Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

JANARYBA

Dokonalý film, kdyby mi ho trošku nenarušilo "předávání peněz v plechovce americké Židovce". přitom gesto, že si nechala jen tu ošuntělou plechovku bylo skvěle symbolické, ale ten trapný dlouhý rozhovor před tím se nějak nepovedl. Klobouk dolů před KW, když se tak odvážně pustila do scén "bez", ale samoúčelné to tu rozhodně nebylo a Kate má co nabídnout a to nejen svým excelentním herectvím. ()

freddy

Nádherný, dokonalý, bezchybný film, u kterého jsem chvílemi nevěděl, jestli mám více obdivovat zajímavý děj nebo excelentní herecký výkon Kate Winslet. Předčítač, to je film, který mě zaujal ihned od začátku a pak už jsem se jenom nechal postupně unášet příběhem lásky, který se posléze mění v krutou realitu. Já se nebojím označit tenhle film za dokonalý, protože tohle fakt stálo za to vidět a ani všechna slova chvály nemnohou vyjádřit, jak moc jsem z tohoto snímku nadšený. Samozřejmě ale předpokládám, že tu absolutně největší zásluhu na tom má geniální a nebojím se říci přímo životní herecký výkon mé nejoblíbenější herečky Kate Winslet, která je samozřejmě krásná a atraktivní i v ostatních filmech, ale zde kromě toho, že je taktéž atraktivní, se od svých předchozích rolí něčím odlišuje. Čím, to přesně neumím popsat, ale je to něco, co mě nutí označit tento její výkon za excelentní. Ať je zde nahá nebo ať ji vidíme při soudním procesu či pak ve věznici jako starší dámu, vždy je atraktivní a hlavně vše zahrála velmi perfektně. Jsem rád, že na šestý pokus už toho Oscara získala, kdyby ho za tuhle roli nedostala, tak už vážně nevím, co by pro jeho zisk musela udělat. Další slova chvály pak padají na výkon mladého německého herce Davida Krosse, kterého znám z hlavní role ve filmu Drsňák, kde mě velmi zaujal, a zde jen své kvality potvrzuje. Emoce, které předvádí v soudní síni, to je perfektní herectví a tenhle mladík má opravdu velký talent. Ralph Fiennes je zde bohužel jen do počtu, ale i tak podal sympatický výkon, který je taktéž třeba ocenit. Nevím už, co více dodat. Tenhle film, to jsou navršené emoce, které diváka jako jsem já nemohou nechat v klidu a já jsem rád, že jsem si na zhlédnutí tohoto filmu našel čas a že jsem viděl Kate Winslet v její životní roli. Neváhám udělit pět hvězd a tenhle film označit za absolutně dokonalý. ()

Spooner

Tak tenhle oscarový kandidát ve mně zanechal docela rozporuplné pocity. První hodina filmu mě totiž absolutně nebavila, příběh mi připadal tuctový a nezajímavý a tempo až moc pomalé. Jenže v polovině filmu se to tak nějak obrátí a film směřuje úplně jiným a mnohem zajímavějším směrem. Dosud nenápadná Daldryho režie se najednou vytasí s několika hodně působivými scénami a téma se zdá být o mnoho zajímavější než na začátku. No Daldry to měl nakonec chytře vymyšlené, jenže tu první půlku prostě mohl o trochu zkrátit aby nepůsobila tak utahaně. A konec na mě taky nezapůsobil asi přesně tak, jak měl. Nakonec tedy jenom velmi silné 3*,protože letos je v tom výběru hodně zajímavějších a lepších filmů, i tak to ovšem za shlédnutí stojí. Už jenom kvůli Winsletové, které je tu opravdu famózní. ()

Davies182

Bez mučení se přiznám, že mi důležitý fakt o hlavní hrdince došel také až s hlavním hrdinou v soudní síni. Na zmatenost v ději to ale naštestí nemělo nejmenší vliv a důsledek mé nevědomosti nebyl nijak katastrofální, naopak jsem byl o to více překvapený. Film bych vyzdvihnul za realistické záběry intimních chvilek obou postav, za skvělého Ralpha Fiennese a samozřejmě výnikající Kate Winslet. Moc pěkné drama, nominace OSCAR 2008 zasloužené. ()

gogo76

Výborný výkon K.Winslet je hlavným tromfom tejto drámy. Keďže príbeh sa odohráva v Nemecku, nejako logicky mi tam nemčina chýbala a myslím, že by sa do filmu hodila viac, najmä v scénach súdnych procesov. Tie sú mimochodom najzaujímavejšími momentami filmu. Zaujímavý príbeh, možno trochu viac erotiky akoby bolo potrebné, ale do príbehu to zapadá, takže mi to až tak nevadilo. Dobre vykreslená atmosféra povojnového Nemecka aj mnoho kvalitných nemeckých hercov, dodáva filmu pocit vierohodnosti. Škoda, že film končí práve keď mi narástla chuť a zvládol by som aj ďalšiu polhodinu navyše. 80%. ()

venus

Moc ráda bych dala o hvězdičku více, bez pochyby by si to film zasloužil, ale mám tu nevýhodu, že jsem četla knihu a jsem tedy více kritická. Ve filmovém Předčítači chybí mnoho zásadních okamžiků pro 100% pochopení a vcítění se do příběhu. Všem doporučuji si knihu přečíst... film nikdy nemůže vytěžit z knihy vše, ale v tomto případě si myslím, že chybělo mnoho opravdu klíčových momentů. Výkon Kate Winslet byl naopak naprosto vynikající, tak jsem si Hannu přesně představovala. ()

Mahalik

the..the..the..!!! Kate zařve a obecenstvo nadskočí hrůzou, zařezá se do sedaček. "Co to ta ženská vyvádí, krucinál?" ptám se a připadám si jako magor. Kate zařvala z lásky. Bylo to sice kvůli malichernosti, ale máte ji za to nenávidět? To ne! Tahle udřená ženská s tváří nadutého bachaře a duší malýho dítěte, který se chce hrát, je prostě zamilovaná. Prachobyčejně a laskavě se stará o mladého kluka, který by mohl být jejím synem. Rozuzlení šokující, dopad na člověka totální. Kate Winslet se do role Hanny zakousla a popravdě jsem nečekal, že může být nějaká role až tak dobře zahraná. Obdivuji ji za to, že jí tahle role nepřivedla psychickou újmu (i když co já vím..). __Některé situace mě opravdu dostali. Je zvláštní, jak hluboce může člověka zasáhnout "obyčejná" procházka Michaela po koncentráku. Beze slov a jediného tónu hudby ve vás vzbudí pocit, že všechno je marný a že tohle nepřekousnete. Pak se ovšem na scénu vrací Kate. Díky scéně v soudní síni má nakročeno stát se nesmrtelnou herečkou a fakt to potvrdila. Předčítač je perfektním příkladem toho, proč mám filmy rád. Pohled na téma II. SV bylo už, zdá se, vyčerpáno. Daldry to vzal ovšem z jinýho úhlu. Když se soudce zaptá Hanny: "Můžete nám vysvětlit, proč jste ty ženy poslala na smrt?", odpověď nikdy nebyla vystížnější, než v téhle chvíli. "Co byste dělal vy? Byla to má práce. Za ty ženy jsem byla zodpovědná! Těžkej, hodně těžkej film! ()

Xmilden

Slabé 4 hvězdičky. Film mě zase tolik neuchvátil jak asi měl. Nelze přehlédnout hvězdu první velikosti Kate Winslet se svými kočkami v podpaží:) Už jen za tento výkon klobouk dolů. Na mě působil film místy nelogicky, ale předpokládám že to bylo záměrem. Michael Berg mohl při soudním procesu výkřikem vše zvrátit a ušetřit tím život své milované Hanně. PS: Hodiny čtení ještě nikdy nebyly zábavnější. Název knihy Dáma s psíčkem je lehce zapamatovatelný. ()

Phobia

Typický útok na Zlatého plešouna: smícháme válečné zločiny, negramotnost, lásku s příchutí tabu, vinu a trest - úspěch se zaručeně dostaví... i kdyby jen za to, že se herečce v hlavní roli zakáže v průběhu natáčení nakreslit si na hubu obličej. Říkejte mi třeba citová ploštice, ale téma zajíčka klátícího mdlou maminu s nacistickou minulostí, který v přestávkách, kdy mu právě nestojí, předčítá literární klasiky, od začátku nemělo mnoho šancí na mě silněji zapůsobit. Tak nějak mi bylo jedno, co se na obrazovce odehrává, jak celý ten vztah dopadne, žádná scéna mě nedojala natolik, aby se mi alespoň lehce orosil zrak, konec mě nepřekvapil. Nezúčastněnost je u filmu primárně drnkajícího na city celkem průser, ovšem uznávám, že může jít čistě o problém této konkrétní divačky, proto ucedím laskavých 59% a sbohem, předčítači, vícekrát se pravděpodobně neuvidíme... no, třeba se mi za 20-25 let rozkolísají hormony. ()

lesumir

Předčítač je jako kašmír. Když ho hladíte, cítite tu dokonalost, tu rovinu, tu dokonalou linii, tu krásu, ale pokud máte radši kůži, tak vám nepomůže nic. __ Tentokrát nechci jít proti proudu, ale musím. Zdlouhavé a poslední půlhodince hodně nudné drama z poválečného Německa mi dalo asi jako dvacátý-druhý díl Prciček __ Kate WInslet hraje líp než v RR a Oscara dostane za tohle, v hlavní kategorii převezme žezlo Streepová za Pochyby, ale abych se dostal k věci. Opět jsem neviděl pověstnou krasu a dokonalost Kate, ktera opet vypadala jako chlap. David Kross je puberťák, co hrál puberťáka. ()

kinej

Tento film mě zmátl. Emocionálně. Po jeho shlédnutí jsem měl a mám v hlavě nepořádek. Není přece v pořádku cítit lítost ke zrůdě, nebo to nevadí? Celá léta mi bylo vštěpováno jednoznačné odsuzování takovýchto monster, bez prostoru pro jakýkoliv soucit, ale Reader si s tím vším pohrává a mate. Co dodat? Daldry dokázal bez problému absorbovat a natočit, tak ryze německé téma jako je vyrovnání se vinou za zvěrstva druhé světové války. Než jsem film shlédnul myslel jsem, že něco takového musí rozhodně natočit němec. Mýlil jsem se. Daldry je natolik citlivý a empatický, že se s tím vypořádal naprosto dokonale. ()

cheyene

Pěkně vystavěný příběh, který ovšem neměl takovou hloubku, aby mě zasáhl jako např. Anglický pacient. Chyba: Zhruba ve 14. minutě se Michael koupe ve vaně u Hanny. Neustále je slyšet, že teče voda. Chvíli na to přijde Hanna s ručníkem, Michael vylézá z vany, voda stále teče a je utírán Hannou do osušky (záběr je na ně z boku). Následuje záběr, kdy jsou oba (nazí) vidět zezadu a voda již neteče. ()

nunka

Vo filmoch hodnotím predovšetkým spracovanie a to, ako film so mnou dokáže pohnúť. Z The Reader mám neopakovateľný zážitok, kt. sa zakladá v prvom rade na citlivej réžii a geniálne skombinovanej hereckej dvojici (trojici) (aj keď povôdne som si nedokázala predstaviť kombináciu zrelej Kate Winslet a Davida Krossa, ktorý práve ukončil svoj postpubertálny vývin). Na povrchu chladná disciplinovanosť Hanny a rozvíjajúce sa city mladučkého Michaela pohli moje emócie natoľko, že každou minútou sa celkový dojem stával silnejší. A vôbec nešlo o namotávajúcu tému povojnového Nemecka a viacgeneračne spracované názory na holokaust. Daldry nám proste nedaroval tému odpustenia a uvoľnenia, do konca dráždil vnútorným bôľom postáv. ()

Hunt

HUDBA: Nico Muhly; Velmi citlivý film, plný otázek, dějových linií a skvělých hereckých výkonů. ()

Shakers

Nie vždy ma to vedelo upútať, ale prišlo mi to viac menej po celý čas zaujímavé. Celkom zaujímavá dráma s obdobia druhej svetovej vojny s vynikajúcou Kate Winslet. 75% - 4* ()

ajuska

Tohle drama s vynikající Kate Winslet mě hodně zaujalo. Jednak zdařile zpracovaným tématem vztahu, který trval jen velmi krátce, ale ovlivnil na celý život a jednak motivem války a s ní spojené viny, který tu stojí na pozadí, jako temný stín minulosti. Jediné, co bych jinak zajímavému příběhu vytkla, je snad až zbytečně "hollywoodský" konec a také mírně rušivý fakt, že všichni v Německu hovoří anglicky. Ale přesto si film zaslouží nejvyšší hodnocení, už jen proto, že mi takzvaně "zůstává v hlavě". ()

lamps

Abych řekl pravdu, tak vůbec nechápu, proč se mi Předčítač tak moc líbil. Proti ženskému půvabu Kate Winslet jsem totiž absolutně imunní, David Kross mi připadá od pohledu jako strašně prkenný herec a příběh je vlastně jen další přeslazenou a myšlenkově rádoby bohatou rozprávkou o tragické lásce. JENŽE je to rozprávění tak poutavé, atmosférické, emocemi napěchované a v případě Winslet a Fiennese výtečně zahrané, že nějaká Rosamunde Pilcher by měla seknout s romantickými romány a dát se raději na science-fiction. Abych ale Krossovi nekřivdil, chemie mezi ním a Kate je dokonalá a jejich společné scény jsou určitě vrcholem celého filmu. Jako vyhlášený tvrďák jsem sice žádné kapesníčky nepotřeboval, ale síla příběhu na mě přesto dopadla s takovou plíživou úderností, že na to jen tak nezapomenu.. Silné 4* ()

Pepinec

Předčítač ve mně nezanechal žádnou výraznou stopu. A tak znovu řeším otázku, zda-li je to má vina anebo jestli na tom nese přičinění film samotný. O co vlastně šlo? O nenaplněnou lásku, kterou choval jeden chlapec k ženě s chladným čumákem. O pár střihů později se z ní vyklubala nacistická mrcha, které později již dospělý Michael posílal do vězení namluvené knihy. Cílem tvůrců patrně bylo promluvit do samotného středu našich srdcí, vyplavit v nás celou řadu emocí a podnítit k nás k hlubokému zamyšlení. Mluvím za sebe, a tak říkám - nic z toho se nepodařilo. Film přišel, já ho shlédl a svět jde dál. A ještě něco. Pakliže jsem se po projekci Vicky Cristiny Barcelony pozastavoval nad oscarovou soškou pro Penélope Cruz, i po Předčítači bych jednu sošku udělil jinak. Dle mého gusta předvedla Angelina Jolie ve Výměně větší výkon, nežli Kate Winslet zde. ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž