Návštěvníci (TV seriál)

Visitors, The

Sci-Fi / Rodinný / Komedie

Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 15x30 min

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dagmar Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Veškrnová-Havlová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vyp.)

V dětství jsem tento rodinný sci-fi seriál nadšeně sledovala, ale pamatuji si zněj prakticky pouhé fragmenty, čímž vysvětluji, proč nehodnotím plným počtem. Výborný, vtipný i celkem chytrý seriál, s plejádou dobrých i vynikajících českých herců, poutavou znělkou, prostě skvělá podívaná, ale pro mě bohužel ne nezapomenutelná. Docela ráda bych se na to zase podívala po 20 letech, nostalgicky zavzpomínala, oprášila kultovní scénky... no, možná jednou. 80%(7.10.2009)

Nic podobného se už asi nidky nenatočí, zábavný sci-fi seriál , plný originality z proklatě sexy Patraskou !(7.11.2006)

Pokud se řekne české sci-fi, tak mě nenapadne “Ikarie XB 1“, ale Amarouny. Znovuzhlédnutí po drahně letech zvedá navíc hodnocení nekompromisně do plných. Je to neuvěřitelné, ale ono to stále funguje a baví, některé hlášky a komentáře jsou k nezaplacení, některé nápady neurazí ani dnes a delfíni ve světové radě, či odlišné pojetí sexuality, tak daleko nešel ani Star Trek. Škoda, že seriál musela zkazit žaloba jisté paní, pro kterou oslovení "Akademik Filip" znamenalo urážku zesnulého manžela a některé dialogy tak musely být předabovány. CML nad tím jen kroutí svou skleněnou krychlí.(4.10.2006)

• - V seriálu je spousta odkazů na Polákovy starší filmy. Je zde například zmínka o zneužití cestování do minulosti (Zítra vstanu a opařím se čajem) a ve druhém díle Dagmar Patrasová říká, že rodiče jeli na Alfa Centauri (Ikarie XB 1). (Spinosaurus)

• - Ve druhém díle rozdává akademik (Josef Bláha) občanské průkazy (vzor 77) se slovy: "Průkazy neztratit. Ve 20. století bez průkazů neexistujete." Třiadvacetileté Emilia Fernandez (Dagmar Patrasová), respektive již Kátě Jandové, přidá průkaz šest let navíc - datum narození je totiž 1956. Jde jde totiž patrně o skutečný průkaz Dagmar Patrasové. (Mr.Hawkeye)

• - Návštěvníci se natáčeli na mnoha místech tehdejšího Československa. Seriálové městečko Kamenice bylo natáčeno v Pelhřimově. Dům Bernauových se nacházel v Brně a skutečně byl zdemolován, musel totiž ustoupit stavbě dálnice. Další exteriéry pochází z Počátek, Neveklova – rybník Bejšovec, Brandýsa nad Labem, Vrátné dolině na Slovensku a Vysokých Tater. Chalupa učitele Drchlíka (Vlastimil Brodský) se nacházela v obci Podlesí. (Stocki)