Žena za pultem

• Slovensko Žena za pultom
Komedie / Rodinný
Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 45–58 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř (více)

Epizody(12)

Ľudské príbehy spoza pultu fiktívneho socialistického obchodu... Prvý diel seriálu Anna nastupuje vovádza diváka do jedinečnej predajne potravín, ktorá je niečím neobvyklá. Je akoby z inej krajiny - plná tovaru, dokonca aj zo zahraničia. Dalo by sa povedať, že pripomína Tuzex z tých čias. Anna Holubová nastupuje na miesto predavačky na oddelenie lahôdok. Jedinečnosť príbehu od začiatku stavia na skvelých dialógoch, situačnom humore a opravdivých ľudských vzťahoch. (RTVS)

Rattlehead

Nádherný seriál plný lidskosti, kterou v těch současných sračkách prostě nenajdete. Každý díl je krásně napsaný, postupně sledujeme příběhy většiny osazenstva prodejny potravin. Zdeněk Řehoř si zde střihl perfektního záporáka. Seriál nabízí výborné hlášky a vychytávky typu pátrání, kdo že to nakousl kolečko šunky. Herci tradičně výborní, ti současní komedianti by v českém filmu sedmdesátých let nemohli držet ani klapku! Dávám nejvyšší hodnocení, i když je jasné, že třeba na "F. L. Věka" či "Sňatky z rozumu" to nemá, ale v rámci komerčnějších seriálů je to špička, a já se skvěle bavil. Celý seriál jsem viděl asi třikrát a určitě si dám další opáčko. ()

dewil21 odpad!

Už jen ten nápad, točit seriál o prodavačce v komunismu, je totálně fanatická ideologická a idiotská myšlenka. Prý "nežila jsi v té době, tak nesuď" no a tak jsem se podívala, když to dávali u příležitosti úmrtí té přeslavné ženy za pultem. Je to výsměch!!! Kolik asi museli vyplenit obchodů, aby mohli točit? Tak 20 a Tuzex? Fuj! Takovou stupiditu jsem už dlouho neviděla. ()

topi80 odpad!

Slabé, slabé, slabé. Mám slabost pro absurditu předlistopadových komunistických seriálů, ale i tupost má své meze a tu Žena za pultem jednoznačně překročila. Seriály o kombajnérech nebo chovatelích skotu v sobě ukrývají aspoň nějakou vesnickou poetiku, jejich hrdinům jsem skutečně jejich zájmy a záměry věřil, ale co měla znamenat tahle slátanina? Děj prakticky žádný, uhozené dialogy, tupá postava Hany Maciuchové, takže to nezachrání ani křišťálově průzračná bezchybnost hlavní hrdinky. U některých komunistických žvástů (Anna Holubová např. chválí vedoucího prodejny, jak dokázal se svou obří samoobsluhou obstát proti všem těm krámkům a živnostníčkům) si člověk opravdu říkal, zda tvůrci byli při smyslech. Jeden z mála seriálů, co se vyrovná "skvostům" vzniklým po roce 2000. ()

montenegro odpad!

hra na socialistickou přetékající přezásobenou sámošku v čele s vzornou pracovnicí, matkou a manželkou soudružkou Švorcovou...no, krmili nás slušně ()

Yahey

Myslim, že na totmo seriálu si většina hodnotitelů pouze svlažila žáhu, aniž by seriál trpělivě shlédla. Jde v podstatě o Dietlův dramatický standard, který se drží na dobré úrovni. Z odstupu je naopak vtipné si retro-reálie připomenout. Švorcová hraje skvěle. Zápletky jsou lidské a emocionální a prodejnu značky Pramen lze brát jako kulisu. Ostatně přijde doba, kdy se k tomuto designu budou prodejci vracet, což se vlastně už děje. ()

Shanen29

Ano,to byla panečku doba,chléb za 4 koruny,máslo za 7,kilo bůčku za 27,rohlík za 0,20,sparty 7,pivo 1,70 a biftek a hranolky za 50. ()

IvonaK

Seriál poněkud zkreslený když se člověk zamyslí nad tím jak to bylo ve skutečnosti. Ale já si prostě nemůžu pomoct, ale vždycky se u něj pobavím a příjemně se mi to sleduje. Proto musím dát vyšší hodnocení. ()

Godhaj

,,Paní, nechoďte mi tam bez košíku!“ K Ženě za pultem jsem přistupoval vzhledem ke zdejšímu hodnocení jako k další nepovedené socialistické agitce, tentokrát v seriálovém formátu. Jenže ouha! Jeden perfektní charakter střídá druhý, nádherně napsané dialogy jsou naprostá špička. Takhle nějak lidi normálně mluví v kolektivu, scénář má cit pro scény a různá emoční pohnutí postav, vše působí přirozeně a nenuceně. Jen tu a tam je znát, že tvůrci urychlují katarze, aby se příběh každé vedlejší postavy vešel do jednoho dílu. Co se týče komunistické agitky, ta tam občas je, ale je jí naprosté minimum a vlastně mě ani nerušila z příjemného sledování. Herecky je to úchvatné, Švorcová svou Annu zahrála civilně a naprosto přesvědčivě. Já si ale nejvíce oblíbil krásnou Hanku Machiuchovou alias Olinku, která z každého dílu dokázala udělat svou show. Jen Aniny děti byly příšerné a doháněly mě k šílenství. Celkově vzato je Žena za pultem nádherným příkladem, jak má vypadat kvalitní seriál. ()

Uesbe

Táto asi prvá východná dramédia má všetko: silnú hlavnú hrdinku, food porn podľa noriem studených pokrmov, zábavné postavičky, mierne otravné decká, dvoch vymazlených zákerákov, lekcie dietlovskej psychológie pre bežný ľud, ságu rodu forsytovcov, droždie a aby nám náhodou nebolo ľúto pár riadnych dávok propagandy ()

Ceja odpad!

Tak tento seriál mi fakt vadí... Hlavně když je v televizi občas i něco normálního (sport) a matka musí nutně sledovat jak se neschopné baby baví o svých nemožných láskách-bleeeeeee a to celé v krásném prostředí minulého režimu - no kde sme??? ()

Havala

Myslim že tentoi seriál je pravdový nářez. Když se na něj díváte v období totality je to romantická mikrotelenovela, když se na něj díváte teď, příjde vám jako bláznivá komedie. Nasmál sem se hodně, především tam, kde se to nemá, ale mě to nevadí, mě to baví. :-)) Co měsíc to perla. Škoda že to tak často nedávají v TV, někdy si říkám kam se hrabe Funés s Filipovským. Proto dávám tak "vysoké" hodnocení. Práci čest! 37% ()

Jaromír

Mám rád příběhy o podnikání (jsem podnikatel :) ), ale z tohoto šlo až příliš cítit komunismus a chyběl mu nadhled. Žena za pultem rozhodně není příběh, u něhož by se člověk zasmál. S hlavní hrdinkou jsem se nedokázal ztotožnit a tak mě její (typicky velmi malicherné :( ) problémy nechávaly chladným. Možná kdyby někdo natočil seriál o tom, jak se ucpávají venkovní kanály a vnitřní boje ve firmě "norků" čističů :) pobavil bych se víc :) . Snad jediný plus seriálu je v tom, že člověk vidí nabídku obchodů z dané doby. Byť značně nadstandardní až mírně nerealistickou. ()

amyth odpad!

Mimóza obecná - bolševická Jiřina Švorcová. Tento seriál, ač to mnoho lidí odmítá připustit je přehlídkou nejzasloužilejších straníků, vlezdoprdelků a donašečů. Skandální nerealističnost a nebetyčná propagace strany potlačující jakékoliv svobody člověka nejen ty základní. Stupidita seriálu potom hravě překonává i dnešní primácké seriály a telenovely. Herci kteří se k tomuto propůjčili by si měli sami nafackovat a poprosit diváky za odpuštění. Zejména ty starší kteří želbohu museli v té době žít ()

curfew77

Podobně jako mnozí jiní jsem se k Ženě za pultem dostal se zpožděním poté, co vyšla na DVD. Rok 1989 jsem zažil ve 13 letech a tenhle seriál jsem si z dětství na rozdíl třeba od Nemonice či Sanitky vůbec nepamatoval -podobně jako jiní jsem byl tudíž dost překvapen, protože to, co tady mnozí donedávna šmahem házeli k ponurým příslužným pitomostem typu Klement Gottwald nebo Okres na severu, je ve skutečnosti milá podívaná v ryze dietlovském stylu. Jistě, milostné scény páru Švorcová-Haničinec působí místy (no dobrá, vlastně skoro pořád) velmi toporně, má dávná alergie na Janu Bouškovou se po jejím řádění v roli zapálené svazačky znásobila, a ty přeplněné regály si opravdu musíme při sledování poupravit na krutě slabší dobovou realitu. Ale politiky je tu jako šafránu a hlavní dějová linka přesně ukazuje, jak smutný a složitý může být někdy rozvod. Vedlejší role nezřídka k pomilování (samozřejmě Menšík, Hanzlík, Medřická, Řehoř, ale třeba i naprosto SKVĚLÁ Maciuchová!), no a scénáristicky? Čekat, jak to stihne Dietl v posledním prosincovém díle celé náležitě rozmotat, je pro zasvěceného rozkoš. Někdy je dobré vidět, jak pomalejší doba (s politikou to nemá nic společného) nebránila opravdu kvalitním autorům "vařit" seriály dramaturgicky husté jak poctivá domácí polívka, a ne jako nastavovanou řiďoučkou kaši, ve které se sfouknou tři porody a čtyři úmrtí za týden. Rozhodně taky stojí za to zamyslet se nad tím, kde by dnes seriál byl, kdyby hlavní roli dostala opravdu Jana Hlaváčová a ne Jiřina Švorcová - protože její osud a životní postoje, to je námět na úplně jiný film: a kéž by se u nás našel frajer, který by si ho troufl nestranně a bez předsudků natočit! Obávám se ale, že na tohle jsou všichni naši skvělí režiséři zatím krátcí, a přitom bychom něco takového dávno potřebovali jako sůl... Každopádně 70 %. ()

xxlch

Proč hodnotit propagandu a nesoustředit se na příběh samotný.Představa, že dnes někdo natočí podobný seriál s prostředím dnešních super a hypermarketů,je docela zábavná.Tehdy jsme zírali, co všechno se "běžně" dalo koupit(a ty ceny!), ale jaké by to bylo dneska?Vyprdněte se už na propagandu a podobné sračky,prostě tohle bylo.Je to jako film pro pamětníky, pro generaci která se narodila v polovině minulého století.Dneska jsou jiná svinstva a jiné nešváry.Herci odvedli svou práci více než skvěle,třeba paní Motlová nebo paní Maciuchová,která kdekoho nejednou donutila k smíchu.Jo a nemyslíte, že se dnes v televizi objevují ještě daleko horší "hnusy"?Je to prostě komunistická fraška o tom,jak že si to "kdejaký soudruh" krásně žil.Stejně bych se chtěla dožít doby,tak za 50 let,až se budou hodnotit výplody dnešní doby,které mnohdy nevyloudí ani úsměv,natož smích.Je mi fakt líto že na dlouhověkost nemaj léky v žádné ordinaci a to ani v růžové zahradě-brrrr! ()

bedly odpad!

Jedna z nejobludnějších socialistických agitek, která ne na první pohled zkreslovala skutečnou úroveň zásobování potravinami v minulém režimu. Sám jsem pracoval jako brigádník v samoobsluze a pamatuji si, jak krájeli v lahůdkách prošlé párky do salátu. Podprahová vlezlost a servilita bohužel zřejmě nebyla pochopena mnohými jinak vynikajícími herci, kteří si v této obludnosti smočili. / Somr, Medřická, Bláha, Cupák, Hrzán... /. Nejen , že to je vylhané, ale jsou tam i zjevné nesmysly. Když budete chtít sníst kolečko salámu z hromady nakrájeného, pak si nezapomeňte kousnout a zbytek vrátit. !! Kreatura Jiřiny Švorcové, její altruismus, spravedlnost a smysl pro míru jsou až ke zvracení - jak jsou nereálné. Bedly ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová