Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Série(10) / Epizody(213)

Recenze uživatele kwoky k tomuto seriálu (202)

Paralelní vzpomínky (2006) (S09E12)

Hrátky se vzpomínkami a pamětí jsme už v SG-1 měli. Ale jejich využití v detektivní zápletce je nové a hodně povedené. Sice je to celé zjednodušené (jen pár postav navíc), ale to nevadí. Mitchell si projde znovu osobním peklem, aby zjistil pravdu. A závěr bych klidně nazval kulervoucí, jak byl dobře vymyšlený. ()

Rezonanční efekt (2006) (S09E13)

Tenhle díl mě zas až tak moc nebavil. Je dramatický, zamotaný a místy vtipný. Jen poslední pětiminutovka je hodně uspěchaná a závěr není vůbec vysvětlený (prostě "to zapadne" a je to). To můj dojem trochu pokazilo. Další z řady dílů, kde se tým snaží situaci řešit velkou atomovkou. ()

Síla vůle (2006) (S09E14)

Tak tohle se hodně nepovedlo. Díl o tom, jak Baal manipuluje myslí jaffů. Protože by ale tahle (celkem solidní) zápletka na celý díl nestačila, přimíchali jsme do toho ještě jakýsi demokratický návrh jaffů, který tu všichni hrozně prožívají (není náhodou jaffská rada sama o sobě znakem zastupitelské demokracie?). A i to je málo, tak ještě přidáme srdceryvný příběh o kamarádovi Mitchella na smrtelné posteli. Tváří se to jako důležitá epizoda, ale přitom se v ní nestalo vůbec nic podstatného. A navíc je tu plno nelogičností. ()

Satelit (2006) (S09E15)

Hodně napínavý a dramatický díl. Začínáme trochu podivně bez generála Landryho. Přesto je naplánována mise. Pozemský plán se trochu zkomplikuje, pak se zkomplikuje ještě víc. Prometheus je v náročném boji zničen, 3/4 posádky se zachrání na poslední chvíli. A pak tu máme politické vyjednávání a emotivní jednání prezidenta, které vyústí až v přestřelku v hlavním bunkru. A poslední minuta tomu nasazuje korunu. Lidi jsou fakt blbci. ()

Narušená síť (2006) (S09E16)

První polovina epizody je zaměřená hlavně na výstřih Carterové. Druhá půlka pak zahrnuje přestřelku v Rambo stylu až se divím, že se členové SG1 nepostříleli navzájem. Mám radši serióznější díly, tohle je taková šaškárna pro nenáročné. ()

Metla (2006) (S09E17)

Průměrná epizoda o převorských broucích, kterým chutná masíčko. Pro mě tu byla zajímavá jen skupinka z výboru, která měla možnost na vlastní kůži zažít nebezpečnost vesmíru. Jinak mi to připadalo dost podobné, jako díl s vesmírnými komáry, který mě taky moc nebavil. Závěr na výzkumné stanici pak zase silně připomínal díl se světluškami. Scénáristi by si asi nejdřív měli zjistit, co to je echolokace a jak funguje, než na ní začnou stavět klíčové momenty. "- Tealcu, co myslíš ty?" "- Že jsem měl zůstat s delegací." ()

Plášť krále Artuše (2006) (S09E18)

Nová technologie způsobí zmizení Mitchella a Carterové zrovna v momentě, kdy se něco děje u Sodanů. Nápad to byl zajímavý, ale nekonečné luštění přístroje a neschopnost Dr. Lee po chvíli přestanou bavit. A u těch Sodanů se toho vlastně taky moc nestalo - dostáváme se k nim až v momentě, kdy jsou vyvražděni. Tak jen stačí odstranit příčinu a je to. Odchod Mitchella bránou je totální nesmysl. Slabší 4*. ()

Křížová výprava (2006) (S09E19)

"- Takže jste otěhotněla... bez pohlavního styku?" "- Jo a pěkně mě to děsí. Už jste někdy o něčem podobném slyšeli?" "- Jeden případ..." "- Darth Vader." Vtip století :) Dvojzáběry Valy a Daniela se hodně povedly. Jinak nám Vala vypráví, co dělala po svém zmizení u superbrány. A jakkoliv je tenhle příběh zajímavý, tempo je dost pomalé a v podstatě se jen dozvídáme o tom, že Oriové chystají invazi. ()

Kamelot (2006) (S09E20)

Až jsem z téhle epizody dostal hlad, jaký je to guláš. Je tu zmatlané dohromady všechno možné. Není čas se zabývat logickou návazností nebo chováním postav, prostě šup šup, honem rychle se to musí stihnout. Hledání Merlinovy zbraně proti povzneseným, kterému se věnujeme víc jak půl dílu, je nakonec kolosální fail a Oriové mají hotovou superbránu. Snaha otevřít superbránu z druhé strany taky nedopadne, i když jde o napínavou a působivou pasáž. A je to originální způsob, jak udržet Carterovou naživu. Pozveme luciánskou alianci, jaffy, asgardy, rusy, všechno hodíme do mixéru a zapneme na poslední pětiminutovku na nejvyšší otáčky. Tahle část nemá chybu. Snad až na nepochopitelné střílení spojenců do všech lodí současně - měli raději soustředit palbu jen na jednu. Druhým highlightem jsou modré oči Katharine Isabelle. ()

Z masa a kostí (2006) (S10E01)

Tenhle díl se snaží být epický. A v jistých ohledech se mu to i daří. Zejména scény okolo Adrie mají silnou atmosféru. Spojenci si po boji lížou rány (Mitchell se u toho chová, jako kluk s velkou hračkou), rozdělené členy SG1 se podaří opět sjednotit a Daniel na orijské lodi může zkusit nějakou špionážní činnost. Ale jak se do toho začal míchat Bratac, tak jsem měl zase oči v sloup. Prostě když se vezmou všechny nápady a narvou se do jednoho dílu, tak to působí překombinovaně a směšně. A už jsem se zmínil o dalším pokusu použít atomovku? ()

Morpheus (2006) (S10E02)

Oriové řádí v naší galaxii a členové SG1 mezitím vyrážejí na dobrodružnou výpravu za hledáním Svatého grálu. Tu jim však překazí spavá nemoc. Je to celkem dobrý díl, až na to, že se nesmrtelná SG1 zachránila na poslední chvíli a vedlejší postavy přitom běžně umíraly. Linka s psychologickým hodnocením Valy se mi líbila. Jen teda ten haha začátek "tvoje heslo znám" zase vyzněl trapně. ()

Projekt Pegasus (2006) (S10E03)

"Odpověď jste dostal Jacksone, naložte s ní podle svého." Velmi silný moment. Napínavá epizoda, které bych skoro i dal plné hodnocení. Nebýt však závěru, který je tak přitažený za vlasy, že při takovém tahání by žádné vlasy nezbyly. Moje averze vůči atomovkám už dosahuje kritických hodnot - tady jich bylo dokonce šest. ()

Ba'alovy klony (2006) (S10E04)

S tou velikostí lodi na začátku to trochu přehnali ne? Jakkoliv je tenhle díl zajímavý a závěrečné rozuzlení celkem nečekané, nějak se mi sem nehodí. Připadá mi, jako by tahle epizoda měla být zařazena tak o sérii dříve. Vala si dělá, co chce, Landry nevelí, jen otevírá pusu a hlavně nezapomene uchlácholit Carterovou, že za nic nemůže. Vážnější Mitchell mi tu naopak sedl o dost víc než jindy. ()

Nezvaný host (2006) (S10E05)

O čem prosím byl tenhle díl? O trapnosti mezi Mitchellem a Landrym? O pobíhání v lese? O zase dalším parazitovi z vesmíru? V několika málo chvilkách byla tahle epizoda i napínavá, ale většinou jsem jen kroutil hlavou a nudil se. Pobíhání po Zemi je prostě nuda - můžeme s tím už prosím nadobro přestat? ()

Dvoustá (2006) (S10E06)

Na začátku jsem váhal, jestli zase nehodnotit nízko (přece jen debata o scénáři s cizím chlapem přímo v SGC nedává moc smysl), ale pak tvůrci začali sypat jednu lepší verzi SG1 než druhou a dostalo mě to. "- Seržante, roztočte to." "- Roztočit? Pane, ona se netočí." "- Co? Musí se točit, je kulatá. Točení je mnohem lepší než netočení." :) ()

Protiúder (2006) (S10E07)

Jaffové se rozhodli vzít osud do vlastních rukou, ale jsou arogantní a poslouchají víc emoce než rozum. No a tak to dopadne blbě. Naštěstí s tímhle jejich přístupem jim to člověk přeje. Hodně konverzační díl plný nepřátelských setkání na palubě jedné orijské lodi. Role jaffů v galaxii je nyní minimální. ()

Pamatuj na smrt (2006) (S10E08)

Valu dohání minulost zrovna ve chvíli, kdy si nic nepamatuje. Dramatický a nakonec i emocemi naplněný díl. Až na tu nelogickou nehodu v autě, ta byla fakt podivná. A zajímalo by mě, čím si Vala zasloužila být členkou SG1. ()

Spolek zlodějů (2006) (S10E09)

Logické nesmysly se tu kupí jeden za druhým, ale aspoň je to zábava. A závěrečný zvrat neměl chybu. ()

Výprava, část první (2006) (S10E10)

Postupné luštění hádanek a Adria jsou dvě věci, kvůli kterým stojí za to vidět tento díl. ()

Padouchové (2007) (S10E16)

Vtipná odpočinková epizoda, ve které si SG1 hraje na teroristy a rukojmí jim to moc nebaští :) ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě