Adéla ještě nevečeřela

• angličtina Adela Has Not Had Her Supper Yet (více)
Československo, 1978, 105 min (Alternativní 102 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Václav Lohniský, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Martin Růžek, Olga Schoberová (více)

Po čtrnácti letech se sešli režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka – tvůrci slavného Limonádového Joea – opět k realizaci další výtečné parodie, tentokrát na rodokapsové příběhy neohrožených hrdinů. V komedii Adéla ještě nevečeřela je tímto hrdinou slavný detektiv Nick Carter, kterého do Prahy pozval policejní komisař Ledvina, aby mu pomohl vyřešit záhadný zločin – zmizení psa hraběnky Thunové. Carter brzy zjistí, že jeho protivníkem je jeho věčný rival, ďábelský botanik, zločinec mezinárodní pověsti hrabě von Kratzmar. Musí se samozřejmě vyrovnat s řadou nebezpečných a důmyslných léček, překonávat „nepřekonatelné“, což slavnému hrdinovi, který je nepřemožitelný, neprůstřelný, nebojácný a neohrožený, nedělá žádné zvláštní potíže. Nevadí mu ani nové, neznámé prostředí, protože jeho společníkem a průvodcem je bodrý komisař Ledvina, který ho neopomene protáhnout pražskými hospůdkami… V komedii, která získala řadu ocenění u nás i v zahraničí, se zaskvěla dlouhá řada výborných herců. V roli velkého detektiva to byl neodolatelný Michal Dočolomanský, jeho českého kolegu hrál Rudolf Hrušínský, role zlosyna byla nezapomenutelnou kreací Miloše Kopeckého. Kostýmy jsou dílem Theodora Pištěka a na animované části filmu se podílel Jan Švankmajer. K úspěchu filmu přispěla i výborná kamera Jaroslava Kučery, který skvěle zachytil půvaby a atmosféru secesní Prahy. (Česká televize)

OG_Swifty

Pidlák Povidlový. Svým způsobem je tenhle film geniální a v lecčems nadčasový, nicméně mezi mé osobní favority nepatří. Každopádně Pešek a mladinká Konvalinková potěší vždy. ()

lioncel

Spolu s Limonádníkem mé filmové dílo z domácí tvorby této éry a z tohoto žánru jedno z nejmilejších ... pro mě naprosto nekompromisní klasika … ()

easaque

nostalgických +5* těžko by se hledal někdo, kdo by Adélu ještě neviděl večeřet a proto jsem se rozhodl, že je komentář o něm zbytečný. Místo toho dám odkaz na kreslený detektivní kraťas Poklad v pyramidě, o kterém jsem se kdysi v mládí domníval, že je jejím pokračováním a jde o Carterovo vyšetřování v Egyptě, které ve filmu na konci slibují. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

balba

Herecký výkon M.Dočolomanskýho a R.Hrušínskýho byl vynikající.Osvědčený autorský tandem vytvořil nestárnoucí zdroj dobré zábavy. ()

HappySmile

Poprvé jsem film viděla jako malá a skoro nic jsem si z něho nepamatovala, jenom pár útržků, které dohromady nedávaly žádný smysl. Takže, když sem film viděla teď, bylo to jako bych ho viděla poprvé a můžu tedy říct, že i dnes toho má Adéla divákům hodně co nabídnout. Takovouhle parodii plnou hlášek a perfektních scén jsem asi ještě neviděla. Kdyby se dnešní rádoby vtipné parodie tímhle filmem inspirovaly, hned by se tenhle žánr pozvedl ze špíny a bahna a nebyl by tak zatracován. ()

rakovnik

Je až neuvěřitelné, jak vynikající film vznikl v roce 1977, v době normalizace. Můj obdiv si zasluhuje skvělé herecké obsazení, dokonalá režie, výborná kamera, a z toho celkově vyplývající výborná atmosféra filmu. Excelentní je srovnání světa (znalý slavný detektiv až z Ameriky) s českým prostředím, s tou naší malostí. "My se prosím u nás fackujeme." ()

honajz2

A to jsme ještě nebyli u pinkasu. EDIT: Tak jsem na to po letech koukl znova, abych věděl co na to řeknu dnes a opět mě to dostalo. Nenudil jsem se u toho, mnoho vtipných scének a hlášek v tom bylo (včetně té, co jsem tu psal v roce 2012), mělo to zajímavý příběh, sympatické a dobře zahrané postavy... Prostě to fungovalo přesně tak jak mělo a to je hlavní. Prostřední část podle mě sice krapet pokulhávala před tím zbytkem (chápej nebyla tak geniální), ale na slabých 5* mi to ještě vystačí. ()

Martin741

Skvela ceska parodia, co dodat? Scenar slape naplno, k tomu vyborny Rudolf Hrusinsky ..... oddychovka jak sa patri. Zvysok napisali ostatni aj za mna. 85 % ()

cariada

Jeden z nejlepších českých filmů. Parodie, která baví od začítku až do konce. Trojice hlavních protagonistů je naprosto přesvědčivá záporák Kopecký bezchybný. Dočolomaský jako hlavní kladas a neomylný detektiv nemá chybu. A jeho kolega Hrušínský jako svérázný český komisař, co má rád Plzeň a uzeniny je k popukání. K tomu "výborné pampeliškové víno". Prostě nádhera. Do toho prostředí první republiky či konce mocnářství jenom umocnuje krásu a poetičnost filmu. ()

Rodriguez

Jo za komančů se točili pěkné filmy, i když někdy agitace smrděla na každém kroku, ale to vem čert. Mezi ty velmi pěkné patří Adéla ještě nevečeřela, kdy zápletka, geniální mozek a převratné vynálezy nemohou nikde jinde konkurovat. 80% ()

joker.george

Výborná režie, herecké legendy, originální námět a zpracování, nezapomenutelné gagy a máme tu jeden z nejlepších a mých nejoblíbenějších českých filmů. ()

tomtomtoma

Další úžasná bláznivá parodie na detektivky. Do Prahy přijíždí nejslavnější detektiv a snad nezničitelný hrdina Nick Carter (důvěryhodně ho ztvárnil Michal Dočolomanský, i když s hlasem Františka Němce), aby vypátral jedno zmizení velkého psa, což se ale dovídá až na místě. Nick je muž nevšední odolnosti, zručnosti a všelijakých vynálezů, které umí příhodně používat. K ruce má komisaře Ledvinu (báječný Rudolf Hrušínský), který se ze všeho nejraději cpe uzeninou a zapíjí to plzničkou, ale i tak dokáže pomoci, protože Nicka vyvádějí české reálie z míry. Nakonec se ukazuje, že za všim stojí nejprohnaněší lump na světě zvaný Zahradník (opět vynikající Miloš Kopecký), který se dal na dráhu zločinu prostřednictvím rostlin, aby se pomstil profesoru Albínu Bočkovi (roztomilý Ladislav Pešek), který ho v dětství nechal propadnout z botaniky. Ke své pomstě vypěstoval velmi masožravou rostlinu Adélu, která má nezřízený apetit. K ruce má celé komando padouchů (v čele všeho schopný Václav Lohniský, ale také půvabnou Olgu Schoberovou v roli Karin i když s hlasem Libuše Švormové). A do toho se Nick zamiluje do profesorovy dcerky Květušky (ještě štíhlá Naďa Konvalinková), která jeho cit opětuje a kterou musí zachránit, neboť padouši ji chtějí zneuctít. Nádherně hravá bláznivá parodie, která mě stále baví. ()

Agoran

Díky tomuto filmu jsem objevil taliány. Už to si zaslouží zvláštní uznání ve světě gastrokinematografie. ()

C0r0ner

Další Lipského paráda, parodující kde co a především sama sebe. Dočolomanský opět vynikající a zbytek obsazení nezůstává pozadu. Je škoda, že se tahle doba asi nevrátí. S tím, co za filmy chrlí ČR v téhle době, se to totiž nedá srovnávat. Vlastně dá, je to v průměru všechno aspoň tak o 3 * níž. 95% ()

Cheeter

Veselohra jakoby že začátku minulého století. Kopecký proti Dočolomanskému byla dobrá volba. Skoro se divím, že to v minulém režimu prošlo, když je Američan nejznámější detektiv. Akorát stále přemýšlím, jak to dopadlo s Adélou? ()

dubinak

Super komedie, kterou si stejně jako Tajemství hradu v Karpatech ráda pustím opakovaně. Skvělý humor doprovázený luxusními efekty z dílny Švankmajera protkaný svižným kriminálním příběhem. Prostě Lipský, Dočolomanský, Hrušinský, Kopecký - to je opravdová záruka kvalitní srandy. ()

MarekT

Kdybych nebyl studentem, chtěl bych být Carterem. Českých komedií jsem si vždy vážil, ale až při sledování Adély jsem si uvědomil, že lze být ještě dokonalejší. Po filmařské stránce je tahle komedie asi nejblíže mým představám o dokonalosti - pan Lipský mi už nesčetněkrát dokázal, že umí být otcem nápadu, tento film je ale první, kde stránku tvůrcovskou převyšuje ta režijní. Tak promyšlené detaily jsem neviděl v žádném jeho filmu, a to i přesto, že Adéla to dotáhla v jeho filmografii jen na druhé místo (pro Happy end mám velkou, převelikou slabost). Stejně tak mě zaujalo, že film opouští typickou českou statičnost a nebojí se agresivnějšího střihu. Aniž bych si to před projekcí pomyslel, jedná se asi o ojedinělý případ v české komedii, kde není humor nosnou stránkou, ale velmi silným kooperátorem - přičemž pan Brdečka s již glorifikovaným Lipským se opět vyřádili. Jinak o obsazení se nemá cenu nějak rozepisovat, pan Dočolomanský není sice Redford, ale ve své roli je výborný a s panem Hrušínským vytvořili parádní dvojici - i oni svým se přičinili o to, aby tato komedie si jako jedna z mála českých vysloužila plných 100%. "Kde je ta Praha?" - "Ve Vídni." ()

Retro biják 60. – 90. let

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)