Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

Exkvizitor

Kouzelné! Jak jinak taky mohlo dopadnout spojení autorky původní divadelní hry Agathy Christie a geniálního Billyho Wildera! Rukopis obou je patrný - od Agathy tu je zejména ústřední postava panovačného, ale inteligentního právníka-žijící legendy s vyvinutým smyslem pro humor. Od Billyho pak vedení herců a celé vyznění snímku. Záporem by mohla být možná přílišná "divadelnost" filmu, který nezapře svou předlohu. Ale je to jako s Kofolou: Když ho miluješ, není co řešit. A ho já miluju moc. ()

Shaqualyck

Bezchybně vystavěný a precizně odvyprávěný černobílý klenot z dob, kdy advokáti byli ještě především právníci a nikoliv businessmani, jako je tomu teď... Billy Wilder nejenže ukázal, že je schopen natočit skutečně cokoliv, zároveň také ve velkém stylu navázal na svá studia na právnické fakultě. To, že k tomu přizval 'tetu Agathu', pak jen dokazuje, jak prozíravý, mazaný a zároveň vnímavý a pozorný pan "Velký Billy" při své práci byl. ()

Lacike

Aj keď bežne detektívky nemusím, tak táto ma bavila od začiatku vďaka dosť humornému pojatiu. Hlavný obhajca a jeho neustále hašterenie so sestričkou kvôli jeho zdravotnému stavu ma zakaždým rozosmialo. Prípad sa zdal na prvý pohľad jednoduchý, ale obžalovaný bol strašné neviniatko na to, aby človek uveril tomu, že je vrah. Namiesto klasického otravného pátrania sa v druhej polovici film presunul pred súd, čo ma zase vždy bavilo. Paradoxne ale súdny proces ma trochu sklamal, lebo mi nepripadal dostatočne napínavý. Necítil som dostatočne behom neho, že to má obžalovaný u poroty spočítané, alebo že sa karta obrátila. Asi za to môže to odľahčené pojatie. Celý čas to bola skôr len taká sranda. No a potom tu je prekvapivé a temné rozuzlenie, ktoré dá jednaniu niektorých postáv konečne zmysel. Napriek tomu ma to ale nedostalo do kolien ako u Prvotného strachu a podobných filmov. Odhalenie bolo na mňa príliš zbrklé. Možno bola Marlene Dietrich v úlohe mrchy až príliš dokonalá. Neviem, či na druhý pokus bude film fungovať lepšie ako je to u týchto filmov zvykom. Nejak nemám chuť si to zopakovať, aj keď je to skvelá detektívka, ktorá ani na chvíľu nenudí. 8/10. ()

Hwaelos

Hlavní hrdina, který si píchá kalciovku do doutníku. M. Dietrichová za zenitem, přesto v dokonalé formě. Pointa, která vyrazí dech. Wilder je génius. ()

Dale

Nie je to len výborná súdna dráma s (pre niekoho) prekvapivým rozuzlením. To, čo z nej robí výnimočný zážitok, je zakomponovanie trefného britského humoru do toho všetkého a famózne výkony Laughtona, Dietrichovej, Lanchesterovej a O'Connorovej. ()

Padme_Anakin

Velmi dobré soudní drámo, sestra k oslovení náno, právník srdcař pupkatý, nevidí si na paty. Žalovaný andílek, doutníkový popílek, k tomu bloncka všestranná, píše, zpívá, lala lá. Brandy, cvikr, spisovka, veletoč a chuťovka. ()

Cubinho

Výborné soudní drama, ve kterém exceluje Ch. Laughton coby lehce arogantní, avšak neporazitelný obhájce na poli soudní síně. Nesmím opomenout výbornou, ale opět nesmírně nesympatickou M. Dietrich, která byla svým kyselým výrazem k podobným rolím přímo předurčena. Jen mě zklamal samotný závěr a nepochopitelné chování obžalovaného zproštěného viny, který měl svou roli dohrát až do konce. 8/10 ()

liquido26

Dneska ráno jsem se rozhodoval, zda si pustit Svědka obžaloby anebo Inherit the Wind. Nakonec jsem se rozhodl pro tento snímek, jsem nadšený a pouze si nadávám za to, že jsem ho měl doma již minimálně rok a viděl ho až dnes. Čekal jsem totiž pouze další kvalitní drama ze soudní síně, ale dostal jsem něco naprosto výjimečného. Strhující a napínavý film s dokonalým dějem a dechberoucím rozuzlením. To vše je korunováno hereckými výkony všech zúčastněných v hlavních i vedlejších rolích. Všichni zúčastnění byli v ostatních komentářích chváleni už dost, a proto by moje dalších chvála na Laughtona, Powera, Marlene atd. byla pouhým nošením soch do Atén. O příběhu si nedovolím prozradit vůbec nic, abych náhodou nespoileroval, neboť u tohoto filmu by byla škoda dopředu vyzradit sebemenší detail. ()

corpsy

Billy Wilder si s tým pravým orechovým dáva na čas. Pomalé ´´prípravy´´ na súdny spor, spor samotný, flashbacky. Všetko to pekne do seba zapadá. A potom...posledných 10 minút BOOOM! Twist je jemne predvídateľný, ale predsa pôsobí šokujúco, niečo v štýle - čakal som to, ale dostalo ma to. Súdna dráma prevyšujúca štandard. ()

PauloZ

Výborné! 57. rok byl rokem exceletních soudních dramatů, kterým mohou ty novodobé tiše závidět. Je až s překvapením, jak filutácké a chytré scénáře tehdejší doba dokázala vyprodukovat. Spolu s 12 rozhněvanými muži nejlepší soudní drama, co jsem viděl. Doba 50tých let, soudní síň, černobílý screen, skvělé herecké orgie a chytrost tyhle dva filmy spojuje, ale přesto je každý úplně jiným a zároveň bezchybným filmařským skvostem. Samotný závěr s upozorněním ohledně prozrazování děje je lahodnou tečkou. PS: Pokud žádáte jízdu podobnou 12 rozhněvaným mužům, tak neváhejte. Dostanete ji na 100%. ()

ledzepfan

Velká paráda. Zábavné, vtipné, dynamické a poměrně překvapivé soudní drama s Dietrichovou, které bych nějaké to Tchibo taky daroval. ()

Cimr

Podezřelých je málo, což trochu umenšuje napětí, i tak vás ale závěrečné rozuzlení dostane. Jak jinak než plným hodnocením to může dopadnout, když se spojí dvě vaše lásky (Agatha Christie, Billy WIlder) a když tuto chutnou směs navíc okoření nadmíru charismatičtí herci Marlene Dietrich a Charles Laughton? ()

NinonL

Skvělé soudní drama se spoustou zvratů. V průběhu sledování jsem fandila jednou tomu, za chvíli zase někomu jinému, tak dobře a přesvědčivě je příběh zpracován. Marlene Dietrich ani Tyrone Power sice nebyli tak úplně věrohodní, ale hlavní hrdina, Charles Laughton je úplně zastínil, takže to ani příliš nevadilo. ()

kareen

Já jsem si říkala, že tak přímočaré soudní drama mi na Agathu Christie zrovna nesedí, že ta zápletka nakonec určitě tak jednoduchá nebude a samozřejmě jsem se nespletla. Ale to rozhodně není jediné plus tohoto snímku, zmínit musím kromě výborně vypointovaných dialogů především všudypřítomný anglický humor, který je dokonale vyvážený tak, aby zároveň nerušil dramatickou stránku a v neposlední řadě také charaktery, kromě silné ženské osobnosti, ztvárněné Marlene Dietrich, nejvíc pobaví hlavní postava právníka Wilfrida a jeho vyhýbání se léčení a péči starostlivé ošetřovatelky. A pomyslný klobouk dolů před Billy Wilderem, film natočený roku 1957 a přesto si bez problémů dokázal udržet mou plnou pozornost po celé dvě hodiny, myslím, že by se od něj mohli mnozí současní režiséři hodně učit. ()

Tayen

Nejlepší soudní film s překvapivou (ale uhodnutelnou) zápletkou, co jsem v poslední době viděla. Marlene Dietrich má na chladné ženy patent - možná není perfektní herečka, tuto pozici však zvládá na výbornou. ()

GodComplex

Velmi solidni a z historickeho hlediska zasadni dilo ze soudni sine, ze ktereho budouci generace v ramci tohoto zanru cerpaji ve velkem. Scenar neni spatny, ale je na nem az prilis znat, ze je to zalozene na necem, co psala Agatha Christie, ktera to obecne moc nedava. Kdo to take velmi, ale opravdu velmi silne nedaval byla Marlene Dietrich a Tyrone Power, kteri by mohli davat lekce z prehravani a neduveryhodnosti. Jediny, kdo si to naopak herecky suverene diktoval byl obhajce Charles Laughton, u ktereho mate pocit, ze kazdou chvili dostane infarkt. Nejzajimavejsi na celem filmu je taktika v potitulkovem konci, kdy vam narrator zacne vysvetlovat abyste hlavne nikde nevyslepicili twist. 7/10 ()

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby