Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze. (Bontonfilm)

Evander

Zde půjdu proti proudu, protože musím upřímně říci, že mě Atentát nijak zvlášť neoslovil. Film je sice historicky přesný, ale příběhově úplně plochý a elitní parašutisté připravující se na atentát na Heydricha, tedy smrtelnou misi, což věděli dopředu, mi spíše připomínají chlapce chystající se na letní tábor. Vůbec bych řekl, že v tomto filmu jsou herecké výkony velice slabé, a to včetně Radoslava Brzobohatého, který se mi líbí téměř všude. 65% ()

Besyn

Velmi zdařilá rekonstrukce slavné události.Působivá a nejspíš i dosti autentická atmosféra protektorátu. ()

Kakho-oto

Patřím k těm, kterým se tento film líbí. Poměrně věrná rekonstrukce atentátu na Heydricha nebo ještě lépe: film držící se základních historických bodů (nové filmy Anthropoid a HHhH alias Smrtihlav jsou v tomto ohledu mnohem horší). Kdo chce znát co nejpřesnější průběh historických událostí, nechť se obrátí jinam - do odborné literatury či do archivních dokumentů. Atentát na zastupujícího říšského protektora má dozajista i bílá místa jako jiné historické události. Škoda jen, že film není barevný. Herecké výkony jsou dobré, herci vhodně vybráni, jedná se o důstojný pomník hrdinům II. odboje (v tomto případě parašutistů ze západu a domácích odbojářů, kteří jim pomáhali - i když ti jsou ve filmu spíše v pozadí). Howgh! ()

Joeey

V roce 2004 jsme byli se základkou v kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde nám pustili závěrečné scény (obléhání kostela) z tohoto filmu. Mé první setkání s tímto snímkem bylo pro mě tedy velmi působivé, když jsem se chvíli díval na plátno a chvíli na vchod do krypty, kde se odehrály tyto události. Tím druhým setkáním byla televize, kde jsem to viděl celé a znovu se mi tajil dech. Úžasné herecké výkony, perfektně natočené. Výjimečný film! ()

Majduska

Naprostá klasika a skvost v české kinematografii. Pro milovníky filmů z II sv. války lahůdka. Brzobohatý, Vinklář, Munzar a další česká elita tvoří jedinečné postavy a strhující závěr dostane každého. Skoro detailní rekonstrukce celého atentátu přidává na autentičnosti filmu a zážitek se tak stává velice realistický. ()

mi-ib

Mě přišlo, že velkým problémem tohoto snínku je souboj síře pojetí celého příběhu kontra ceklem krátká stopáž. Mě to nevadilo, já byl unavenej, takže jsem byl rád, že film nemá tři hodiny. Ale mám dojem, že aby se člověk v ději stíhal orientovat, musí mít o události trochu větší povědomí. Hodina a třičtvrtě na popsání přípravy, vykonání a skrývání parašutistů mi přijde málo. Každopádně poslední čtyři výstřeli jsou na konci filmu velmi působivé. ()

Jakubik

Hodně povedený snímek o jedné z nejzásadnějších událostí 2. Světové války v Čechách. Bohužel na plný počet to není. Důvodem je trošičku slabší scénář a celková nepřehlednost celé akce. Jsem v této události celkem zasvěcený tudíž nějaká fakta znám ale člověk netknutý se hodně rychle ztratí. Nejsou jasná jména parašutistů, kdo je který a pak dochází k velkým zmatkům a nejde jen o jména ale i místa. Zbytek je fajn a je to suprové drama… ()

Stíba

Samotný atentát je jen krátkou scénou a vše ve filmu se točí kolem přípravy a především pak následných perzekucí a dobývání kostela. Silný film, který ale mohl být ještě silnější. ()

Kubeska

Jeden z nejlepších českých filmů, přesná atmosféra, výborné herecké výkony jak českých, tak i zahraničních herců. Celkově je vidět, jak si tvůrci dali záležet, aby bylo vše autentické, dobře zvolen černobílý obraz a Bach. ()

frbulka

Moje první filmová středa na Seznamu mi představila tento kvalitní snímek. Ač film z roku 1964, je po všech stránkách velmi dobře zpracován. Protože mám o atentátu na Heydricha jen velice základní historické povědomí, i jala jsem se dnes ráno studovat Wikipedii a zpětně si uvědomila, jak dobře se film držel reálií, nezanedbával detail, seznamoval diváka s hlavními postavami a zachycoval jejich prožívání, jejich statečnost, ale i lidské slabosti a strach před a po atentátu. Jak jsem četla v komentářích některých uživatelů, filmu opravdu velmi prospělo to, že na tehdejší dobu není ideologicky podbarven a tak neztrácí na hodnotě ani v době dnešní. Herecké obsazení bylo - nenapadá mě jiný výraz - špičkové. Jedinou výtku bych měla asi k trochu rychlému spádu děje - hlavně k "smáznuté" době po atentátu až po dopadení výsadkářů, ale je pravda, že vše podstatné snímek zachytil a můj názor je možná spíše subjektivní. Stejně jako u některých dalších "slavných vražd" tohoto světa se však musím ptát: Kde je hranice mezi hrdinstvím a bezohledností? Proč umíralo tolik nevinných lidí po smrti této jediné stvůry? Ano, atentát na Reinharda Heydricha hrdinstvím byl a bude, ale neodpustím si - s hořkou pachutí... ()

Ozzy2

Hlavně to nenazývejme rekonstrukcí. Vše je servírováno přesně tak, jak se to učilo a učí ve školách a to je velice špatně. Ono to bylo trochu jinak.Parta výsadkářů se v reálu chovala velice neopatrně a lehkomyslně, tady jsou nám podáváni jako skvěle organizovaná jednotka.Jenže to tak bohužel nebylo. fakt je ten, že od začátku jim nevyšlo vůbec nic, co bylo naplánováno.Seskočili jinde, než měli, rozbila se jim vysílačka, selhaly kontakty a nakonec i zbraň při atentátu. Navíc začali navštěvovat své příbuzné a kamarády a to jim nakonec zlomilo vaz.Dostali svým chováním do neštěstí desetitisíce. Po včerejším shlédnutí musím hvězdu ubrat.Těch historických nepřesností a kravin tma bylo strašně moc,Sequens je v překrucování historie machr, což nám dokázal třicetkrát v majoru Zemanovi. Film Atentát je bohužel blábol, ale moc dobře natočený A ještě bych rád požádal uživatele SeanBean, aby smazal ze zajímavostí tuto neskutečnou pitomost a naprostý nesmysl: "Jan Kubiš se nezastřelil, ale upadl do bezvědomí po zásahu granátem. Zemřel v lazaretu SS v Podolí na následky vykrvácení. (SeanBean)". ()

Hpatrik

No velmi povedený film o atentátu na Heidricha, vzhledem k roku natočení překvapivě pro-západní, má to moc pěknou výpravu a výborné herce. ()

anitae

Smutná doba, kterou dokresluje Beethovenova Osudová a Škoda lásky. Závěrečná část v kostele a "Vsdejte se, nic se fám nestane..." wtf? Gabčík? mluví česky? ()

Carthorias

LFŠ 2018 Film 2: Stále asi nejlepší ztvárnění této klíčové události naší historie. Jedinou výtku mám k občasné nepřehlednosti děje a absence pojmenování postav. Tak například až po polovině filmu mi došlo že Opálku hraje Brzobohatý. ()

KUFI

Pretacel sem si to jenom na ty sceny s gestapakama. Ty byly dobry, narozdil od tech scen s partyzanama. To bylo sileny, hlavne ten uvodni vycvik. Taky ta klicova scena kdy Heydrich chytne strepinu z granatu. To bylo otresny. Jak se postavi v tom aute, prohne v zadech a zajeci. Co to bylo ty vole :D Jak z naky komedie s Funésem. ()

GIK

Soudruzi his-story-ci uklohnili napínavou historku. Existují ale pouze dvě reálné verze. První: Atentát se vůbec nestal – pravděpodobnost 90 %. Propaganda od začátku do konce. Atentát nikdo nikdy neviděl. Všichni o něm jen slyšeli. A to hodně nahlas. Hlasitá propaganda spojená s vyvoláváním strachu je osvědčená metoda. Druhá verze – pravděpodobnost 10 %: Operaci na odstranění nepohodlného kariéristy dohodl Londýn s Berlínem (nenápadně naznačováno ve filmu). Pravděpodobnost, že je film věrně natočen podle skutečných událostí: NULA. Přímočará akce „jdeme zabít Heydricha“ je narušována zdánlivě nesouvisejícím příběhem o istanbulském plukovníkovi Horstovi a admirálu Canarisovi a to ze zjevných důvodů: vyvolat u diváka dojem, že vysoké politice stejně nerozumí. Přemýšlející obecenstvo je totiž to poslední, co by mohla elita potřebovat. Školený divák his-story-k amatér si pouze myslí, že jí bezvadně rozumí. Z jakého důvodu dostala vlastně operace název Anthropoid? Proč Anthropoid?? Co znamená slovo Anthropoid? Opočlověk. Ale proč??? Asi proto, abychom zabili dvě mouchy jednou ranou. Propagandy EVIL-luce není nikdy dost. Po britské výcvikové sekci, která je plná dobré nálady a humoru, následuje přesun našich hrdinů do Protektorátu. Rodinka přetvoří svůj byteček ve velkonoclehárnu parašutistů a nikdo si ničeho nevšimne. V jiných filmech z války mají občané strach vzít jednoho nehlášeného podnájemníka na jednu noc. Generál se projíždí po luzích a hájích na koni, ale lepší je vykonat atentát uprostřed Prahy. Parašutista vběhne před auto. Řidič troubí, brzdí, uhýbá se. Atentátníkovi nesmí být zkřiven ani vlásek! (V jedné verzi dokonce vůz před Gabčíkem zcela zastaví!!) Nebylo by to v reálu trochu jinak? Když vůz dostatečně zpomalí, je spousta času hodit třaskavinu a generál má příležitost předvést ono legendární baletní povyskočení po zásahu. Nedávno novináři vypustili pokusný balónek. Ona to prý nebyla jen tak obyčejná bomba. Byla to biologická zbraň! Kupodivu se nenakazila půlka Prahy. Inteligentní bakterie si pošmakovaly pouze na generálovi. V soutěži o nejlepšího komika se na druhém místě těsně za generálem umístil pohupující se hlasatel „vzdejte se, nic se vám nestane“. Zednářská symbolika: 3:46 – dva blesky; 3:51 – svastika; 4:40 – dvě svastiky najednou. (Swastika big dipper= souhvězdí Velkého vozu – Polárka – jaro, léto, podzim, zima.); 38:57 – prýmka = V sign; 46:29 – Moučka -  one eye symbolism, min. 15 vteřin; 53:07 – skrytá ruka; 1:01:10 – divadelní pohřeb. Všude svastika. Všude spoustu milovníků hvězdné oblohy. Plus další a další symboly. Všechny nacistické symboly mají nějakou souvislost s okultismem nebo východním mysticismem. Milovník Tibetu Himmler by o tom mohl vyprávět dlouhé hodiny. Hlášky: „Pamatujte, že vaše činy vejdou do dějin.“ – víme dopředu. „Za opravu rádia nálet na Škodovku.“ – to je kšeft! „Domácí odboj žádá bombardování Škodových závodů v Plzni.“ – to jsou němečtí agenti? Příště bude: domácí odboj žádá bombardování Pražského hradu. Lidice nějakým způsobem asi určitě byly, ale jen jako dopředu naplánovaná podpůrná akce divadelního atentátu. () (méně) (více)

FireTight

Jedna z největších akcí Druhé světové války provedené na našem území se po dvaceti dvou letech dočkala svého (pokud mne paměť neklame) jediného, ale také velmi kvalitního zpracování. I přes svojí velkou historickou přesnost, tedy až na tu změnu jmen, mi ve filmu přeci jenom něco chybělo, například propracovanější sledování událostí přímo po atentátu nebo zobrazení další osudů zraněného, ale ještě ne zcela mrtvého, Heydricha. Ale ani tyto fakty mi nezabrání vyzdvihnout skvělé herecké výkony (Vinklář jako zrádce Čurda byl jak z mé představivosti!), filmování na místech, kde se ony události skutečně odehrály a také závěrečnou pasáž, ve které jde už vlastně jenom o to co nejdéle přežít, protože jenom to oddaluje myšlenku na nevyhnutelný konec. Osobní názor na provedení atentátu? Schvaluji jej, i přes všechny ty represe, které následovaly. Otázkou totiž zůstává, zda by byla jinak zrušena platnost Mnichovské dohody... ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička