Dramatická cesta slavné německé vzducholodi přes oceán. V roce 1937 americká vědma předpoví katastrofu německé lodi Hindenburg a pošle svůj dopis na německé velvyslanectví. Nacistická propaganda však chce dál demonstrovat sílu budoucí všemocné německé říše. Proto s obrovskou vzducholodí Hindenburg vyšle z Frankfurtu zároveň také muže z rozvědky. Ten má zajistit bezpečnost letu i všech cestujících. Brzy se mu skutečně podaří na vzducholodi odhalit sabotáž. Vzhledem k nepředvídaným okolnostem při přistání se mu ale nepodaří katastrofě zabránit… Výpravný film, který získal zvláštní Cenu Akademie za nejlepší vizuální efekty a zvuk, se inspiroval známou tragickou událostí a využívá archivní materiály z cesty vzducholodi Zeppelin LZ-129. (Česká televize)

majo25

Dobre odsýpajúci film o slávnej nemeckej vzducholodi a akýsi konšpiračný pokus o hľadanie príčíny jej katastrofy. Výborný Scott v hlavnej úlohe. Detektívna práca v snahe nájsť páchateľa sabotáže je pútavo natočená, dokonca je miestami cítiť aj dobrodružstvo a tak ani dlhšia stopáž veľmi nevadí. Páčili sa mi tiež detaily, ako vlastne bola po technickej stránke zabezpečená vzdulodná doprava s cestujúcimi, odbavovaním či pristávaním. V očakávanom katastrofickom závere si zasa prídu na svoje milovníci akcie a napätia, aj keď kvôli mixáži s dobovými zábermi katastrofy iba v čiernobielom prevedení. Celkom zdarilý a poctivo natočený film. ()

choze

Už od dětství na vzducholodích ulétávám, takže jsem se tuze těšil. HINDENBURG je zajímavý příspěvek vlně leteckých thrillerů v 70. letech, zajímavý tím, že pro jednou nejde o fikci a ani o letadla. Jelikož několikaminutový požár vzducholodi na dvě hodiny prostě nenatáhnete, sáhlo se po modelu Haileyho LETIŠTĚ, tj. pátrání po bombě na palubě zakončené jejím objevením a výbuchem, což mohlo být i napínavé, kdyby identitu bombera nevyslepičil distributor na přebalu. Ve výsledku je to průměr mohutně spoléhající při skromném rozpočtu 12 milionů na celkem kvalitní dokreslovačky, tu a tam na zadní projekci (minimálně předstartovní pohled z okna vzducholodi na runway snad mohli natočit normálně) a v černobílém finále pak na archívní záběry katastrofy kombinované s dotáčkami. I pro mě bylo tohle řešení zklamáním, ale musím uznat, že emocionálně funguje. ()

Anderton

Treba si vopred uvedomiť, že Hindenburg je predovšetkým z 90% konšpiračný špionážny thriller z dôb krátko pred začiatkom druhej svetovej vojny a nie plnokrvný katastrofický film. Vnútropolitickú situáciu v Nemecku spoznávame prostredníctvom vysokopostavených Nemcov a rozhodne to nie je žiaden čiernobiely pohľad, práve naopak, postavy si dobre uvedomujú, čo sa v krajine deje. Dôsledkom toho ale rozhodne netreba čakať, kedy sa konečne začne napĺňať katastrofický scenár, pretože film Hindenburg je ešte z dôb, kedy sa scenáre ešte nikam neponáhlali a netlačili expozície pod hranicu 10 minút. Obávam sa, že v súčasnom remakeu by bol prvým bodom obratu ten druhý vo Wiseovom filme. Body navyše získava najmä scénami z útrob vzducholode. Napriek spomenutým kladom ale filmu chýba tempo, subjektívny čas je dlhší ako dve hodiny a nemám ho v úmysle ešte niekedy vidieť znova. ()

Mol

A DRINK TO THE ONE I LOVE. THE HINDENBURG!! George C. Scott jako vždy nadčasovej. Zbytek posádky už tolik ne. Možná tak ještě kapitán vzducholodi. Hodně mi připomínal mého bývalého bytného. Prostě tvrdej chlap s kterým bych se nebál strávit noc uprostřed džungle, obklíčen jaguáry, natož pak letět přes Atlantik v balónu se 190 000 m³ vysoce hořlavého vodíku. Závěrečná scéna katastrofy mi přišla dost natahovaná, když víme, že trvala jen něco přes půl minuty. I tak jsou čísla přeživších astronomická. Při pohledu na to hořící peklo bych nečekal, že někdo může přežít. ()

honajz

Solidně vystavěná pocta vzducholodím a Hindenburgu obzvlášť samozřejmě, s několika nudnými ukecanými pasážemi a až příliš mnoho špiony na palubě. Ale jinak vše, co se týká jen samotné vzducholodi (průlety nad mořem, ledovci, oprava plachty atd.) jsou skutečně skvostné. Závěrečná čtvrthodinka prolíná skutečné dochované záběry tragédie s nově natočenými, i proto je černobílá, ale na působivosti to nic neztrácí. ()

• Piáno, na které hraje jeden z cestujících při osudném letu, bylo ve skutečnosti už na jaře roku 1937 ze vzducholodi odstraněno kvůli své velké váze. (Rodriguez)
  • Při natáčení exploze Hindenburgu se málem stala skutečná tragédie. Pro film byla postavena plnohodnotná část nosu Hindenburga, která měla být zničena požárem. Šest kaskadérů v nehořlavém vybavení bylo umístěno do repliky nosu, když byl zapálen. Oheň se rychle vymkl kontrole, způsobil, že se několik kaskadérů ztratilo v kouři, poškodil několik kamer natáčejících akci a téměř zničil zvukovou scénu. Některé záběry byly použity ve finálním sestřihu, ale plná sekvence nebyla zahrnuta. (Marek06)
  • Při katastrofě Hindenburgu zahynulo 13 z celkem 36 cestujících a 22 z celkem 61 členů posádky. O život přišel i jeden člen pozemního personálu. Kapitán Max Pruss (Charles Durning) utrpěl rozsáhlé popáleniny po celém těle, přesto však zachránil život pěti osobám z hořících trosek. Co katastrofu způsobilo nebylo nikdy objasněno. Uvažovalo se o třech variantách příčiny požáru – sabotáž, výboj statické elektřiny a chybný prudký manévr při přistání. (BrianStorker)