Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze. (Bontonfilm)

allebra

Velmi povedený film o atentátu na Reinharda Heydricha, s perfektním hudebním doprovodem. Závěr filmu byl na Oscara! ()

Bozvav

Asi pro mne zatím nepřekonaný a nejlepší snímek na téma Reinhard Heydrich. Spíše rekonstrukce, než příběh. Skvělá režie, scénář a dramaturgie. Za mne 100%. ()

Wawer

Doteď pořádně nevím, kdo byl kdo, tedy vyjma Čurdy. Ztvárnění je působivé, na svoji dobu odvážné a bezesporu věrnější než předloňský holywoodský počin, bohužel přemírá postav, které nejsou ani pořádně pojmenovány, vnáší do celého dění solidní chaos. Výsledný film tak působí neuspořádaně a nedotaženě, což si myslím, že je obrovská škoda. ()

Chundys

Úžasné zpracování a musim říct, že i když se mi Anthropoid (remake) se Cillianem Murphym líbil, tak tomuto Českému snímku tak nějak nesahá ani po kotníky. Nicméně hodnocení měnit nebudu, ale tady máme jasného vítěze o zpracované operaci Anthropoid a celém průběhu Atentátu na Heydricha ()

zdeny99

Takřka přesná filmová reprodukce Operace Anthropoid. Takřka píšu schválně, jelikož mi tam chybí Benešovo váhání, zda akci povolit či ne. A co mi tam ještě více chybí, tak útěk Gabčíka s Kubišem z místa činu, protože to neměli vůbec lehké. jejich útěk by byl velkou dramatickou honičkou, která by film protáhla tak na maximálně pět minut. Kdežto ve filmu spáchali atentát a už byli v kostele. Jinak tomu nemám co vytknout a osobně považuji Atentát za nejlepší čsl. válečný film (promiňte pane Poláku a naši východní bratři). Scény ze samotného kostela jsou mrazivá, především když čekali na smrt v zatopených katakombách. Mrazivou atmosféru už tomu dodává samotné prostředí kostela a ještě více ji posiluje černobílé provedení filmu. [8756. hodnocení, 358. komentář, 85%, 233. nejlepší film] ()

Mlle

Jako dítě jsem ten film neměla moc ráda. Jde to na vrub hlavně ideologické mašinérii, kvůli níž jsme měli coby děti školou povinné druhou světovou na paletě každý den. Bylo to děsivé – soudružky učitelky se nežinýrovaly vodit nás na dnes neznámá místa, kde nacisté kopali masové hroby (rezidenti by se možná divili, co se skrývalo pod trávníkem, na kterém venčí pejsky) – a bylo to otravné zároveň – schéma bylo totiž vždy stejné a bez nápadu: zlý nacista je podroben hodným sovětem či komunistou, ten v zápalu boje zprovodí ze světa pár vedlejších postav, hlavní hrdina však obvykle přežije. Vynikaly jen bravurní sovětské válečné snímky, které, kdyby se bývaly narodily na druhé straně oceánu, svým neopakovatelným citem pro patos, emoci a epiku zcela ovládnou Hollywood. Jako dospělá dnes oceňuji obdivuhodné herecké umění, velikou vzácnost v dnešních filmech, s níž ovšem tehdy obsazovaní herci plýtvali i v plytkých, nekonečných dobových seriálech. S odstupem času oceňuji taky jistou vyváženost snímku, s níž se aktéři pohybují v relativně odpovídajících reáliích, včetně kontroverze, která celou akci od počátků provází. Není ani divu, že se žádný další rok s každým novým výročím stále nikdo v médiích nebo na shromážděních neodváží spočítat skutečnou bilanci této zpackané a amatérské akce, která sice dovedla na smrt mnoho lidí, ale protože týž člověk, který k ní dal podnět i souhlas, prodal republiku Stalinovi, nepřinesla ve finále vůbec nic… Inu taková je politika, v níž jsou i chrabří hrdinové jen loutkami. Ale to není důvod nebýt hrdinou, že… ()

Eluin

Tak tento snímek mám skutečně moc a moc rád. Atmosféra protektorátu je tu skvěle vystihnuta. Co bych snímku však trochu vytkl, to je nepřítomnost skutečných jmen parašutistů (kluci by si to zasloužili) a hlavně jisté historické nepřesnosti (např. parašutisté se v posledním boji v kostele bránili jen pistolemi malé ráže - což ve filmu není, naopak, tam mají i samopaly. Navíc jsou tam z nich děláni takřka "Rambové", kteří postřílí mnoho a mnoho vojáků. Ve skutečnosti však nezabili v závěrečném boji ani jednoho. "Jen" jich cca 20 vyřadili z boje - což jistě také není ale vzhledem ke kvalitě protivníků a rozdílů ve výzbroji málo). ()

Floydie

Velké zklamání - z takového tématu se dalo vytáhnou mnohem víc. Sequens se postavám vůbec nedostane pod kůži a přitom se mohl zaměřit na tolik témat (pochyby o celé akci, Čurdovo rozhodování), které jsou jen nastíněny. Navíc celá linie s Canarisem je ve filmu úplně zbytečně. Snímku se ovšem nedá upřít věrné zachycení celé události a velmi sugestivní konec. 60% ()

Lars

Pro mě jednoznačně nejlepší československý/český film z období druhé světové války. Skvělá atmosféra Protektorátu, vynikající přestřelka v kostele, herecké výkony na jedničku. Není o čem diskutovat. ()

drankeryth

Stary ceskoslovensky film o priprave a vykonanie atentatu na Heydricha. Kvalitne sceny, kostymy a boj v kostole su zarukou ze reziserovi nebol lahostajny tento film a urobil ho najlepsie ako len vedel. Tento film som hltal kazdu jeho sekundu az do konca. Skvele dielo:) ()

hazaba

Film vynikajícím způsobem přibližuje jednu z přelomových údálostí Protektorátu, která vedla k šíleným zvěrstvům. Člověka vtáhne do děje od prvního okamžiku a nepustí až do úplného konce. Při některých scénách vám vstávají vlasy na hlavě, při jiných byste nejraději vraždili... Je neuvěřitelné, že se tohle mohlo natočit za socialismu. ()

RakeW

Možná by se předně slušelo říct, že se nejedná o rekonstrukci a už vůbec ne přesnou. To za prvé. Není to však nějak zvlášť na škodu. Nicméně třeba skutečnost, že Sequens dbal na autentické rozestavění Haklů před kostelem, působí vedle těch ostatních historických nepřesností a úliteb dobrodružnému žánru spíš úsměvně. Za druhé mám trochu problém se soudržností, návazností jednotlivých scén a přehledností, zejména co se postav týče. Přijde mi, že zážitek diváka, který film zhlédne bez dalšího obeznámení alespoň s některými základními historickými fakty, bude do značné míry ochuzen. Vzhledem ke štědré a velmi povedené výpravě mělo tohle dílo prostě ještě větší potenciál. Na druhou stranu je to, až na pár melodramatických momentů, opravdu takřka dokumentárně chladné a syrové, což je jednoznačně plus (a částečně to omlouvá tu zkratkovitost). Stejně tak charisma pánů Brzobohatého, Jelínka, Mrkvičky, Kodeta i Munzara by se dalo krájet a kombinace štěkajícího Stenu a frajersky rozžvýkaného cigára má s ohledem na tehdejší poměry nevídané koule... Abych to uzavřel, přes výše uvedené výhrady mám ten film opravdu moc rád a považuji ho za jedno z vůbec nejdůležitějších děl české kinematografie. ()

Luk Skywalker

Tady nemám velkých výhrad, i když tento film sledujete po rekonstrukci atentátu v dokumentárním cyklu Heydrich - konečné řešení, tak víte, že to bylo trochu jinak, ale jako celek působí film téměř bezchybně, pár minut navíc by neškodilo, ale tahle film aspoň pěkně odsejpá až má divák dojem, že to bylo lehké plánování. ()

HH

I když film není ve všech ohledech zcela historicky věrný, je to nejlepší ztvárnění celé skvělé akce i těžké doby, ve které se udála. ()

yvona

Kdykoliv mám možnost, tak se na tento film znovu podívám. Nesmírně na mě zapůsobil, ale nevím přesně čím. Je hodně dobře zpracovaných filmů na toto téma, ale právě tenhle má jakousi zvláštní auru. ()

helloween93

Jako nacionalista dávám jasných 5 hvězd. Dost věrohodná rekonstrukce atentátu na Reinharda Heydricha se sympatickým obsazením, rozsáhlou výpravou a legendární hláškou z megafonu "vzdejte se, nyc se fám nestane". Potěšila mě i účast početné německé techniky z WW2. Jasných 5*. ()

MickeyStuma

Jiřímu Sequensovi st. se tímto snímkem podařilo na české poměry doslova filmové mistrovské dílo. Pevný scénář a širokoúhlý formát dává příběhu patřičnou hloubku a černobílý obraz autentičnost. Není tajemstvím, že se Sequens při realizování scén převážně u pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje držel dobových fotografií z archivu gestapa a vzpomínek pamětníků. Důraz dával na rozestavění aut a postavení německých vojáků, takže se doslova jedná o autentickou dobovou rekonstrukci, ze kterého skutečně i dnes mrazí. Scénář se pevně drží hlavní dějové linky a zbytečně neodbíhá k vedlejším motivům, což je jedině dobře. Jen je škoda, že nebylo dáno více prostoru na události v Anglii, ale vzhledem k době vzniku to lze pochopit. Vlastně je takřka zázrak, že film v takovémto znění vůbec vznikl. Ani populární zmíňky o komunistickém odboji tu kupodivu nejsou, což lze považovat doslova za zázrak. Film vznikal s ohromnou pečlivostí a je to vidět v každém filmovém políčku. Laťka je tedy vysunuta tak vysoko, že je doslova nepřekonatelná. Ne, tomuhle se už žádné další filmové zpracování nemá šanci vyrovnat. ()

Olík

„Atentát v posteli - Vše co mám rád rozdělí - Na dva ostrovy, od sebe daleko - Všechno v nás už přeteklo“. Charismatičtí herci (skvěle vybraní) v rukou Jiřího Sequense rekonstruují jednu ze stěžejních událostí naší historie. Autenticky na výši, působivé, historicky relativně věrné….závěrečná scéna z kostela sv. Cyrila a Metoděje musí dostat i toho nejzarytějšího pivního gaučáka s jedním okem na ledničce a druhý ve sportovní rubrice novin. Ač jde bezesporu o tuzemskou válečnou klasiku, musím se studem přiznat, že jsem se k ní dostal až po padesáti letech od jejího natočení a to vlastně jenom díky konfrontaci s Ellisovým Anthropoidem (r.2016). Každopádně jak řekl dědeček, než skočil na gumě z mostu: „nikdy není pozdě“. ()

GMVajgl

Stručný, rázný a napínavý film založený na skutečných událostech z nedávných českých dějin. Je to věrné zpracování? Rozhodně důvěryhodnější než v porovnání téměř ostudný film Anthropoid (2016). Atentát doporučuji každému. Připomíná nám, jak vypadají hrdinové - zodpovědní, bojující do poslední chvíle a ochotní položit za svobodu i svůj život. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička