Adéla ještě nevečeřela

• angličtina Adela Has Not Had Her Supper Yet (více)
Československo, 1978, 105 min (Alternativní 102 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Václav Lohniský, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Martin Růžek, Olga Schoberová (více)

Po čtrnácti letech se sešli režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka – tvůrci slavného Limonádového Joea – opět k realizaci další výtečné parodie, tentokrát na rodokapsové příběhy neohrožených hrdinů. V komedii Adéla ještě nevečeřela je tímto hrdinou slavný detektiv Nick Carter, kterého do Prahy pozval policejní komisař Ledvina, aby mu pomohl vyřešit záhadný zločin – zmizení psa hraběnky Thunové. Carter brzy zjistí, že jeho protivníkem je jeho věčný rival, ďábelský botanik, zločinec mezinárodní pověsti hrabě von Kratzmar. Musí se samozřejmě vyrovnat s řadou nebezpečných a důmyslných léček, překonávat „nepřekonatelné“, což slavnému hrdinovi, který je nepřemožitelný, neprůstřelný, nebojácný a neohrožený, nedělá žádné zvláštní potíže. Nevadí mu ani nové, neznámé prostředí, protože jeho společníkem a průvodcem je bodrý komisař Ledvina, který ho neopomene protáhnout pražskými hospůdkami… V komedii, která získala řadu ocenění u nás i v zahraničí, se zaskvěla dlouhá řada výborných herců. V roli velkého detektiva to byl neodolatelný Michal Dočolomanský, jeho českého kolegu hrál Rudolf Hrušínský, role zlosyna byla nezapomenutelnou kreací Miloše Kopeckého. Kostýmy jsou dílem Theodora Pištěka a na animované části filmu se podílel Jan Švankmajer. K úspěchu filmu přispěla i výborná kamera Jaroslava Kučery, který skvěle zachytil půvaby a atmosféru secesní Prahy. (Česká televize)

bobstock

Skvěle vystajlovaný Dočolomanský v císařském impériu bojuje proti šílenému bio-futuristovi Kopeckému alias zhrzenému studentovi Matěji Kráčmerovi. 80% ()

Oralfabet

Koukl jsem se na tuhle českou klasiku po hoodně dlouhé době, moc jsem si toho z ní nepamatoval, ale něco mi říkalo, že se mi to bude líbit. Tohle ale totálně předčilo jakákoli má očekávání. Hlavně jsem nevěděl, že je to takhle totálně šílený. Miloš Kopecký předvádí fakt něco nevídaného. Je extrémně vtipný, ale zároveň se mu taky daří chvílemi působit doopravdy děsivě, a to i přesto, že ráčkuje a v jednu chvíli před Nickem a Ledvinou uteče tak, že sjede na tácu po schodišti (úžasná scéna). Jo a obdivuji jeho oči, obočí a knír. Již zmínění Nick a Ledvina jsou mimochodem taky super a stejně tak i profesor Albín Boček s Květuškou (scény mezi ní a Nickem jsou pure gold), prostě celkově fakt ohromně silné obsazení a postavy. Taky se mi moc líbila vizuální stránka a kostýmy, všechno prostě vypadalo fakt skvěle. Smál jsem se celkem konstantně, občas nějaký vtip působil už dost zastarale, ale v té zastaralosti je zároveň jistý půvab. Jedna věc se mi ale fakt nelíbila: Zahradníkův poskok chystající se znásilnit uspanou Květušku. Co to kurva mělo být? Celý film je extrémně goofy, taková komedie pro celou rodinu, a tohle mi tam teda těžce nesedlo. Jako jo, je vidět jen, jak se k ní blíží a svlíká se, ale předtím taky řekne: "uchystám ji osud, který je pro řádnou ženu horší, než smrt."... WTF. No, když ale tohle přehlídnu, je to pořád na 10/10 ()

ArthasKarfa

Komisaři, tady nejste v hostinci. Film, který je o Praze, o padouchovi a o pražském světě podsvětí a pivu. Tolik vtipných hlášek. :-) ()

Brejlil

Přestože je tento film skvěle obsazen, příjemně řešen v detailech a já nevím, co ještě, TAJEMSTVÍ HRADU V KARPATECH mi přijde lepší. Asi mi nesedí přehrávaná (byť úmyslně) naivita Nadi Konvalinkové. Co se dá dělat, ne všechno se mi musí líbit. ()

waits

Podobná záležitost jako Limonávový Joe nebo Čtyří vraždy stačí, drahoušku. Filmy, které obsahují tolik slovních a situačních gagů, že by jiným vystačily na celý život. A nemluvíme tu o rádoby taškařicích sluncesenových zoufalců, ale o vkusných, přesně mířených trefách, které i napodesáté pohladí divákovo srdce. Dočolomanský, Kopecký, Růžek ("Odporné... Je ta růže k dostání?"), Lohniský, Záhorský...jsou skvělí, Švankmajerova Adéla piroteskní a Lipský s Brdečkou jsou špičkovými mistry humoru. "von Kratzmar: Cože? Profesor Albín Boček, autor kolosálního díla Květena kraje Jindřichohradeckého se zvláštním přihlédnutím ke Kardašově Řečici? profesor (pýří se): Hřích nezralého mládí, pane barone.." ()

hemul

Nie som fanusikom Jamesa Bonda, ktory ma tak trochu nudi (az na par vynimiek, ako napr. Srdecne pozdravy z Ruska, ci Vyhliadka na smrt), ale som si isty, ze Michal Docolomansky by bol skvely vtipny Bond a ze by ma nenudil. Tento film je dokaz. ()

Vesecký

Přestože častým opakováním tahle komedie poněkud zevšedněla, stejně jsem se jí rozhodl silvestrovský podvečer pobavit a nenudil jsem se. Vychutnal jsem si především parodii a satirický podtext celého filmu, který směřoval proti americkému (dnes už bohužel i českému) stylu života a proti pseudoumění komiksu. Již před Batmanem a Spidermanem Michal Dočolomanský létal vzduchem a chodil po zdech. Skvělý umělec i člověk, škoda, že zemřel poměrně mladý. Vynikající protipól typický českého a mně tak milého "burana" - inspektora v podobě Rudolfa Hrušínského. A zde trošku satira do vlastních řad - Čecháček je mistr v improvizaci, až se Yankeeové diví! Pak tehdy mladičká a roztomilá Naďa Konvalinková, která nádherně hrála naivní vnučku profesora botaniky ("babočka jenerál, dědečku..."); a pak skvělý Václav Lohniský - "Mám ji zprznit teď nebo až potom?". A konečně i Miloši Kopeckému jeho role Zahradníka naprosto sedla. ()

mirliflore

Oldřich Lipský v tomto filmu ukázal, jak výborně ovládá nadsázku a hyperbolu. Navíc je ve filmu hodně hlášek, kterým se musíte smát pořád. Za všechny dávám jednu mou oblíbenou: PAMPELIŠKOVÉ VÍNO PIJI KAŽDÝ DEN. SRDCE MÁM JAKO ZVON A JÁTRA JAKO KÁMEN. ()

RadimFišer

Tak jsem se na to těšil, vzrušovalo to můj neskutečný zájem, který poslední dobou pod mojí egoistickou slupkou zmizel a já přestal věřit, že lidé kolem mě existují. Ted vím, že to možná byla lež. Na tento film jsem se těšil asi 8 let. Měli jsme Adélu ve třídě a já se do ni zamiloval. Chtěl jsem ji později a ona mě ne. Pak se to vyměnilo. Tedka vím, že to byla kytka. Všichni se jí smáli, Adélo, ty jsi ještě nevečeřela. K hodnocení filmu. Kdybych nebyl Holmes, tak bych chtěl být Carter. To mě dostalo. Překvapuje mě rok vzniku. Kdyby nebyl barevný, tipoval bych to na první republiku, ta úžasná atmosféra a orient express. Prostě komedie ale netypicky česká a to se musí vyjímečně ocenit. 4 hvězdy jak to šmikne. ()

J R C Pecuchet

Troufám si říct, že jde o nejlepší film Oldřicha Lipského vůbec ! Naprosto úžasná hudba Luboše Fišera !!! Dávám 5 hvězdiček. "Mám ji zprznit hned nebo až potom pane ? " :-))) ()

mh.mail

100% - Naprosto úchvatná záležitost se vším všudy, včetně geniální hudby Luboše Fišera. Ten film snad nemá žádnou chybu. Geniální druhý plán s neúspěšným letcem na létajícím kole, které nakonec hraje důležitou roli při stíhání zloducha. Můžu vidět kdykoliv a vždycky se úžasně pobavím. ()

grerar

Lima to vystihnul. Dokonce vtipy o američanech nejsou nijak propagandisticky laděný (kromě země neomezených možností). Výborný Krčmář, výborný Nick. Jen je zajímavý, jak s Arabelou i tenhle film "potřeboval" českej dabing. Prostě by se nehodilo, aby v takovým filmu zazněla slovenčina, že... (abychom si rozuměli - Brzobohatýho mám rád, ale přeci jen, když už to hrál Dočolomanský, tak proč ho dabovat...). Ale jinak za *****. ()

Retro biják 60. – 90. let

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)