Reklama

Reklama

Boží mlýny

(seriál)
  • Slovensko Božie mlyny
Česko, 2021, 5 h 33 min (Minutáž: 54–58 min)

Režie:

Jan Hřebejk

Kamera:

Martin Šácha

Hudba:

Matěj Kroupa

Hrají:

Martin Myšička, Vincent Navrátil, Eliška Křenková, Robert Nebřenský, Jiří Lábus, Josef Prouza, Petr Prokop, Matěj Ruppert, Jiří Maryško, Jiří Bábek (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Seriál v režii Jana Hřebejka kombinuje thriller s tradicí české kriminální komedie. Váhy v rukou Spravedlnosti jsou někdy natolik zatíženy korupcí, že viník odejde od soudu bez trestu. Děj scenáristů Janka Kroupy a Jana Drbohlava přivádí na scénu partu mstitelů, kteří postrčí kola pomyslných božích mlýnů dopředu. Vždyť jak se zpívá ve známém spirituálu: „Chtěl bych aspoň na chvíli být mlynářem!“ Pokud nejde usvědčit vrahy, podvodníky a násilníky z činu, který spáchali, co jim nastražit past? Nachytat je na jiné jejich slabosti: na jejich pocit nadřazenosti, beztrestnosti, nepostižitelnosti, na jejich chamtivost a ochotu zkoušet stejné špinavé triky zas a znovu. Kriminální zápletky jsou kořeněny humorem a nadsázkou. (Česká televize)

(více)

Recenze (80)

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Myšička je jako zásadový policajt Fajt super, Křenková hraje jako obvykle velmi věrohodně a esteticky sama sebe a Navrátil nehraje nic, byvše při tom sympatický. Problém s Božími mlýny nemám ani tak proto, že často nudí a pasti na zákonem nepotrestané pachatele jsou naivní. Bůhví proč mě iritovalo sledovat veřejnoprávní produkci z pera investigativního novináře, sugerující v zemi s nevalnou vymahatelností práva, že to nějakým zázrakem dobře dopadne. Nemístný optimismus, eskapismus, propaganda nebo prostě drzost? ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Nejlepší na tomto seriálu je písnička z úvodních titulků a skladba hereckých hvězd – mě nejvíc bavili Martin Myšička, Eliška Křenková a Jiří Lábus, ale to je o osobních preferencích. Herecky byli skvělí všichni. Jenže obsahově je to taková zvláštní detektivka, která úplně překroutila klasické prvky detektivky a utahuje si v každém díle z nějakého zmetka a utře ho nějakou promyšlenou nebo naopak nedomyšlenou akcí. Proto název – Boží mlýny – melou pomalu, ale jistě. A i když seriál technicky docela ušel, tak po scénáristické stránce jsem nějak nevěděl kdy se smát nebo kdy se kochat hereckými výkony. Prostě jsem vůbec nevěděl jestli to brát jako satiru nebo to myslet vážně. Nakonec jsem se nedokázal rozhodnout a tak vypadá i výsledné hodnocení. Po skončení můžu říct, že jediné, co mi v hlavě po tomto seriálu zbyde je úvodní melodie. Ta se fakt povedla. ()

Reklama

Dzonysek 

všechny recenze uživatele

Celkově hodnotím jako průměr, i když potenciál měl seriál větší. Jsou tam místy velmi vtipné momenty, Robert Nebřenský je dle mého stále nedostatečně ceněný herec.  Martin Myšička také hraje poměrně s nadhledem a jeho role je velmi uvěřitelná. Někdy ale přejdou dialogy a pointy do totální křeče a vtip je pak spíš k ošívání se, než k zasmání. Počáteční neotřelý nápad (i když takový seriál Hustle z roku 2004 pracuje s dost podobným schématem) trestat ty, na které světská spravedlnost nedosáhne, se postupně okouká a kvalita dílů má dost sestupnou tendenci. Hlavní hrdinové k dosažení nepochybně ušlechtilých cílů systematicky obcházejí zákon, ale jejich morální reflexe takové jednání je vlastně natolik nízká, že jim ve výsledku divák vlastně ani nefandí. A na Elišku Křenkovou už asi nechci koukat v jiném seriálu nebo filmu - po několikáté potvrzuje, že je herečkou jedné polohy/jednoho výrazu a je to dost otravné. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Umorousaně nevýrazné. 1)  Seriál staví na podobném východisku jako o 12 let starší minisérie Vetřelci a lovci. Tam je to tajemný mstitel bezpráví pan Zahálka, zde modernější a profesionálnější tým kolem bývalého vyšetřovatele. Vždy jde o totéž: napravit jasné případy bezpráví provokací, na niž se nespravedlivě osvobozený viník nachytá. Námět je tedy jasný a záleží jen na zručném scénáři, režii a dobrých hereckých výkonech. Bohužel jak tehdy Filipu Renčovi tak i tentokrát 54letému Janu Hřebejkovi se dílo příliš nepovedlo._____ 2)  Postrádám silnější příběhy, nestačí mi jen letmo načrtnuté krimihistorky na scenáristické úrovni novináře Blesku. Postrádám více vtipných akcí, i když nemohu popřít, že nějaké tu byly._____ 3)  Na druhé straně nerealističnost situací i akcí mi nevadí. Tvůrci pracují s velkou nadsázkou, kterou divák musí přijmout a pak bude po této stránce spokojen._____ 4)  Přesto však základním rysem je jakási umorousanost, nevýraznost, jen s občasnými pěknými okamžiky (málo jich, málo)._____ 4)  24letý Vincent Navrátil (student kriminalistiky), přitažlivý navzdory svému nadměrnému pozadí, se mi zamlouval. ()

topi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jaká škoda tak slibně rozjetého potenciálu, kterým první dva díly překypovaly a nadhledem nešetřily. Pak jakoby Hřebejkovi došel dech. Ale nejen jemu. Ze sarkastika Myšičky se stal téměř nadpozemský tvor, který měl pod palcem snad všechny lidi a řešení jakékoliv situace pro něj nebyl žádný problém. To už zavánělo opakující se nudou. O Navrátilovi a pořád stejně se tvářící Křenkové nemá cenu ani mluvit, to nejsou žádní herci. Neskutečně mě otravovalo to jejich ichtylský znamení, když se vždycky poškrábali na nose. Čekal jsem, že aspoň něco předvede Jiří Lábus, ale ten moc prostoru k hraní ani nedostal a v závěrečném díle mě ho bylo líto, že tam vůbec hrál. V dalších dílech už logika dostávala stále větší trhliny a celkové rozuzlení zápletek šlo rapidně ke dnu. Opravdu škoda. První dva díly bezva, poslední dva díly ubohost, hraničící dokonce s telenovelou. Převládá u mě velká rozpačitost, dal bych celkově 2,5, ale zaokrouhlím na tři, ale s kurevsky odřenýma ušima. ()

Galerie (104)

Zajímavosti (41)

  • Lékař mluví o otravě Fraňka thallidem sodným, který má být účinnou látkou jedu na krysy. Žádná taková chemická látka ale neexistuje – thallium nemá ze své polohy v periodické tabulce možnost jednoduše vytvářet záporně nabité ionty. V jedu na krysy se tak používají jiné sloučeniny thallia – chloridy a sírany thallné. (azcr)
  • Prostor, který sloužil sektě jako útočiště, byla odsvěcená novogotická kaple Sacre Coeur na Smíchově. (zkoumi)

Reklama

Reklama