Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

JenYu

Jedno z mých oskarových zklamání.Těšila jsem se na dramatickou podívanou se skvělými hereckými výkony v čele s Kate Winslet.Bohužel ani jednoho se mi nedostalo.Snímek mi připadal utahaný a pro mě jen jedna vynikající scéna je trochu málo na tak očekávaný film.Výkon Kate se mi nelíbil.Film celkově nebyl špatný, ale čekala jsem DALEKO, DALEKO VÍCE. ()

umim.cist

Pokud toužíte po morálních dilematech, jste na správném místě. Film o zvláštním vztahu Michaela a Hanny je spíše, než dobovým svědectvím, popisem složitosti a nejednoznačnosti lidí a jejich společností. Mladý hrdina ve své nezkušenosti přistupuje ke své první milence se srdcem na dlani, čímž (což si ale vůbec neuvědoomuje) velmi riskuje. Je nutno mu přiznat jen ty nejlepší úmysly, nelze ale nevidět, že to nemůže dopadnout dobře. To nejhorší ovšem ještě zdaleka nepřišlo; teprve když se ocitáme v soudní síni, můžeme zakusit to pravé zděšení a nerozhodnost. Jak už píše Dahl: "Ve válce jsem zabíjel a snažím se za to cítit špatně, ale nejde to. Ovšem hrát falešně karty, to bych si nikdy neodpustil." Jak soudit válečné zločiny? Jak naložit s informací, která by výrazně ovlivnila celý proces, ale obžalovaná se za ni stydí? Je dobré si občas pustit k tělu lidskou tragedii a tuhle nemůžu než doporučit! 90%. ()

Radimko

Silný příběh a jeho bezchybné ztvárnění dělají z tohoto díla velmi zapomatovatelný kousek, který opravdu stojí za zhlédnutí. 4 a 1/2* ()

Nupaky

Žena, která skrývá víc než by si mohl kdokoliv myslet, mladík okouzlen první láskou...drama o lásce a pochopení. Zvláštní příběh, který jednoznačně stojí na skvělém hereckém výkonu Kate Winslett. ()

petriess

Strhující herecký výkon Kate Winslet, který opět přesvědčil o její herecké jedinečnosti....strhující snímek s milostným námětem prolínajícím se s odvrácenou stránkou nelidskosti z války, s citem pro literaturu a její velkou rolí na pozadí všeho.... ()

migsee

Po spíš průměrném a jaksi nedodělaném filmu Hodiny přichází režisér Daldry s filmem, který bere dech... Nad kým je ale třeba v první řadě se sklonit, je autor předlohy... Jinak musím pochválit obsazení - Kate Winslet je prostě dokonalá. ()

Perchta6

Tento film mi stáhl přítel, a nechtěla jsem ho vidět... Ovšem po pár minutách mě tak uchvátil, že jsem seděla, sledovala, pak brečela, a zase sledovala... Osudy hlavní hrdinky i jejího mladého přítele mě uchvátily! Líbí se mi dospělý předčítač (osoba herce), i když ho znám spíš z jiných filmů... Neznáš mapu - nevíš! Nežereš maso - nepoznáš vtip! Neumíš číst a psát - jsi úplně v prdeli... ()

rischa65

Nádherný a nepředvídatelný příběh z poválečného Berlína, po jehož skončení budou někteří z vás ještě dlouho přemýšlet. Jak moc je vinnen člověk, který slepě sloužil a věřil vládnoucímu nacistickému režimu a kterého dostihla jeho minulost? Těm starším z nás, se nabízí srovnání s životem u nás do roku 1989. Kvalitní hudba, skvělá Kate Winslet a velmi pěkné a vkusné erotické scény. ()

Gadamf

Silné, inšpiratívne, emocionálne nabité. Tento film mi prišiel ako zásah z neba presne vhod. Presne toto som potreboval. Áno, ďakujem. Toto si predstavujem pod pojmom "film". ()

simoneo

Zaujímavý film. Určite musím vyzdvihnuť úžasnú K.Winslet. Jej prirodzenosť, krásne krivky a schopnosť zahrať takúto(obyčajnú - neupravenú) postavu z nej u mňa robí jednu z najlepších herečiek. Nejde síce o herečku typu 90-60-90, ale to vôbec nie je jej slabou stránkou. Dokonca mám pocit, že z toho dokáže ťažiť, pretože pôsobí prirodzene žensky. Vo filme vznikne silné celoživotné puto medzi zrelou ženou a mládencom, ktoré v ňom pretrváva po celý život. ()

swinevenca

Kate hraje famózně, Kross je u mě na ránu a někde uprostřed je ten jinak dobrej film moc dlouhej. Člověk by nakonec tý bachařky i litoval, ale to bysme museli bejt u nás, aby jí to prošlo. Ten film mě bavil a paralelně přenášel vztek z neschopnosti sebereflexe pod dojmem něčeho, co ve skutečnosti takovej dojem nezasluhuje. ()

socket7

Hypernuda s věčně znuděnou a emočně vyprahlou Kate Winslet, kterou mám normálně rád. Toto je jeden z filmů u kterého takto vysoká hodnocení opravdu nechápu. Kdyby nebylo toho, že je bejvalá esesačka a sedí před tribunálem, nedal bych ani jednu hvězdičku. ()

tsatsiki

Super film se skvělým příběhem. Kite tu ukázala, že ani po deseti letech od Titanicu neztratila nic ze své krásy a excelovala tu, i když to končilo docela smutně.4* ()

Gortyna

Sentimentalita se z filmu valila proudem jako kaše v pohádce Hrnečku, vař! A navíc ještě kaše hodně nastavovaná. Napřed se mi zdálo nejpochopitelnější chování oné Židovky, která to s matkou přežila (jak?), ale krabička od čaje položená na příborník to všechno zabila. A samozřejmě, jak tu poukázali mnozí, angličtina v knížkách a psaných poznámkách. To už mohly být i vývěsní štíty na ulicích v angličtině. Daldrymu se podařilo nevídané: ze zrůdy z koncentráku udělat sympatickou postavou, nad jejímž koncem jeden slzu zamáčkne. ()

FilmDrobek

Silný emociální příběh. Pokud si něco zaslouží 5 hvězdiček, tak je to právě tohle. Kate Winslet je výborná herečka. Ze začátku jsem nemohla pochopit její postoj u soudu a její nelidksé chování. Ale časem se to pochopit dá. Citlivý film pro diváky, co si rádi popláčou. :-) ()

veroniiiiika

Film nám ukazuje válku, vlastním a velice netradičním způsobem. Válku, aniž by zde použila jen náznak obrazu bitev a vraždění, svědkem jsou jen prázdné budovy v Osvětimi a výpovědi několika svědků. Režisér si pro film vybral skvělé herecké obsazení. Kate Winslet v roli naivní bachařky, milující ženy, trpící za svoje činy nezklamala. A ani Michael Berg v podání mladičkého Davida Krosse a zkušeného herce Ralpha Fiennese neměl chybu. Tento film bych doporučila všem, které zajímají milostná témata na pozadí ničivých časů. 5 hvězdiček. ()

hwnd

Až do scény, kdy se ta německá chudinka učí číst nad anglickým textem, jsem byl přesvědčen, že je to film minimálně na čtyři hvězdy, ale tohle to srazilo naprosto neskutečně. Jinak rozhodně zajímavý film. ()

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž