Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha. Podává široký obraz této události a pokouší se o postižení nejrůznějších souvislostí. Zvlášť sugestivně pak zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze. (Bontonfilm)

Bigfuckman

Velmi zdařilá rekonstrukce atentátu z dob protektorátu Čech a Moravy. Již tehdá byly implementovány titulky při německých rozhovorech a čeština naturálně dabovaná. Musím se smát u vícejazyčných filmů, kde naše "profi" dablérská studia namluví vše jedním jazykem. Ale zkušený a pozorný divák jistě již dávno sleduje filmy v originálním ozvučení a neváhá si při tom zkodonalovat četbu své mateřštiny v titulcích. Ale zpět k filmu až na takové to majorzemanovské kouzlo byl film vskutku dobrý a velmi mě zaujali i výkony pánů Mrkvičky, Kodeta a Brzobohatého. ()

Týnidlo

Viděno před pár lety, ale výsledné nechutenství z lidské nátury přetrvává. Tento film vyvolává mnoho KDYBY. A to je na tom tak smutné. Film hodný vidění. ()

Kajislav89

Tento snímek šel do oblíbených hned jako druhý po Nebeských jezdcích. Naprosto úžasná a realisticky zachycená věc. Proč se dnes takové filmy netočí? Úžasný příběh, který napsal sám život. Geniální herecké výkony, ze kterých musím vyzvednout Josefa Vinkláře v úloze Karla Čurdy. Závěrečná scéna je podle mě jednou z nejlepších akčních scén české (československé) kinematografie, která mě vždy připoutá k obrazovce. Pokud bych měl hledat nějaké chybky, tak mě mrzí zpracování událostí nejbližších minut po atentátu. Kdo se o tuto problematiku více zajímá, tak jistě ví, jak krkolomný byl útěk parašutistů z místa činu a mohlo tu být o další akční scénu navíc. Tento film je však při celkovém zhodnocení dobře zvládnutou poctou těm statečným mužům. PS: Jako milovníka zaniklých filmových lokací mě těší, že existuje snímek, který zachycuje původní podobu "Heydrichovy zatáčky". (Objevuje se též ve filmu Sokolovo). ()

mosem

K filmu každý divák přistupuje s vědomím historických skutečností, tak jak se je učil ve škole, četli v časopisech nebo knihách.... Film, který se Sequensovi určitě povedl ze všech nejvíce. Spíše rekonstrukce než film, pokoušející se co nejvíce rekonstruovat tehdy (!!!!) známé skutečnosti. Samozřejmě, že dnes se na řadu okolností můžeme dívat trošku jinou optikou, možná filozofovat o smyslu a důsledcích akce, což jsou momenty, jejichž akcentování mně ve filmu poněkud schází. Proto také tento film nemá pět hvězd. Nesporné ale je že natočit, v době laviny filmů oslavujicích prakticky jen sovětské válečné úspěchy, film pozitivně hodnotící akci exilové londýnské vlády nebylo až tak zcela jednoduché. I když se nad tématem filmů, které Sequens natočil vedou rozsáhlé diskuse, není dobře jeho práci posuzovat politickou optikou, stejně jako třeba v případě filmů Polanskeho optikou mravnosti tvůrce. A v tomto případě svoji roli režisér odvedl zcela dokonale, stejně jako herecký tým. ()

gidzitka

Vzhledem k tomu, že tento příběh má v sobě tolik dramatického náboje, jako je radioaktivity v Černobylu, tak bych očekávala hutnější atmosféru a větší psychologický propletenec všech těch lidských osudů, které se k němu váží. Také mi vadí až příliš zlacinělé vykreslení zrádce Čurdy, jelikož předpokládám, že tím posledním důvodem, proč to udělal, byly prachy (a přitom z filmu mi to tak z velké části vyplývá). Navíc je film relativně dlouhý a až překvapivě často nudný. Půtky mezi německými pohlaváry nejsou příliš dotažené a divák neznalý historie se v nich topí. Hrdinové odboje a tisíce nevinných obětí by si zasloužili - aspoň z mého hlediska - filmové dílo a ne odfláknutou technicky provedenou rekonstrukci, jak to vlastně bylo. ()

boombang

Vysoce nadprůměrný český film. Dialogy sice trochu šustí papírem a té akce by taky mohlo být trochu víc, ale na tehdejší dobu je to paráda. Mrkvička, Jelínek, Brzobohatý, Kodet jsou výborní a z Loydy opravdu až dokumentárně mrazí. ()

marabart

Skvělý film o nejznámější akci čs. odboje za 2. světové války. Ve filmu se představila tehdejší elita našich herců, kteří podali velmi dobré výkony. Zpracování se mi líbí, velmi zajímavá je konfrontace, zda-li provést atentát, protože všichni čekali odplatu. ()

Numerobis

Narozdíl od Lidic velice decentní přepis pravděpodných historických událostí. Ačkoli je to film ze složité doby a koneckonců o složité době a na otázkách "bylo to vůbec nutné/správé" se mohli do těch anglickejch buržoustů pustit daleko víc, z nějakého důvodu to naštěstí neudělali (až na pár náznaků) a proto je film použitelný i o tolik let později. ()

Ferenzo

Velmi silný zážitek. Rekontrukce tak důležité události se podle mého povedla na výbornou. Atentát bych pouštěl ve škole místo hodiny dějepisu. Scény z atentátu a závěrečné scény z kostela jsou dechberoucí svou autentičností a každého normálního člověka musí nutit k zamyšlení. Vojáci z operace Antropoid jsou u mě opravdový chlapy. Nebýt jich, kde bychom možná dnes byli. Podle mě je film Atentát povinnost pro každého Čecha !!!90%. ()

marek29

Jenom proto, že jde o hrdinský čin, který já sám nesmírně obdivuji, tak tady z toho partička rádobyfilmových kritiků uchcává? :-o To mi přijde trapný. Ještě mě napadá Brzobohatej ve formě a v černobílým filmu což sou taky násobitelé přehnaně napálených hodnocení :D Za mě průměr co do akčnosti, zpracování a spádu filmu. Nevyžívám se ve starých filmech a tento neni výjimka. Mrkl bych se na remake kdyby byl. Jako učební pomůcka dobrý, jinak ne. ()

bohhous22

Tento film jsem poznal už na základní škole,díky kantorce dějepisu,jež měla vždy hodnotný vkus na filmy o historických faktech.Touto cestou jí děkuji za osvěžení látky těmito skvosty!!! ()

Pitryx

Dosti „rozsekané“ ve sledování jednotlivých postav. Ale jinak dobře natočený film, ve kterém jsem některé politické machinace moc nepobral. Podruhé nemusím. ()

Jehan

Mimochodem, nešlo o atentát, ale o vojenskou misi, ve které měli vojáci zabít generála nepřátelské země. Viděno za posledních 45 let po xté. Sequens se vydal z nejlepšího. Natočil film, který je prostě sqělý. Dokonalá zkratka, přijatelná parafráze, výborné vybruslení z ideologických schémat, bravurní casting. Uvěřitelná atmosféra. Protektorátní tíživé dusno by se dalo krájet. Navíc měl režisér kliku, že Praha po 22 letech vypadala v mnohém jako za protektorátu. Nemá smysl zkoumat, zdali měli ČS paragáni v kryptě steny a proč SS nemají bergmanny. V hlavních rolích na československé straně dobový výběr herecké elity, role jsou ideálně rozdané. Heydrich a ostatní náckové jako živí. Nejde o autentickou rekonstrukci historických událostí. Ani náhodou. Jde však každopádně o kvalitní film s dokonalou empatií. Díky za to. ()

SAINTS

Jednoznačne najlepši Sequensov film ,ktory je o atentate na Heydricha.Film ma vynikajucu atmosferu a aj herecke vykony su na vysokej urovni. ()

Boudyy

Komorní snímek, oproti Anthropoidu budující přátelské vazby spíš než napětí a fatálnost svěřeného úkolu a chvíle. Milým překvapením byla závěrečná scéna v chrámu sv. Cyrila a Metoděje, nebyla odfláknutá a měla grády. Zato provedení atentátu bylo jaksi střihačsky nepřehledné a uspěchané. Dalším pozitivem jsou herci. Mladý Mrkvička nebo Oliva, jež můžeme nyní vidět v přitroublých soap operách, do toho dali kus sebe. A dobrým nápadem bylo i pojmenování postav dle jim vystavených falešných dokladů. Jen ta Vinklářova motivace byla historicky nepřesná, i tak ale dobrý snímek. ()

makakus

Vysoké hodnocení lze chápat spíše jako projev národní hrdosti na tuto historickou událost než jako objektivní zhodnocení kvalit díla. Filmové řemeslo je zde totiž přehlídkou beznadějné mizérie. I když pravda, Sequens natočil spoustu ještě mnohem horších filmů. Aspoň ale mohli hercům ukázat, jak držet při střelbě revolver nebo samopal, obzvláště komické je to v anglické sekvenci, ale místy i v kostele. Podobně jako kačer Donald a kanadské státní symboly na britském RAF bombardéru Halifax. Už scénář se s ničím moc nepáral, až to vypadá, že za atentátem na Heydricha stál vlastně Canaris a zaúkoloval Londýn. Příběh nemá hrdinu, a to ani ani skupinového, jednoduše proto, že vytvořit postavám hlubší charakter byl asi moc těžký úkol. A angličtí výsadkáři pro komunistu Sequense ani být "moc kladní" nemohli, spíše náš národ uvrhli do teroru, což se v dialogu projistotu hned několikrát zopakuje (komunistické pojetí). Z tak úžasného a bohatého příběhu prostě vytěžili minimum. Kamera je vysloveně ošklivá, odfláknuté kompozice, svícení i pohyby kamery, nejhorší jsou noční záběry.. Střih, to je takový styl šmik-šmik, nad délkou a řazením záběrů´se moc nezamýšleli, spousta jich měla úplně vypadnout. Takže jediným světlým bodem jsou herci - ale kdo hrál v šedesátkách vlastně špatně a v jakém filmu? Proti tomuhle je třeba Vyšší princip nádhernou ukázkou špičkové filmařiny, nebe a dudy. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,6/10 | Rotten Tomatoes - ? | FDb.cz - 84,3% | Výborný film, který musel být za totality v šedesátém opravdu bomba a i dnes jsme byli neuvěřitelně napjatí, hrdí......no zkrátka unešeni. Ačkoliv nás žádná scéna (až na závěr, přirozeně) vyloženě nedostala do kolen a celkový dojem z filmu pětihvězdičkový není, tuto naši válečnou klasiku jsme si opravdu během 78. výročí od operace Anthropoid naplno užili. Samotný snímek až tak nerozebírá samotný atentát, ale spíše události před a po i samotnou situaci v našich zemích.... Bravurní pocta hrdinům (a zprznění zbabělců), kteří se i přes nulovou šanci "nevzdali a něco se jim stalo". Ale zemřeli pro vlast a my můžeme být rádi, že pan Sequens něco takového natočil! 80% ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička