Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze. (Bontonfilm)

m_a_c_a

Historická rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších vojenských akcí, které se zúčastnili českoslovenští parašutisté. Klasika, kterou by měl vidět každý fanda válečných filmů. 80%. ()

markotter

Velmi kvalitní rekonstrukce jednoho z důležitých momentů naší historie. Na to, jaké měli tvůrci v těch letech prostředky, to bylo výborně technicky zvládnuté, ale samozřejmě i zahrané.Protože to byla téměř věrná rekonstrukce, chybělo mi tam víc rozpracované téma plánování atentátu a hlavně téma útěku z místa činu - ten byl přece taky dost dobrodružný a určitě by mě zajímal víc než koukat 3 minuty na pohřeb Heydricha. Vadilo mi taky, že postavy neměly jména - důkaz, jak pouze ideologie (popírání západního odboje komunisty) může uškodit jinak výbornému filmu. Nedokážu si totiž představit, že pokud by se na to někdo díval bez znalosti historie, že by se byl schopen v tom množství postav, které postupně vypadaly z letadel do Čech, zorientovat. ()

Inozuka

V podstatě hraný dokument, který detailně zachycuje atentát na Heydricha. Přesto má film náboj, napětí i akci. Ta někdy sice odbočuje od reality, ale i tak je pro mě Atentát stále jedním z nejlepších válečných filmů všech dob. Na DVD navíc film o filmu, kde režisér Sequens uvádí spousta zajímavostí (krypta i vnitřek kostela byly například kompletně postaveny v ateliérech, aby bylo možné natočit scény přestřelky, jednotlivé scény byly inscenovány podle dobových fotografií a zachovaných dokumentů atd.)... A až po několikáté projekci jsem si všiml pravděpodobné narážky na autora Jamese Bonda Iana Fleminga, po kterém autoři pojmenovali instruktora commandos, který cvičí české parašutisty ve Skotsku. ()

Nocturno culto

Teprve až dnes jsem se dostal k tomuto zpracování jednoho ze zásadních momentů historie naší země..Předcházely tomu výborné reference a rozhodně bylo naplněno očekávání. Obsazení je parádní, celý děj příjemně přímočarý, bez zbytečných odboček či vedlejších epizod, když navíc vezmeme v potaz dobu vzniku filmu, tak nelze dodat nic jiného než to, že se jedná o velmi kvalitně odvedenou práci a zdejší hodnocení je naprosto adekvátní.. ()

rublik05

I po těch téměř 60 letech se stále jedná o velice silnou záležitost, na tu dobu velice dobře natočenou a především zahranou. Výběr herců je naprosto dokonalý, všem jejich role perfektně sedly. Atmosféra je řádně temná a stísněná, výprava přímo skvostná, historicky se jedná o velmi přesnou rekonstrukci, byť mi tam vzhledem k délce určité úseky trochu chyběly. Z některých scén přímo mrazí, zejména v samotném závěru, který je tak moc autentický, až mi z toho bylo špatně. Pominu-li určité nepřesnosti a absenci určitých úseků, které by celý příběh ještě trochu rozvinuly, musím tvůrcům vyseknout poklonu, protože natočit něco tak silného a nevšedního v roce 1964 je fakt neuvěřitelné. Respekt všem zúčastněným. 9/10. ()

junxi91

Film má poněkud depresivní atmosféru, jako je ostatně u filmů z šedesátých let z našich luhů a hájů zvykem. Skupina parašutistů ze skupin Silver A a Silver B je nejprve vycvičena v UK a poté shozena na území naší vlasti, kde vládne tvrdou rukou nově dosazený zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, který vyhlašuje stanné právo a jako správný efektivní zmrd-manažer jsou lidi stříleni každý den. Je třeba tomu hajzlovi utnout tipec. To ví dokonce i konkurenční Abwehr v čele s Canarisem a ti si uvědomují, že nenáviděný Heydrich si hodně zahrává se svým životem. Měl naprostou pravdu v tom, že náš národ se díky hrdinům ze západního odboje zapsal do historie. A ten beznadějný, leč statečný boj proti Němcům v Kostele sv. Cyrila a Metoděje podle mě nemohli v té době natočit lépe. Měl jsem z toho dost sklíčený pocit, oni se prostě rvali do poslední chvíle a ne výzvy "Vzdejte se, nic se vám nestane" zvysoka srali, protože věděli, že by je čekal nějaký monstrproces a poté veřejná poprava. Dávám tomu 5*, ale znovu se na to asi jen tak nepodívám - už tak jsem dost deprimovaný mladý muž. ()

TSZ

Atmosférický snímek o kontroverzní kapitole českých válečných dějin, atentátu na říšského protektora, Reinharda Heydricha. Doba vzniku se na politickém vyznění snímku samozřejmě podepsala, avšak to téměř nic neubírá na chladné atmosféře protektorátu a stísněnosti tehdejšího života. Jedná se tedy o dobře natočený film, který sice nelze brát jako pravdivý popis tehdejších událostí a rozhodně se nejedná o žádné veledílo, ale dokladů o hrdinství obyčejných lidí v boji proti německým okupantům není nikdy dost, ani v dnešní době. ()

crjules

Vyborny film, dokonale zpracovany a obsazeny vybornymi herci. Zejmena Radek Brzobohaty! Je dobre, ze se kdy natocil , beru ho jako poctu Hrdinum na ktere by nemelo byt zapomenuto. ()

Rodin

Kromě již zmíněné rekonstrukčně dokumentární kvality filmu dodám ještě moc dobře zpracované scény z výcviku výsadkářů. A ten závěr v kostele a před ním... to byla fakt lahůdka. ()

playboy_05

solidní, věrná rekonstrukce atentátu na Heydricha, ale možná až zbytečně moc autentická, film se kolikrát jeví jako dokument než jako válečný film...každopádně herecké výkony supr, atmosféra by se dala krájet celou hodinu a půl...jsem rád že jsem si timhle filmem doplnil vzdělání...skoda toho konce, ale chapu, ze scenky jako z divokeho zapadu v te dobe jeste moc v mode nebyly ()

Tamdydam

Film atentát těží především z hereckého obsazení, doby vzniku, která umožňuje autentické prostředí a autentickou atmosféru a hlavně z faktu, že jde o zfilmování skutečné události. Což člověka vždy více vtáhne do děje. Především proto jsem ho se zaujetím dokoukal do konce. Přesto na mě ale Atentát působí dost odbytě. Nikdo se tu neobtěžoval s vykreslením jednotlivých postav, jejich vzájemných vztahů, přátelství, rivality, jejich minulostí,... Člověk tak nemá velkou příležitost vytvořit si k nim nějaký vztah a jejich příběh tak působí velmi anonymně. Stejně tak mě zaujalo, že nikoho nenapadlo doplnit film o titulky v relativně dlouhých a významných pasážích v nemčině a angličtině. Jako celek mi Atentát svým pojetím připomínal něco mezi klasickým filmem a hraným dokumentem (poměrně špatným, v kterém je lecos podstatného zamlčeno, nebo nedostatečně rozvedeno). Na to, jak zajímavé a silné téma zpracovává, na mě Atentát proto ve výsledku valně nezapůsobil ()

PaRi

Inu, pan Sequens uměl bravurně točit filmové sequence. Atentát považuji za jeden z velmi dobrých válečných filmů u nás natočených. Je až neuvěřitelné, že tvůrce tohoto snímku a vynikajícího TV seriálu Hříšní lidé města pražského, natočil také 30 případů majora Zemana. Ukázka jak hluboko může klesnout umělec, stane-li se slouhou ideologie (jakékoliv). Ty tři hvězdičky dávám proto, že i zde ta ideologie pomrkává i když je zázrakem, že mohl takový film vůbec vzniknout. Mnohem výše ale hodnotím film Jindřicha Poláka Nebeští jezdci natočený v roce 1968 . Však také v období normalizace byl film Nebeští jezdci pro veřejnost nepřístupný na rozdíl od Atentátu, který se několikrát v normalizační TV objevil. Inu, soudruh Sequens to měl u bolševika dobré. Po shlédnutí Anthropoidu přidávám, i přesto co jsem napsal, o hvězdičku navíc. ()

DadysGirl

Viděli jsme ve škole povinně... A myslím, že by měli všichni... Troufám si říct, že jde o autentcké zpracování a to mě dostává úplně nejvíc... ()

wee_n

Strašně jsem se těšila, až to konečně uvidím, a jediné, co se mi na tom líbilo bylo asi jen to černobílé zpracování. Hodně věcí mi ve filmu chybělo, a než jsem se pořádně dokázala zorientovat v tom kdo je kdo, tak byl konec. Chápu, že na tu dobu se nemohly čekat žádné zázraky, ale i v roce 64 měla tahle událost jistou posloupnost, a určité akce vyvolávaly určité reakce. Já bohužel nemohu víc, jak 3*. ()

DEMON

Pôvodne som dal 4*, ale prislo mi nespravne ubrat mu z aktualnych 85% mojim 80%-nym hodnotenim. Tak som to o minutu neskor, po prehodnoteni mojho hodnotenia, zmenil na 5*... Mozno si ten film plne hodnotenie nezasluzi, ale "iba" 80% je malo. ()

Havala

Film nehodnotím jako veledílo, ba dokonce mám výhrady k jeho úvadu, který byl trošku kostrbatý, také jako rekonstrukce to není nic převratného, vždyť důkazů a podkladů o tom případu měli filmaři dostatek. Ale pokud člověk na vštíví Kryptu kostela sv. Cyrila a Metoděje, podívá se na autentická místa posledního úkrytu, pochopí co se tenkrát asi zde odehrávalo. Málo která událost v našich dějinách si vysloužila natočení tak přesného filmu. Pokud bude dalším generacím připomínat hrdinství a odboj našich vojáků, tak to bude ten nejlepší film na světě. Vzbuzovat zájem o historii, to již prakticky žádný film nesplňuje dnes se jedná jen o peníze. Pokud by film nevznikl dříve, dnes už jistě ne. 89% ()

xxlch

Miluji Beethovena a po shlédnutí tohoto snímku,který jsem poprvé zhlédla někdy v 70-tých letech,kdykoliv uslyším začátek této páté c moll symfonie,vzpomenu si na hnusný svíravý pocit.Stejně se musí cítit skoro každý,kdo film "Atentát"viděl. Nemám ráda válečné filmy, protože jsme na ně chodili takzvaně-dobrovolně/povinně,faktem však je,že tento film je nejrealističtějším válečným filmem,který v naší kinematografii kdy vzniknul. Beethovenova "Osudová" tyto pocity ještě umocňuje.Takže né-vzdejte se... ale... na na na nááá!!! ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička