Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

Winster

"Vy přece dobře víte že lžete, vědí a věděli to nacisti komunisti a vědí to i ti co tam sedí teď seděli a sedět budou. Ono je jedno kdo tam je když mu jde jen o vlastní prospěch a né o prospěch lidí. Taky se me ptali na Bláhu...co myslíš? Nez se podelal celej ten jejich nemeckej bordel...My budeme mit vzdycky chleba o dvou kurkach at je u moci Gotwald, nebo nekdo jiny.  Myslite si, ze by v tehle dobe byl nekdo neceho takoveho schopen? Z joudu co se valej po kavarnach s iphounama a dojej rodice do 30 o penize? 1:39 to jako vazne mladej vytahne na komouse ze byl za valky v anglii? takze ucel sveti prostredky? A hlavne ze tohle jim porad nekdo vpaloval a tam udelaji to same? Jdu blejt. Pauhoufová se na to desne nehodi vypada jak kdyz to hraje a kdyz neni v zaberu odejede si do svobody. Nejlepsi je v tom asi Budař :) hlavne jeho " ukaz tu neinteligentni tvar". Ve filmu se mi moc líbil hudebni doprovod a vyber záporných postav, kterou zase schytal chudák Bareš. Trojan je v tomto filmu jen vedlejší postavou majora, co přestane věřit v režim a zdrhne si za kopečky. Filmu by rozhodně neublížila kratší stopáž, nebo rozdělení na díly i zde na CSFD. Vzhledem k tomu že film o 3:40 už rozhodně nejde hodnoti počtem hvězd jako celek...dosti dobře. ()

Kaleidoskop

Seriál Hořící keř je dílem česko - polské režisérky Agniezsky Holland a pojednává o životě v československu, bezprostředně po upálení Jana Palacha. Já osobně budu tuto třídílnou minisérii lehce srovnávat s filmem Jan Palach (r. Robert Sedláček), který vznikl o pár let později a který po zhlédnutí Hořícího keře budu považovat za o dost horší dílo. Agniezska Holland je zkušená režisérka a potvrdila to i u tohoto díla, neboť plně dosahuje kvalit jiných jejích děl. Kvalitně zpracovaná kamera, výborná práce se střihem, s herci i se scénářem plným dějových zvratů a nečekaných událostí. Onen scénář je pak i důvod, proč tento seriál považuji na mnohem lepší než celovečerní snímek Jan Palach, který zpracovává stejné události. Zatímco film pojednává o životě Jana Palacha a snaží se v něm najít momenty, které ho dohnaly k jeho činu a mohly by jej tak ospravedlnit před pochybovači, Hořící keř se věnuje spíše následkům, které jeho čin způsobil. Zkoumá na životě několika postav, jak se lidé vypořádávali z nastalou situací, od prominentních  STéBáků až po matku Jana Palacha. Tento postup mi přijde o hodně zajímavější, protože se zvoleným přístupem elegantně vyhýbá kontroverzím, ale zároveň divákům nabízí napínavou podívanou. Agnizska Holland si též našla velmi zkušený herecký ánsábl, který velmi dobře ztvárňuje všechny postavy, včetně těch záporných. Jak už jsem napsal, na rozdíl od jmenovaného celovečerního filmu oceňuji, že seriál Hořící keř vznikl a takto vkusným a elegantním způsobem přibližuje nesnadný život, v nesnadných čas, který může rázem změnit zoufalý čin jednoho člověka. P.S.: Kvalitu seriálu možná dokazuje i to, že je mnohem více reprízovaný než zmíněný film... ()

PTuranyi

Tam kde film Palach končí, tam tento film začína. Výborná produkcia citlivo pracuje s atmosférou a pomocou úzkostnej hudby navodiť atmosféru smútku i obáv, ktorá spoločnosť po smrti Jana Palacha ovládla. Herci svoje postavy hrajú presvedčivo. Druhý diel pokračuje v nastolenom trende. Produkcia nepoľavuje v udržiavaní atmosféry strachu, ktorá sprevádza postupné pritvrdzovanie režimu, zásahy a manipulácie ŠTB. S termínom súdneho pojednávania sú manipulácie ešte okatejšie a blbá nálada graduje. Záver už bez veľkej dramatizácie zhrnie historické fakty a slušný človek si nad súdruhmi odpľuje. ()

Aria

Konečně jsme se dočkali zfilmování jedné z velmi důležitých událostí našich dějin. Film nereflektuje přímo Jana Palacha, ale rekonstruuje události a pohnutky lidí, které byly v jeho návaznosti. Geniální Táňa Pauhoufová s Ivanem Trojanem už je samo o sobě dost velké lákadlo. Nejsou zde žádné vyčpělé a přehnané emoce (nedočkáte se celofilmového truchlení), ale spíše jde o myšlení lidí, kterých se tento čin nějak dotýkal. Slovy paní režisérky, zobrazuje anatomii normalizace. Po natočení řady filmů o tom, jak špatné to tehdy bylo je tu konečně takový, který dokáže ukázat dobovou společnost (a ne jen její činy). ()

pompino

Zdravím, fascinuje mě jak někdo,tenhle snímek, nazve ,,Kíčem" když ještě nebyl ani uveden do TV. Táňa Pauhofová u mne nejlepší herečka a somozřejmě velký dík HBO který se na výrobě podílel. ()

aallccaapp

Proč Hořící Keř?... Mojžíš zatím pásl ovce svého tchána, midiánského kněze Jetra. Jednou, když vedl stádo hluboko do pouště, přišel až k Boží hoře Oréb. Vtom se mu v ohnivém plameni z prostředku keře ukázal Hospodinův anděl. Mojžíš se podíval a hle, keř planul ohněm, ale nebyl stravován. Řekl si tedy: „Musím tam přece jít, abych viděl tu velikou podívanou – jak to, že ten keř neshoří!“ Když Hospodin viděl, že se Mojžíš přichází podívat, zavolal na něj Bůh z prostředku keře: „Mojžíši! Mojžíši!“ ()

dennuska

Po formální stránce je Hořící keř dvojčetem loňského masterpiece Ve stínu. Temná atmosféra, důraz na dobovou autenticitu, precizní exteriér, propracované detaily a v neposlední řadě Ivan Trojan jako vrchní vyšetřovatel. U Hořícího keře je však podstatnější obsah. Štěpán Hulík začal scénář sepisovat ve svých čtyřiadvaceti letech, což je prakticky jen o tři roky více, než bylo Palachovi v době, kdy se rozhodl svůj život obětovat záchraně naší společnosti. Empatie ze scénáře proto přímo čiší. Avšak kdyby se ho ujal někdo jiný, než Agnieszka Holland, která v roce 1969 studovala v Praze na FAMU, tudíž toto období pocítila na vlastní kůži, mohl by z toho být velký "pseudovlastenecký" škvár. Ale není. V Hořícím keři, troufla bych si říct, že i díky dobré shodě náhod, všechno zapadlo, kam mělo. Herecké výkony jsou skvělé, opět velmi procítěné. A minimalistická hudba je už jen skvělá třešnička na dortu. Každý tón (a za celý film jich tam není zas tak moc) vyvolává v divákovi mrazení evokující, že ještě něco visí ve vzduchu. To něco je mrtvý Palach, který je zde jen zdánlivě pouhou figurkou. Ač se to tedy může zdát, že jeho úloha je pouze symbolistní, není tomu tak. Vidina smrti je protkána celým filmem tak silně, že se ani ve 320 minutách neztratí. Mohu s radostí říct, že Hořící keř je opravdu důstojná pocta jeho odvážné smrti. ()

ivanlaris

Nechápem niektoré komentáre... Čo by ste vlastne chceli? Smutný je iba fakt, že to režíruje Poľka, hlavné role obsadili Slovenskí herci (minimálne traja...) a v popise je uvedené, že ide o seriál Česko-Poľsko. Cha! ()

mentos.

Bože díky díky za HBO v Čechách. Ta nám za poslední rok dala dva skvělé seriály(tím druhým mám na mysli Terapii). Tedy pokud tohle považujeme za seriál, já to beru spíše jako 3-dílný film. Tohle je prostě důkaz, že i v Česku může vzniknout jiný seriál než nekonečné telenovely jako Ulice, Ordinace a pod. Navíc jsem rád, za to, že se tu objevila spousta neznámých nebo méně známých herců a nejsou zde ty staré známé ohrané tváře. Navíc Táňa Pauhofová je nejen pěkná, ale i dobrá herečka. Má to sice občas trošku klesající tendenci, ale i tak jde o skvělý seriál o odkazu Jana Palacha. První část- 90%, Druhá část- 75%, Třetí část- 80% ()

raikonen16

Jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl. První část vás hned vtáhne do děje, druhá je trochu odpočinková a třetí je doslovný vrchol série. Skvělé herecké výkony, velmi podrobné detaily (podle prohlášení dcery Palachova bratra) , výborné kulisy, skvělá hudba a atmosféra, z které mrazí. ()

filipm

Velmi dobře zpracované téma, které si to zasloužilo již dlouho. Režisérka Holland dobře vybrala dějovou linii po upálení. Ukazuje přesně a bez přikrášlování různé charaktery od čecháčkovství až po opravdové hrdiny. Líbí se mi, že seriál není dělán tím českým melancholicko-komediálně-smutným vyprávěním. Herci také přesně naplňují potřeby, které postavy, jež hrají potřebují. Vyzdvihl bych zejména kvalitní herecký výkon Táni Pauhofové a Jaroslavy Pokorné. Seriál po zásluze patří k tomu nejlepšímu, co jsem v posledních letech viděl. ()

Trescha

Jasná pětihvězdičková záležitost.A jasný aspirant na miniserii roku. Agnieszka odvedla výbornou práci,HBO to zatáhlo a všichni herci do jednoho to podtrhli excelentními výkony. Wow a jako bonus Dr. Verbal renomovaný politolog,sociolog a psycholog. Gratulace Verbalově mámě za to že tohoto "Grande Čůro" přivedla mezi nás, připitomělé,jednoduché a po kotníky mu nesahající přizdisráče:-D ()

FatimaO

Na tuto sérii jsem se strašně moc těšila a ta pak více než splnila moje očekávání. Už jen režie paní Holland pro mě byla zárukou kvality. Perfektní scénář a casting jakbysmet. Tleskám HBO, po Terapii opět výborné! ()

PSyk

Jednoznačných *****. Už jsem byl smířen s tím, že se nedočkám v oblasti "vážného filmu" českého špičkového kinematografického výkonu (naposledy Obchod na Korze). Vklad paní režisérky a jejího štábu je pochopitelně velký, ale přesto bych zdůraznil hladký a ve správných vlnách ubíhající scénář (názor, že je scénář monotónní, hluchý ap. je směšný) a také herce, kteří se nechali dobře vést příběhem i přesnou režií a dostali ze sebe i v malých rolích (např. strejc z Ostravy, holič-trhač lístků, Burešův primář) maximum. Myslím, že se od pana scénáristy Hulíka ještě dočkáme úžasných věcí. Všimli jste si, že i ty zrůdy (pan Huba, Pan Bareš a pan Novotný) byly chvílemi docela sympatičtí, nebo alespoň politovánihodní? ()

miraporthos

Dovolím si přispět k dosavadním komentářům alespoň jedním detailem - ve třetím dílu je skvěle udělaná píseň "Včera neděle byla" v moll :-). Pro mě krásná metafora. ()

joywork

Atmosféra seriálu mě plně pohltila, jsem rád že vznikl snímek, který osvěžuje historické souvislosti roku 1968 - 9 a události vyplývajících ze sebeupálení Jana Palacha. Mezi mými známými jsem vypozoroval zajímavý fakt. Většina těch, kteří nenastudovali dopředu další skutečné osudy Dagmar Burešové po zhlédnutí prvních dvou dílů předpokládala její strašlivý konec v komunistických kriminálech, jejího manžela odsunuli na dalších 20 let do kotelny a jejich děti do dětského domova. Je tak dodnes vidět, jak velikou statečnost museli zmínění aktéři projevit,a potažmo z toho vyplývá, že ochota většiny lidí postavit se systému je věc velmi vzácná a to i dnes v době relativní svobodné společnosti, natožpak na počátku normalizačního procesu. Takže tento seriál není výpovědí jen o skutcích jiných, ale i určitým sebepoznáním sebe sama a svých vnitřních hodnot. ()

Tomx112

Je to velká škoda a zároveň ostuda, že o důležitých milnících v české historii musí natáčet polka za podpory HBO. Ale zároveň je to nejspíš i štěstí, protože v českém filmařském zatuchlém rybníčku by něco s podobnou tématikou nejspíš skončilo tragicky. Ale realita je taková, že Češi se o svojí historii nikdy moc nezajímali, takže si občas vzpomenou na líbivá témata 2.sv. války, ovšem z pohledu filmů produkce USA, takže o česku taky nic moc. Období totality se nikdy do podrobností (pokud vůbec) neprobíralo ani v dějepise na školách, takže obecný nezájem pochází i z celkové neznalosti. Nikdo by ale neměl na tohle ponuré období zapomínat. Nemůžu než doporučit podívat se na tuto trilogii a to absolutně všem bez rozdílu věku i filmového vkusu. Nejde tu jen o podívanou, ale hlavně o pochopení relativně nedávné historie našeho národa českého, která je zde podaná tak syrově, že pravidlo, které říká, že příběhy které píše sám život se nedají nikdy srovnávat s fikcí, zde platí dvojnásob. Ale nejde pouze o historii, myslím že po shlédnutí pochopíte, že v dnešní době by se spousta lidí měla minimálně pořádně chytit za nos.... ()

cajda77

Zahraniční kapitál (HBO), polská režie, a slušný výběr českých herců (Táňa Pauhofová ...) a vznikl kvalitní "český" seriál (trilogie). Po prvním díle převládalo nemalé nadšení, napínavou formou vyprávějící události, které nastaly po upálení Jana Palacha (ne před...) v historických souvislostech zabalené ve stylovém retro kabátku. Příjemným překvapením bylo, že si autoři odpustili hodnocení činu samotného, zároveň tím ale celé představení neztratilo na atraktivnosti. V dalších dílech postupně sledujeme beznadějný soudní proces Palachových soudících za urážku na cti Jana. V posledním díle už přichází mírné zaujetí a i trocha hodnocení činu, ale to vcelku nevadí. Seriál nám připomíná události, které se staly až příliš nedávno a lehce nás upozorní, že není radno zapomínat. Zároveň možná i díky své vysoké komerčnosti částečně otevírá diskusi a snad i konečné hodnocení činu nechává tak trochu na nás. Celkově musím HBO pochválit, oceňuji hlavně propracovat postav, díky čemuž působí vše daleko přirozeněji. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)