Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze. (Bontonfilm)

ostravak30

Před nedávnem jsem viděl film Anthropoid, takže můžu srovnávat. Vlastně jsou to dva nevýraznější filmy o spáchání atentátu na Reinharda Heydricha od spáchání atentátu na Reinharda Heydricha. Atentát je ale přece jen kapánek lepší. Tady je totiž vidět jasný rozdíl mezi českým zpracováním a světovým, přestože na Anthropoidu se Češi podíleli též. Český film totiž využívá v první řadě Čechy, což je logické. České herecké výkony mi přišli přeci jen lepší než ve výše uvedeném snímku. Nejspíš hlavně proto, že našeho národu se tato akce týká především. Pro světové herce se jedná o cizí událost. Češi navíc vytvořili klasický příběh držící se hlavně faktů. Britové si film předělali k obrazu svému a neubránili se klasické světové světovosti. České zpracování v hudbě i scénáři. Jednoznačně se vyhnuli takové té omáčce kolem. Pro mě tedy Atentát jako snímek vítězí. Bohužel důsledky Atentátu pocítilo mnoho nevinných a nevím, nevím, zda jejich příbuzní nebo pozůstalí jsou z provedení této akce tak nadšení jako mnozí historici, kteří oslavují hrdinství československých mužů. Ti jistě neměli lehký úkol, když dobře věděli, že je s nimi amen. Jedna věc je jít do akce s úkolem, druhá stát v kostele a vědět, že váš život za chvíli skončí. Vina za - podle mě naprosto nesmyslnou akci, kterou zaplatili životy stovky lidí, je tak exilová vláda, sedící si v suchu a teple v Anglii. Je a bude to tak jedna z nejkontroverznějších událostí druhé světové války a diskuze pro a proti se povedou ještě hodně dlouho. ()

JosefTomas

Solidní řemeslo, které ale málokdy bere ohled na diváka a pokud je situací nepolíben (nebo alespoň v takové míře), hrozí, že se nebude úplně vždy chytat. Vše je totiž předhazováno jako daný fakt a minimálně v první třetině se toho hromadí tolik informací, že to není lehké vůbec uhlídat. Atentát sám o sobě dobrý, jen to plánování je ukázano poněkud zrychleně a výsledek je všechno, jen ne filmový materiál. Na konci to ale vezme za své a psychologická rovina se mi velmi líbila a konečně bylo o co mít strach (absence hlavní postavy a neustálé přebíhání mezi nimi také dvakrát nepomáhá). Finální zúčtování patří do Zlatého fondu a je správně osudové, vyčerpávající a emotivní. Jen škoda, že v takovém duchu není celý film, protože ať už je atentát a vše kolem, samo o sobě, dobrý zdroj pro dobrý film, potřeboval by trochu překopat, aby tím filmem mohl být. Takto mám stejný pocit, jako jsem měl u nedávno zhlédnutého Všichni prezidentovi muži. ()

adamix

Veľmi dobrá rekonštrukcia slávneho atentátu, ktorá ani po takmer šesťdesiatich rokoch nezostarla. Pomerne nedávny americký remake Antrophoid je o niečo dlhší a na dnešnú dobu o chlp prepracovanejší, nemení to nič na tom, že toto je napínavá autenticita s českou hereckou topkou. Škoda je, že Jiří Kodet (uškriekaný otec z Pelíšok) je tu málinko nevýrazný. Jeho známa hláška ,,Mne vyslíchali nacisti, děvenko!" bola možno narážka práve na tento film, akurát keby reálna udalosť nedopadla tak, ako dopadla. ()

Harald

Proč tak výbornému filmu nedávám pět, jak bych rád? Proto, že se jedná o historickou rekonstrukci a přesto se zde vůbec nedozvíme kdo je kdo - samozřejmě, z pramenů i (mimo jiné) z Vyčítalovy písničky Battledress jsou jména známá, ale ve filmu mi to schází. Ale na druhou stranu, přestože jsem tento film viděl už potřetí, stále znovu prožívám s Gabčíkem a Kubišem nervozitu očekávání příjezdu mercedesu - naprosto výjimečná scéna... Je zajímavé srovnání s novou Operací Silver A - v Atentátu se nedovíme o Bartošovi nic mimo Prahu, v Operaci Silver A zase víme jen, že Bartoš jezdil do Prahy, ale jinak operoval v Pardubicích. Jediný spojovací prvek je, že žádal Londýn o zrušení atentátu. ()

smrtubohem

Zpracováno na jedničku třikráte podtrženou, film mě tak pohltí, že nejsem schopen(a ani by se mi to nepodařilo) hledat a najít sebemenší chybku. U tohohle snímku nebo třeba u Vyššího principu vždycky sedím jak zařezanej, věci jako nuda nebo nechuť v těchto případech nejsou v mém slovníku. Strhující herecké výkony všech členů Antropoidu. ()

sharka.68

naprosto bezkonkurenční film...ani doba vzniku se na něm moc nepodepsala... Vždycky těm klukům fandím, aby to dali, aby se stihli přesunout z krypty kostela jinam..aby se nemuseli...(přitom vím, že to není možné), jenže pak mi dojde, že oni zvítězili. Nejen nad Heydrichem, ale sami nad sebou...dali to nejcenější, co měli, stejně jako jejich pomocníci. A ten jeden, co mluvil a nechal se přemoci strachem...ten se navždy bude smažit v pekle! Pokud zrádce a zbabělce peklo přijme... ()

jack_scott

Bezesporu jeden z nejlepší hčeských pseudodokumentů. Snímek ale kazí malá dramatičnost a stopáž v místech, kde by naopak chtělo přitvrdit a děj více natáhnout...Ať už příprava atentátu, jeho průběh, přestelka v kostele... To vše mohlo být daleko lepší. Proto dávám "jen" **** a 80%. ()

Goodmen

Působivá rekonstrukce atentátu na Heydricha. Skvělí herci, skvělá atmosféra. "Vzdejte se, nic se vám nestane!" ()

honzic

Film, který pojednává o skutečné události je kvalitně zahraný, ale přeci jen jeho kvalita a kamera a další části mi až tak neseděli. Dalo se ještě vytěžit více. Pořád beru srovnání s Vyšším principem s neskonale silnějším dojmem a též lepšími hereckými výkony. Tento film není tak silně zpracován jako knihy o atentátu, přesto dobré, že byl natočen. Hodnocení: 70 % ()

swinevenca

Na tomto díle si cením dvou věcí. Tou první je samotný fakt, že byl natočen film o hrdinech našeho odboje, protože těchto filmů je ostudně málo, o jejich kvalitě v mnoha případech lepší nemluvit. Druhou věcí je historická přesnost. I když s přibývajícím zkoumáním klesá a chyb bych našel na A4, pořád jsou to z mýho úhlu pohledu spíš technický detaily, byť zplodily nejeden mýtus, např. o průběhu atentátu. Ale zároveň tenhle film dostal nejen Gabčíka a Kubiše do povědomí diváků a nemá potřebu jejich odhodlání bagatelizovat, nýbrž oslavovat. Škoda, že se tak málo pozornosti věnuje jménům ostatních vojáků a jejich podporovatelů. Ale ve výsledku je z toho mrazivá rekonstrukce vrcholné akce našeho odboje, ve které člověk sleduje nadějný, ale nakonec zradou Čurdy zmařený, boj několika jedinců proti nacistické tyranii. A to je tak silné téma, že tento film pokaždé hltám jako při prvním zhlédnutí, protože moc podobné kvality na tohle téma prostě není. ()

m.xFuck

Velmi povedené až bych řekl dokumentární, vzhledem k poměrně velké historické přesnosti nechápu, proč se Gabčík nejmenuje Gabčík a Baudyš není Baudyš a Čurda by si taky zasloužil své jméno... ()

wocicko

Dávám dvě hvězdy: jedna za dechberoucí hudební aranžmá Bethovena na začátku a na konci. A ta druhá za obsazení herce v roli Heydricha - je si fakt podobný, ale jen zezadu... Ten film předpokládá znalost historie, jinak se člověk stratí v čase, jsou tam i zjevné hrubé historické odchylky. Že si autoři neodpustili tu scénu s českou korunou budiž, ale ten admirál Canaris... Ano, pro atentát klíčová postava, ale úplně obráceně, než nám autoři předkládají. Os atentátu, ztv asi půlka filmu je to nuda, šeď... citových výlevů našich hrdinných parašutistů bylo dost a dost. Film vhodný jen jako historická studie vlivu doby na vznik snímu, ne jako podívaná sama o sobě. ()

papuchalk

Asi první polovinu jsou události zobrazeny dost nahodile, a mnohdy nejsou tak důležité pro děj (např linka s Canarisem a další konflikty německých důstojníků), naopak chybí pořádné představení výsadkářů !!! (jejich charaktery, velké vlastenectví, vynikající výkony při výcviku - důvod proč si instruktoři všimnou právě Gabčíka se Svobodou???), chybí zrod skupiny Anthropoid (moment, kdy se Svoboda s Gabčíkem dozvědí co mají za úkol a jak reagují, to je to co film přináší navíc oproti historickým knihám a románům a co je jeho primární funkce) On tam vlastně Svoboda ani nijak nefiguruje. Chybí to, jak se na scénu dostane Kubiš. Chybí jejich neoficiální rozhovor s Benešem před odletem. Chybí vybudování velkého vlasteneckého cítění a hrdost nad těmi dvěma. Chybí toho zkrátka strašně moc a místo toho celkem nezúčastněně sleduji chladný film bez emocí a bez významu. Po příletu opět nahodilé scény z bytů s mnoha postavami, o kterých nevíme kdo jsou a proč jsou. Postupně atmosféra protektorátu začíná houstnout a samotné přípravy atentátu slibují zlepšení. Zničeho nic se jde na věc, čili trochu odbytá gradace před atentátem. Zfilmování atentátu je OK, nic víc nic míň, a zase chybí události bezprostředně po atentátu. Chybí vysvětlení jak se dostanou do kostela. Z technického provedení film musím zmínit naprosto příšerný zvuk. Dialogy nejsou slyšet a pak vám vysklí okno v obýváku jeden výstřel... Všechna negativa filmu potom přebije závěrečný beznadějný boj v kostele. To je jedna z nejpovedenějších scén českého filmu. Nezapomenutelné. Tři hvězdičky, ale spíš za námět, který ovšem napsal sám život a ne scénárista. ()

-VINCE-

Jednoznačně holywoodský velkofilm. Rovnocenný soupeř amerických válečných snímků. Proč už dneska neumíme točit tak skvělé filmy? Proč? Proč? Protože pokud dneska není ve filmu sex a nějaká kozatá cuchta v minisukni tak by to dnes neobstálo. To je ten problém. Kdyby raději místo těch cca 10-ti filmů ročně natočili 3 a pořádné bylo by to lepší. Tomuto snímku tleskám ve stoje... ()

Odpocivadlo

Veľmi zaujímavý film, atentát na Heydricha je veľmi zaujímavou témou pre Slovenský ale hlavne Český národ. Myslím že dnes sa už niečo tak kvalitné na túto tému nenatočí. ()

yangzhening

Ať si říká kdo chce co chce, Sequens uměl vyvolat napětí a byl to vynikající režisér. Charisma Radoslava Brzobohatého na atmosféře taky dost přidalo, i když bych upřednostnil, kdyby tam hrál herec doslova neznámý. ()

Max Q.

Válečná rekonstrukce asi nejslavnějšího českého činu moderních dějin. Pár věcí by tam neznalým potřebovalo dovysvětlit, ale na druhou stranu oceňuji absenci komunistické propagandy. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička