juta

Abych pravdu řekl, po první hodině jsem se dost nudil, zaujal mě až konec se sjetou ženuškou. Zbytečně dlouhé, nezáživné, otřesný dabing, který na mém nechutenství měl určitě také zásluhu. ()

MISSha

Snad nejlepší film o mafiánech co jsem viděla. Film pro mě objevil jednoho z mích nejoblíbenějších filmařů- Martina Scorseseho. Herecké hvězdy Sharon Stone a Robert De Niro jsou standardně vynikající, ovšem veškerá pozornost spadá na fenomenálního Joe Pesciho. Jeho živelný Nicky Santoro je doslova ďábel v lidském těle, je sice malý vzrůstem ale vyzařuje z něj suverenita, krutost a v neposlední řadě respekt. A jak už o něm ústřední postava ve filmu řekla: ''Když ho praštíte, vrátí se s pálkou. Když přijdete s pálkou, přinese si pistoli…'' xD ()

Fiftis

Film založený na skutočných osobách spomínaných v rovnomennej knihe Nicholasa Pileggiho, scenáristu Casina aj Mafiánov, pokrýva obdobie dvoch dekád a rozsiahly okruh postáv, ktoré dohromady skladajú trochu úsmevný a veľmi drsný svet lasvegaského podsvetia. Koniec taký, aký sa na mafiánsky film patrí. Skvelé popravy, chudák Joe Pesci. ()

filmfanouch

Casino je víceméně vrcholnou prací režiséra Martina Scorseseho a společně s Vlkem z Wall Street a Mafiány pro mně jeden z jeho nejlepších filmů. Stejně jako Mafiáni bylo Casino inspirováno skutečnými událostmi, konkrétně postavou Franka Rosenthala a jeho ženy Geri McGee. Dle příběhů Rosenthala novelu Casino: Love and Honor in Las Vegas sepsal Nicholas Pileggi, který již předtím dle příběhu Henryho Hilla sepsal knihu Wiseguy, která později sloužila jako předloha k filmu Mafiáni u kterého společně scénář sepsali právě Pileggi a Scorsese. U Casina se tento scénář opakuje a scénář opět společnými silami sepsali právě Pileggi a Scorsese. Ale zároveň přitom rozhodně nehrozí, že by bylo Casino Mafiány 2.0, protože jde ve finále i přes výrazný Scorseseho rukopis o trochu jiný film. Casino nás zavadí do trochu jiného okruhu mafiánského světa, tedy do světa Las Vegas kde si mafiáni našli nové bohaté zisky v podobě hazardu. Hlavní hrdina Sam Rothstein není mafián ale jenom jejich spolupracovník. Bývalý úspěšný gambler, jehož schopnosti jsou využity k tomu aby se z něho stal oficiální ředitel Casina Tangiers. Stejně jako Mafiáni je poté Casino složeno víceméně z různých příběhů, které se nicméně propojují a v případě Casina výrazněji než právě u Mafiánů. Casino je prostě a víceméně další velký Scorseseho epos, který diváka svou atmosférou velmi rychle do světa hazardu chytí a představí nablýskanou mafiánskou pohádku plnou krásných žen, luxusu a Joea Pesciho, který cpe hlavy do svěráku. Casino je víceméně dokonalé po všech stránkách a jak tomu u Scorseseho platí tak není délka 3 hodin vůbec vražedná. Naopak jde opět o dramaturgicky naprosto geniálně vyváženou pecku, která navíc oplývá klasickou Scorseseho stylovou volbou hudební dramaturgie (divák se s postavou Sharon Stone seznámí za doprovodu Love Is Strange a jde o naprosto stylovou volbu). Dvorní střihačka Martina Scorseseho Thelma Schoonmaker je opět strůjkyní naprosto bravurního střihu a v součtu ve finále skutečně jde o vrchol Scorseseho tvorby. Především jde o první spolupráci Martina Scorseseho a kameramana Roberta Richardsona, který si už tou dobou díky filmům jako Četa, JFK nebo Pár správných chlapů získal pověst bravurního kameramana a udělal z Casina jednoduše vizuálně skvostný biják. Ze Scorseseho a Richardsona se sice nestalo sehrané duo (po tomhle filmu spolu spolupracovali už jenom na Letci, Prokletém ostrově a Hugovi a jeho velkém objevu a Scorsese spíše upřednostňoval čerstvě zesnulého Michaela Ballhause a jeho aktuálním dvorním kameramanem je Rodrigo Prieto), přesto se ale Richardsonovi povedlo minimálně co se týče vizuálu od zbytku Scorseseho tvorby odlišit. Opět je tu famózní skvadra herců a na dlouhou dobu šlo před Irčanem o poslední spolupráci Scorseseho, Roberta De Nira a Joea Pesciho. Robert De Niro si jede svůj klasický vrcholný herecký standard, Joe Pesci zde stejně jako v Mafiánech hraje naprosté brutální hovado (ovšem znatelně odlišnější než v Mafiánech), ale především je tu Sharon Stone, která dokazuje, že Scorsese nemá problém ohledně ženských postav je minimálně udělat zajímavými a výraznými. Casino v tomhle ohledu bezpochyby představuje životní roli Sharon Stone a dynamický vztah mezi Samem Rothsteinem a Ginger McKennou je jedno z klíčových témat filmu. Sam víceméně Ginger k svatbě donutí i přesto, že ho Ginger víceméně nemiluje, což se následně podepisuje na jejich komplikovaném vztahu. Nechybí tu zajímavý romantický trojúhelník, ta viditelná vypravěčská nadšenost a především schopnost balancovat mezi vážnými a odlehčenějšími pasážemi. Jednoduše Scorsese ve vrcholné formě. Casino je právem bráno jako jeden z nejlepších filmů Scorseseho kariéry a dodnes je naprosto strhující filmovou peckou, které se nemůže vyčítat, že by Scorsese šlápl dvakrát do stejné řeky. Na to má Casino i přes Scorseseho trademarky svůj vlastní ksicht a především je ještě o ždibec povedenější než Mafiáni. Prostě a jednoduše filmová klasika, která dodnes neztratila nic ze svého kouzla a právem bude ještě hodně dlouho brána jako jeden z nejlépe natočených filmů všech dob...... () (méně) (více)

lamps

Nejlepší Scorsese. Cinefilní orgie, film bez jediného zaváhání a nadbytečného či přebytečného okénka. Navnazující úvod, geniální soundtrack, hladké přešlapování mezi titulním příběhem a dílčími ději prostřednictvím vypravěče, krásná mrcha Stone, charakterní De Niro a ďábelský Joe Pesci. Nemám problém si představit, že takhle to ve Vegas skutečně chodí, každé ráně i dialogu jsem beze zbytku věřil - a strašně si je užil. 95% ()

Pepinec

Těžké hodnocení. Kvalita filmu je nezpochybnitelná, zcela jasně pětihvězdičková. Ale já hodnotím podle pocitu, který ve mně ten či onen snímek zanechá. A je pravdou, že i toto Scorseseho dílo mohlo být kratší. Děj mě neudržel na jedné velké vlně, občas mě až vyšplouchl na pláž. I přesto však musím napsat, že se jedná o impozantní záležitost. O to větší, že je dle skutečných událostí. Obsadit Roberta De Nira je sázkou na jistotu, zamlouvat se mi začíná i Scorseseho oblíbenec Joe Pesci se svým pisklavým hláskem a ufuckovanou mluvou. Sharon Stone se do příběhu také maximálně hodila, leč když jsem si v zajímavostech přečetl, že pro roli Ginger bylo uvažováno i s Nicole Kidman, povzdechl jsem si. Asi, že ji mám rád...:-) S každým dalším shlédnutým filmem z prostředí amerických casin se jen víc a víc utvrzuji v přesvědčení, že jednou sbalím našetřený cash a vyrazím si do Vegas na mejdlo. Asi nebude moc dlouhé a úspěšné, ale tohle chci zažít! :-) ()

Big Bear

Další kousek z dílny Mistra S. Místy hodně drsné drama o tom, co znamená vést kasino v Las Vegas. U Sama bych fakt u hraní raději nepodváděl. Scéna v kukuřici byla fakt drsná... Pět tisícovkovejch zlatejch žetonů bez komentáře. * * * * * ()

JohnnyD

Podobne ako Goodfellas aj Casino bolo vo svojej dobe osvietením svojou réžiou mixujúcou drsnú gangsterku, rockovú hudbu a suchý humor, ale dnes pôsobí strašne otrepane (zostarlo to ako máloktoré štýly) a ten rozmáchly príbeh naprieč desaťročiami zošitý otravnými voice-overmi a akože vtipnou štylizáciou je mimoriadne toporný, umelý a neprehľadný. Ale Sharon Stone je skvelá. ()

Boogeyman

Scorsese v nejlepší formě. Skvělá podívaná, která i přes svojí délku ani na okamžik nenudí a klidně bych u ní ještě dlouho vydržel. De Niro a Pesci jsou bez debat, Stoneová překvapila a je opravdu nesnesitelná, ale zároveň politováníhodná mrcha. Příběh o tom, jak to chodí v Las Vegas, co leží pod zemí v okolní poušti, jak se s penězi zachází a jak to vlastně v takovém kasinu funguje. Rozhodně filmový klenot a jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

petaspur

Las Vegas = mafie + podfuky + brutální vyřizování účtů = do města obklopeného pouští nikdy nepojedu ukojit svou hráčskou vášeň. ()

Silas

Až druhý den jsem si vzpomněl, že melodie u konce, která podmalovává hutné scény mezi De Nirem a Stone, je převzata z Godardova Pohrdání... a uvědomil jsem si tu obrovskou podobnost. ()

Stegr

90% - Narozdíl od Scorseseho Mafiánů byl film naprosto výkonnostně vyrovnaný po celou dobu necelých tří hodin, což je velké plus, protože nuda u filmu je to nejhorší, co člověka může potkat. Casino je propracované, natočené s láskou a hvězdnými herci zahrané s nejlepší parádou. Tudíž si těch pět hvězd zaslouží, i kdybych se měl rozhodoval jen kvůli úplnému začátku a potom nečekanému rozuzlení té samé události na konci... :) ()

Pilda17

Procházka mafiány a tím, kolik se točí peněz v Casinu. Příběh je dokonalý a závěr bezesporu také. Jenže 178 minut je dlouhá doba a možná na takové téma až příliš. Dalo se to shrnout do dvou hodin, ale dalších padesát minut bylo dost. Nenudil jsem se, protože na Roberta De Nira je radost pohledět a jeho herecký výkon nemá žádnou chybu... 8/10 = 85% ()

Aky

Strhující příběh, snad zpočátku malinkou zdlouhavě, ale jinak skvěle, vyprávěný prostřednictvím výtečně hrajících špičkových herců. Film současně může sloužit jako vademekum prostředím casin dávno minulé doby, kdy zde ještě vládla romantická a současně drsná atmosféra, která z prefabrikací tohoto oboru dávno vymizela. ()

Cappuccino

Dlhú minutáž považujem za jediné mínus, lebo okrem toho bolo Casino jedno skvelé, filmové predstavenie o hazarde, drogách, nelegálnych praktikách a o sakra nefunkčnom manželstve. ()

Ruut

UPDATE 2019: Už to fakt nežeru jako třeba ve dvaceti letech. Výborné řemeslo, super herci, dobré povídání .. klasika. Ostatně o 20 let později si Marty natočil drsnější novou verzi jménem Vlk z Wall Street, že :-) ------ Další skvělě zpracovaný gangsterský film dua Scorsese De Niro. Další tradičně skvělé výkony zasloužilých mafianských herců. Tentokrát jim beze sporu vládne Joe Pesci. A další skvělý příběh, který má spád i přes tříhodinovou delku filmu. Jen je to pořád bohužel to samé. Takže tentokrát za 4*. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011