Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

darkreider

Kto iný by mal hrať takú osobnosť akou je Nelson Mandela, ak nie jeden z najcharizmatickejších hercov Morgan Freeman. Už len týmto film získal moje sympatie. No a potom tu máme réžiu Clinta Eastwooda, ktorý je pre mňa jasnou voľbou a neverím,, že ma niekedy sklame. Jeho režijný rukopis mi sedí ako nikoho iného. Clint už toho pre filmový svet urobil toľko a našťastie ešte nekončí. ()

Meiers

Invictus není ani zdaleka tak sportovním dramatem, jako nasnímaným obrazem neskutečné moudrosti a velkorysosti jednoho muže, který se dokázal i přes veškeré křivdy na něm napáchané povznést a svou velikostí šel příkladem 43 miliónům JAŘanů. Hafo respektu Nelsonovi a klobouk dolů, ostatně jako vždy, před Ëastwoodem, kterej mi zas dal načichat cibulovýho šrotu, že mi bulvy házely prasátka, jak stroboskop na setkání maturantú po 50ti letech. Freeman válel jak Hammy hammster v Tales of the riverbank. ()

foundation

No tak tentokrat som mal pri sledovani taky pocit ze Clint to nezvadol az tak dobre ako by chcel. Ak sa na nejaky jeho film hodi popis ze je nemastny a neslany tak je to prave tento. Zdalo sa mi ze ani Eastwood sam poriadne nevedel ktorou cestou sa vydat a tak natocil z kazdeho rozka troska ale vznikol z toho taky gulas ze mna osobne nedokazal vtiahnut k postavam blizsie alebo nejak s nimi prezivat to co sa odohravalo. Dejova kostra velmi plytka, niektore zabery nedotiahnute, ine zbytocne dlhe a nudne. Co bolo podla mna odbite uplne najviac boli niektore sportove sceny resp. sceny ktore nasledovali po vyhratych zapasoch. Cakal som tam trochu viac nadsenia od tych hracov plus nejaku dobru hudbu ktora by podfarbila tie sceny ale namiesto toho hraci len kyvnu rukami, nejako v tom zmysle ze sak my sme vedeli ze vyhrame tak naco sa vzrusovat. A tak to ide az do finale. No a toto cele bolo zaklincovane uplne ubohou nic nehovoriacou hudbou. Mozno su to pre niekoho detaily ale mne to v takomto filme proste chybalo. Hudba bola vobec az na par momentov velmi zle zvolena, mne teda nesadla vobec.Neviem co sa stalo ale v porovnani s predoslymi filmami akoby to ani netocil ten Clint Eastwood na ktoreho som bol zvyknuty. Freeman zahral vyborne, Damon zasa naopak nemal co hrat. A po skonceni filmu som sa marne snazil spomenut si na nejaku scenu ktora by bola hodna zapamatania si alebo ktora by ostala rezonovat v hlave a koli ktorej by som si film pustil znova. Ak by som to mal povedat dvoma slovami pripadalo mi to doslova NARYCHLO ZBUCHANE. V kazdom pripade Invictus nie je az taky zly film ako sa moze zdat z tych mojich reci a zrejme nie je vela takych co by si povedali ze lutuje ze tento film videli. Ale na druhej strane v mojom pripade jedenkrat a dost. Na nazov filmu nezabudnem preto lebo ho reziroval Clint ale ten ,,dej,, si za mesiac budem mat problem vybavit. ()

siloalampa

Rugby neznášam, ale na Clintove morálno - poučné emocionálne záležitosti mám slabosť a preto tá hviezdička navyše... Poseriem sa, keď ho mám rád?!? ()

Petyas

Nemůžu jinak než dát plný počet bodů. Na to, že se jedná pouze o jednu historickou událost a celý film ji věrně zachycuje, je až k neuvěření kolik citu, emocí a naděje se povedlo Clintu Eastwoodovi do toho filmu vměstnat. Opravdu smekám Pane režisére. Herecké představené v podání Morgana Freemana určitě je na Oskara. Jeho podání Nelsona Mandely bylo zkrátka bravůrní. Matt Damon mu skvěle sekunduje. Rozhodně doporučuji tento film shlédnout. Ač mě osobně až tak moc problémy JARu nezajímaly, po tomhle filmu mám na všechno zcela jiný pohled. Tohle ztvárnění Clinta Estwooda diváka chytí už v první minutě a nepustí až do konce. ()

Tomo

Moc hezký film. Osobně mi klidný a poutavý Eastwoodův styl sedí a konkrétní snímek mi seděl víc než třeba Gran Torino. ()

bif

Pečlivě natočené sportovní drama, které je ovšem...jak to říci slušně, abych neurazil velkého Clinta...no promiň Clinte, nuda. ()

kluzo

Dobrý film podle skutečných událostí. Mám rád Damona jako herce, ale tady mně nijak zvlášť nepřesvědčil. Morgan Freeman jako vždy skvělý. Trošku mám pocit, že film se snažil nakousnout spoustu rovin, ale žádnou nějak nedotáhl, kromě té sportovní. ()

truby

Eastwood si vybral ke zfilmování silný příběh, podle skutečnosti, a tím byl také trochu omezen. Lidskost, odpuštění, boj proti předsudkům a Eastwoodova víra v ně. Jenže ono to z toho filmu přímo čpí, a to od začátku až dokonce. Té sportovní stránce chybí náboj, napětí. Eastwood natočil řemeslně dobře zvládnutý a zahraný film, ale jakoby byl pouze prostředníkem mezi skutečností a diváky, odvyvprávěl prostě jak se to stalo. Sanozřejmě, že jsem měl na konci upřímnou radost, když jeden sportovní turnaj dokázal sjednotit dlouho rozdělený národ. ()

kersten

Začiatok filmu sa mi veľmi páčil, hlavne Morganova rola mi bola veľmi sympatická, charizmatická a silná. A však tento môj prvotný ošiaľ mi pokazili rugby. Skoro celý film??? som sa naň musela pozerať?? Áno ja viem, že vďaka rugby sa mu podarilo zjednotiť národ....ale mňa nebavilo sa takmer hodinu pozerať na zápas. Škoda. Priemer. Nakoniec aspoň krásna myšlienka : "Ja som pánom svojho osudu, som kapitánom svoje duše" ()

PlutisMovie

Odpočinkový film, který se z politického rázem změní na sportovní "přechod" mě příjemně překvapil. Morgan Freeman úžasný jako vždy... Bez něho bych asi jednu hvězdu ubral. Ve filmu není vlastně ani žádná zápletka a tak vlastně o nic důležitého nejde. Konečný zápas celkem napínavý. 70% ()

Ponika

Morgan Freeman podal Mandelu tak, že se na konci filmu člověk skoro diví, že skutečný Mandela vypadá trochu jinak. Člověk, který se léty strádání nestal zatrpklým, naopak. Dokázal odpustit lidem, kteří mu ubližovali a vyzařovat optimismus a toleranci všude kolem sebe. Pro mě hodně silný film, na můj vkus možná moc sportovní.. ()

katmandzoo

Dej tohto filmu sa odohráva v Južnej Afrike, v ktorej za čias prezidentovania Nelsona Mandelu stále vládlo napätie medzi bielymi a čiernymi vyvolané érou apartheidu. Je tu však jeden človek, ktorý sa to snaží svojou politikou zmeniť a zjednotiť ľudí JAR prostredníctvom športu, ktorí spája všetkých ľudí bez ohľadu na rasu, či vierovyznanie. Tým človekom je Nelson Mandela, ktorého ja osobne považujem za svoj životný vzor a za jedného z najväčších bojovníkov za slobodu, ak nie najväčšieho. Jeho osud je nám všetkým dobre známy, preto sa tu o ňom nebudem rozpisovať. Režijne je tento film natočený na výbornú, veď bodaj by aj nie keď na režisérsku stoličku zasadne legenda takého formátu, akou je Clint Eastwood. Morgan Freeman je v postave Nelsona Mandelu veľmi presvedčivý a svojou charizmou ho vykreslil ako človeka sympatického, obetavého, ľudského a dobrosrdečného. Takým však Nelson Mandela v reálnom živote aj naozaj bol, takže do role sa Freeman skvelo hodil. Celkový dojem, ktorý vo mne film zanechal je veľmi silný a umocňuje to i pocit, že je to natočené podľa skutočných udalostí. SOM PÁNOM SVOJHO OSUDU A SOM KAPITÁNOM SVOJEJ DUŠE...Ja som teda maximálne spokojný a hodnotím to na 5*. ()

Pekisan

Snazit sa natocit apoliticky film s Mandelom v hlavnej role nemohlo dopadnut velmi dobre. Hlavne ked polku filmu pocuvame jeho presidentske prednesy na temu minulost je minulost, dnes zaciname novu lepsiu buducnost. Nechapte ma zle, Mandela bol velky clovek a velmi ho obdivujem. Ale bohuzial jeho zivot nebol hlavnou temou. Chleba a hry. Tak to bolo uz za stareho Rima a tak je to dodnes. Moze vsak sportovy film takmer bez sportu fungovat 2 hodiny? U mna velmi nie. A hoci som nakonci silno drzal palce a nadsene sa usmieval, predsa len prevladol pocit nudy. ()

AloeB

Jen pro zajímavost zmíním, že mě pobavilo, když hned na začátku o Mandelovi říkají, že je free man, což prakticky dává, že Morgan byl pro tuto roli předurčen již od devadesátého roku. A to tvrdím i přesto, že nelze zcela objektivně říct, jak moc je tento neporažený Manděla akurátní vůči svému předobrazu, což se zde dost kritizuje. A já souhlasím, tento film nemůže sloužit k vytvoření si obrazu o tomto africkém "světci" a je potřeba o něm vědět něco navíc, ale nemyslím si, že právě o toto Eastwood usiloval, mnohem víc než o nějakou politiku či atentáty zde šlo zobrazit úsilí hráčů ragby na Mistrovství světa v ragby 1995 a ideály, které k tomu všemu vedly (což samozřejmě mimo jiné otevírá vrátka tématům jako apartheid a rasová nesnášenlivost, ale to je jediné vážnější téma filmu). Toto vše bohužel vede k eufemismům a zamlčování některých faktů. Jen na začátku přehnaně označí trenér Mandelu jako teroristu, o ANC jsem ve filmu slyšel jen jednou, Winnie není chytře zmíněna ani jménem a veškeré konexe s rodinou jsou naprosto neznatelně vykresleny skrz Zindzi. Účelová ignorace všeho politického je nejvíce vidět na dvou sekvencích filmu úmyslně nabádajících diváka k obavám z atentátu či jiné hrozby, načež je ukázáno, že o nic jít nemělo (nebezpečnou rychlostí blížící se dodávka ve skutečnosti jen rozváží balíčky letáků). Na jednu stranu je to rafinovaná omluva proč je ve filmu to co tam je a proč máme mít pocit že Morgan Freeman hraje afrického dalajlámu, na stranu druhou to není nic pro ty, kdo chtějí co nejpřesnější obraz doby či osoby. Což ale kredity snižuje nejvíc, protože po všech ostatních stránkách, hlavně té technické je to naprosto fenomenální film a dělá svému režiséru čest. ()

Kofolacik

Od filmu som dostal presne to co som od neho cakal- Bcko . Herecke vykony boli na dost vysokej urovni, hlavne teda Morgan ktory si nominaciu na oskara urcite zasluzil, no a Matt Damon- bol dobry ale nemyslim si ze to bolo na nominaciu... Rezijna kvalita urcite vysoka, Clint si zachoval svoj standard, ale mal uz aj lepsie filmy... Film mal emocie ale nemal az tak rozvinutu pointu... daco mi v nom chybalo, mozno jeto tym pribehom ktory nema vacsi potencial? neviem... Myslim si ze film sa bude pacit vacsine divakom, aj ked pre vacsinu to bolo asi sklamanie... Ja som od toho viac ani necakal takze 8/10 ()

zberatel

Nieje to dokonaly film, ani strhujuci zazitok, no je to Eastwood a ma svoje caro a Freemana a Damona...a u mna za 5. INVICTUS Ve tmě, která mě zahaluje, černá, jako propast mezi póly, děkuji Bohu, pokud nějaký je, za moji neporazitelnou duši. Vlečen chapadly osudu, neskučím, nepláču nahlas. Dokud je naděje naživu, moje hlava je zkrvavená, ale nepokořená. Na tomto místě hněvu a slz, se zjeví jen beznadějné stíny. A přesto, hrozba těch let, mě nachází, a bude mě nacházet nebojácného. Není důležité, jaká je šance na svobodu... Já jsem pánem svého osudu. Já jsem kapitánem své duše. ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI