Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Arkos

První část filmu jsem si říkal, co na něm každý tak chválí, když je na obrazovce vlastně jenom nahá Kate Winslet - i když to není špatný pohled. Za malou chvíli mě však děj zcela vtáhnul a užíval jsem si každou chvíli, kterou jsem se na tohle drama díval. Winslet tu předvádí herecký koncert a na úspěchu filmu má obrovský podíl. Abych dal plný počet hvězd, k tomu mně tu však přece jenom něco málo chybí. ()

Boogeyman

Po dlouhé době film, který mě skutečně dostal. Kate Winslet a David Kross hrají dokonale a hlavně ten námět je extrémně zajímavej. Škoda toho až příliš utahaného konce, který jsem bohužel už musel odzívat. Ale stejně pět hvězd jak vyšitejch. ()

Rover

Musím být tvrdý. První část filmu je totiž jednoznačně na pět a je prostě skvělá! Jenže pak přijde proces - člověk čeká, že zůstane citově vyždímán, ale spokojen. Ale ouha, film pokračuje ještě další půl hodinu, a pokračuje strašně. Tu poslední část si troufnu nazvat slátaninou a hodně mě zklamala. Výkon Kate je ovšem neoddiskutovatelný a úžasný, ani David Kross se však nemusí stydět. Jen už mi trochu začíná lézt na nervy, že jedna herečka musí hrát 20 let života jedné ženy... ono to prostě vypadá divně a nereálně. Přes nedostatky stojí Reader za vidění, lidská stránka filmu je totiž opravdu silná. HUDBA: Nico Muhly - velmi mladý skladatel předvedl slušnou práci s klavírem a orchestrem, aneb "klasika" na entou. ()

Ducharme

Má očekávání byla vzhledem k zajímavosti námětu veliká. Film samotný mě ale nakonec dost zklamal. První polovina uběhne ani nevíte jak - mladičký David Kross a Kate Winslet tvoří perfektní herecký pár, v příběhu nejsou hluchá místa. Od druhé poloviny to ale začíná skřípat. Příběh se táhne, časté opakování situací diváka nudí, neustálé srdceryvné slzení hlavních protagonistů diváckému nadšení taky moc nepřidá a překvapivě to tentokrát nespasí ani Ralph Fiennes. Předčítač je pro mě film, který měl na začátku obrovský potenciál, ale na konci bohužel nevystačil s dechem. ()

Beckett51

Scénáristicky přesný, herecky a hudebně silný a emotivně rozsekávající. Po druhém shlédutí ještě mnohem silnější než předtím. V poslední půlhodině jsem měl několikrát na krajíčku. " I was fifteen. I was coming home from school. I was feeling ill. And a woman helped me." ()

Ketri

Nevím proč, ale do sledování tohoto filmu se mi poměrně dlouho vůbec nechtělo. Nicméně to čekání na správnou náladu se vyplatilo. Dalo mi skvělý divácký zážitek díky skvělým hereckým výkonům a velmi zajímavému i když pro mě velmi rozporuplnému tématu. No, asi to napadlo jenom mě a při diskusích mě bylo řečeno, že už u mě propuká paranoia, ale mám pocit, že poslední dobou se vyrojily filmy s tématikou německé Třetí říše, které nutí diváka fandit příslušníkům německé armády (Bílé peklo, Valkýra) nebo bývalé dozorkyni, jako v případě Předčítače. A také zamýšlet se nad tím, že lze zblbnout každého v každé době (Experiment, Náš vůdce). ()

hippyman

po dlooouhé době jsem konečně zase viděl film :) bohužel jsem se asi až moc těšil, především na oscarový výkon hlavní hrdinky, která by si ho podlě mě zasloužila víc za nouzový východ - zde neměla zdaleka tolik prostoru na projev svých hereckých! kvalit... inu, za co tedy body dolů? za vleklý děj se zbytečnými odbočkami a za hodně nezvládnutý časový přechod 1966 - 1976, kde byla výměna herců jako pěst na oko. nicméně, ve snímku nechybí silná zápletka, dramatická složka je výborně spletena s hudbou, takže jako celek doporučit můžu. 70% ()

Disk

Skoro se až divím, že se to Daldrymu ke konci nerozpadlo. Jen jeho pevná režie zachraňuje film, jehož první polovina je skvělá a druhá tak neuvěřitelně mdlá. Začněme druhou půlkou. Ta je bohužel velmi nastavovaná a herecky naprosto špatná. Fiennes je tu nezúčastněně mdlý a Kate Winslet zase neuvěřitelně špatně namaskavaná, že jsem si přál, aby její part převzala starší herečka typu Vanessy Redgrave. Hanna by pak ke konci byla uvěřitelnější. První polovina Předčítače je naopak výborná. Winslet tu herecky exceluje stejně jako David Kross. I ty jejich soulože jsou velmi vkusně natočené. Je opravdu škoda, že to neskončilo Katiným zmizením, mohl z toho být úžasný film o nenaplněné první lásce a zasvěcení patnáctiletého kluka do opravdového sexuálního života. Takhle je mi bohužel líto. ()

Aky

Nesmírně originální příběh vystavěný na znovu a znovu se vracejícím údivu nad tím, jak jedna bytost dokáže nezištně pomoci neznámému klukovi, kterému se udělá špatně ve špinavém průjezdu, ale přitom se vší vervou splnila všechny své "povinnosti" bachaře v koncentračním táboře. A stejně tak, jak ji dokážou bližní chápat i současně mít za nepochopitelnou. Herci to neměli opravdu lehké a o to úctyhodnější je způsob, jak se přes to dostali. ()

S.Quentin QUALE

Zajímavý námět, který úplně v pohodě upoutal mou pozornost, bohužel scénáristovi těžce došel dech, takže závěr vyloženě zklame. Škoda, potenciál to mělo hodně velkej. 69% ()

Allien.9

Skutečně zajímavá je bohužel až druhá polovina, která se točí především kolem probíhajícího soudu a následného "očistce". ()

misterz

Výborná romantická dráma založená na vzťahu staršej ženy a mladšieho chlapca/muža. Tiež o skrytých tajomstvách minulosti, ktoré skôr či neskôr človeka aj tak dostihnú ako aj o hanbe, ktorá je silnejšia ako pud sebazáchrany. Snímok je po dramatickej stránke trocha nevyvážený, prvá polovica skôr zaváňala romantickou absurdnosťou, ale od procesu s hlavnou hrdinkou sa veci v tomto smere rapídne zlepšili. Záver je vôbec najlepší, emotívne nabitý, presne podľa môjho gusta. Môžem len odporučiť.80/100 ()

Aidan

Člověku je odhalen každý záhyb nacistčina těla, ale její duše zůstane skryta, motivace nepochopeny. Zbude jen mnoho otazníků a nejasný dojem, že zlo totality nějak souvisí s gramotností, čemuž je však vzhledem ke skutečnosti, že Německo bylo v době nástupu nacismu patrně nejkulturnější zemí světa, těžko věřit. O kultivovaném barbarství elit se tu mlčí. Zajímalo by mě, co měl ten neuspokojivě nedořečený Hanin příběh vlastně sdělit. Snad román poví víc než film. (Jinak o tom, že Kate W. hraje skvěle, není vskutku sporu... jen se divím, že jí nevadí tak vystavovat vnady světu.) ()

Vančura

PŘEDČÍTAČ se mi na druhé zhlédnutí líbil snad ještě více než prve. V mezičase mezi oběma projekcemi, mezi nimiž uběhlo několik let, jsem se i seznámil se Schlinkovou stejnojmennou románovou předlohou. Když se mi to tak všechno převaluje v hlavě - nejenom film a kniha, ale i hromada nejrůznějších dalších filmů a knih (nejen s podobným námětem), které mi v posledních letech prošly rukama , uvědomuji si, že je mi tahle látka vážně blízká. Kniha mě nemalou měrou oslovila a taktéž jejíž filmovou adaptaci považuji za mimořádně zdařilou. Je to krásný a srozumitelný příběh, který obsahuje v přesně odměřeném množství snad všechno, co by měl mít silný film s ambicemi emočně zasáhnout diváka a donutit ho k přemýšlení. U mě osobně to vyšlo na jedničku, mj. zásluhou skvělého obsazení a dovedně použitého střídání časových plánů. Osobně mi může být nanejvýše možná trochu líto, že toto bytostně německé téma nebylo zadaptováno do filmu v německém znění, ale to je skutečně jen takový soukromý povzdech, který nelze považovat za skutečnou výtku. Ostatně ve filmu se objeví celá řada německých herců, včetně mé oblíbenkyně Karoline Herfurth, kterou jsem nedávno obdivoval v netradičním upírském dramatu z r. 2010 WIR SIND DIE NACHT. A Kate Winslet je samozřejmě bez debat naprosto fantastická - ostatně přijde mi příznačné, že jsem ji zatím neviděl hrát ve vyloženě špatném filmu, a ve všech rolích, v nichž jsem možnost ji vidět, byla výjimečně dobrá. PŘEDČÍTAČje po mém soudu vážně dobrý film, kterému za sebe nemám problém dát plné hodnocení. ()

Adam Bernau

Na to, jak bohatá vrstevnatost se tu chce předestírat, vyšlo zpracování těch dvou celoživotí dost na plocho. Mě ale zcela pohltila erotická stránka filmu, takže si nestěžuju. (Přesto se nedal přehlédnout trapas, na nějž naráží Sinn. Z dalších komentářů vybírám Ducharme, Aidan, Morien, gudaulin.) ()

Rudovous

To vklineni anglictiny do ryze nemeckeho prostredi je tedy pro me docela minus. Ale jinak ... temna romantika je Rudovousovi vzdycky hodne blizka. Nepochybuju, ze predloha by me vystrelila rovnou do pekla. ()

k212

Byť má Předčítač pomalejší melodramatický rozjezd, v druhé polovině nastává teprve ten pravý zlom, který přenáší děj do roviny myšlenkové a značně emoční. Sice jsem se někde dočetla, že emočně je tohle dílko chudé, není tomu tak... lehce rezervované, řekla bych, stejně jako dospělý hlavní hrdina. Je to film, který předkládá řadu otázek, částečně je řeší, vetší část nechává nedořečenou a divák si tak svůj názor a postoj musí vytvořit sám. Jejich zodpovídání, demaskování, naznačování však rozhodně není citově otupělé. A ač je po stránce herecké brilantní, reálie jsou téměř neuvěřitelně uvěřitelné, je možná tento filmový kus jen skvělou reklamou na ještě lepší knihu. Až ji přelouskám, posoudím. 85% ()

Snorlax

Říkala jsem si, jak je to možné, že Američani natočili tak dobrý film, který není plochý, ani přetopený pitomým sentimentem. A ejhle, vždyť oni ho spoluspáchali Evropané. Vliv německé filmové školy je na Předčítači více, než patrný, by´t je režisér Brit. Začátek byl emerický, trocha sexu, trocha tokání, příběh je zbytečný, ale pak se film perfektně rozjel. Za první pětinu muselo jít hodnocení dolů. ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž