Do neznáma

• USA Approaching the Unknown

Filozofický sci-fi snímek pojednává o muži, který se sám vydává na cestu napříč vesmírem. Kapitán William D. Stanaforth, vědec, jenž je pro své experimenty ochotný riskovat vlastní život, podniká jednosměrnou misi na planetu Mars, kterou chce začít kolonizovat. Na cestu vyráží poháněn velkým odhodláním i jasnými vědeckými cíli. Když ho ale zradí technika, kapitán se kvůli své aroganci dostane do potíží. Stanaforth je zlomen a musí v sobě najít nové přesvědčení, aby mohl pokračovat dál. Americký film zkoumá, jak daleko musí člověk zajít, aby si připustil, že záhady vesmíru zůstanou navždy nepopsatelné. (HBO Europe)

solisoli odpad!

Na rýchlo zbúchané, aby boli prví. Tak to aj vypadalo. Dej úplne prázdny, ničím nezaujímavý. Snaha o niečo s trápnym problém s vodou jedného pasažiera, vysvetlená nejakou pomätenou metódou získavania vody s prežitím v púšti a na tomto základe prežitia v kozme. Potom to pokračovalo v tomto režime, absurdne nekonvenčným dejom z prostredia rakety. Nič vedecké, nič sci-fi story. Takýto nezáživný priebeh letu na Mars mal upútať diváka, ktorý čakal oveľa viac od námetu a réžie. V porovnaní s Julesom Verne - Cesta na mesiac, ktorý toho vo svojom románe vymyslel neporovnateľne viac, ako tento dobový, banálny príbeh o ničom. Nepomohli ani záblesky z vesmíru, tomuto nepodarenému pokusu o niečo. ()

Saxos

Když pominu to, že Stanaforth byl určitě špičkový vědec, tak byl hlavně pěknej nervák, nevhodný pro cestu na Mars. Ač velká herecká snaha, podpora vizuálu vesmíru i vhodná music, stejně nuda. ()

kecinotrab

Obrovské zklamaní .. Absolutně nechápu to, že měl přistát na Marsu a lítal tam okolo nějakých galaxiích? ani tu 1 hvězdičku si to nezaslouží. ()

Ondrew

Tak. Po mojom (relativne) dlhsom "bezkomentovom" obdobi mi to uz pri pohlade na zvasty, ktore tu clovek nachadza, skratka nedalo. A, nanestastie, netyka sa to iba tohto filmu, ale i celej hromady dalsich, ktore som medzicasom videl a nasledne nechapal, WTF?!? O com to tu, do prdele, ti "experti" stale tocia??? Avsak podme k tejto snimke. V prvom rade je mi jasne, ze takmer NIKTO... opakujem... NIKTO z tunajsich "velikanov filmovej kritiky" nepochopil, ze Approaching the Unknown" skratka od zaciatku nebol zamyslany ako nejaky AAA blockubster s neobmedzenym rozpoctom urcenym na nekonecne technologicke vypiplavanie kazdeho pixelu, ktori animatori v studiach vytvorili. Paradoxne, prave TENTO vas nechopeny "beckovy", "ceckovy" filmik (a podaktori si este dovolia nahodit mu hodnotenie "odpad"!), mi svojim psychologicko-sociologickym ponatim dal viac, nez vsetky mozne "ultrarealisticke" sci-fi z poslednej doby dokopy. Tu nejde o nejake trapne vykradanie inych filmov (zobudte sa, OMFG, alebo uz tolko nehulte!). Ako by vobec mohla byt snimka, ktora bola urcena na festival Sundance, vykradackou napr. Martana a dalsich diel? Od prvej sekundy po poslednu je relativne NORMALNEMU divakovi jasne, ze toto je nizkoropoctovy film, ktoreho poslanie je celkom inde, nez coho sa tykaju tie vase neskutocne hovadiny, ktore tu riesiete. Toto, mili priatelia, je predovsetkym sonda do duse cloveka, ktory si za kazdu cenu vyticil svoj ciel... A to i bez ohladu na moznost, ze sa mu to napokon nepodari. Je to o nadeji, beznadeji, viere v sameho seba, rozhodnuti a mnohych dalsich prvkoch, ktore vsak vacsine z vas ostali uplne skryte. Ved preco by aj nie, ked to cele rovno zdrbete pod ciernu zem a porovnavate s neporovnatelnym. Uprimne povedane, som vskutku zhnuseny ake picoviny tu casto riesiete miesto toho, aby ste zachytili, takpovediac, tu konkretnu "iskru" (nebojim sa pouzit velavravny vyraz raison d'etre), ktoru do toho alebo onoho filmu vniesli tvorcovia. Uz sa konecne prestantne povazovat za "expertov na kazdy jeden frame jednotlivych filmov" a preneste sa cez svoje prapodivne ega, ktore vam ocividne brania VIDIET realnu podstatu. Achjo. Povodne som si nemyslel, ze sa tu az takto rozpisem, ale co je moc, to je moc. Btw, zaroven je zvlastne, ze snad nikto nespomenul neskutocne vydareny ambienty soundtrack, ktory umocnuje cely zazitok z nasej malosti voci niecomu tak ohromnemu, ako je Universum okolo nas... Paradna nizkorozpoctova megasonda do duse cloveka. Tym skor si pravom zasluzi hodnotenie 80%. ()

bonovox

Nudné spracovanie misie na Mars. Strong sa sice snaží utiahnuť celý film ale bez kvalitnejšieho scenára je to prakticky nemožné. Scottov Martan nastavil latku v tomto žánri neprekonateľne vysoko. ()

meda2016

Bohužel pro mne mi pochybné technické detaily kazí dojem. Při startu se kosmonaut drží jakéhosi kniplu, proč? Přídavné motory jsou spojeny s hlavní částí nosníky v nevhodném aerodynamickém tvaru a ne ve směru přenosu síly motorů. Vzduchotěsnou přilbu si odklopí stejně lehce jako svářečský štít? Kosmický člun má kabinu zavěšenou na ramenu, aby odstředivou silou vznikala umělá gravitace. Ale vyvažovací hmota je na kratším rameni, tedy v tom poměru musí být hmotnější. Zbytečný balast váhy, kterou nějaká raketa musela urychlit a hádejte, co bude, až se člun odpoutá. Přístroj pro získávání vody stáhne kosmonaut podobně jako mechanizmus periskopu od stropu, to opravdu nemuseli šetřit na hmotnosti v konstrukci? Grafitová dřevěná tužka (budiž, ověřeno) ale ořezávátko bez schránky na odpadní třísky? Filozofické myšlenky, které napadají kosmonauta "právě teď a ne před cestou" a retrospektivu pominu. Ale trik podobných scifáren, jako od Star Trecku (obrátíme polaritu, přesměrujeme tok), kdy opravuje chyby konstruktérů lodi tím, že hrábne do gyroskopu a pak k němu připojí v rozváděcí skřínce nalezený volný konektor....? Přesto si z toho filmu chci něco vzít: Expanze do vesmíru nebudou bez umanutosti a obětí. ()

Sharlis

Extra komorne, az depresivne. Odohrava sa na vesmirnej lodi, v podstate na jednom priestore cely film s jednym hercom. Je to pomale a psychologicke, nicim neprekvapi a preto je to dost nezazivne, objavi sa len par velmi otrepanych veci (nieco sa samozrejme pokazi na lodi, je tam sam a prepina mu atp...) ()

Mangano

Tíha vesmíru spadlá na psychiku člověka. Zajímavé sledovat, já jsem se rozhodně nenudil. Jen nevím, jestli jsem to všechno pobral. Je to velmi ambiciózní možná lépe řečeno trošičku arogantní snímek. Mám pocit, že mě M. E. Rosenberg vzal za ruku a vydali jsme se spolu na klikatou procházku na Mars, ale já s ním až na konec již ruku v ruce nedošel. Mluvím ale hlavně celou dobu tak o poslední čtvrtině filmu ano, to všechno, co se událo předtím k začátku, je jen stereotypní recyklace moči velmi typická pro každou takovou výpravu na Mars. To znamená, již viděno a slyšeno 10×. Jen já to mám prostě rád. Vesmír mě extrémně fascinuje už od dětství. Při těch záběrech mlhovin v tom jakémsi intermezzu tady se mi zastavilo srdce, naprostá nádhera. Člověk si hned v porovnání příjde tak neskutečně bezcenný... ()

Pavlo

Mám rád psychologické cesty do vnútra človeka, avšak, keď to berie niekto moc vážne, vzíde z toho naozaj jedna veľká neuveriteľná blamáž. A to tento film veru je. Prvá tretina zaujímavá, druhá tretina sa prehopne do totálne nezáživného rozprávania deja a "vývoja" postáv až som tretiu tretinu ani nedopozeral. Navnadilo a potom "zabilo". Niečo ako reklama, keď vyzerá na začiatku zaujímavá a ste plný očakávaní a zrazu z toho vzíde reklama na vložky. Jedna hviezda za prvú tretinu filmu a hercov. No more movies like this, PLS!!!! ()

as-minor

Tak trochu pseudofilozofický film o ceste na Mars a o tom, čo sme schopný obetovať pre úspech. Jediným pozitívom filmu je krásna, vskutku artová vizualizácia vesmíru. Inak je to iba nudná, nijako zvlášť ohurujúca výprava do neznáma. Námet s podobnou tematikou vyšperkovali iní tvorcovia až vo filme Marťan. Do neznáma nemá žiadny príbeh a dojem hlbokého filozofického diela nevytvára ani zďaleka. ()

stanyko

Jednym slovom: Kozmopruser. Dej je zlozeny z absurdnnosti ako zazracny stroj vyrobajuci vodu zo zeme (samozrejme sa cestou pokazi ako Rolexky z blsaku), kozmonaut cestuje sam a za nim poslali v osobitnej rakete dalsiu posadku, 100 rocny kufrik s naradim bol tiez k popukaniu atd.. Aj ked to zacalo fajn, pateticke reci a neustale klise zacne rychlo otravovat. Tato vesmirna expedicia bol brutalne nuda. ()

kotrlak

Dokud si v klidu pěstoval trávu a filozoval, tak jsem čuměl a čekal jak se to vyvrbí. Když vytáh vercajk co koupil z druhý ruky na blešáku, tak jsem zpozorněl a začlo mi vrtat hlavou jestli ta vesmírná agency co ho vyslala na tak dalekou a důležitou cestu nemá prachy na nějakej trochu hightech tools nebo aspoň na kladívko a šroubovák z bauhausu. Ten jeho vynález zkázy co vyráběl vodu...no kdepak jsem to už jenom viděl??...No a když to pak vzal na Mars obloukem skrz nebuly a mlhoviny, možná projel i ňákou černou ďouru, tak už byla kredibilita úplně v řiti. ()

sh4ris

Úplný odpad to nebyl. Mark se fakt snaží a některé záběry byly úžasné, ač celkem dlouhé..navíc věřím, že nejeden introvert si při představě "radši zhebnu než se vracet na Zem" ustřík. Ale problém je v tom, že je hlavní postava docela málo vyprofilovaná na to, abychom s ní soucítili. Je prostě divnej, ale ne úplně někdo, komu fandit. Chová se místy tak arogantně, že si nejsem jista, zda je možné, že pošleme do vesmíru kohokoliv, kdo by si to zasloužil. Další problém vidím ve stopáži, která sice není nijak strašná, ale na to, že se většinu filmu díváme na to, jak něco opravuje, spí a chce pít, je to utrpení a fyzicky mi přišlo, že to je věčnost. Já bych postavě přála mnohem víc, než mu scénáristé napsali, protože nutně chtěl rozvinout. Měl na to sakra hodinu a půl. ()

Zagger

trochu o nicem a trochu o hovne, par nonsensu, par pruhlednych zamysleni (asi o to zamysleni slo autorovi nejvic.. no... nuda.. jisty jmenovec zase toci filmy, kde moc o zamysleni nejde, co naplat, ty filmy maji rozhodne o dost vic stavy..) ale nakonec koukatelna zanrovka, technicky pekne zpracovana, nekde na konci rady za Moon, Gravity, Martian. Film za 3* a 4. hvezda za vesmir bez alienu, ktereho je ve filmech malo. Jen natocene to mohlo byt trochu lepe, takovy zvlastni rukopis... jako dil ze serialu Krajni meze by to bylo byvalo slo..., ale jako film.. veru suche hranolky, celou dobu jsem volal na cisnika at prinese aspon nejakou omacku... uz neprisel. ()

Lvísrdce

Nějak mě to nezaujalo. Ty řeči, co ten kosmonaut vedl, mi připadaly takové prázdné. A ještě k tomu nevěřím, že by mohl projít psychotesty. Také lhaní vesmírnému středisku nedávalo smysl. ()

maschio

Bylo by to možná zajímavé a člověk čeká, jak to dopadne..... Jen škoda, že když se dostaví závěr, tak po přistání na Marsu se ani nedozvíte, zda kapitán nalezne modul se zásobami, který tam měl být již připraven a tolik řešenou vodu! Jen tak, aby si aspoň prodloužil život, když už tedy téměř celou cestu v lodi zápasil s nedostatkem vody. Na to tvůrci nějak nemysleli.... ()