Reklama

Reklama

Boží mlýny

(seriál)
  • Slovensko Božie mlyny
Krimi / Komedie
Česko, 2021, 5 h 33 min (Minutáž: 54–58 min)

Režie:

Jan Hřebejk

Kamera:

Martin Šácha

Hudba:

Matěj Kroupa

Hrají:

Martin Myšička, Vincent Navrátil, Eliška Křenková, Robert Nebřenský, Jiří Lábus, Josef Prouza, Petr Prokop, Matěj Ruppert, Jiří Maryško, Jiří Bábek (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Seriál v režii Jana Hřebejka kombinuje thriller s tradicí české kriminální komedie. Váhy v rukou Spravedlnosti jsou někdy natolik zatíženy korupcí, že viník odejde od soudu bez trestu. Děj scenáristů Janka Kroupy a Jana Drbohlava přivádí na scénu partu mstitelů, kteří postrčí kola pomyslných božích mlýnů dopředu. Vždyť jak se zpívá ve známém spirituálu: „Chtěl bych aspoň na chvíli být mlynářem!“ Pokud nejde usvědčit vrahy, podvodníky a násilníky z činu, který spáchali, co jim nastražit past? Nachytat je na jiné jejich slabosti: na jejich pocit nadřazenosti, beztrestnosti, nepostižitelnosti, na jejich chamtivost a ochotu zkoušet stejné špinavé triky zas a znovu. Kriminální zápletky jsou kořeněny humorem a nadsázkou. (Česká televize)

(více)

Recenze (74)

Tosim 

všechny recenze uživatele

Kroupa bohužel nemá na to, aby dal dohromady detektivní zápletku, která bude obsahovat nějaký pořádný vývoj a nebudou v ní mezery ohledně logiky, doufejme, že mu Jan Drbohlav, scénárista-matador tohoto žánru, dost pomohl, takže se seriál dá s přimhouřenýma očima i sledovat. Pomáhá v tom občasný humor, chemie mezi třemi hlavními představiteli (bez psa Kaštana) a hlavně Jan Hřebejk, který to režijně drží pohromadě, dodává tomu nadhled a dopustí se i špílce ke své vlastní tvorbě (jméno pro arcilotra je Vitouš a název posledních dvou epizod dost evokuje Kawasakiho růži). V ní se toho ale zlomilo míň než zde, bohužel. 50%. ()

UncleG 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Půjdeme tam a tam a uděláme to a to." A pak tam jdou a udělají to... Sorry, ale učí se ještě vůbec něco na filmové scénáristice? ...  Viděl jsem jeden a půl dílu, protože nemusím sníst celé vejce, abych poznal, že je zkažené. ... Bylo to utrpení. Scénáristicky, dramaturgicky, filmařsky... Nuda, šeď, pusto. Obávám se, že Hřebejk neumí natočit dramatickou scénu. Všechno to tak prázdně bublá do ztracena jako horký bahno, bez nějakého napětí, vzrušení nebo nedej bože jiskry. Větší dobrodužství je sledovat jak praskají bubliny na vařícím pudinku... ()

Reklama

angel74 

všechny recenze uživatele

První epizoda byla o poznání lepší než zbytek seriálu. Měla spád a vtip, což se o následujících dílech říct nedá. Asi nejlépe se své role zhostil pes Kaštan, za ním se v těsném závěsu držel Martin Myšička, ostatní bych raději nezmiňovala. Tvůrci tomu nasadili korunu, když nejlepšího herce Kaštana v poslední epizodě ani nenechali hrát. Přiznejme si na rovinu, že scénář dost pokulhával. Vyloženě mě potěšila alespoň ústřední píseň Mlýny, která se opravdu povedla. (45%) ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Pojď si poslechnout, jak si Kmotr vodí šéfa kriminálky." Boží mlýny obvykle melou příliš pomalu a tak nemám nic proti tomu, aby urychlovač exkapitán Fait jejich lopatky pořádně roztočil. Jelikož tak činí poměrně zábavnou formou, tak proti tomu v zásadě nic nemám. Ovšem proti Kroupovi, republikovýmu investigativci č. 1, toho mám docela hodně. Tady excelentně dokazuje, že už mu z toho investigativování trošku hrabe. Stejně jako ve svým profesním životě totiž zdařile propojuje existující kauzy se svým pověstným pohádkářstvím a to je celkem peklo. Ale v seriálu škodí určitě míň než ve skutečným životě, tak ať se radši věnuje tomuhle. ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Myšička je jako zásadový policajt Fajt super, Křenková hraje jako obvykle velmi věrohodně a esteticky sama sebe a Navrátil nehraje nic, byvše při tom sympatický. Problém s Božími mlýny nemám ani tak proto, že často nudí a pasti na zákonem nepotrestané pachatele jsou naivní. Bůhví proč mě iritovalo sledovat veřejnoprávní produkci z pera investigativního novináře, sugerující v zemi s nevalnou vymahatelností práva, že to nějakým zázrakem dobře dopadne. Nemístný optimismus, eskapismus, propaganda nebo prostě drzost? ()

Galerie (104)

Zajímavosti (41)

  • Každá ze šesti epizod seriálu vychází z opravdových kauz, s nimiž se scenárista a investigativní novinář Janek Kroupa setkal. (rublik05)
  • Identifikace „zavražděné“ se zakrytým obličejem na soudní patologii je nesmysl. (sator)
  • Natáčelo se v Praze a okolí, např. v Černošicích, Jesenici u Prahy či v parku zámku Štiřín. (rakovnik)

Reklama

Reklama