Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• USA Indiana Jones and the Last Crusade (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

gudaulin

Když se něco dělá potřetí, tak už se obvykle ví, jak na to, a i když předchozí dva snímky série v žádném ohledu nebyly špatné, třetí Indiana Jones představuje skutečný vrchol této minisérie a svým způsobem i jeden z vrcholů svého žánru, tj. dobrodružného filmu. Nebere se vážně, a to je nesmírně důležité, a zároveň má dostatečně vysoký rozpočet, nápaditý scénář, který ani na okamžik diváka nenechá vydechnout, skvělé herecké obsazení v čele se zkušeným Fordem a Seanem Connerym. Ti dva se skvěle doplňují a výsledkem je fascinující podívaná. Scéna souboje s tankem nebo záchrana v podzemním labyrintu divákovi na dlouho utkví v paměti. Opět výborná hudba. Celkový dojem: 100 %. ()

choze

„Tomu říkáš archeologie?“ S přehledem nejlepší Indy. A nejlepší hlavně díky vtipné i dojemné lince o sbližování s otcem, kterého perfektně ztvárnil Connery. Také se hned na dvakrát dozvídáme, jak se Indy zrodil - v úvodu z jeho mládí jsme svědky toho, jak přišel ke svému biči, klobouku i strachu z hadů, a zároveň je na nás celou dobu pomrkáváno symbolickým obsazením Conneryho coby Indyho otce (krom toho, že bondovky byly jedním z hlavních inspiračních zdrojů jonesovské série, byl Connery i kandidátem na roli Indyho) či narážkou na odvození hrdinova jména od jména (Lucasova) psa. Nechybí parádní honičky po zemi (cirkusový vlak a později motorka katapultovaná do vzduchu!), po vodě i ve vzduchu (vzducholoď!), humor a napínavé finále s překonáváním překážek ve svatyni s grálem (trilogii tak uzavírá podobná scéna, jaká ji odstartovala), kteréžto si řadím do svého osobního top tenu nejlepších filmových konců všech dob. ()

Gilmour93

„Archaeology is the search for fact... not truth. If it's truth you're looking for, Dr. Tyree's philosophy class is right down the hall.“ Spielberg po dvou dílech již dobře věděl, co si diváci žádají a naservíroval jim to v míře vrchovaté i s bonusy v podobě špičkování otce a syna Jonesových a legendární "tankové rvačky", jenž je pro mě jednou z posledních ukázek poctivé nedigitální filmařiny. Ten konec s grálem měl určitě blahodárný vliv na Indyho zdraví po lednicové katapultáži v Království křišťálové lebky.. ()

Psema

Imho nejlepší a nejoblíbenější Indy. Dokonalost sama. Connery, Ford, Spielberg (na Lucase nezapomínám) vytvořili vrchol v dobrodružném žánru. ()

Hal_Moore

Imho nejlepší díl série. Okolo každého rohu číhá překvapení a nový směr vykreslení příběhu. Například scény pod knihovnou a následující scéna s loděmi jsou skutečným darem. Konec nemohl dopadnout lépe. Použít město Petra jako horizont byl skvělý nápad. ()

TeeAge

|| Scenár: Jeffrey Boam, Tom Stoppard / Príbeh: George Lucas, Menno Meyjes | Hudba: John Williams | Produkcia: Robert Watts, George Lucas | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: LucasFilm | Rozpočet: 48 miliónov $ | Tržby: 474,171,806 $ || Film, ktorý má všetko, čo má mať. Môj problém k nemu je prostý - berem ho, ako klasiku - kôli blbej telke, v ktorej som Jonesovky videl asi 15 krát... Samozrejme, chyba je na mojej strane. Možno za pár rokov sa na to budem pozerať inak. % | SD, DD, EN DTS | ()

genetique

Klobúk, pištoľ, bič a ďalšie nezabudnuteľné dobrodružstvo je pred nami. Indy zavŕšil svoju sériu veľkolepo, k čomu veľkou mierou prispel aj Sean Connery. Aj táto téma rozoberá príbeh s náboženským podkladom, no tentokrát mieri do najvyšších miest. V boji o večný život sa opäť Indy stretáva s náckami a opäť im dáva na držku, navyše so šarmom a galantnými spôsobmi prispieva aj Connery. Štvrtá časť nech si len udrží doterajšie renomé ostatných častí! 95%. ()

molotov

Jako malýmu se mi v to v kině. Bylo 6 let a tehdy by se mi asi ale líbilo všechno barevný co se hýbe. Jones mě nijak nebere. Doufám, že mě za to nespráská bičem. ()

Ainy

Jsou filmy, ke kterým se divák vždycky rád vrátí a mezi takové rozhodně patří i dobrodružství Indiana Jonese :-) ()

3DD!3

Když jsem u DOBYVATELŮ ZTRACENÉ ARCHY psal, že se jedná o nejlepší dobrodružný snímek, byl jsem trochu na vážkách protože oním příslovečným druhým nejlepším je POSLEDNÍ KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA. Kdybych to měl specifikovat v procentuálně tak by to bylo zhruba takhle: DOBYVATELÉ 100% a KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA 99,9%. O fous jak se říká. Nejspíš chybí moment překvapení, snad i trochu temnota, která provázela Archu úmluvy. To co však KŘÍŽOVÁ VÝPRAVA ztrácí v temnotě dohání důvtipem, legrací a Seanem Connerym (Lucas prý byl původně proti, že by otce Indiany Jonese měl hrát bývalý James Bond, ale Spielberg trval na tom, že právě v tom bude ten vtip :-). Geniálně rozvedéné téma otce a syna skvěle doplňuje příběh odvíjející se kolem legendy o Kristově kalichu. Pokud chcete pobavit celou rodinu, je poslední část trilogie dokonalou volbou. Mimochodem, věc proč čtvrtý Indy ještě nevznikl je podle mě v tom, že Lucas nějak podvědomě ví, že už by to v dnešní době nemohlo fungovat. Navíc jaký lepší konec si pro legendární trilogii můžete představit než odjezd hlavních hrdinů do zapadajícího slunce. ()

berg.12

Možná své názory na film jednou změním, zatím však tahle trilogie u mě dokonale naplňuje jeden z významů pojmu film a kouzelného slůvka stylizace. Film, který se nesnaží být ničím jiným než filmem a proto se možná líbí tak širokému publiku, od dětí až po nejzavilejší kritiky. Film, u kterého stojí za to překročit svůj intelektuální stín i zamyslet se nad podstatou téhle zábavy v kontextu filmové historie. Zábavy, kterou především chtěl od počátku Indy nepokrytě být. Film z doby, kdy si oba pánové, Lucas i Spielberg, ještě mnohem více hráli než přemýšleli. Doufám, že na to nadobro nezapomenou. ()

NinadeL

Třetí Indiana Jones je klasický chlapecký příběh hrdiny a jeho otce. Ve své době výrazná záležitost, dnes už jen malý dílek z celého fenoménu. Mnohem radši se vracím k seriálu Young Indiana Jones. ()

Kaka

Rozhodně nejlepší díl. Strhující tempo, fantastická akce a opětně k prasknutí nabitý děj. Svatý grál je navíc ze všech tří dílů trofej rozhodně nejzajímavější. Nechybí trochu mysterióznosti a úderného vtipu. Sean Connery sem padne jako ulitý a společně s Fordem tvoří famózní dvojici. Spielberg na diváká chrlí stále stejné vizuální bomby, avšak působí to zas a znova. Člověk je vtažen do děje a nevšímá si ani drobných logických nedostatků, kterých se bezesporu několik najde. Celkově vtipné a svižné, přesně tak, jak se od letního hitu očekává. Kéž by byly všechny třetí díly takto povedené. ()

Spiker01

Nedokážu ani spočítat, kolikrát jsem jako malý viděl Indianu Jonese. Jako je pro někoho významná trilogie Star Wars, pro mě je to právě dobrodružství zábavného archeologa od Stevena Spielberga. Všechny tři díly jsou perfektní, ale trojka má přeci jenom něco navíc - Seana Conneryho. Connery přidal Indymu nový rozměr a je to ještě větší sranda, když ho při každé příležitosti peskuje jeho otec. Jelikož jsem ročník 95, tak jsem nezažil dobu, kdy na scénu po pětileté odmlce přišel právě třetí Indiana, ale musela to být bomba. Obsadit totiž do slibně se vyvíjející série ex Bonda byl bravurní tah. Film je plný srandovních scén a narážek na skutečné události z historie. Kdykoli se na to rád podívám a stále se bavím, i když už ty jednotlivé scény znám nazpaměť. Toto je trilogie mého dětství, kterou jsem sice neprožil, ale u nás to stejně začali dávat až když jsem se narodil...100% ()

sud

Po dějové stránce toho sice není moc nového, ovšem všeho je víc - dobrodružství, akce a hlavně humoru. Alison Doody je z Indyho holek asi nejméně sexy (ne že by nebyla) a jeho samotného tu válcuje jeho otec ve výtečném podání Seana Conneryho. Ale stejně nelze jinak, závěr totiž vhání slzy do očí. 95%. ()

Radko

Dokonale namixovaný produkt. Tovar určený zasiahnuť čo najširšiu cieľovú skupinku. Pre pobavenie a navnadenie detí príhoda zo života mladého Indyho, pre mladšiu a strednú generáciu väčšinu deja, pre staršiu primiešanie elegantného otca. Záujemcovia o históriu tam nájdu napr. zmienky o počiatkoch kresťanstva, fašizmus. Kresťanstvo je zároveň pre veriacich + hlavná zápletka o uloženom svätom grále so zázračnou mocou. Pre zemepiscov a cestovateľov sú mapy, scény z Benátok, švajčiarskeho zámku, Berlína a nakoniec akejsi orientálnej džamahírije. Pre mudrlantov je určených zopár filozofujúcich výrokov, úchvatná ( a skutočne zaujímavá) scéna zlikvidovania lietadla na morskej pláži. Nepopieram, že ide o veľmi zručne a invenčne namiešaný guľáš, len z veľkého množstva prísad mi niekedy ostáva mierne nevoľno. Spielberg urobil úchvatnú dobrodružnú trilógiu, ktorá v čase vzniku nadchla aj mňa. Čaro a nadšenie z prvých uzretí s odstupom temer 20 rokov vyprchalo, obsah akosi zdrevenel a zostala len dokonalá (a dokonale vyprázdená) forma. ()

Nevka

Poslední křížová výprava je pro mě tím nejlepším dobrodružným filmem vůbec. Akce i hudba je dokonalá, navíc tady funguje opravdu všechno. Nejvíce však vyčnívá chemie mezi Fordem a Connerym, která je jednoduše libová. Otec a syn Jonesovi jsou totiž naprosto nezapomenutelní a je věčná škoda, že společně dostali prostor jen ve třetím díle. Příběh výborně šlape a nacistické Německo na pozadí tvoří skvělou kulisu pro putování za Svatým grálem. Mezi nezapomenutelné scény patří například krysy, hořící sídlo, pálení knih, vzducholoď, tank vs Indy, nebo celá finální sekvence z půlměsíce. V podstatě tedy prakticky všechno. Třetí Indy je za mě jednoznačně nejvybroušenějším snímkem z celé série. Dobyvatelé ztracené archy jsou také dokonalí, ale ne tolik. Kdyby bylo podobných filmů více, vůbec bych se nezlobil. Lovci pokladů jsou sice relativně fajn, ale to je málo. Snad se povede Uncharted, nebo aspoň nějaká Tomb Rider. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)