

Drsné, smutné a bohužel i nadčasové .. Dnes nás sice neuzurpuje církev, ale vláda našeho státu. Jinak Jan Hus je asi jedno z nejlepších filmových děl od Vávry, poměrně se doplňuje s Kladivem na čarodejnice, což je ještě lepší Vávrovo dílo. Opět vynikající kostýmy, kulisy a dialogy ( hlavně Husovo kázání). Opět zde stojí jedinec proti moci a již předem ví, že je jeho boj prohraný a jeho argumenty ačkoliv pravdivé, tak ortel nezmění. A opět končí hlavní hrdina upálen. Naše doba zoufale potřebuje takového Husa, aby poukázal že zde není něco v pořádku. ()

BigBang

Po prvním dílu zatím jasně fandím českému lidu a doufám, že v dalším pokračování dostanou záporáci napamětnou. ()

Bathory – velkofilm po Československu

Bathory – velkofilm po Československu