Vymítač ďábla

• Česko Exorcista (více)

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla. (TV Nova)

rawen

Že bych zapomněl připojit komentář? Dobře tedy, není filmu, při kterém by mě více mrazilo, dělalo se mi šoufl (scéna vyšetření Regan) a po jehož shlédnutí bych se ve svých cca 24 letech bál temných koutů - přitom nejde o pokleslé dílko, je výtečně zahráno, stestaveno, sestříháno, ozvučeno (Mike Oldfield?!?) atd. atd. Pro mě opravdu zatím nejlepší horror všech dob (na úrovni horrorového sci-fi Vetřelec). 9/10 ()

PROROK14

Noo je to skoro na 3* ale dám 4. A to vďaka tomu vydarenému začiatku. Začala sa budovať atmosféra, pekné momenty typu "dostanem infarkt a zomriem" a aj hudba bola dobrá. Ale druhá polovica filmu ma veľmi neoslovila. To samotné vymietanie nebolo nič extra. Čakal som niečo viac hrôzostrašné. Ale pohľad na dievča s ktorým sa pohrali maskéri mi nič nehovoril. U mňa 70% ()

Litsarch

Naprostá a skvělá hororová klasika! Dodnes netuším, jak to s Lindou Blair točili, ale při exorcismu apod. mi vždy tuhne krev v žilách, jak skvěle je tento film udělám. Vymazlený skoro až do posledního detailu! ()

murakamigirl

Ja nemôžem nesiahnuť po maxime. Charizmatický exorcista Max von Sydow, silné výkony, poklona i posadnutej slečne, šikulke, ktorá ale skutočne dokáže posadnúť semienkami pochybností- čo ak...??? a toľko, toľko scén, čo definujú hustotu!!! (Director's cut) ()

Gazy

Abych řekl pravdu, čekal jsem víc, nevím jestli na tom má svůj podíl právě přehnané očekávání ze strany mé osoby, či Director's cut, nicméně jsem byl trochu zklamán, a až druhá polovina filmu mi přivodila ten správný feeling. Každopádně scény s ďáblem jsou opravdu vynikající, připočtu ještě skvělou Ellen Burstyn a Maxe von Sydowa a mé hodnocení se nakonec vyšplhá na čtyři hvězdy, ale ani o píď výš. Možná, že druhá projekce by nebyla na škodu. ()

Tyler:D

Legendárny horor. Videl som už strašidelnejšie, ale tento sa môže popýšiť výborne vybudovanou atmosférou a na svoju dobu neuveriteľnými efektami. Spolu s Kubrickovým Osvietením najlepší zástupca svojho žánru. 95% ()

villon17

Jupíí! Horor jak mám vypadat. Bála sem se? Jo! Bylo to nechutný? Jo! Naskočila mi husí kůže? Nevim! Zkrátka, dlouho sem Vymítače chtěla vidět, a když ta posvátná chvíle nastala, nepomohlo mi, že sem se pohodlně usadila, pže sem se stejně furt musela vrtět a třást a něco mačkat a křivit obličej při těch psích kusech, co prováděla. Sice sem myslela, že víc pude o konkrétní osobu coby vymítače ďábla, ale nebudu nad tim přemejšlet. Prostě sem spokojená a to je hlavní. ()

Petrson17

Po shlédnutí Exorcisty jsem byl dost nejistý jak budu hodnotit. Uznávám, velice kvalitní a skvěle zpracovaný horor na rok 1973, hudba děsivá, nenápadné lekavé scény byly fantastické, pomalu ale jistě brousily mé napětí. Na druhou stranu jsem od tohoto populárního a vychvalovaného filmu čekal víc a chvílemi jsem se neskutečně dlouhým vymítáním i nudil. Můj velký obdiv má herečka Linda Blair. Myslím, že na tu dobu to muselo být dost šokující pro její rodiče s jakou rolí se jejich dcera ztotožnila a podala vynikající výkon ! No suma sumárum 72% ()

Marek1991

No toto je hororová klasika, ktorá dala základ pre mnohé filmy, no s podobnou témou nebola ani prvá. Nedávno som pozeral jednu reláciu, kde bol bývalý exorcista a povedal, že to prebieha inak, no osobne som si myslel, že tvorcovia to veľmi nekonzultovali s kňazmi a že trocha experimentovali a myslím, že to vyznelo celkom dôveryhodne. No film mal veľa hluchých miest, dalo by sa veľa ospravedlniť aj rokom výroby, no príbeh kňaza ma nejak neohúril, bol dosť nevýrazný a tak film zaujal iba pri strašidelných scénach, tých však bolo dosť a je smutné, že to skončilo dosť smutne, no taký bol film a treba ho tak zobrať. Dnes je približne 40 rokov od tohto filmu a treba pred odvahou, kreativitou a celou snahou za týmto dať klobúk dole a zatlieskať, no k najlepším filmom si to nezaradím. ()

Padme_Anakin

Pravdou je, že každé dítě v pubertě je občas na zabití, ovšem tohle půvabné poupátko předčilo veškerá má očekávání. Plus herecké výkony všech hlavních postav činí tento snímek nezapomenutelným. Challenge Tour Horror, 2016. ()

liquido26

Film se pomalu rozjíždí, zdánlivě se nic moc neděje, ale o to více šokující jsou pak drobné hororové momenty, které se postupně začnou ve snímku objevovat a zintenzivňovat. Poslední cca hodinu jsem měl permanentní husinu a dokonce jsem vstal a zamknul dveře do pokoje, protože jsem měl strašně blbej pocit, že mám nekrytý záda. Nebudu se pouštět do odvážného tvrzení, že to je nejlepší horor všech dob, na to jsem jich viděl moc málo, ale rozhodně to je pro mě hodně působivý snímek a možná neděsivější horor, jaký jsem kdy viděl. ()

Revanx

Byť posadnutý diablom musí byť otravné, to viete, hlava sa Vám točí okolo tela, levitujete nad posteľou, takže si nikdy nevychutnáte čerstvo vypraté vankúše a v najhoršom sa snažíte vyspať s kňazom, ktorý sa z Vás toho paroháča snaží vyštvať. A presne podobné problémy má aj Regan McNeil. Ono vlastne dlho nikto nevedel čo s ňou je, zavolali na ňu všelijakých doktorov, dokonca aj psychiatra ale nikto z nich nevedel, čo s milou malou Regan je. A tak sa jej zúfala matka obrátila k inštancii najvyššej- ku katolíckej cirkvi. Keď v roku 1973 uviedli Exorcistu, ktorý bol natočený podľa rovnomenného románu, do kín bol to škandál. Diváci odpadávali, cirkev protestovala a puritáni odsudzovali. A niet sa im ani čo čudovať, veď film zobrazil kontroverzné téma, s ktorým sa katolícka cirkev dodnes nevyrovnala. Lenže škandál dokáže pritiahnuť záujem a tak sa stal Exorcista najziskovejším filmom toho roku a dočkal sa statusu legendy medzi horormi. Čím si to však zaslúžil? Určite za istý podiel na jeho statuse môže kontroverzná téma. Ďalší podiel nesú aj legendy o prekliati, ktoré sa okolo tohto filmu rozpútali. Napríklad sa hovorí, že niekoľko ľudí, čo pracovali na tomto filme zomrelo hroznou smrťou. Pričom je treba povedať, že dvaja z hercov skutočne zomreli ešte pred uvedením filmu do kín. Taktiež film vyvolal kontroverzie pre použitie záberov útočiacich na podprahové vnímanie. Na tých vidí divák strašidelnú bielu tvár so žltými zubami. Podľa mňa však za úspech tohto filmu môže dokonalá atmosféra, ktorú v ňom divák môže doslova cítiť. Film má celých 132 minút (Directors cut) a veľká časť z neho je venovaná práve vybudovaniu prostredia plného strachu a neistoty. Tomu dopomáha ako skvelá réžia Williama Friedkina tak aj skvelé využitie zvukov a hudby. Vrchol soundtracku samozrejme predstavuje časť z majstrovského albumu Mika Oldfielda Tubular Bells. Samostatnú kategóriu v tomto filme tvoria špeciálne efekty a masky o ktoré sa v tomto filme postaral Dick Smith, ktorý získal Oscara v kategórii make-up za Amadea. Samozrejme, keďže je film z roku 1973 nenájdeme v ňom žiadne počítačové triky a všetko je tvorené starým dobrým spôsobom. Je skutočne prekvapujúce že triky, ktoré by dnes mali už iba vyvolávať smiech dokážu napriek svojmu veku tak zaúčinkovať. Za svoj úspech vďačí film aj skvele napísaným postavám. Nevidel som mnoho moderných hororov, ale v žiadnom z nich som nevidel takto krásne rozobratú psychológiu jednotlivých hrdinov. Samozrejme, bez kvalitných hercov by skvelo napísané postavy boli viac-menej zbytočné a preto je skvelé že môžem skonštatovať že aj herecké výkony sú tým, čo posúva tento film do najvyššej ligy. Podľa môjho názoru najlepšiu prácu vo filme odviedol Max von Sydow, ktorý sa zhostil úlohy exorcistu Lankester Merrina. Ale ani ostaní za ním nejako nezaostávajú, pričom osobitnú pochvalu si zaslúži predstaviteľka malej Regan- Linda Blair. Čas je tým sudcom, ktorý najlepšie preverí kvalitu daného diela. Ukáže, či sa daný film iba nezviezol na módnej vlne alebo či nie je iba obyčajným marketingovým úspechom. Myslím, že The Exorcist skúškou časom prešiel a právom sa môže zaraďovať nielen medzi klasiky hororu ale aj celej kinematografie. Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. () (méně) (více)

corpsy

Drsné, strašidelné, do morku kosti zaliezajúce, zimomriavkové hororové dielo, ktoré šokovalo vtedajšiu verejnosť a ešte aj dnes, po toľkých rokoch, v prívale rôznych hororových filmov všetkých možných kvalít, si drží neodbytnú pozíciu jedného z najlepších hrôzu vyvolávajúcich snímkov v histórii. Všetky oscarové nominácie mali byť premenené na víťazné sošky. ()

Cubinho

Perfektní film s tou nejhustší atmosférou. Ale ten odbytý závěr mi pokazil celý dojem. Exorcismus Emily Roseové byl asi o krapet lepší. 9/10 ()

PauloZ

Vymítač ďábla si pořád drží status nejlepší vymítací film s nejdelším vymítáním samotným! I přes to, jak je tenhle film starý a kolik už bylo předělávek nebo tématicky podobných realizací, tak to nemá stále obstojnou konkurenci. Z mého hlediska jsem udělal velkou chybu, protože jsem to viděl až letos (2012) a po scary movie, které paroduje vlastně všechny stěžejní záběry, takže jsem ze samotného dění a hard scén nebyl moc překvapený. Závěr je ale výtečný a Linda Blair to hraje nehorázně. Na 5* to rozhodně je, ukažte mi lepší vymítačku! ()

SlecnaSmilly

Áa, takže dnéska si spolu trochu zavymítáme. Co budeme potřebovat? Jednu osobu posedlou ďáblem (a né, nestačí přivést dámu oblečenou v Pradě, čert aby ten film vzal), Písmo svaté, svěcenou vodu a láhev dobré whisky, tu mi, prosím, nechte na recepci. Nebojte, jako já jsem výborný excosrcista, třeba se mi z Ewy Farné úplně podařilo vymítit chuť na sladké a kilečka šla rychle dolů nebo například Lassie se po mém zákroku konečně přestala vracet domů. Takže tu máme potemnělou místnost, uprostřed rozvrzanou postel se speciálně vyvinutou Dormeo matrací a špatný elektrický obvod, to aby lampička jen poblikávala. Nyní posedlou osobu pevně ukotvíme na postel a začnem odříkávat: "Přikazuji ti, Satane, nepříteli lidského spasení, aby ses vrátil tam, odkud jsi přišel". Pokud se nic neděje, tak vámi zvolený člověk nebyl posednut démonem, proto ho urychleně odpoutejte a pěkně se mu omluvte! V případě, že na vás začne pokřikovat nepřiměřeně hrubý hlas oplzlé narážky, tak paráda, připravte si svěcenou vodu a začněte démona kropit, co to jde. Pozor, celý proces i se zaříkáváním je nutno několikrát opakovat. Po vašem totálním až smrtelném vyčerpání by ďábel měl být konečně v tahu. Dobrá práce, musím říct, nyní si do kolonky zaměstnání klidně můžete zapsat Exorcista, daňové přiznání se pak podává samo. ()

Zemřel režisér William Friedkin

27.07.2021

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

22.12.2020

Studio Blumhouse (Uteč, Neviditelný) se chce vrátit ke slavné filmové sérii Vymítače ďábla a to rovnou s pokračováním. Zatím není jasné, o jak přímé pokračování by mělo jít a zda by nový sequel mohl… (více)

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

26.12.2017

Pokud jste dospívali na konci 90. let, jen těžko vám unikl sitcom Sabrina - mladá čarodějnice. Šestnáctiletá čarodějka v něm žila se dvěma šílenými tetičkami a mluvícím kocourem, a možná ani nevíte,… (více)