Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

zdenny

Během sledování tohoto filmu jsem měl rozporuplné pocity a strašně hodně myšlenek, kterými poté obohatím můj komentář. Bylo by to ale na velmi dlouhý příspěvek, tak se snad jenom uskromním na pár bodů. 1) Čekal jsem sportovní drama, ne politický manuál. 2) U sportovního filmu má být hlavní postavou sportovec (v tomto představovaný M. Damonem), nikoliv politik. 3) Název filmu měl být "Nelson a rugby" nebo tak nějak. 4) Nemám N. Mandelu rád, tak jako nemám rád M. Gándhího a jim podobné "politiky". Také máme jednoho, který si myslel, že se po revoluci odlepí od psaní divadelních her a "protikomunistických" panfletů a vytvoří ideální společnost. A on bude jejím vládcem, protože jedině on ví, co je pro hloupého občana dobré a co špatné. Václav Havel totiž jediný bojoval proti komunistickému režimu a proto si jedině on zasloužil vést po revoluci svou zemi. V tomto případě nalézám mezi ním a N. Mandelou velkou podobnost. N. Mandela byl ve filmu vykreslen jako ten nejrozumnější, nejmoudřejší a nejtolerantnější člověk v Africe. 5) Aby člověk natočil takhle silně politický film, musí k těmto souvislostem něco silně cítit. Neberu mému oblíbenému režisérovi jeho politický názor, ale dovolím si tvrdit, že se trochu mýlí. Já osobně zavrhuji apartheid, jakožto i ostatní formy segregace a útisku. Vím ale, že Jihoafrická republika se po svržení apartheidu nějak zvlášť nevyšvihla, spíš je na tom ještě hůř. A tomu nepomůže ani vítězství na mistrovství světa v rugby. Nějak zvlášť rugby nesleduji, ale jako úplný outsider se JAR mistrovství neúčastnila. Pravdou je, že do té doby žádný úspěch na ms nezaznamenala, potom ale byla i třetí a o dvanáct let později dokonce opět první. Je pravdou, že v roce 1995 šlo o zvednutí národního povědomí, čemuž rozumím. A chápu, proč tomu Mandela přikládal takovou váhu. Když si ale vezmu situaci u nás - Češi budou pořád stejní, i kdyby vyhrávali ms v hokeji každý rok a na morálce národa nezměnily nic ani nedávné úspěchy na mistrovstvích Evropy ve fotbale. Samozřejmě nechci klouzat na tenkém ledě, protože situace v JAR byla naprosto odlišná od většiny světových zemí. Potom se ale měl film jmenovat trochu jinak a měl být i jinak prezentován. Pro mě je tohle politická práce člověka, kterého si velice vážím o člověku, který pro mě zásadní postavu v Afrických dějinách nepředstavuje. Se vší úctou. ()

sochy.zirafka

Předem oznamuji, že nemám rád týmové sporty. Na sport zaměřené filmy mne nechávají až na výjimky chladným. A tento film, bohužel, splňuje všechna kritéria klasického snímku, kde tým totálních outsiderů pod vedením nezdolného trenéra navzdory všem očekáváním podá neuvěřitelný výkon a vyhraje pohár. Role trenéra se zde chopil Morgan Freeman coby slovutný černošský prezident JAR Nelson Mandela - A to ne jen tak ledabyle! Jeho výkon rozhodně nepatří k běžnému průměru. Bohužel zaměření (spíše rozdělení) filmu na dvě roviny vyprávění, čímž myslím politickou a sportovní, ubírají sílu příběhu. Sám bych si vystačil s mnohem větší koncentrací na začátky Madiby na prezidentském postu s okrajovou odbočkou na mistrovství v ragby. Závěr filmu pak už jen pohřbil jakoukoliv naději na vylepšení dojmu - zpomalené vítězství působilo vyloženě směšně. ()

Andreas83

Clint Eastweood opět dokazuje svoji extra třídu, něco takového tady dlouho nebylo a asi ani dlouho nebude když si ještě do týmu přibral : Matta Damona a Morgana Freemana, je hnedka jasný proč je Neporažený! ()

dANo

Ragby je trochu mimo môjho športového povedomia, ale aj napriek tomu som si tento športový (aj keď hlavne historicko-politický) film príjemne užil a som celkom prekvapený z konečného výsledku... :o) ()

Brain-D

"Děkuju bohům a bohyním za duši svou nezlomnou. Jsem pánem svého osudu: Jsem kapitánem své duše" Nejen film o Ragby a Mandelovi, ale také o síle vůlé. O tom, že naše možnosti můžou být překonány určitou inspirací, discpiplínou a motivací. Naprosto dokonalý výkon Morgana Freemana a myslím, že pan Freeman mě tímto přesvědčil, že je nejlepší černošský herec. ()

ganz

Skvělé sportovní drama s politickým podtextem, které narozdíl od většiny ostatních nemá nablblý scénář a hlavně je režírováno Clintem Eastwoodem, který začíná být poslední dobou zárukou kvality. Hlavní dějová linka vás vlastně ničím nepřekvapí, důležité je však její zpracování, ve kterém se nachází originalita snímku. Mandela je ztvárněn jako polobůh a místy je až k neuvěření, že by existoval člověk jako on. Ohledně hereckých výkonů se snad nedá nic vytknout, zvláště pak u ústředního dua. Jediná věc která mi na Invictus neseděla, byl vývoj vztahů vedlejších postav a náhlé prozření rasové rovnosti skrze rugby. Zvláště pak u ochranky mi tento proces přišel vážně moc nucený a nepřirozený. Filmu jako celku to však neškodí a místy umocňuje jeho příjemnou naivitu. 4,5* ( vám co máte rádi filmy v původním znění bez titulků připravil Clint oříšek, jelikož orientovat se v přízvuku některých herců je vážně hlavolam...) ()

svobik

Jestli Eastwood skončil s herectvím jen proto, aby točil podobná přisládlá dramata napěchovaná patosem, navíc po všech směrech tolik povrchní, je to buď znak přicházející senility nebo dychtivé touhy po Oscarech. Ať tak nebo tak, Invictus je, podobně jako Výměna, mírný žánrový hybrid, který se snaží spojit životopis se sportovním filmem. Ani jedna linka s divákem nijak nezacloumá, až trapně vyznívající zpomalený konec je pak vyloženě nasírací. Freeman jako Mandela OK (i když člověk aby pohledal větší castingový kýč za posledních x let), stejně jako Damon. Dodatek v podobě opět výborné řemeslné stránky snad ani netřeba zmiňovat, to v tomto případě ale ani náhodou nestačí. 6/10 ()

Lukyn007

Clint Eastwood nám ukazuje, že mu ani zdaleka nedochází dech. Eastwood dokazuje, že mu jdou dramata velmi dobře.Jeho nový projekt se znovu opřel o skutečný příběh a režisér si s ním poradil bravurně. Pomohla tomu i další spolupráce s Morganem Freemanem, který se zhostil role Mandely naprosto úžasně. I Matt Damon předvedl své herecké kvality. Jediné, co mi na snímku trochu vadilo bylo to, že režisér nedokázal převést nějaké to napětí i do rugbyového zápasu. Obzválště pak při rozhodujícím zápase, kde JAR bojovala ve finále. To byla velká škoda. Jinak tento film hodnotím za 90 % . ()

NoFiction

M. Damon a M. Freeman splnili své role vskutku nad rámec očekávání, bohužel celý snímek na mě zapůsobil až příliš průmerně. Každopádně hudba k filmu byla vybrána znamenitě. ()

blackJag

Sportovní drama s politickým podtextem, rezignující na bezpohlavní patos a laskavou patinu (většinou), s výborně připravenými herci hlavních rolí (Freeman i Damon po zásluze odměnění oscarovou nominací), v pevné ruce Clinta Eastwooda. Natočit tuto epizodu z jihoafrických dějin jako celovečerní film bylo asi opravdu lepším nápadem, než natočit životopisný film čistě o Mandelovi, ve kterém by si tato sportovní událost našla leda tak pár minut na výsluní. Hodně se mi líbilo, jak se Eastwood popasoval se samotnými zápasovými záběry, zvláště potom závěrečná partie mezi Springboks a All Blacks stála za to a byla nepopíratelným vrcholem filmu přesně tak jak se patří. 85% ()

D28

Nehodnotíme tu udalosti, ľudí, ani úžasnú snahu Nelsona Mandely zjednotiť národ.Na to by nám totiž hviezdičky nestačili, ani keby sme dali dohromady všetky naše české a slovenské...Skrátka dokument nedávno zhliadnutý ma dojal k slzám, tu som sa neubránila zívaniu.A priznávam, aj pretáčaniu dvd.I tak vďaka za zfilmovanie podobných osudov. ()

Kosmik 1

Rugby sleduju a nikdy bych před shlédnutím tohoto snímku nevěřil, že zfilmované rugby může být lepší než zápas samotný. Nejde totiž jen tak o nějaký sport. Tady se shromažďují masy. Desítky někdy i stovky tisíc lidí na jednom místě. To nemusíte točit film, abyste měli dokonalou kulisu. Ale Clint Eastwood to opět dokázal! Finálový zápas v tomto podání mě ohromil, nadchnul a uzemnil, přestože jsem věděl jak dopadne....ale o to mi vůbec nešlo, vlastně jsem na výsledek ani nemyslel, jak jsem byl unešený. Úžasný zážitek a skvělý Morgan Freeman. Navíc mě vůbec ale vůbec nezajímá politika u nás, natož pak někde v Africe, takže z toho jsem měl obavy. Ale v tomhle podání jsem si velmi rád nechával vše naservírovat a hltal jsem všechno, co mi bylo nabízeno. Invictus předčil všechna má očekávání. Clint je prostě borec. ()

Dreadd

Po celou dobu byla evidentní scénáristická snaha složit poctu panu Mandelovi a jeho sjednocení jihoafrického černobílého národu v jeden "duhový" i za cenu idealizování některých částí vyprávění. Snahu idealizovat různé osobnosti můžeme sledovat ve všech koutech světa (příkladem může být obrovský humbuk kolem osoby pana Havla těsně po jeho smrti), pro což mám i určité pochopení. Některé části příběhu zůstávají neodkryty, jde především o předání jedné jediné myšlenky, pro kterou je dvouhodinová stopáž akurátní. Clint Eastwood si svojí práci odvedl poctivě, jak jsme zvyklí - těžko mohl z tohohle scénáře vyždímat tolik emocí jako v Gran Torinu nebo Million Dollar Baby. Perfektně zvládnul scény ze zápasů rugby, minimálně na mě - osobu rugby nesledující - působily velmi reálně. Oscarová nominace pro Morgana Freemana byla naprosto zasloužená, jeho ztvárnění Mandely bylo perfektní, dokonce je mezi nimi i určitá vizuální podobnost. Trochu zklamal Matt Damon, který na kapitána týmu vůbec nepůsobí vůdcovsky. ()

vyfuk

Říká se, že nás sport spojuje. Někdo se ale zapomíná zmínit o to, že nás nespojuje jeho hraní. Ale spíše sledování a fandění. Zrovna toho je hezký příklad toho, jelikož to dokáže i spojit dvě znepřátelené rasy. Je to jako vymyšlené. Tak či tak... je to hezká podívaná a příjemná ke sledování. Eastwood je nepřestane překvapovat. ()

Autogram

Ani životopisný ani športový žaner nie je môj obľúbený a keď sa to skombinuje, tak ani Clint Eastwood to nemôže utiahnuť. Znudene som musel prepínať. ()

V.Silver

A mně se to just líbilo! Mandela spojovatel zachrání J.A.R. rugbyovým vítězstvím! Nebo ne? :) Eastwood to pojal pěkně, bavilo mě to a dokonce mi to i zanechalo takový příjemný pocit u mého citlivého bělošského srdíčka. 70 % ()

Herzeleid

Poprvé v životě jsem si zafandil rugby :-) Překvapivě dobré na sportovně zaměřené filmy, které jinak nemusím. To vše ale především díky výkonu Morgana Freemana. ()

Richard_Ba

"...Mr.Mandela is now a Free-man!" veľmi podarený záder, možno nechcený, ale podarený :D_____Tak a poďme k hodnoteniu. Invictus, alebo pôvodne The Human Touch, je nový športovo-dramatický film od maestra Clinta. Minulý rok sa Oskarovo ignorované dielo dočkalo veľkých osláv, za svoju originalitu a inovatívnosť z kruhov filmových fanúšikov. To dielo bolo také skvelé, lebo nieslo myšlienku a bolo natočené takým spôsobom, akým mohlo vzniknúť len pod taktovkou Clinta Eastwooda. Na rozdiel k nemu je dielo Invictus pre mňa nedostatočne uspokojujúce v každom smere. Clint sa pokúsil vo veľmi akčných záberoch a striedal ich priebežne s reakciou publika na štadióne ( asi najčastejší záber v tomto filme, krátky švenk na jásajúce publikum), potom na publikum doma, záber na prázdnu ulicu a nakoniec reakcia Freemana (Mandella). Toto opakovanie bolo už nakoniec unavujúce. Nevidel som tam nič, čo by práve hovorilo: Toto spravil Clint!___Z Juhoafrickej republiky sme už tento rok mali jeden snímok, ktorý bol veľmi nezvyčajný. District 9. Postavil sa k téme apartheidu veľmi nekonvečne a získal si moje sympatie. Takže tento snímok mal byť o Mandellovi ? To potom prvá polka je podarená a trefná, ale chýba jej záver. Jeho osobnosti sa tvorcovia nevenovali ani jedno percento z toho, čo naozaj pre ľudstvo a JAR dokázal. Takže šlo o národ spájajúci fenomén reflektovaný v súboji športovcov o uznanie sveta, a zároveň uznania domáceho obyvateľstva, pre ktoré tento futbalový tým reprezentoval bývalý režim a všetko zlé čo sa obyvateľom stalo. Potom ale dlhočízne rozvíjajúca sa dejová rovina s Mandelom je zbytočná._____ Freeman už roky zastáva úlohy mentora, patriarchu. Preto výber jeho ako Mandellu bol vcelku pochopiteľný, a svojej role sa zastal podľa očakávania. Nič viac. Matt Damon, samostatná kapitola tohoto filmu, bol strašná herecká sračka. Podľa mňa ho odofotili, vytlačili ho na kartónový papier a behali s jeho kópiou pred kamerami, lebo inak si neviem predstaviť, prečo tak na kokot hral...asi dostával lekcie herectva od Stevena Seagala.____ Problém celého filmu je, že Clint si vybral dve veľké sústa a chcel ich spojiť do jedného veľkého eposu. Žiaľ sa mu to nepodarilo... ()

Styxos

Dokonale vybroušených 5* Invictus sice nedosahuje síly Gran torina, ale... Ale Clint opět dokazuje, že je nepřemožitelný ()

sellsakul

Prvá polovica filmu je úplne vymakaná, dozvedáme sa o Mandelovi a o jeho politických úmysloch vo funkcií prezidenta JAR. Druhá polovica sa sústreďuje výhradne na rugby a každému je jasné ako sa to skončí. Škoda, že sa film neuberal takým smerom ako v prvej polovici, ale aj tak je vidieť, že to točil Eastwood, pretože to mohlo dopadnúť oveľa horšie. Po peckách ako GRAN TORINO, VÝMENA, menšie sklamanie, ale slušne pozerateľný film: 70% - 80%. ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI