Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

jenik71

Zpočátku něco z politiky, potom už jen sport. Po dlouhých letech v kriminále si chce propuštěný Nelson Mandela (Morgan Freeman) získat přízeň národa, tak proč na to nejít přes národní rugbyový tým. Nemůžu si pomoct, tohle se tentokrát Eastwoodovi tolik nepovedlo. Jihoafrický nároďák a jeho tažení šampionátem mi byl totiž tak nějak lhostejný. O tomto filmu jsem měl určitě lepší představy, ty ovšem zůstaly nenaplněny. Hlavně z úcty k Freemanovi za tři. ()

Philoun1

Clint Eastwood točící film na motivy skutečných událostí o dobrosrdečném prezidentovi, kterého hraje Morgan Freeman a nahrává mu Matt Damon. No jak to asi mohlo dopadnout?:) ()

Wlck

První hodina je ultimátní óda na Mandelovy superschopnosti. Druhá půlka je pro změnu o tažení outsidera za vítězstvím. Cliché vedle cliché. Každopádně je jich tam tolik, že už to snad ani není cliché a pracuje to úžasně (aspoň na mě). Malou kaňkou pro mě byla píseň, která udělala z Mandelova příchodu na trénink takový malý videoklip. Dlabat. Jinak to bylo ultimátní emocionální vydírání, které jsem si moc moc užil. ()

DeathTheKid

Co se týče hodnot, tak mi film velmi sedl. Jednota, společenská spokojenost, to je můj šálek kávy a tuplem potom, pokud těmto věcem chcete dopomoci sportem, který má neuvěřitelnou sílu a to si uvědomuje jen málo lidí. Politicko-sportovní pasáž byla pro mě záživnější a klidně tam mohlo být více těch klišé o míru atd., já to baštil. Co musím Clintovi vytknout jsou zápasy, které byly jeden po druhém vážně nezajímavé. Záběry nebyly dech beroucí, šokující, neměl jsem žádné obavy, byly bez vzrušení. ()

mohamedsfinger

Nevím proč, ale tenhle film na mě zapůsobil víc než Gran torino (i když jsem věděl jak zápas dopadne). Freeman v roli Mandely je opravdu víc než dvojníkem (on tím Nelsonem snad opravdu je) a nenápadná ale poctivá a jistá režie nechává film ubíhat ke konci. Rugby je jedním z mých nejoblíbenějších sportů (přiznejme si, že pasivně), takže jsem byl velmi spokojen s poslední půlhodinkou, která je opravdu třešničkou na dortu. Takže pro mě jasných pět hvězd (ti, co nemají rugby rádi, si odeberou jednu a ti, co až nekriticky glorifikují GT a MDB asi dvě). ()

ZkuKol

Clint si splnil další svůj sen a udělal to se svým klasickým přístupem. Řemeslně přesná výprava, precizní, ale jednoduchý a přímočarý scénář s klasickými motivy i postupy. Obsazení je až ikonické, soundtrack přísně podléhá době a místu, rugby je natočené výtečně a ač si film tu a tam pomáhá zjednodušením, dává si pozor aby nedošlo k žádnému lapsu. Clint je prostě vychován klasickou holywoodskou školou a přenáší z ní to nejlepší do svých filmů. Jen tromu trochu chybí to srdíčko (slova Franty Straky:-), podobný dojem jsem měl i z Changeling, akorát zde je příběh víc komplexní a uzavřenější. Velký film s velkým poselstvím, ze kterého ovšem nemám tak silné dojmy jak bych mohl mít. V roce 1995 žila JAR teprve jeden rok v demokracii a národ měl daleko k jednotě, president Mandela se rozhodl, že k nápravě využije mistrovství světa v rugby... 70% ()

Mr.Jackass

Ano byla to pohádka, ale ty já opravdu rád. Navíc ze sportovního prostředí. Clint je prostě klasa a ano přiznám se, že i slza ukápla. Morgan Freeman byl dokonalý a přesvědčivý, Matt Damon musel asi chvíli cvičit podle toho jak vypadal, naprosto grandiózní hudební doprovod filmu a celkově filmu skutečně nic vytknout nelze, prostě pohádka o tom, jak sport ztmeluje po léta separované jedince černé a bílé barvy pleti dohromady, kde nejsou my a oni, ale jen my se Clintovi povedl a jen tak dále. ()

Soweek

Film jsem si mohl pustit už před dvěma měsíci, ale neměl jsem na něj náladu a tento stav trval až do dnešního dne. Bohužel se naplnilo to co jsem očekával - absolutně ničím mě tento film nezaujal. Každý druhý film o sportu je lepší než tento a každý druhý film a o sjednocení národa také. Dohromady to sice tvoří zajímavou kombinaci, ale Eastwoodovi tento žánr zaručeně nesedne. ()

fruitbueno

Výborný počin made by Clint. Umí ždímat emoce, aniž by byl doslovný a tahal za uši, umí dostat z herců první poslední a přitom to působí naprosto přirozeně, civilně a uvěřitelně. Clinta můžu, Damon překvapil tím, jak byl normální a Morgan Freeman? Každé slovo je tady zbytečné. ()

Looser

Nezaujalo, dlouhé a nikterak záživné. Matt Damon doslova filmem jenom prošel a neměl skoro prostor něco ukázat. Freemanovi jsem Mandelu věřil, ale to je pro mně málo. ()

ranp

Poslední dobou začínám čím dál více přicházet "na chuť" Mattu Damonovi. No a když se k tomu přidají moji 2 velcí oblíbenci Morgan Freeman a režisér Clint Eastwood a navíc jde o film, kde hraje významnou roli sport, tak je mé hodnocení filmu Invictus: Neporažený 90%. ()

gutshoter

Naprostá fantazie, jakým způsobem Morgan Freeman dokázal opět jen potvrdit svoji genialitu. Pana Mandelu zahrál prostě geniálně. Film předčil moje očekávání. Jen ten natahovaný konec zápasu mi byl lehounce proti kůži, ale ve výsledku mi vychází i tak plné hodnocení. ()

SG-1

"Kdybych se nezměnil já sám, když si to žádají okolnosti, jak bych to pak mohl chtít po druhých? -Nelson Mandela- ()

Sdoom

Velmi pomalu plynoucí film, který v určitých pasážích už trošku nudí. Jinak se jedná o kvalitně natočené životopisné drama, jak je u Clinta zvykem. Ale chtělo to trošku přidat intenzitu nebo ubrat stopáž. Matt Damon mi tu úplně 100% neseděl, zato Morgan Freeman opět dokazuje, že mu lze věřit jakoukoli roli. Naučnost filmu 90%, zábavnost 50%, celkem tedy lehce nadprůměrné 3 hvězdičky. (HD, orig.) ()

LexBarker

Hmm... Tak mně po dlouhé době Clint zklamal. Natočil neobjektivní, částečně nudný film a do hlavní role obsadil člověka, který sice dokonale pasuje do ságy o Jasonu Bourneovi, ale když má opravdu něco předvést, tak selhává. Vzhledem k tomu, že jsem nedávno viděl skvělý ruský film ze sportovního prostředí ,Legenda 17' musím dát palec dolů. Clintův sportovní počin mě po celou dobu sledování nechával chladným, nevěřil jsem mu ani kousek filmového políčka. ()

Reanimated

Pro mě naprosto výjimečn film, který si pustím vždy znova a rád. Skvělé herecké výkony a soundtrack. Velká škoda, že Mandela byl jenom jeden. ()

DavidS.

Invictus mi připomněl Spielbergův Amistad...Šlo o vlasteneckou lekci z historie s tématem práv černošského obyvatelstva a ve výsledku velmi vlažný film... Eastwood měl tu výhodu, že demokratickou obrodu JAR vykreslil v kombinaci s mistrovstvím světa v rugby, ale ani sportovní rovina nedodala filmu potřebnou šťávu...Sledujeme jen za sebou jdoucí proslovy a prohlášení, kterým se nějak nepodařilo vdechnout život a sílu...Snímek dostává náboj až před finálovým zápasem, kde Eastwood dokazuje konečně svůj um - hru podává s přehledem, patřičnou zarputilostí a nešetří se velkoplošnými záběry...Freeman odvádí výbornou práci, ale pro pocit větší autentičnosti to chtělo méně známou i Mandelovi podobnější tvář, i když bez hereckých hvězd by se projekt samozřejmě hůře financoval. I tak se zatím filmu nijak komerčně nedaří... ()

leon_id

Nositel Nobelovy ceny miru Nelson Mandela by si urcite zaslouzil vic nez hrat ve filmu druhe housle s tak nudnou hrou jako je rugby. Zivot tehle ikony snad neni natolik zajimavy, aby utahl cely dej filmu? Prezidenta tu sice velice presvedcive ztvarnil muj oblibenec Freeman, ale co je to platne kdyz hlavni prostor tu dostava hra, ktera je nasnimana velmi staticky a vubec z ni neni citit zadna akce (naprosto nesrovnatelne s Any Given Sunday od Olivera Stona). To stejne plati o Mattu Damonovi, ktery je tu neuveritelne nevyrazny a z jeho postavy neni citit vubec zadne charisma. Clint Eastwood ma rozhodne na vic a tohle je po jeho poslednich silnych filmech krok zpatky. ()

SkyLukey

Invictus je jeden z příkladů, kdy si režisér nastaví laťku vysoko. Vyosko natolik, že jí nesahá ani po pas. Celý tento film o Mandelovi vyhlíží více než uměle a to podrží celý potencionál. Nemá však smysl hodnotit jen díky příběhu a moudrého Mandely. Hodnotím film, a ten je řekl bych průměrný až podprůměrný. Doposud jsem měl o Eastwoodovém režijním umu vidiny někde jindě, ale Invictus v jeho režiji mě zklamal. ()

Cracker

Tomuto ja hovorím FILM. Samozrejme že je tam aj pár nedostatkov ale tá atmosféra, to precítenie, ten geniálny koniec to všetko prebil, a ja nemôžem dať nič iné ako 5*! Clint si u mňa opäť šplhol, viac sympatický film bol pre mňa už asi len Rocky možno Wrestler. Úžasná atmosféra panovala aj na Elis Stadiu a keď som to videl bolo mi hneď lepšie. Pán scenárista si dal naozaj záležať, pretože som sa pristihol ako som sa veľa krát uškŕňal a to sa mi pri filmoch moc nestáva :) A na druhej strane som zas v "kŕčoch" sedel v kresle čakajúc čo sa stane ďalej... Musím pochváliť aj peknú hudbu ktorá pohladí človeka na duši a takisto aj skvelú kameru ;) Rugby nie zrovna typ športu podľa môjho gusta no teraz mi vôbec nevadilo a bol som aj celkom rád, pretože to bolo niečo nové. Tiež sa mi páčilo to "vyriešenie" rasového problému, teda aspoň že už sa navzájom tak nenávideli. Madiba bol skvelý prezident, kiež by bola každá hlava krajiny aspoň s polovice taká ako bol on. ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI