Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Emzet

Skvělý příběh, spoustu emocí, překvapivě dobrého Davida Krosse a především fenomenální Winsletovou - to vám Reader nabídne. Daldry jde opět svou cestou a daří se mu to. Nebýt některých nedořečených scén, drobných nelogičností, příliš dlouhé první části o vztahu těch dvou a poněkud málo využitého Fiennese, šel bych možná i na 5... ()

RomanHyde

Před Předčítačem jsem viděl Podivuhodný příběh Banjemina Buttona kterému jsem vytkhl nedostatek emocí, které jaksi nepronikly skrz pompéznost snímku. The Reader mi vše vynahradil dvojnásob. Ze zdánlivě malého filmu emoce doslova tryskají. Vše je postaveno na výborných hereckých výkonech všech protagonistů a pečlivém obsazení. (Jako milovníka kultovního Nebe nad Berlínem mne potěšilo obsazení Bruno Ganze do jedné z vedlejších, ale výrazných postav) . Každý herec si zde hraje svůj part výtečně. Málokdy se vidí v jednom filmu tolik úžasných hereckých výkonů, kde každý by si zasloužil Oscara. Zpravidla vyčnívá pouze jeden a pak píšeme že na něm stál celý fílm. Zde těchto opěrných sloupů bylo hned několik.. tedy minimálně tři - Kate Winslet, David Kross a Ralph Fiennes. Snímek je to téměř komorní a kamera sleduje tváře herců zblízka, protože tam se vše odehrává. Nikoliv v exteriérech , interiérech, ale na tvářích postav, mnohdy i beze slov. Nebudu už zde chrlit superlativy, každý nechť si udělá názor sám. Každopádně Stephen Daldry po Hodinách natočil další skvělý HLUBOKÝ film. ()

Eristt

Krásné, ale sakra ... tak dlouhé. Já vím, že to bylo součástí vyjádření a dost možná být to o půlhodiny kratší, tak by děj nevyzněl tak osudově, ale přesto jsem po hodině a půl už nedočkavostí skákal v posteli a řval, aby to skončilo. Pak to skončilo a jak říkám, bylo to pěkné. Ale jak jsem zjistil, i něco krásného může chvilkami nudit. Zní to trošku divně, já vím, ale možná budu někdy pochopen. Pojmenujme to pro tuto chvíli Vaškův paradox zábavnosti a krásnosti. ()

neneka

Tak tenhle film mě opravdu dostal. Téma 2.sv.války a vše, co s ní souvisí, je mi blízké a vnitřně se mě dotýká díky svému tátovi, taky jsem ovšem kdysi četla knížku, takže jsem byla relativně připravená... a zvědavá, protože vím, jak na tom jsem, porovnávám-li filmy, kterým předcházela knižní předloha - bledě :-) A tady? Snažila jsem se od přečteného oprostit a podařilo se. A činy... vědomé i nevědomé, pochopit? odpustit? a co si s tím vším vlastně počít? Herecké výkony: excelentní! Kate jsem vůbec nevnímala, byla pro mě Hannou a nikým jiným. Ale tak to s ní mám u většiny jejích snímků. A David Kross mě hodně překvapil, věkový rozdíl mi vůbec nepřekážel, vše tam plynulo svou přirozenou cestou. Takže tenhle film u mě bodoval na plné čáře. A opravdu doporučuji všem přečíst knížku, je to klasika :-) ()

daduza

Připadá mi symbolické, že oba hlavní hrdinové selhali zhruba ve stejném věku, Hanna i Michael. Otázkou však je, zda opravdu selhali. Okolí člověka ovlivní a chce to opravdu silnou osobnost, aby si troufnul prosadit svůj názor, obzvlášť není-li si jím sám jistý. ()

JoVanGogh

Rok 2008 bol náramne bohatý na kvalitné snímky. The Reader považujem za jeden z najvydarenejších, ktoré v tomto úrodnom roku vznikli. David Kross predviedol veľmi nádejný výkon a celkovo, máloktorý romantický film ma dokáže takto chytiť za srdce a keď sa k tomu pridá tematika 2. svetovej vojny a skvelé divadlo pred kamerou, nedá mi nehodiť tam všetkých 5. ()

lili6

Tento film ve mně zanechal dojem, který těžko popsat. Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, kolik tento film ode mě obdrži hvězd,ale nakonec po dlouhém rozmýšlení to jsou 4... Ale kdyby se mě někdo zeptal proč, nelze říct. Opravdu zajímavý snímek, které dle mého názoru stojí za to zkouknout... ()

maty39

Stephen Daldry je divnej patron. Točí užvatlaný filmy o blábolech, které mi nejsou vlastní a rozhodně je nevyhledávám. Přesto je vždycky odkoukam bez nějakého pocitu nudy. 70% ()

Murphy722

Dost silný příběh na to aby i drsnému chlapovi hrknuly do očí slzy. Nedivil bych se i kdyby se to tak doopravdy stalo. Tady i vyvstává v platnost moje heslo : "Milujeme ty, kteří nás odmítají a odmítáme ty kteří nás milují!!" ()

Kroupa

Neuvěřitelný zážitek, ze kterého mě mrazí ještě teď, a slzy se mi derou do očí taky pořád. Kate je naprosto fantastická, a přesto výrazně nevyčnívá, protože všichni herci jsou skvělí. Jsem zcela omámen, protože tento příběh ke mě mluví mnohem intezivněji a intiměji než Hodiny, které byly skvělé, ovšem tu intimitu jsem nepocítil. ()

Gagner

Tento film na mě poslal jakýsi pocit uvědomění po jeho skončení. Pro někoho nudné, pro mě nesmírně zajímavé. ()

crozet

Tenhle film nelze brát zploštělou optikou zvláštní až zvrácené love story, vzpomínek intelektuála na bizarní iniciaci nebo příběhu zajímavého a tragického osudu negramotné nacistky atd. atd. Pro mě šlo v první řadě o velmi zdařilé podobenství, které na výše zmíněných kulisách zobrazuje komplikovanost a rozsáhlou společenskou tragédii nejhrůznější pasáže německé historie a vyrovnávání se s ní. Tedy ne tolik milostné utrpení mladého hrdiny nebo Hannino utajování negramotnosti ad absurdum či jiné obligátní dějové prostředky představují hlavní sdělení, nýbrž momenty ztrnulosti publika v soudní síni, rozpačitost žalobce, vyostřené seminární debaty na fakultě, Michaelovo zrušení návštěvy Hanny ve vězení, rozhodnutí pokračovat v životě jinou (vlastní) cestou a jeho realizace a morální odcizení vůči původní lásce, jež bylo vizuálně uskutečněno při vzájemném setkání těsně před Hanniným propuštěním, jsou prostředky, skrze které k nám autor Bernhard Schlink (zjevně Němec) promlouvá. Sebevražda Hanny zdá se být možná obligátním finále, nicméně v konečném důsledku dodala na vypjatosti a tragičnosti a symbolicky uzavírá zmíněnou dějinnou kapitolu smrtí jejího reprezentanta a osaměním toho, kdo ji nemohl ovlivnit, nicméně nese její následky, se kterými se musí umět smířit a vyrovnat, pročež vykonal už první krok: vstříc dceři "zpod kamene," započetí vyprávění svého životního příběhu, paralela terapie ve stylu "musíme o tom mluvit". ()

DuanBerry

Silný snímek. Musím se přiznat, že před vlastním shlédnutím jsem pročetl letmo nastíněný děj na těchto stránkách, přesto mě příjemně překvapil poměrně ostrý zvrat, když se z milé ženy, která v pravdě pro mladého kluka představovala zprvu především milostné dobrodružství, stane díky náhle se objevivším okolnostem bytost, k níž cítí chlapec a spolu s ním i diváci dosti sporné sympatie. Na jedné straně se mu v paměti uchoval obraz té spanilé ženy, s kterou trávil volný čas raději než s vrstevníky na plovárně, na druhé si byl vědom odporných zločinů, jichž se dopustila, a které pro ni nepředstavovaly žádné psychické trauma. Vyvrcholení lze, možná falešně, považovat za odhalení slabosti obou. On nechce být s ženou, která notně zestárla a nese si svou temnou minulost, proto to chladné chování v závěru a ona v cele nezpytuje svědomí, že poslala na smrt tolik nevinných, nýbrž, že ztratila muže, kterého milovala. ()

dosig

Nemůžu si pomoct, ale pořád v roli dospělého Michaela Berga vidím Karla Rodena, který by se mi hodil do role víc, než Ralph Fiennes. Už jen kvůli velkému nosu :) ()

waits

Komorní film v pomalém tempu, ve kterém si citlivý divák najde mnoho úhlů pohledu, ze kterých může zkoumat vnitřní život a společenská dramata. Kate Winslet je skvělá a Fiennes nezklamal, takže by se zdálo, že budu bez výhrad potěšen. Ovšem není tomu tak. Jednak druhá část filmu není přeovapením, takže první ztrácí trochu na své působivosti a pak jedno z hlavních nosných témat tj ponor nebo dokonce empatie s Hannou mě k sobě nepustilo. Asi to bude tím, že jsem nedávno četl Glazarovu khinu Treblinka, slovo jak z dětské říkanky a vzápětí Utekl jsem z Osvětimi Rudolfa Vrby. Odstup od válečné minulosti Hannah jsem v sobě nepřekonal. A nevadí mi to. ()

amfetamin

První polovinu filmu jsem téměř prospala jak moc byla nezajímavá, potom přišel soudní proces, kde se začalo svítat na lepší zítřky, což bohužel moc dlouho nevydrželo. Čekala jsem a doufala, že holocaust bude rozebrán trochu víc, že budeme moci víc nahlédnout do svědomí příslušníků SS a ono nic. Bylo to prázdné a posledních 20 minut zase celkem nudné. ()

barrahir

Se tady dočítám, že první polovina filmu nebyla zajímavá... Pche, já na tu jízdu zíral s otevřenou pusou, hodně originální film. ()

Hepy13

Podle toho ja si to tu pročítám, tak pro většinu lidí je první půlka nuda, druhá dobrá. U mě opačně - První polovina filmu je zajímavá, napínavá, čekáte jak se vztah bude vyvíjet dál. A tím vůbec nemyslím kvůli nahé Kate Winslet :) Ale od druhé poloviny s celým soudním procesem je to příšerná nuda, a v podstatě čekání na konec. Jak se film blížil ke konci tak mě bavil pořád míň a míň. Každopádně Oscar pro Kate je bezdebat. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž