Je poklidná noc v Los Angeles roku 1937. Starší seriózní pán odchází z hotelového pokoje, nechává uvnitř spící mladé dívce nějaké peníze a u barmana písemný vzkaz. Poté se vrací domů ke své ženě. Pak se mu náhle podivně blýskne v očích a probere se v zajímavě vybavené laboratoři v roce 1999. Zmiňovaná možnost skoků mezi dvěma světy nevyplývá z vynálezu stroje času, jedná se pouze o velmi dokonale zhotovenou virtuální realitu, na jejíž realizaci se Hannon Fuller rozhodující měrou podílel. Jenže Fullera v jeho virtuálním světě někdo bez jediné stopy zavraždí. Z Fullerovy smrti je obviněn jeho mladý partner Douglas Hall, který musí přijít na to, co se stalo, dřív, než ho nepříjemně vlezlý detektiv McBain usvědčí a nechá zavřít. (oficiální text distributora)

Seabeast

Film na téma paralelních světů a vnímání reality. Myšlenkově bych to přirovnal k filmům Matrix, Smrtihlav, Počátek ad. Není tak akční, ani tak komplikovaný, ale spíše vypráví poutavý sci-fi příběh s detektivní zápletkou a s působivými hereckými výkony. Ač je zajímavé, že premiéry Třináctého patra a Matrixu byly jen pár dní od sebe, tak se stejně srovnání neubráníte. Každý si jde vlastní cestou a nabídne něco zcela jiného, přesto je Matrix jedoznačně propracovanějí a dotaženější. Ale za pozornost Třinácté patro rozhodně stojí! ()

JohnCZ

S blížícím se koncem čím dál více předvídatelné, ale pořád zatraceně mysteriozní sci-fi. Zajímavě dějově vystavěné, v rámci možností vizuálně dobře vypadající. Na můj vkus však tvůrci šli málo do hloubky a rozhodně by mě zajímala mechanika virtuálního světa v mnohem podrobnějších měřítku. Neznámí herci naopak velice potěšili. ()

joehot

"Musím ti vysvětlit ještě tolik věcí, Dougu," říká milá hlavního hrdiny v samotném závěru, na což musí divák vnitřně zareagovat prudkým "No to teda musíš!" Jaká jsou pravidla přenosu osobnosti? Toť hlavní otázka, která mě pálí. SPOILER Nepletu-li se, celý film je vlastně o tom, jak nahradit povahu šíleného manžela. KONEC SPOILERU Samozřejmě, jelikož jde o kyberpunk, navíc s velice podobnou dobou vzniku, srovnávání s Matrixem se nabízí samo, nicméně Třinácté patro vypráví zcela jiný příběh zcela jinou formou, ne nepodobnou detektivkám. Vincent D'Onofrio je tak trochu chodící spoiler, vždycky na něj vyjde role magora. :-) 75% ()

PauloZ

Velice povedené sci-fi s nenápadným rozjezdem. Postupem ale nabírá grády, přitvrzuje se v zamotanosti a záhadnosti s celkem překvapivým koncem a pěkným happyendem. Začátek mi trošku připoměl Já robot a rozhodně je mi jasné, kam šel Nolan pro inspiraci k Inception. ()

SaNcHeZ_cz

Škoda toho nuceného, předvídatelného a trochu překombinovaného závěru. Jinak se totiž jedná o slušnou variaci na téma, které během krátké doby spolu s patrem varioval jak Matrix, tak Smrtihlav. Pokud vám ovšem nevadí lacinější look a trochu méně přesvědčivé zpracování, čeká vás chytrá sci-fi která nabízí dostatek prostoru pro zaujetí diváka a bohužel i celkem značnou část promarněného potenciálu. ()

Ender66

Zaujímavé scifíčko, ktoré opúť raz spracováva námet umelých svetov. Film prekvapuje chytľavou atmosférou, kvalitnou hudbou a hereckými výkonmi (hlavne Craig Bierko). Zráža ho však prílišná prekombinovanosť(na konci to už s tými umelými svetami trochu prehnali), presladený záver(bez ktorého by film imho vyznel lepšie) a nevysvetlenie samotného faktu existencie umelých svetov. ()

zipper111

Film si to sviští na sinusoidě, jednou nahoře, jednou dole. Asi budu trochu SPOILERovat, tak bacha! Zajímavá myšlenka, která mě postupně upoutávala (první vstoupení do "hry"), zklamávala (strašně předčasné odhalení "konce světa", po kterém u mě film naprosto ztratil na zajímavosti, stačily by titulky a byl bych spokojen...), upoutávala (asthon v druhém světě), zklamávala (happy-ending), upoutávala (hudba u titulků :)). Jakmile jsem se dozvěděl, že všechny postavy jsou počítačové simulace, bylo mi to úplně všechno jedno, jako bych hrál Mafii nebo Tetris, je mi docela šumák co se stane s nějakým pixelovým panákem. Na druhou stranu, zakončení je vcelku stylové, nízky rozpočet by mohl být znát mnohem více, vizuálně je to povedená sci-fi, slabší brácha Matrixe... Alison Lohman, i když asi na 3 vtěřiny, mě potěšila.3,5* ()

Tony.cs

Skvělá myšlenka, která se tu zcestně přirovnává k Matrixu. Skvěle napsáno, skvěle zrežírováno, skvěle zahráno. Sečteno, mínus, děleno, na druhou to celé na třetí...skvělý film. ()

IllIlIlIIl

Příjemný snímek a lá Matrix, jen s nižším rozpočtem. Podobné téma jako u zmiňovaného Matrixu, ale co se týká pohlcení diváka do děje, celkovou monumentnost a drive celého příběhu, tak je Třinácté patro je s Matrixem neporovnatelný. ()

Kaluž

Velice sympatické MMORPG. Chcete hrát za detektiva, kurvu nebo obyčejného chlápka co stojí támhle na rohu? Limity zde nejsou. Srovnávat tenhle film s Matrixem je neuvážené, mnohem lepší srovnání se nabízí právě s herními sandboxovými tituly, jako jsou ty ze série GTA nebo Mafia (chlapci z 2K Czech se musí otáčet, pokud chtějí v pokračování docílit vizuálu ze začátku tohoto filmu:) Už jste přemýšleli, co dělají vaši avataři, když zrovna nehrajete? Abyste se jednou nedivili, až vás v posteli odpráskne zapřísáhlý pacifista Niko Bellic nebo Lara Croft, která třeba vůbec nemá ráda šplhání po horách. Pobavila mě znechucená manželka ‘psychopata‘, který tráví čas ve virtuálním světě zabíjením nevinných jedniček a nul. Moje přítelkyně celkem snáší mé teroristické toulky ulicemi San Andreas nebo Liberty City a rozhodně nehledá únik v on-line sexuální turistice, ale třeba u klasických adventur. Pravda, technologie použitá v tomhle sci-fíčku je už trochu za hranicemi, ale pořád je to jen virtuální realita. Představa, že celá naše sluneční soustava leží někde na disku v temné serverovně je přinejmenším znepokojující. Snad ho nikdo nezformátuje. ()

džanik

Co to jako mělo být? Mělo mě to jako vést k přemýšlení o čem? Nemá to hlavu-patu... SPOILER: ty "konce světa" by museli už "obyvatelé" dávno odhalit a celé by to bouchlo. ()

L_O_U_S

Myšlenka, že svět je pouze představou (a v moderním pojetí pouze virtuální realitou), je velice stará a rozpracovali ji například George Berkeley a David Hume. To, co se zdravému rozumu jeví jako naprosto absurdní závěr, se ale vyvrací velice těžko. Na rozdíl od efekty přeplácaného Matrixu je Třinácté patro docela střízlivým pohledem na tuhle lákavou sci-fi myšlenku. A vůbec nevadí, že člověk tuší, kam celý film směřuje. (1 109.) ()

easaque

+3* ve své podstatě je to revoluční a průlomový snímek, který zastínil o pár měsíců později Matrix s podobným vyzněním, ale v mnohem efektnějším kabátku. Provedením je komornější a s mnohem pomalejším tempem, ale dost srovnávání Rozhodně je zajímavý a myšlenkově bohatý, i když po shlédnutí vyšly najevo i nějaké nelogičnosti. Koho zajímá existenční témata, tak by mohl být spokojen a jednou určitě stačilo. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

kombajn

Ten film nebyl vyloženě špatný, ale když na hlavní tajemství dojdete po pár minutách a po pár dalších vytušíte i odbočku v tom jak z toho ven, je to nuda. Efekty na "konci světa" pod úrovní Star Treku, nevysvětleno pár věcí - jak se třeba z omezeného světa dá létat (nebyl on hlavní hrdina před první vraždou na palubě letadla?) a podobně. Hlavní hrdina má charisma, ale na utažení tohoto filmu to není. Ale v klidu, to by neutáhl ani Neo. Myslím, že ExistenZ je milionkrát zajímavější film a když byl natočen dřív, nelze být k tomuto moc milosrdný, i *** jsou dost. ()

Hennes

Jeden z těch chytřejších filmů. Skvělá sci-fi se zajímavou zápletkou a neprošpikovaná množstvím akčních scén. Prostě pohodovka ke shédnutí a přemýšlení. Kdo má rád cestování časem, virtuální světy, detektivní zápletku, přijde si na své. ()

Martin741

Nic viac nez lacna variacia Matrixu. Pre mna je kultovy Matrix daleko pred touto ubohostou a meno rezisera Rusnaka mi nic nehovori. 30 % ()