Hory mají oči

Hills Have Eyes, The

Hory majú oči

Horor / Thriller

USA, 2006, 107 min (SE: 108 min)

Alexandre Aja

Grégory Levasseur, Wes Craven (původní scénář), Alexandre Aja

tomandandy

Baxter

Aja / to je boží jméno / si byl vědom, že nejen hory mají oči, ale i diváci a tak nám dopřál opravdu skvěle vizualně stvárněné dílko a dopřál nám, doslova oku lahodící zabijení. Napětí ve filmu připomíná petřínskou lanovku a prudce stoupá, bohužel někde mezi půlkou a cílem asi došel proud i s napětím. Sice rychle přispěchala na pomoc slečna brutalita, ale ta už druhou půlku nezachránila . Povedlo se však do brutality začlenit třeba americkou vlajku ta mě vždycky v hororech docela chyběla a za ten nápad fakt tleskám . Tak tedy je na čase přestat čumět na filmy a vzhůru na výlet, někam do hor a až se budete balit, nezapomeňte si vzít papouška !(19.11.2006)

Totální nářez. Aja se nebojí předvést brutalitu a vyhrocené násilí. K tomu jasně projevuje svůj režijní talent, který odráží prakticky v každém kamerovém nájezdu. Škoda jen plitkého scénáře a předvídatelných situací.(21.12.2006)

První režisérův film mi zřejmě nesedl, i když tam už byl vidět jistý um se kterým francouz Alexandre Aja překvapil nejednoho diváka. Abnormální brutalitou a výbornou, nervydrásající atmosférou. Hory mají oči mě ihned od začátku seznamují s tím, co mě čeká a musím se přiznat, že tato tématika mě hodně zaujala. Nukleární testy, zničené město, vláda zapírá. To všechno si je Americe vlastní? V jistých ohledech. Příběh v první polovině ubíhá svým pomalejším tempem, ale už zde je vidět jisté napětí, to ve druhé půlce sledujete prakticky jednu scénu a jste u vytržení, kdo padne jako poslední nebo kdo komu vrazí krumpáč do palice. Prostě a jednoduše: Hory mají oči je výborný atmosférou nabitý horor, obsahující možná ještě více brutálních scén a krve rozlité po poušti než v samotné sérii Saw. --- V letech 1945 až 1962 provedly Spojené státy 331 atmosferických jaderných testů. vláda dodnes popírá genetické vady způsobené radioaktivním spadem....(22.4.2007)

• - Téměř všechny scény a repliky Big Boba (Ted Levine) byli improvizované. (imro)

• - Ve scéně, kdy rodina s přívěsem přijíždí k pumpě a matka vystupuje z auta, je na chvíli vidět, že je Brenda (Emilie de Ravin) na zadním sedadle vzhůru a upravuje si vlasy. V dalším záběru ale tvrdě spí a její bratr Boby (Dan Bird) ji budí. (Terva)

• - Film je inspirován skotskou legendou z okolí Edinburghu. Alexander "Sawney" Bean byl muž, který v patnáctém nebo šestnáctém století zplodil s neznámou ženou 8 synů, 6 dcer a později i s některými svými dcerami 18 vnuků a 14 vnuček. Jedná se o legendu a její pravost není dodnes zcela prokázána. Celý klan Alexandera "Sawney" Beana, jenž tvořil inspiraci pro vznik filmu, měl údajně 48 členů pokrevně spřízněných (incest mezi jeho členy). (ajaxx)

• Dan Byrd