Glee

Komedie / Drama / Hudební / Muzikál
USA, (2009–2015), 91 h 6 min (Minutáž: 45–48 min)

Lea Michele, Cory Monteith, Matthew Morrison, Chris Colfer, Naya Rivera, Jane Lynch, Kevin McHale, Amber Riley, Dianna Agron, Mark Salling, Darren Criss (více)

Série(6) / Epizody(121)

Vystoupení amerických školních sborů zvaných glee kluby vypadají poněkud jinak než naše obvyklé besídky. Jde o show se vším všudy – s hudbou, choreografií, kostýmy, svícením, sólisty... Kluby pořádají veřejná vystoupení a účastní se národní soutěže. Pokud je klub úspěšný, tak to pro školu znamená i prestiž a peníze (sponzoři apod).
Mladý učitel španělštiny Will Schuester působí na McKinleyho škole v Ohiu, kde jako student zažil období největší slávy tamního klubu. Tehdy patřili sboristé mezi nejpopulárnější žáky, protože byli opravdu dobří zpěváci a tanečníci. Jenže současný klub je absolutní propadák. Chybí lidé a schopný sbormistr. Schuester se klubu ujme a čeká ho nelehká cesta. Musí získat kvalitní členy, kteří se zároveň musejí smířit s tím, že podle názoru většiny dětí ve škole jsou sboristé vrcholně trapní. Štěstí se na něj usměje v okamžiku, kdy při konkurzu objeví výjimečně talentovanou studentku Rachel. Ani ostatní adepti na tom s hudebním nadáním nejsou špatně – zženštilý Kurt dokáže vyzpívat neuvěřitelné výšky, korpulentní Mercedes dokonale ovládá svůj hlas, vozíčkář Artie skvěle hraje na kytaru a koktající Tina přestává při zpěvu zadrhávat. Na škole to ale nikdo z nich nemá snadné, téměř bez výjimky jsou terči šikany. Házejí je do popelnice, zavírají do kadibudek, polévají ledovou vodou apod. Není tudíž divu, že se nikdo další do sboru nehrne. Až díky lsti dokáže sbormistr Schuester přilákat kapitána fotbalového mužstva, který má přirozený, ale poněkud neotesaný talent. První záblesk šance na úspěch nedá spát tělocvikářce a trenérce roztleskávaček Sue, která je zvyklá, že její kroužek je na škole ten jediný důležitý. Rozbíhá proto ďábelský plán na zničení klubu v samotném zárodku...
Záměrem tvůrců bylo vytvořit protiklad seriálům plným násilí a vražd. Něco originálního a zároveň pozitivního a optimistického. A seriál má skutečně schopnost vyvolávat v divácích dobrou náladu. (TV Prima)

casioa....

Netradičný seriál z prostredia strednej školy, v hlavnej úlohe spevácky zbor. Veľmi milé a jemné podanie toho, že sa netreba bať pohľadu okolia, na ceste hľadania svojho štastia. Veď to môže nájsť aj populárny futbalista, chalan na vozíčku, aziatka, homosexuál, veľká černoška a učiteľ španielčiny a ďalší---a dokonca, všetci v rovnakom čase, na rovnakom mieste. Ďalej tu máme zvyšné puzzle celkovej mozaiky: učiteľka, ktorá tajne miluje nášho učiteľa špániny-a má svoje issues ala Monk, manželka nášho milé špáninára, ktorá by chcela, aby sa nám svojho šťastia vzdal-kvôli vyššiemu príjmu...a iným blá blá bláá, a svet má aj tu za sebou pád do finančnej krízy-náš špáninár bude musieť bojovať aj s nedostatkom peňazí na fungovanie svojej záslužnej činnosti. Spev však môže byť niekedy odpoveďou, na všetky naše otázky.////////////////////////////My father always said you'd become a man when you bought your first house. I'm not sure what he meant though because he burned ours down during a drunken fight with mom.////////////////////////////////// ()

Madluska

Kdyby nebyl fešák Finn takový sympaťák a semetrika Sue tak drsná a bezzásadová, kdybych nesoucítila s věčně-na-nesnáze-narážejícím učitelem a kdyby tvůrci nenadupali každý díl množstvím pohodových písniček, nehodnotila bych tak vysoko, protože Glee by spadal do šedých vod průměrných seriálů. Jenže ono to tam je, a tak navzdory všem těm dobrým koncům, vztahovým propletencům a teenagerským problémům (nebo i právě pro to všechno?) se u mě vytvořila na muzikálovém sladkém zákusku závislost. Mňam. :-) P.S.: Škoda upadající druhé série. ()

Flaveus

Jsem na konci této zpívané zábavy...Ano, je to naivní a místy přiblblé, ale pokud máte rádi hudbu a nemáte vyhraněný styl, tak taky neskutečná pohoda. Úžasná hudebně taneční čísla a potěší i větší, či menší role slavných hereckých osobností. Tak jako ve většině seriálů i tady narazíme na různorodou kvalitu jednotlivých sérií. První tři série jsou perfektní (Glee = 1,2,3 série), poté bohužel seriál možná i trochu očekávaně klesá kvalitou hodně dolů, poslední série to sice vylepšuje, nicméně na první tři už nedosáhne. Co mi chybí je vysvětlení, co se stalo s některými postavami, které najednou naprosto zmizely, stejně jako naprosté utnutí dějových linek. Co mě ale rmoutí nejvíc, je tragická smrt jednoho z hlavních představitelů, která ovlivnila nejenom pouhý děj a samotný závěr. Za co patří dík, je rozšíření mých hudebních znalostí, protože téměř po každém díle jsem si na netu vyhledával hudební čísla. Takže i když jsem původně nechtěl, k hodnocení si vypomůžu názvem jedné z epizod. Guilty pleasure! ()

Castorr

Výborný seriál, který mě chytil a přeju si další sérii!!! Hl. protagonisté hrají uvolněně a jejich postavy si zamilujete stejně tak jak písničky, které zpívají. Občas mám nutkání si zazpívat s nima :-D ()

The_Second

Je trochu divný mít v topce seriál, který má za sebou jenom jednu řadu, ale to místo si rozhodně zaslouží už jenom proto že znam polovinu seriálu nazpamět. Muzikálová čísla jsou totiž vesměs vynikající. Líbí se mi i přesto , že většina z písní se mi v originále nelíbí a pustit si je by mě ani nenapadlo. Po prvních dílech 2 série moje nadšení dost klesá. Hudební čísla nadále skvělá, ale příběh který propojoval jednotlivé epizody už není absolutně žádný. Ještě hodnocení snižovat nebudu, ale jestli se něco rapidně nezmění tak pude dolů...............Po 13 dílech druhý serie mi to už fakt moc nebaví 4*. ()

cab

Serial ze stredni skoly se toci kolem mistniho postupem casu skvetajiciho peveckeho klubu pod zastitou neustupne sympatickeho Willa, ktery musi celit ruznym nastrahem stejne tak, jak jeho podcenovana parta nadsenych individui. Zariva novinka se stala okamzitym hitem a zaplnila volne misto v oddechove casti vecerniho prime-time. Prvni sezona: 80%, druha sezona: 75% ()

Ilhan

Ještě před začátkem sledování Glee jsem věděl, že se mi bude líbit, vzhledem k tomu, jak to v poslední době u mě bývá s muzikálovými čísly a muzikálovými díly. To byla prostě nevyhnutelná matematika. Přesto mám jednu výtku, která se projevuje zejména v první polovině první série, kdy mi přijde, že scénáristé nějak nevědí, co si počít s dějem a s postavami v té mimosborové rovině, kdy hlavně ze začátku se postavy chovají nekonzistentně a motivace jejich jednání je vskutku zmatená. To mi hodně vadilo, ale jelikož se tento můj pocit dostavil v druhé polovině myslím pouze u jedné epizody a finále bylo nevyhnutelně úžasné (Bohemian Rhapsody mě vlastně rozbrečela), dávám 5 hvězd, avšak s otazníkem. Snad se mnou popsané neduhy nevrátí. Oblíbené postavy 1. season: Will Schuester, Sue Sylvester, Finn Hudson, Noah "Puck" Puckerman, Quinn Fabray. Oblíbené epizody: 105 - The Rhodes Not Taken, 106 - Vitamin-D, 107 - Throwdown, 113 - Sectionals, 115 - The Power of Madonna, 119 - Dream On, 122 - Journey. 1. Season: 90 % Edit after 2. season: Nedá se svítit, je až neuvěřitelné, jak moc Glee po druhé sezóně spadlo v hodnocení, ale není se čemu divit. Druhá sezóna zaostávala za první ve všech ohledech. Možná se mi to jen zdálo, každopádně pro mě osobně byl výběr písní do druhé řady nic moc, příliš jsem se nechytal a tím samozřejmě zábavnost seriálu rapidně klesá. Jak už psal někdo předemnou, chybí souvislejší dějová linka, ale hlavní kámen úrazu se vrací již z první série, avšak v mnohem vyšší míře, viz. 3.-5. řádek komentáře. Co tady scénáristi vymýšleli s postavami, to fakt nevím. Finn, Quinn, Rachel sice už také hodně postavení na hlavu, ale pořád tomu jde jakž takž věřit, Puck s Lauren totálně na odstřel. Jediný kdo se povedl byl Kurt s Blainem. Tohle bylo prostě moc. Kromě toho výtka směřuje k příliš malému využití Sue v druhé sezóně, která tomu všemu dodávala skvělý nádech, který celé druhé sezóně neuvěřitelně chyběl. Oblíbené postavy 2. Season:Will Schuester, Sue Sylvester, Finn Hudson, Holly Holyday 2. Season: 65 % ()

Bohemák

Jestli je ten šílený děj a dialogy dán opravdu takovým sarkastickým nadhledem tvůrců nad "středoškolskými" počiny, tak je to téměř geniální. Ale jestli se to tak jenom jeví, je to smutné. Působí to na mě jako zajímavá parodie na BH 90210 a dalších seriálů, o kterých mi moji vrstevníci tvrdili, že je to dobré, ze života a pro mladé. ()

janisska

"They have more time for practice. We have more heart." Objevil se tu další seriál, kde je hlavní (a prakticky jedinou) podmínkou splnění snu entuziazmus. Neumíš zpívat? Buď více sebevědomý - a za chvíli pěješ jako slavík. Neumíš tančit? Objev své skutečné já - a kariéře tanečníka náhle nic nestojí v cestě. Osobní život se tu neoddělitelně prolíná se starou dobrou písničkou o lásce. Seriál tedy funguje podobně jako např. seriál o gymnastkách Make it or break it: vyřeš svůj osobní život, a splníš tím svůj sen. Pokud to nefunguje, chceš svůj sen splnit moc málo. Musíš mít víc energie, nadšení. Víc srdce. Tenhle roztomile debilní koncept (který stojí v krásném kontrastu např. k japonským seriálům, v nichž se snaží hrdinové dosáhnout svého vytouženého úspěchu; srovnej např. Hikaru no go) zastřešuje celý seriál. Čeho si tu ale cením: 1) propracované a velmi zábavné stylizace, 2) nadhledu, se kterým se tu vše (kromě zmíněného coelhovského konceptu) realizuje, 3) nenápadného posouvání hranic toho, co se může dostat do mainstreamu: seriál tak např. tematizuje homosexuální vztah, a to jako vztah v každém ohledu rovnocenný vztahu heterosexuálnímu; např. první pohlavní styk dvou gayů se tu zobrazuje paralelně s prvním pohlavním stykem chlapce a dívky - a oba jsou zvtárněny jako stejně přirozené. Hloupé (ale podmíněné logikou Glee) je, že zobrazená (někdy opravdu kontroverzní) témata se tu řeší jednak příšerně schematicky (postavy jsou věšáky typických vlastností a názorů), jednak se pokaždé vyřeší stejně: Glee je prostě radostným místem, kde je každý přijat "takový, jaký je", každý objeví své "pravé já" a dá průchod svému talentu (protože každý má talent, pokud ho chce mít). Jakýkoliv problém se nakonec rozpouští tím, že o něm zpíváme (čímž zároveň objevíme své pravé já a zlepšíme se). ()

beyli

Na jednu stranu ten nejstupidnější seriál, který jsem kdy viděla, na druhou stranu jeden z nejlepších !! Někdy si v duchu říkám, proč se na takovou blbost vlastně dívám, ale pak mi dojde proč. Je to něco originálního co tu ještě nebylo.... Nejlepší na tom je samozřejmě ta hudba, která umí pořádně nakopnout !! První série 100% Druhá série 85% Třetí série 95% ()

Michalechal

Ačkoliv nejsem zrovna fanoušek moderní hudby a už vůbec ne přezpívávání písní, v Glee mi nevadí ani jedno :-) Je to sice trošku ... minimálně metrosexuální seriál, řekněme, ale zkrátka se mi líbí a vždycky mě pozitivně nakopne. A vyhovují mi i titulky u textů písniček. ()

Guzmicz

Původní hodnocení 4*. Jenže to jsem viděl pouze první sérii. Další série mne přesvědčily o snížení na 3*. I když by příběhová linie připomínala béčkový romanťák, jedná se celkem o kvalitní "muzikálový" seriál. V podstatě je v něm to, co velmi chybí všem High School Musical filmům. První série obsahuje přezpívané pecky prakticky ze všech předchozích let a žánrů. Avšak další se upnuly k béčkovýmu stereotypnímu popu. Takže to už byla nuda. ()

Paity

Naprosto mě Glee míjel. Nakonec jsem neměl na vybranou a v noci nic kromě Glee a teleschopingu nedávali. Chápu, že v Americe mají mnoho věcí jinak, ale tohle se naprosto míjí s naší kulturou. Pro mě zcela nepoužitelné. ()

papushka

I přes to, že od čtvrté série to jde extrémně z kopce a pátá bez Coryho už prostě není ono, neskutečně mě štvaly nové postavy na MKH a poslední dobou dokonce i některé původní v NYC, dokáže mě Glee pořád rozesmát, rozezpívat, roztancovat, rozbrečet, dojmout, naštvat, neustále překvapovat svou příjemnou trhlostí a člověk pak rád sdílí strasti a radosti s oblíbenými postavami (některé mi za ta léta přirostly k srdci, jiné zas vůbec)... Díky Glee jsem taky (znovu)objevila spoustu skvělé muziky a vůbec, je to taková moje srdeční záležitost, nebo spíš guilty pleasure :) Doufám, že to další sérií tvůrci zakončí jaksepatří, i když bych se ani nezlobila, kdyby vše skončilo už teď (a úplně nejlepší by to bývalo po sérii číslo tři). Říkejte si, co chcete, první tři série byly prostě skvělé. ()

Zemřela herečka Olivia Newton-John

Zemřela herečka Olivia Newton-John

08.08.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Ve věku 73 let zemřela australská tanečnice, zpěvačka a herečka Olivia Newton-John, kterou diváci budou pravděpodobně nejvíce znát díky její roli v legendárním… (více)

Netflix ulovil Ryana Murphyho

Netflix ulovil Ryana Murphyho