Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

mourinho

Komixový svět neberu moc vážně a dá se říct, že mě celkem úspěšně míjí. Christopher Nolan ale dokázal příběh o Batmanovi pozvednout do pro mě akceptovatelné podoby. ()

Olík

Učebnicový příklad jak totálně provařené téma natočit jinak s tím, že nic netratí na své atraktivitě. Začíná nová éra ochránce Gotham City, éra temnější, éra pozvedající uvadlá netopýří křídla, éra dvojice Nolan-Bale. ()

Gaia.M

Začala bych tím, že Christian Bale je skvělý herec. Věřila bych mu asi úplně cokoliv. A teď k hlavnímu, o Batmanovi nevím absolutně nic! Šla jsem do toho, nic jsem nečekala (ani jsem nemohla) a jsem unešena! Podobně jako Matrix, X-Men, Pán Prstenů či Harry Potter, se filmy o Batmanovi okamžitě přiřadily mezi moje oblíbené. Důvodů je vážně hodně. ()

helloween93

První díl Nolanovy batmanovské ságy. Bale se tu představuje jako nový Batman a protivníkem mu hned na úvod není nikdo jiný než Ra's al Ghul v podání Liama Neesona. Technicky je to opravdu skvost, je tu hodně akce, spousta technických serepetiček a celkově se na to dobře dívá. Závěrečný souboj Batmana a Ra's al Ghula v jedoucí nadzemce je doslova radost sledovat. Batmanův nástup ve velkém stylu. 5 hvězd bez debat. ()

Alex24

D.O.K.O.N.A.L.O.S.T.!!! Jedním slovem dokonalé. Přesně tohle je ukázka toho, jak jsem vždycky chtěl, aby Batman vypadal. Ne ty úchylný, karikaturistický hovna, co jsi splácal dohromady Time... Tohle je pravá a nejlepší verze Temného rytíře, která kdy byla, je a bude! Nejen díky faktu, že v něm hraje můj až moc podezřele nejoblíbenější herec Christian Bale, ale právě kvůli celému konceptu. Kvůli faktu, že je to všechno zasazené do reálného světa a ne, kde je Gotham City městem, které je divně odtržený mimo snad i tuhle planetu. Tady u toho filmu ani nehltám každou minutu, ale rochňám se v ní, jako čuně a jako čuně i slastně kvíkám, protože tohle je nejspíš druhej nejlepší film svý dekády. Kdyby někoho fakt zajímalo, kterej je ten první, tak to je Temný rytíř, kterej je ještě o půl třídy lepší... Všechno parádně pasuje, všechno skvěle zapadá. Každičkej človíček, kterej se v tom filmu objeví je zářným příkladem faktu, že obsazení bylo nadpozemsky perfektní. No, vlastně je jedinej člověk, kterej mi tam zrovna neseděl a to byla Katie Holmes, ale to je možná díky mým osobním předsudkům vůči ní (páč jí fakt zrovna nemusím), ale mimo Balea hrál prim ještě Michael Caine a Liam Neeson, kteří mě absolutně dostali. Upřímně je to další film a jsem rád, že se vcelku opakuju, u kterého opět nechápu, jak tomu někdo mohl dát něco nižšího, než pět hvězd, 100%, 10/10 apod., říkejte si tomu, jak chcete, ale faktem zůstává, že naprosto definitivně musíte tenhle film milovat a jestli ne, zajděte si k doktoru Craneovi pro nějakej ten "medikament". Paráda, paráda a ještě jednou paráda! PS:. Uvědomil jsem si, že miluju hlášku: "I'M BATMAN!!!" ()

BeranSon

Toto není Batman jak ho známe toto je rytíř, temný rytíř. Tomuto říkám bravurně odvedená čistá práce. Lepšího režiséra si tento film snad ani nemohl vybrat, Nolan si zase umí vybrat skvělé herce. Christian Bale je velký herec a role muže s netopíří maskou mu doslova padne jako nově ušitý oblek. Co se týče záporáka Liama Neesona, ten za rolí Balea vůbec nezaostává. Snímek je bravuritou největšího kalibru!!!!! Je to impozantní počátek geniální série! - 9/10 - ()

Marykus

Stydím se že jsem tento film zhlédl az teď! Tato suprová podívaná, kterou má na svědomí, jak se mi časem potvrzuje, suprový režisér, mě opravdu zaujala! Příběh je super- ano nikdy předtím jsem batmana neviděl- původně jsem si myslel ze měl nějaký schopnosti nadpřirozený, a proto mě skutečnost že si to sám vyrobil dost nadchla! Těším se až si pustím další díl! :-) ()

Iwiiik

Já jsem asi opět viděl něco jiného, než všichni! POMO blábolí o dramaticky hutném, emočně silném a inteligentně narativním příběhu, ale to si asi musel někde přečíst, protože to jsou přesně ty tři složky, které tomuto filmu chybí. Já viděl po stopadesáté omletý námět, do kterého producenti narvali desítky milionů dolarů a díky tomu prostě komerčně úspěšný být musel. Ano, technicky je Batman zvládnutý dokonale, ale to mi nestačí. K vysokému hodnocení potřebuji víc, než vstávat z křesla s pocitem, že něco podobného jsem už viděl tisíckrát. Nolanův nejhorší film! ()

lemonova

Christopher Nolan ide do hĺbky. Je nekompromisný a má jasnú predstavu o tom, čo robí. Jeho Batman je fascinujúci, rozporuplný. Zaujme aj nás, ktorí nefandíme komiksovým hrdinom s napumpovanou hruďou. Nolan vyrozprával príbeh o tom, ako sa stal temným rytierom a urobil to asi najlepšie, ako to ide. Musím len zatlieskať. ()

MickeyStuma

Nový rozjezd Batmanovských dobrodružství. Přiznám se, že přesunutí této postavy do doby současné jsem moc nedůvěřoval. První dva filmy série od Tima Burtona jsou nejlepší komiksové filmy. Kopírují napětí a temnotu úžasně. Další dva od Joela Schumachera jsou ryze popkornovou zábavou. A teď? Potěšilo mě odvyprávění, jak to bylo s rodiči Bruce Wayna. Dříve byla jen zmínka. Ale pak co to? Najednou jsme kdesi v horách, kde ho kdosi učí bojovat a myslet. A sakra, už to začíná. Pochybnosti mě přemáhali, ale jen do té doby, než se Batman konečně objevil v záběru. Pak to mělo ten správný šmrnc. Bruce Wayne, v podání Christiana Balea, mi sice připadal jako neskonalý primitiv a frajírek, ale v Batmanovském kostýmu byl úžasný. Neopomnělo se ani na to, že to vlastně není žádný superman a že je tudíž zranitelný. Napětí v akčních scénách by se dalo krájet. Děj ubíhá svým vražedným tempem a nedovolí odvrátit zrak. Restart se povedl. Divně, ale přeci. Své místo si tedy zaslouží. ()

Heroine

Je to hrozně dlouhý a vážný, což je škoda. Zužuje to cílovou skupinu na dospělé, ne příliš inteligentní diváky. Neříkám že jich je takových málo, to ne. Ale děti se nudí, což je u filmu o Batmanovi prostě škoda. Jinak se mi celkově tohle "temné" zpracování nelíbí, protože dává nereálné věci do kontextu s reálným světem (bez komiksové nadsázky), a vychází divné mixle pixle. Hvězdičku dám za Michaela Caina, jehož Alfred je jediná ne tak smrtelně vážná postava. ()

Evander

Batman nikdy nebude patřit k mým oblíbeným postavám nebo příběhům, některé díly jsou však povedené a tento je jedním z nich. 80% ()

MikeeTheory

Realistické Nolanovo pojetí Batmana řadím na samotný vrchol filmových adaptací komiksů v historii kinematografie. To, že nám naservíruje tak realistický přiběh, nečekal snad nikdo. Christian Bale je dokonce doposud nejuvěřitelnějším Batmanem, který byl kdy stvořen. Jeho zrod ve filmu je naprosto perfektní - od malého vystrašeného kluka přes naivního playboye až po odhodlaného samozvaného strážce. Scénář si s jeho vývojem dal opravdu záležet. Bombastická akce není třeba. Nolan si jako perfekcionista raději hraje s detaily a mazlí se s každou postavou. Tomu všemu navíc napomáhá naprosto famózní hudba Hanse Zimmera a Jamese Newtona Howarda a skvělé herecké obsazení. ()

fablefavorit

Stejně jako titulární gothamský protektor se i trilogie samotná teprve rozjíždí. Casting sice parádní, film ale jako celek působí nemastně neslaně. (2016) ()

Rathalos

Dalsi Batman v podani vrcholne nesympatickeho Christiana Balea,co k tomu napisat,asi len tolko a to,ze sa tu stretlo kopec dobrych hercov a vysledkom je neskutocna nuda,kde sa len keca a keca a je malo akcie,taktiez aj dalsie dva diely o Temnom rytierovi,mna to absolutne nechytilo za srdce,ale sto ludi,sto chuti...:-) ()

xmy

Batmani od Nolana se mi ze všech jiných zpracování líbily určitě nejvíce. Postavy jsou propracované, vše je více "reálné" a atmosféra Gothamu přímo skvělá. Velice kvalitní začátek Nolanovy trilogie. ()

BOURQUE

Prvý diel známej trilógií, kde Ch. Nolan ukázal, že na „komiksu“ založené príbehy sa dajú sfilmovať aj inak. Ch. Bale a L. Neeson veľmi dobrí, od ostatných veľmi dobrá asistencia. Osobné hodnotenie: 92% (*****) ()

Lyžař

První díl trilogie. Aj aj. Pamatuju si, jak jsem usedl do kina a přede mnou se rozjela trojka. Temný rytíř povstal. A já se málem unudil k smrti. Pak jsem se v práci bavil s kamarádem a on mi říkal, že jsem udělal velkou chybu. Dlouhé roky mi trvalo, než jsem se odhodlal celou trilogii otestovat. No a světe div se, byl jsem pozitivně překvapen. První díl je výpravný, ono se holt něco musí odvyprávět, než Batman vzejde na svět. Ale baví to. Je to příjemné a Batmana si člověk prostě zamilovat musí. A upřímně říkám, že pan Nolan tomu celému příběhu dává opět nové grády. ()

Wallis3

"PROČ CVIČÍTE TY KLIKY, KDYŽ POTOM ANI NEUZVEDNETE HLOUPÝ TRÁM!?" Batman begins je zdařilé dílko, které se snaží Batmana vyobrazit kako obyčejného člověka. A mě se to líbilo. Ale koukám, že ty rádoby vtipný hlášky už byly i tenkrát a za to strhávám jednu hvězdu, páč tady působily opravdu suchoprdně a už jsem na ně opravdu alergický be všech těch komiksových kravinkách. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021