Boží mlýny

(TV seriál)
Krimi / Komedie
Česko, 2021, 5 h 33 min (Minutáž: 54–58 min)

Jan Hřebejk

Martin Šácha

Matěj Kroupa

Martin Myšička, Vincent Navrátil, Eliška Křenková, Robert Nebřenský, Jiří Lábus, Josef Prouza, Petr Prokop, Matěj Ruppert, Jiří Maryško, (více)

Epizody(6)

Seriál v režii Jana Hřebejka kombinuje thriller s tradicí české kriminální komedie. Váhy v rukou Spravedlnosti jsou někdy natolik zatíženy korupcí, že viník odejde od soudu bez trestu. Děj scenáristů Janka Kroupy a Jana Drbohlava přivádí na scénu partu mstitelů, kteří postrčí kola pomyslných božích mlýnů dopředu. Vždyť jak se zpívá ve známém spirituálu: „Chtěl bych aspoň na chvíli být mlynářem!“ Pokud nejde usvědčit vrahy, podvodníky a násilníky z činu, který spáchali, co jim nastražit past? Nachytat je na jiné jejich slabosti: na jejich pocit nadřazenosti, beztrestnosti, nepostižitelnosti, na jejich chamtivost a ochotu zkoušet stejné špinavé triky zas a znovu. Kriminální zápletky jsou kořeněny humorem a nadsázkou. (Česká televize)

Malarkey

Nejlepší na tomto seriálu je písnička z úvodních titulků a skladba hereckých hvězd – mě nejvíc bavili Martin Myšička, Eliška Křenková a Jiří Lábus, ale to je o osobních preferencích. Herecky byli skvělí všichni. Jenže obsahově je to taková zvláštní detektivka, která úplně překroutila klasické prvky detektivky a utahuje si v každém díle z nějakého zmetka a utře ho nějakou promyšlenou nebo naopak nedomyšlenou akcí. Proto název – Boží mlýny – melou pomalu, ale jistě. A i když seriál technicky docela ušel, tak po scénáristické stránce jsem nějak nevěděl kdy se smát nebo kdy se kochat hereckými výkony. Prostě jsem vůbec nevěděl jestli to brát jako satiru nebo to myslet vážně. Nakonec jsem se nedokázal rozhodnout a tak vypadá i výsledné hodnocení. Po skončení můžu říct, že jediné, co mi v hlavě po tomto seriálu zbyde je úvodní melodie. Ta se fakt povedla. ()

Radek99

S tímhle seriálem jsem opravdu nedovedl najít společnou řeč - a to jsem se snažil, neb mám obecně tvorbu pana Hřebejka rád...problém je už ve vymezení samotného žánru, protože ta slovy tvůrců ,,pohádková kriminálka" mne vůbec neoslovila a je to podle mého slepá ulička nejen seriálové tvorby (tohle by mohlo fungovat leda tak v produkci studia Marvel určené striktně pro náctileté). Navíc sporný je i koncept, kdy spravedlnosti je dosahováno nelegálními prostředky a při míře ,,náhod" a všeho, co musí ,,mstitelům spravedlnosti" vyjít a klapnout, se celkové vyznění skutečně posouvá až někam k pohádkovému světu... ()

Slarque

U pár dílů by možná šlo uvažovat i o třetí hvězdičce, ale většinou to bylo prostě od základu nezvládnuté. Diskutabilní byl už samotný koncept, kdy jsou kriminálníci dostáváni za mříže pomocí jiných nelegálních praktik. Pak tu byl nezvládnutý mix kriminálky s komedií, který vedl k totální nevěrohodnosti (nejen) hlavních postav. Obsazení sice sympatické, herci se možná vyblbli s převleky, ale sledování výsledku stejně byla jen ztráta času. ()

Jara.Cimrman.jr

"Pojď si poslechnout, jak si Kmotr vodí šéfa kriminálky." Boží mlýny obvykle melou příliš pomalu a tak nemám nic proti tomu, aby urychlovač exkapitán Fait jejich lopatky pořádně roztočil. Jelikož tak činí poměrně zábavnou formou, tak proti tomu v zásadě nic nemám. Ovšem proti Kroupovi, republikovýmu investigativci č. 1, toho mám docela hodně. Tady excelentně dokazuje, že už mu z toho investigativování trošku hrabe. Stejně jako ve svým profesním životě totiž zdařile propojuje existující kauzy se svým pověstným pohádkářstvím a to je celkem peklo. Ale v seriálu škodí určitě míň než ve skutečným životě, tak ať se radši věnuje tomuhle. ()

Tosim

Kroupa bohužel nemá na to, aby dal dohromady detektivní zápletku, která bude obsahovat nějaký pořádný vývoj a nebudou v ní mezery ohledně logiky, doufejme, že mu Jan Drbohlav, scénárista-matador tohoto žánru, dost pomohl, takže se seriál dá s přimhouřenýma očima i sledovat. Pomáhá v tom občasný humor, chemie mezi třemi hlavními představiteli (bez psa Kaštana) a hlavně Jan Hřebejk, který to režijně drží pohromadě, dodává tomu nadhled a dopustí se i špílce ke své vlastní tvorbě (jméno pro arcilotra je Vitouš a název posledních dvou epizod dost evokuje Kawasakiho růži). V ní se toho ale zlomilo míň než zde, bohužel. 50%. ()

• „Možná si myslíte, že jsem jen blbá kadeřnice, já jsem ale vystudovala herectví,“ chlubí se vyslýchaná před kapitánem Faitem (Martin Myšička): „Matfyz?“ ptá se kapitán. „Ne herectví,“ odpovídá vyslýchaná žena. „Na to je potřeba vysoká škola?“ dotazuje se kapitán. Představitel kapitána Faita, Martin Myšička, má vystudované obě školy. (sator)
  • Když se režisér Jan Hřebejk zeptal Vincenta Navrátila, jestli umí francouzsky, tak on odpověděl, že plynule. To ovšem nebyla pravda, a tak se za 10 dní musel naučit tak, aby to nikdo nepoznal. Nakonec to zvládl. (SONY_)
  • Premiéru druhé epizody sledovalo 1,57 milionu diváků starších 15 let, což byl nejlepší výsledek večera a rovněž celého dne. (rublik05)