Reklama

Reklama

Boží mlýny

(seriál)
  • Slovensko Božie mlyny
Česko, 2021, 5 h 33 min (Minutáž: 54–58 min)

Režie:

Jan Hřebejk

Kamera:

Martin Šácha

Hudba:

Matěj Kroupa

Hrají:

Martin Myšička, Vincent Navrátil, Eliška Křenková, Robert Nebřenský, Jiří Lábus, Josef Prouza, Petr Prokop, Matěj Ruppert, Jiří Maryško, Jiří Bábek (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Seriál v režii Jana Hřebejka kombinuje thriller s tradicí české kriminální komedie. Váhy v rukou Spravedlnosti jsou někdy natolik zatíženy korupcí, že viník odejde od soudu bez trestu. Děj scenáristů Janka Kroupy a Jana Drbohlava přivádí na scénu partu mstitelů, kteří postrčí kola pomyslných božích mlýnů dopředu. Vždyť jak se zpívá ve známém spirituálu: „Chtěl bych aspoň na chvíli být mlynářem!“ Pokud nejde usvědčit vrahy, podvodníky a násilníky z činu, který spáchali, co jim nastražit past? Nachytat je na jiné jejich slabosti: na jejich pocit nadřazenosti, beztrestnosti, nepostižitelnosti, na jejich chamtivost a ochotu zkoušet stejné špinavé triky zas a znovu. Kriminální zápletky jsou kořeněny humorem a nadsázkou. (Česká televize)

(více)

Recenze (80)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Nejlepší na tomto seriálu je písnička z úvodních titulků a skladba hereckých hvězd – mě nejvíc bavili Martin Myšička, Eliška Křenková a Jiří Lábus, ale to je o osobních preferencích. Herecky byli skvělí všichni. Jenže obsahově je to taková zvláštní detektivka, která úplně překroutila klasické prvky detektivky a utahuje si v každém díle z nějakého zmetka a utře ho nějakou promyšlenou nebo naopak nedomyšlenou akcí. Proto název – Boží mlýny – melou pomalu, ale jistě. A i když seriál technicky docela ušel, tak po scénáristické stránce jsem nějak nevěděl kdy se smát nebo kdy se kochat hereckými výkony. Prostě jsem vůbec nevěděl jestli to brát jako satiru nebo to myslet vážně. Nakonec jsem se nedokázal rozhodnout a tak vypadá i výsledné hodnocení. Po skončení můžu říct, že jediné, co mi v hlavě po tomto seriálu zbyde je úvodní melodie. Ta se fakt povedla. ()

Lukoboss 

všechny recenze uživatele

No, tak to máme za sebou a troufám si říct, že boží mlýny semlely i tenhle seriál. Ne pomalu, ale dost rychle. Problém je neustálá snaha našich tvůrců cpát komediální prvky do kriminálek, dramat a dalších vážných témat. Tím pádem si při sledování nemůže být divák jistej, na co se vůbec divá. V jednu chvíli vražda, poprava a finanční ojeby, na druhé straně najednou až parodický momenty, který chvílema bojujou s trapností. To je fakt škoda a největší zádrhel. Jinak bych ocenil jazzovej soundtrack, hodí se k tomu, dělá dobrou atmosféru a v našich končinách není úplně běžnej. A k tomu máme opět příšernej kontrast, což je hlavní znělka, která je tak neskutečně debilní, že víc už to asi nejde. A tak je to se vším... všechno tak nějak na půl. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Taková malá televizní pohádka na dobrou noc pro dospělé. Martinovi Myšičkovi ta role sedla.  Líbil se mi v ní. Chvilkami mi připomínal Holmese. Asi to bylo těmi dýmkami. Je to sice hodně naivní, ale mně zajímalo, jak ty zločince vždycky dostanou a taky čím. Podobná organizace by se určitě šikla i v reálném světě. ()

petrsv 

všechny recenze uživatele

Základní chybou asi bylo zařazení do žánru komedie. Lidi pak mají nějaká očekávání a jsou zklamaní. Seriál je velmi povedený, herecky absolutně nemám co vytknout, děj místama skřípe, ale budiž. Hodnocení snižuje především nevyvážený zvuk, zde opravdu nechápu, jak něco takovýho může ČT vypustit ven. A není to poprvé, kdy má ČT u nějakého pořadu problémy se zvukem. ()

MiniMinion 

všechny recenze uživatele

Když to člověk nebude brát moc vážně, vlastně se docela pobaví. Kriminalistické postupy jsou naprosto nerealistické - kdyby na ně někdo přišel, půjde Fajt (Myšička) sedět na víc let než všichni jeho padouchové. Ti jsou navíc až neuvěřitelně hloupí, takže není divu, že na ně fungují takové hlouposti. Hlavní kvalitou seriálu je vedoucí trio - Myšička sice nepředvedl žádný životní výkon, ale je prostě tak typicky po Myšičkovsku sympatický; a Křenková s Navrátilem také nebyli nijak převratní sami o sobě, ale dobře fungovali spolu (viz třetí díl). Všichni ostatní byli vlastně docela mdlí, a někteří ani to. Dobrá byla hudba - chytlavá hlavní melodie, a líbilo se mi, když v jednom dílu udělali ze skladby Pro Elišku leitmotif pro záporáka. To je asi tak vše. První dva díly byly OK, třetí mě bavil až překvapivě hodně, pak šla kvalita prudce dolů až do závěrečného dílu, který mě tak do poloviny bavil, až konečné rozřešení bylo možná až moc přitažené za vlasy. Průměrné hodnocení mi vyšlo na 3 hvězdy a přesně tak to cítím. Nic extra, ale kdybych to měl srovnat s pokladem jménem Hlava Medúzy (2021), tedy dalším velkým krimi seriálem od ČT z tohoto roku, Mlýny vyjdou jednoznačně vítězně. ()

Galerie (104)

Zajímavosti (41)

  • Svatební obřad vede podle použitých kostýmů katolický kněz. V ruce však drží Český ekumenický překlad Bible, který se při katolických obřadech nepoužívá. (Thanoris)
  • Vila podnikatele Brauna (Jiří Lábus) patří molekulárnímu biologovi prof. RNDr. Pavlu Hozákovi a nachází se v obci Zdiměřice u Prahy. Autorem vily je architekt Stanislav Fiala. (sator)
  • Lékař mluví o otravě Fraňka thallidem sodným, který má být účinnou látkou jedu na krysy. Žádná taková chemická látka ale neexistuje – thallium nemá ze své polohy v periodické tabulce možnost jednoduše vytvářet záporně nabité ionty. V jedu na krysy se tak používají jiné sloučeniny thallia – chloridy a sírany thallné. (azcr)

Reklama

Reklama