poster

Hory mají oči

 • USA

  Hills Have Eyes, The

 • SK název

  Hory majú oči

Horor / Thriller

USA, 2006, 104 min

Režie:

Alexandre Aja

Scénář:

Grégory Levasseur, Wes Craven (původní scénář), Alexandre Aja

Hudba:

tomandandy
 • Isherwood
  ****

  Výstavní expozici krvavého násilí servíruje Aja divákovi v té nejstylovější podobě, jaká je v současné době k mání. S perfektním vykreslením psychologických vazeb k jednotlivým hrdinům (velmi nejisté pořadí na úmrtním listě!) a s maximálním citem pro řemeslné zpracování napětí, hrůzy a divákova znechucení, dělá opravdové zázraky. Výborná zvuková stopa často dokáže více než standardní „lekačka“ a nekonečné prostředí pouště taky nepůsobí nijak příjemně. Sám sebe poněkud sráží špatně vybraným scénářem, v němž však nastupuje notná dávka cynického nadhledu, takže mnohými vyčítaná přehnaná patetičnost závěru je spíše úsměvná v dobrém slova smyslu, neboť mutantem odchraptěná americká státní hymna, či nástup jednoho z hrdinů s brokovnicí v ruce za doprovodu ultrahrdinského hudebního nářezu jasně dokazuje, že Aja má krom talentu v ruce, taky srovnáno v hlavě a pokud bude děj jeho příštího filmu méně předvídatelnější, je nad slunce jasnější, že v Hollywoodu se ještě díky tomuhle mladému Francouzi budou dít věci.(27.7.2006)

 • Matty
  ***

  Rodinka amerických republikánů si vždycky poradí! A ten, kdo republikánem není, se jim nakonec stejně stane, protože být republikánem znamená mít rád zbraně a mít rád zbraně znamená dokázat se uprostřed pustiny ubránit bandě masožravých mutantů. Hory mají nejen oči, ale i pár scén s výbornou atmosférou. Velmi se mi zamlouvala hudba od dvojice umělců tomandandy – byla tak nějak moderně znepokojivá a naznačující, že za humny kdejakého městečka číhá zlo jaderného původu (čímž nechci nijak znepokojovat obyvatele z okolí Temelína). Hodina předcházející hodům není ničím objevná, ale uteče rychle a bezprostředně následující cca desetiminutový karavanový teror si v zájmu zachování duševního zdraví už nikdy nebudu pouštět sám a v noci. Film se pak sice z buranského hororu láme v kapku (pravda, nemalou kapku) drsnější „revenge movie“, ale až do závěrečných minut si udržuje tvář nekompromisní podívané pro extra odolné diváky. Některé výjevy budu z hlavy dostávat stejně obtížně jako tupý šroubovák. ___ Druhé zhlédnutí žádoucí. 70% Zajímavé komentáře: Marius, mm13, anderson, dzej dzej, Balu...(7.6.2010)

 • choze
  **

  Dvě hvězdičky jen a jen za brutální scénu útoku na karavan, která byla čistokrevné prvotřídní exploitation se vším zoufalstvím, bezmocí a šílenstvím a la TCM. Jinak jde o hezky natočenou, těžkotonážní (byť v druhé půlce dosti krvavou) nudu, jakou už Aja předvedl v NOCI S NABROUŠENOU BŘITVOU.(29.7.2006)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - 14-milionový remake vydělal během úvodního víkendu (10. – 12. 3. 2006) 15,7 mil. dolarů, což byl historicky nejvyšší výdělek pro distributora Fox Searchlight. Celkem američtí diváci zanechali v kinech 41,7 milionu. (imro)

 • - Film je inspirován skotskou legendou z okolí Edinburghu. Alexander "Sawney" Bean byl muž, který v patnáctém nebo šestnáctém století zplodil s neznámou ženou 8 synů, 6 dcer a později i s některými svými dcerami 18 vnuků a 14 vnuček. Jedná se o legendu a její pravost není dodnes zcela prokázána. Celý klan Alexandera "Sawney" Beana, jenž tvořil inspiraci pro vznik filmu, měl údajně 48 členů pokrevně spřízněných (incest mezi jeho členy). (ajaxx)

 • - Mutanta "rovnátkáře" si zahrál maskér Greg Nicotero, spoluzakladatel KNB EFX Group. (warner)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace