Carlitova cesta

Carlito's Way

Carlitova cesta

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1993, 144 min

Ach tahle stará poctivá škola se dneska už skoro nevidí. První část hodně tahá AL Pacino, sledovat však jeho způsob hraní to je nirvána, důraz na poslední slovo, důraz na první slovo, pohyb tělem, cokoli, cokoli. Scénu s Viggem jsem si pustil třikrát. Druhou půli se film dostává do neskutečnýho tempa a všechno graduje filmařsky bezkonkurečním finále....takhle točí filmy skutečný mistři oboru.(3.6.2016)

Napodruhé zvyšuji na maximální hodnocení téhle skvělé gangsterky, s De Palmou v plné síle. Zatímco ve Scarface byl Montana dokonale odpozující postavou, "staré školé" Carlitovi Brigantemu, s jeho morálními zásadami ulice (na které tak dojel), divák prostě musí fandit, ačkoliv díky svě drogové minulosti nebyl rozhodně žádným svatouškem. De Palmova schopnost poutavě vyprávět děj a zároveň uchvacovat režijními nápady se projeví už v první dramatické scéně v kulečníkové herně. Závěrečných patnáct minut pak neuvěřitelně graduje a scéna jízdy na sanitním stole s těžce raněným Carlitem a s jeho pohledem na reklamní plakát "cesty do ráje", za doprovodu melancholické písně, je pak nádherně smutná a povznášející zároveň.(14.7.2006)

Gangsterka ve stínu SCARFACE, ale stejně tak výborná, jen méně kultovní a ikonická. Al Pacino tentokrát nehraje kubánského dravce na vzestupu, ale portorikánského veterána, který se snaží vypařit ze scény a žít šťastný život někde na sluníčku u moře. Al je herecký génius a jeho zářnou one-man show tu příjemně doplňují větší či menší role dalších známých tváří (Penn, Leguizamo, Mortensen, Guzmán). Poutavost, napětí, emoce, silný příběh osudovosti mafiánského bytí.(4.9.2011)

,,Děláš jen to, abys přežil a pak nejednou jsi tam kde jsi“…. Zpověď mafiána, poklidné tempo nabité informacemi. Prostě film o velkém šéfovi jménem Carlito Brigante. Jaké jsou pocity chlapa, který ztratil 5 let? ULICE TĚ SLEDUJE. POŘÁD TĚ SLEDUJE. AŽ NA KONEČNOU. AŤ UŽ JE KDEKOLIV! Přes nesporně několik velmi zajímavých okamžiků, mi to připadá strašně natažené. Třeba ,,postelově romantické“ scény, kde se mluví a mluví. A tak to nej přichází v posledních 20 minutách. A přestože nechybí eskalátory, nijak velká jízda se nekoná. Jiný typ filmu, než Neúplatní. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Dočkáme se filmu o nejznámějším (?) vězni střední Evropy? Víte kdo by to měl být? Bude hrát hlavní roli R.Krajčo? Nebo všechny zavřou?(21.5.2009)

"MĚLA JSEM SEN, ALE PROBUDILA JSEM SE. A TEĎ TEN SEN NENÁVIDÍM." De Palmův a Pacinův komorní melancholický přídavek/alternativní konec a protipól k ZJIZVENÉ TVÁŘI (z níž se tu mihne několik herců), který narozdíl od ní nevypráví o cestě přes mrtvoly, ale o cestě od mrtvol a tu neprovází paranoia mocných, ale smutný fakt, že v téhle branži opravdu nemůžete nikomu věřit a vaše zásadovost a víra v přátelství, loajalitu či čest vás stáhne dolů. Opět výborný Al Pacinův výkon (když jsem film viděl poprvé v pubertě, Carlito mě uhranul a chtěl jsem být jako on, odsud také černý kožený kabát v mém šatníku) bohužel stojí trochu ve stínu jak jeho výkonu ve TVÁŘI, tak výkonu Seana Penna. V době svého uvedení kritika film nedocenila a nevedl si moc dobře ani v kinech, o to většímu zájmu se ale těšil na videu. Lahůdková gangsterka od těch nejlepších.(9.1.2003)