Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři víly, Týna, Mína a Vesna přivádějí na královský ples své dvě mladé schovanky, Isabelu a Felicii (L. Krobotová), kterou si král (D. Švehlík) vybere za nevěstu. Ta druhá, Isabela (H. Vagnerová), přísahá pomstu. Kletbu, kterou vyřkne nad kolébkou malé princezny Růženky, naštěstí zmírní moudrá víla Vesna (S. Postlerová). Zrušit ji ale nedokáže. A tak celé království žije v obavách před blížícím se dnem šestnáctých narozenin princezny Růženky (M. Šoposká). Přes všechna důmyslná opatření Isabela svého cíle dosáhne a celé království upadne do hlubokého spánku. Naštěstí existuje kouzlo mocnější než všechna ostatní – láska. Probudit Růženku se vydají dva zachránci: zahradník Janek (D. Volný) a princ Matyáš (M. Slaný)… Filmové a veršované zpracování klasické pohádky vzniklo na zámku Žleby podle scénáře básníka Jiřího Žáčka. (Česká televize)

(více)

Recenze (69)

helianto 

všechny recenze uživatele

Já si tak strašně přála, aby se mi to líbilo. Mám pohádku o Šípkové Růžence ráda, tak jsem to moc chtěla. Ale to nešlo, ať jsem dělala, co jsem chtěla, to nešlo. To bylo hloupé, tak strašně hloupé. Kdyby to aspoň nebylo ve verších … Ale Jiří Žáček snad nenapsal hloupější verše než tyhle. Ta jedna hvězda je za krásné exteriéry zámku Žleby, což je můj zamilovaný zámek. A ze soucitu s účinkujícími. Jinak jsem byla zoufalá z toho, jak to bylo špatné :o( ()

Véronique 

všechny recenze uživatele

Tři + - pohádku jsem znovu viděla s odstupem téměř dvou let a musím říci, že uzrála jako víno. Ne výjimečné, ale pozoruhodné kvality. A to se týká především scenérií, hlasu vypravěče (krásný "doplněk") a hudby. Ta dělá pohádce čest. Příběh je samozřejmě slabší, což je předem dané samotnou formou příběhu. Ale veršování je v pohádce moc milé. Vytváří to takovou milou pohádkovou atmosféru. Je jasné, že "druhá Princezna se zlatou hvězdou už nebude", přesto zde veršování beru jako plus. 65% ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Zajímavě uchopené pohádkové téma pozoruhodně podané ve verších, nadané kvalitním scénářem i citlivou režií představuje až příliš mladého krále (v době natáčení měl mladší Švehlík svá Kristova léta), slušně podanou královnou, zdatným triem rusalek-sudiček (zajímavá Postlerová) a výtečnou princeznou Marikou Šoposkou (v čase natáčení 16 let) a neurážejícím zahradníkem-nápadníkem. Nelze nezaznamenat Vágnerovou i vtipně vyřešený závěr tradičního pohádkového tématu-námětu; dohromady až nečekaně překvapivá a dobře zvládnutá televizní práce. ()

quixote 

všechny recenze uživatele

Naprosto zbytečný projekt. Proč točit Růžku, když byla zfilmována x-krát předtím a x-krát líp? Jedinou inovací je motiv falešného prince, ale i ten je dost otřepaný. Verše pohádku spíš potápějí, nejsou ani poetické, ani vtipné (”Kdekdo mi tu pořád říká, že máš ráda zahradníka.” Ha ha). Kostýmy vypadají jako z nouze ctnost z fundusu ČT a do neogotického zámku se absolutně nehodí; hudební motiv po deseti minutách nudí. Jedna hvězdička za herce, i když ani ti se moc nepředvedli, snad s výjimkou M.Šoposké. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Verše Jiřího Žáčka mi na této pohádce rozhodně nevadili. Naopak mi v tomto směru přišlo, že jinak dost známý námět obohatily. Na začátku pohádky moji pozornost upoutala hudba, abych postupem času zjistil, že jde o další ze Zelenkových pohádek s hudbou ze "second handu" (nejsem si jistý z jakých všech jiných pohádek byla hudba převzala, ale v závěru jsem rozhodně identifikoval motiv z Nesmrtelné tetu), což mě docela otrávilo. Hudba totiž pro mě představuje v jakémkoliv filmu (i v televizní pohádce) dost důležitou složkou. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (2)

  • Pohádka byla natočena na zámku Žleby. (rakovnik)
  • Když zahradník Janek kouká klíčovou dírkou, vidí ležet princeznu Růženku v posteli, po otevření dveří ale leží Růženka za dveřmi, takže by ji nemohl vidět. (M.B)

Reklama

Reklama