Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

veverysiak

Je ťažké vysvetľovať žabiakom s rokom výroby okolo nežnej revolúcie, aké unikátne je vidieť nový film s tématikou WW2, ktorý je svojský, originálny, neokukaný a toto je jeden z tých skvostov, strašne ťažký a náročný námet akéhosi nerozhodného balansu medzi vinou a odsúdením, utrpením a odpustením, našťastie tvorcovia neskĺzli do v súčasnosti všeobecne preferovaného trendu zmierenia nezmieriteľných, tým by toto výnimočné dielo takmer úplne zdegradovali, pôvodne som nechcel vyzdvihovať nikoho, lebo všetci zúčastnení odviedli špičkovú profesionálnu prácu, ale nedá mi nespomenúť Kate Winslet, ktorá potvrdila, že vo svojej generačnej skupine nemá v súčasnosti konkurenciu, takže 95%. ()

Ellway

Úžasný nominacemi ověnčený film, jen co je pravda! První půlku filmu vyplnilo prachobyčejné souložení a druhá byla protkána bezduchými dialogy. A navíc, ta do očí bijící chyba, kdy se Hanna učí číst a psát...vždyť to měla být Němka ne? Tak jak je možné, že filmaři udělali takovou chybu a místo německy psané Dámy s psíkem použili anglickou verzi hmm? Němka, která neuměla číst ani psát se ve vězení naučí ne psát a číst německy, ale rovnou anglicky! Hvězdičku ze soucitu. ()

zuzku

Dobré. Ale Amerika a Německo jsou moc daleko - tak jako skvělá knižní předloha a konvenční filmové zpracování. A když už to musí být anglicky, nechápu smysl německého přízvuku... A Kate Winslet umí hrát mnohem líp. ()

racing666

Nemám vůbec výhrady k roli Kate Winslet, ta byla opravdu dokonalá, ale to je asi tak všechno. Je to dobrý film, dobře napsaný, ale neni to nic extra. Druhá polovina filmu mě moc nebavila. 75% ()

nostromos

Pribeh filmu nevystihuje slovo hluboky, spis nesmyslne to bylo. Zpocatku porad sex,sex sex. Pak se behem soudnich jedniani bilancuje co je spravne, nespravne a moralni... No a hlavni hrdina jelikoz je uplne stupidne zafixovany na svou prvni zenskou ji pak do vezeni (ktere trvalo 20 let !) posila nejaky kazety kde predcita knizky, ona se pak nauci cist (jak dojemne, diky hollywoode). Ta druha polovina filmu by byla snesitelnejsi kdyby to nebylo vsechno tak natahnute. ()

Honzad007

Je až s podivem, že tento film získal oscarovou nominaci, protože pro mě postrádá jakýkoliv využitý potenciál. Nedá se určitě upřít snaha o milostný a psychologický koncert, ale počátek nabízí příliš neintimní nahoty a závěr se zase ztrácí v přebytečném protahování. Film se celé dvě hodiny pouze rozvaloval, rozvláčeně kráčel ke konci a ani na chviličku mě nedonutil výrazněji zpozornět a začít uvažovat nad tím, co se dále stane, postrádal jsem zde jakoukoliv dávku překvapení, šoku a napětí. Soudní scény zde působily jako strojené vypravování a zbytečné diskuze s profesorem práv se zdály být jako vystřižené z úplně jiného filmu, které scénaristicky do konceptu filmu ani trošku nezapadaly. Za zmínku tak stojí pouze famózní velepředstavení Kate Winslett, která si Oscara právem zasloužila, ale i s jejím výkonem zůstane film pořád jakoby ztracem ve vlastním rozvláčném ději, s marnou snahou o pofilmovou a efektní pointu. ()

MarryW

Soudě podle zdejších komentářů jsou názory na tento film celkem rozdílné. Osobně si myslím, že si na tento snímek musí udělat názor každý sám za sebe, protože každý v něm vidí něco a někoho jiného. Mě se tento film velmi líbil. Výkony herců v hlavní rolích jsou tak působivé, že vás to prostě musí vtáhnout do děje. Nevěřím tomu, že by někdo mohl tenhle film jen tak vypnout a odejít s čistou hlavou. To nejde. Už jen námět filmu vás donutí se zamyslet nad tím co všechno jste ochotni udělat pro svou lásku, své chyby, své naděje... ()

Insomniac

Naťahované, miestami nudné. Pozrieť si to druhýkrát, tak asi zaspím. No napriek tomu to celkom fungovalo, Kate výborná. Chýbal trochu prenikavejší scenár, v podstate je to len o láske k nepravej žene a akože dilema či čo:)... ()

Sabsimplex

Tématem tohoto filmu, který zrežíroval Stephen Daldry pocházející z Velké Británie je příběh mladého chlapce a lásce, kterou prožívá se starší ženou. Je to sice hlavní téma filmu, ale také se zde objevuje další zajímavé téma, a tím je osud ženy, která pracovala jako nacistická dozorkyně. Všichni na ni koukali jako na vraždící monstrum, které ničeho nelituje, ovšem ona v tom neviděla nic tak příliš špatného, protože přece jen plnila rozkazy, které jí byly uděleny. Mladého chlapce ztvárnil velice nadaný herec David Kross pocházející z Německa a uznávaný anglický herec Ralph Fiennes ztvárnil toho samého chlapce ale už v dospělém věku. Původně v tomto filmu měla získat hlavní roli Nicole Kidman, ale kvůli svému těhotenství musela tuto roli odmítnout. Hlavní hrdinku tedy nakonec ztvárnila Kate Winslet, která podle mého názoru je sice herečka skvělá, ovšem do tohoto filmu se poněkud nehodila. Bohužel nepůsobila příliš opravdově, tudíž to jaksi narušovalo celý průběh filmu. Hudba lze ohodnotit velmi kladně, myslím, že se díky ní perfektně podařilo udržet napětí ve scénách, které napjaté byly, či naopak jemná hudba napomáhala divákovi upustit slzičku při dojemných scénách. Kulisy a prostory objevující se ve filmu byly podle mého názoru věrohodně stylizované do poválečného Německa, přesněji Berlína. ()

Flahertie

Další film, který se vypořádává se židovskou otázkou během 2. světové války plus je do tohoto filmu zakomponován milostný příběh, čili kombinace, která vás většinou dojme. Zajímavé je, že se film odehrává ve více časových rovinách, máte pocit, že je děj pestřejší. Navíc je hezké pozorovat rozíly doby a to, jakým způsobem se mění charaktery postav a postavy vůbec. Dalším plusem je, že film začíná velmi nevinně - láskou dvou lidí. Jejich vztah se vyvíjí, je náhle ukočen a pak se ti dva, asi po 20 letech znovu setkají. A tím, že film končí, tak jak končí, což záměrně neprozrazuji, zcela jistě vás dojme. ()

theCow

Předčítač je romanticko válečný thriller, který se převážně odehrává v Berlíně za dob druhé světové války. Vše začalo pouhou náhodou, bez které by se tento příběh nikdy nestal. Tento snímek zrežíroval Stephen Daldry, který se může pyšnit filmy jako je například Eight, Hodiny či Billy Elliot. Do hlavních rolí obsadil známou herečku z Velké Británie – Kate Winslet, která se proslavila především kvůli filmu Titanic, Nebeské kreatury, Rozum a cit, nebo i Hledáni Země-Nezemě. V roli mladého studenta, který si prožije krátký románek s Hannou (Kate Winslet), můžeme spatřit Davida Krosse, kterému ja devatenáct let a ve filmu hrál jako sedmnáctiletý hoch. Roli dospělého Michaela (David Kross) se ujal již otřelý herec Ralph Finnes, kterého si můžeme pamatovat z filmů jako Schindlerův seznam, Krásná pokojská, Harry Potter jako Lord Voldemort. Ve filmu Předčítač můžeme spatřit, jak daleko jsme schopni dojít kvůli tomu, abychom udrželi tajemstí a nebo co jsme schopni udělat a hlavně jak jsme schopni něco udělat pro to, abychom se osvobodili od hříchů, jejichž následkům se v některých případech bohužel dá uniknout. A také je zde velice patrný stud za věc, díky které bychom se mohli od všeho osvobodit, ale neuděláme to. ()

kishi_SO

jedine co mi vadilo bolo to preskakovanie casovych obdobi...raz pritomnost, raz minulost...inak urcite kvalitny film len nie moj zaner ()

Tredi

ač nenuceně, lehce a pomalu, pohltil mě tento film svým příběhem. Kate Winslet je herečka na svém místě, které člověk uvěří její roli, jako by šlo o její skutečný život. ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž