Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• USA Indiana Jones and the Last Crusade (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

Dever

Soundtrack John Williams: 1. Indy's Very First Adventure ,2. X Marks The Spot ,3. Scherzo For Motorcycle & Orchestra ,4. Ah, Rats!!! ,5. Escape From Venice ,6. No Ticket ,7. The Keeper Of The Grail ,8. Keeping Up With The Joneses ,9. Brother Of The Cruciform Sword ,10. Belly Of The Steel Beast ,11. The Canyon Of The Crescent Moon ,12. The Penitent Man Will Pass ,13. End Credits (Raiders March) , ()

novoten

Neuvěřitelný film, který sérii definitivně posunul do vod nesmrtelnosti. Největší zásluhu na tom má odlehčený scénář a dokonalá chemie Forda se sucharským otcem Connerym. Téhle dvojce totiž každá scéna vychází po všech stránkách až k finálnímu odjezdu do zapadajícího slunce. ()

tron

„Pri troche šťastia o takomto čase už dávno drží grál v rukách.“ Aj keď sa z Chrámu skazy stal hit, obecne bol (mnou však nie, jedná sa o moju najobľúbenejšiu jonesovku) vnímaný ako Spielbergov prešľap, v ktorom to prehnal s temnotou a úchylnosťou (zaživa vytrhnuté srdce, rituálna krvavá sekta, brutálna scéna večere). Sám režisér uznal, že prekročil hranicu. Takže nečudo, že trojka prišla do kín až o 5 rokov neskôr a predstavovala návrat ku koreňom (teda k jednotke, teda k nacistom). Dobyvatelia stratenej archy ma vždy bavili najmenej, takže to v mojich očiach nebol očakávaný návrat. Napokon je ale Posledná krížová výprava veľkolepým dobrodružstvom s fantastickým fantasy finále. Veľmi veľa snímke dáva chémia medzi mladým a starým Jonesom; Forda a Conneryho som mal vždy rád, ale nikdy nepatrili k mojej hollywoodskej topke, no to, čo tu predvádzajú, je skvelé. Spielberg to dosiahol aj vďaka tomu, že Connery do deja vpadne až v druhej polovici (potom však z plátna v podstate už nezmizne). Vynikajúcim ťahom je i rozhodnutie síce opäť použiť (bondovskú?) otváraciu veľkolepú akčnú scénu, tentokrát však prekvapivo ide o prequel s mladým Indym. To je geniálny nápad, aj keď to vzali z rýchlika: Indy v jedinej scéne získa nielen klobúk, bič a panickú hrôzu z plazov, ale rovno tiež hudobný motív. A nehrá ho nikto menší, než v tej dobe nesmierne obľúbený, veľmi talentovaný a o 4 roky nato skonajúci River Phoenix (Pri mne stoj!, Danteho Bádatelia). Publikum bolo nadšené, takže nečudo, že pri ani nie 50-miliónovom rozpočte snímka na celom svete zarobila takmer pol miliardu (!). Napriek tomu štvorka prišla až takmer o dve desaťročia. Keď som si dal v r. 2021 reprízu trojky, bol som prekvapený, ako ma nudila. Nebolo to samozrejme zlé a po technickej stránke to bolo naopak dokonalé (akcia, výprava...), avšak zápletka je nudná, príbeh predvídateľný (a banálny) a nebyť postavy Indyho otca, tak fakt neviem, či by som tomu dal viac ako 3*. Určite ma ale potešil John Rhys-Davies (ktorý sa tak z jednotky vracia do série po prestávke, ktorú absolvoval v dvojke) a silný kasting na strane zla (Alison Doody, Julian Glover, Michael Byrne). „Náckovia. Ako ich len nenávidím.“ ()

B!shop

Tohle je naprosto dokonalej film a nejlepsi dil o Indianovi Jonesovi. Pribeh filmu mi prisel nejzajimavejsi a taky nejzamotanejsi, protoze tu je nejvic patrani, zatimco v prvnim dile Archu najednou zazracne objevi a v druhym dile se v podstate zadny objevy nekonaj, tady je skvele propracovanej scenar. Hudba je opet kvalitni a triky jsou opet o tridu lepsi. Navic tu je spousta nacistu, takze o akcni sceny neni nouze a opet to je jizda od zacatku do konce. Velke plus je Sean Connery, kterej je jako Indyho fotrik naprosto bezchybnej, jak se vzdy tvaril kriticky vuci Indymu proste nemelo chybu a v podstate zastava komicky prvek ve filmu. Ford sice krapet zestarl, ale roli zvlada bezchybne jako v minulejch dilech. Navic tu je hodne dobrej River Phoenix coby mladej Indy a spolu s rozhovorem o matce a psovi, se v tomhle dile dozvime nejvic o Indyho minulosti. Takle ma vypadat bezchybnej dobrodruznej film. ()

Lateef

Tak zde nechybí opravdu nic. Honba za nejvzácnějším artefaktem křešťanství je dynamická, napínavá a efektní, navíc obohacená o nespočet skvěle fungujících vtipných situací a dialogů, o které se převážně starají během třeskutě bouřlivých chemických reakcích dva reaktanty InJo a HeJo. Závěrečný archeologický trojboj, jehož podstatou jsou tři disciplíny (bleskový a ostrý Dech Boží, pečlivě odkrokované Slovo Boží a pouze vírou schůdná Ústa Boží), mě svou atmosférou dokáže vždy totálně odrovnat. Mohl bych tu dále jmenovat mnoho dalších prvků, které činí tento film výjimečným, ale čas běží a lístků v kinech na čtvrtý díl ubývá stále rychleji, takže musím padat, abych si taky jeden obstaral. Nashle 22.5.08, Juniore! ... nebo spíš Seniore?? 48 miliónů dolarů(rozpočet)/474 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/189 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí) ()

RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Nicméně pro mne je třetí pokračování nejméně akční a místy lehce se zadrhávající Indy, což se předchozích dílů ani u čtyřky nestávalo. Indiana - Junior se svým otcem (Connery) hledá svatý grál, ale tentokrát nějak méně přirozeně než v ostatních dílech. Na druhou stranu, ve trojce se už musí Ford dělit o herecký prostor s Connerym, což snižuje Indyho exhibici a filmu je to ku prospěchu. A víc než pár scén je skvělých - letadlo předbíhající auto v tunelu, tisíce krys v hořící hrobce, přeměna po pití z nepravého grálu,... Trailer aj.: http://www.csfd.cz/film/8641-indiana-jones-a-posledni-krizova-vyprava-indiana-jones-and-the-last-crusade/videa/ ()

Boss321

Třetí díl série a podle mého názoru i nejlepší. K Fordovi přibyl ještě Connery coby jeho tatínek, kteří se vydávají hledat "Svatý Grál". Celkový vynikající zážitek jen podtrhuje skvělá režie Stevena Spielberga. ()

Kulmon

Zajímavosti: Aby se dosáhl zvuk tisíců pištících krys, pracovalo se se zvuky tisíců kuřat. *** K natáčení třetího dílu přiměla Spielberga za prvé dohoda s Georgem Lucasem, a za druhé chtěl odčinit kritiku druhého dílu Indiana Jones a chrám zkázy. *** Spielberg tento film považuje z celé trilogie za nejlepší. *** Hudba ve scéně, kdy Indy potká Hitlera, je adaptace "Königgrätzer Marsch" od Johanna Gottfrieda Piefkeho (1815 - 1884). *** Indiana Jonese měl původně hrát Sean Connery. *** Harrison Ford a Pat Roach jsou jediní herci, kteří se objevili ve všech třech dílech trilogie. *** Bylo vyrobeno 1000 mechanických krys, které se do krysí scény daly společně se stovkami krys skutečných. *** Štáb měl dva tanky. *** Tanková scéna se filmovala deset dní namísto původně plánovaných dvou. *** Když se filmovalo v Jordánsku, navštívila natáčení královská rodina včetně královny Noor. *** Pravý chrám, který se objevuje na konci filmu skutečně existuje, ale ne v Alexandrii, nýbrž ve městě Petra v Jordánsku. *** Manželé Donovanovi byli hráni skutečnými manžely - Julian Glover a Isla Blair. *** Štěkající pes, kolem kterého mladý Indy prochází je aljašský malamut, stejný druh psa, kterého měl koncem 70. let George Lucas. *** Ve scéně, kdy Indy honí tank, má Harrison Ford klobouk "přišit" k hlavě. Jiný způsob včetně lepidla totiž nepomáhal. *** Ačkoliv je Sean Connery od Harrisona Forda starší jen o 12 let, hrál jeho otce. To si zopakovali i ve filmu Rodinný podnik (1989). *** Indyho klobouk, plášť a bič jsou nyní v Smithsonianově Národním Muzeu Americké Historie. Je otázkou, zda v případném pokračování, bude muset muzeum tyto věci vrátit. *** Kůň Indiana Jonese se objevil také jako kůň Johna Ramba ve filmu Rambo III (1988). *** Když George Lucas natáčel Hvězdné války (1977), měl psa, který se jmenoval Indiana. Skutečně se tehdy ptal, zda Indyho pojmenovali po psovi. *** Toto je jedinný díl trilogie, ve které má Indy kravatu. *** V tomto filmu je odhaleno Indyho pravé jméno. Je to Henry Jones Junior. *** Amanda Redman měla hrát hlavní ženskou roli, ale odmítla ji kvůli strachu z krys. *** Mnoho nacistických uniforem ve filmu jsou pravé a ne kostýmy. *** Umírající scéna Juliana Glovera se točila týden. *** Zbraň, kterou užíval Sean Connery je ta samá, kterou měl ve filmech o Bondovi. ()

Jara.Cimrman.jr

"Honí nás půlka německé armády a ty chceš jet do Berlína?" Třetí zapráskání doktorským bičem považuju za nejpovedenější díl série. A také za jednoznačně nejhumornější, protože při bláznivém nacistickým dobrodružství, se standardně hláškujícím Jonesem juniorem a suše sarkastickým Jonesem seniorem, dostala kdysi v kině moje bránice docela zabrat a několikrát jsem byl donucen spontánně upadnout smíchy do uličky. ()

EdaS

Můj nejoblíbenější Indy, protože nejvyváženější v poměru postavy - akce, nejvtipnější (duo Ford - Connery patří prostě k nejlepším filmovým dvojicím všech dob) a grál je ze všech pokladů zkrátka nejzajímavější a nejvděčnější. ()

H34D

Štěstíčko Indiana Jonese už dávno přerostlo v doslova z prdele kliku, avšak na realističnost nehleďme a nechme se raději unášet mistrovskou, dvouhodinovou akcí přinášející jedině čistou a nefalšovanou zábavou, jenž nepostrádá styl, ani vtip. Vyšperkovaná režie, skvělé herecké výkony (ke kterým se nyní přidává i Sean Connery alias Prof. Jones Senior) i specifická hudba se stávají již standartem pro kultovní Indiho trilogii (později tetralogii). Nemohu s čistým svědomím říct, jestli je lepší první, nebo třetí díl, ale určitě mohu říct, že na poli zábavné akce zůstávají i po tolika letech oba stále nepřekonány. 9/10 ()

xxmartinxx

Třetí díl mám zdaleka nejradši. Connery je ten poslední detail, který Indianu Jonesovi chyběl k dokonalosti. Teď už není na co si stěžovat, co vytýkat a po čem si stýskat. Mezi dobrodružnými filmy neexistuje konkurence. ()

BadoXXII

Indiana Jones a posledná križiacka výprava je rozhodne najlepším dielom doterajšej trilógie (neverím, že štvrtá časť bude lepšia, ale už sa jej neviem dočkať). Vracia na plátno postavy z Dobyvateľov, kombinuje tie najlepšie nápady z predošlých dvoch dielov a množstvo skvelých nápadov pridáva. Je tu viac akcie, humoru, všemožných vtipných narážok a napätia. Najzásadnejšou zmenou je však vystúpenie Indianovho otca. Táto nová postava dodala filmu pravú šťavu. Spojenie hereckých možností Conneryho a Forda ako otca a syna je skvostom filmárskeho neba. Ich mimická zásoba a britské dialógy doplňujú skvelo vymodelované charaktery. Ide po nás polovica nemeckej armády a Ty chceš ísť do Berlína?! Priamo do jamy levovej?! Spoločné vystupovanie na plátne je nezabudnuteľné. Conneryho postava Jamesa Bonda poslúžila ako základná inšpirácia pre postavu Indiana Jonesa. Connery bol skvelou voľbou a dodáva filmu neskutočne vtipnú eleganciu. Najotcovejší otec zo všetkých otcov - ako o ňom povedal Spielberg..... Som veľmi rád, že Indy opäť bojuje proti nacistom ( je to rozhodne oveľa zábavnejšie a zaujímavejšie, ako keď proti nemu stojí indické osadenstvo chrámu)...Indy a agenti gestapa k sebe patria tak isto ako Laurel a Hardy, Lolek a Bolek, Pat a Mat a kopa iných neodlučiteľných dvojíc... Posledná križiacka výprava je vypiplaná k dokonalosti. Cítiť, že ľudia, čo za filmom stoja sa pri svojej robote skvelo bavili, všetko perfektne premysleli a dali svetu ucelený žáner a značku ,,Indiana Jones´´...... Filmy Indiana Jones sú kultové a milióni divákov ich milujú. Dôvod je jednoduchý - všade prítomný skvelý humor, nápaditá akcia, najdobrodružnejšie dobrodružstvo (vážne neviem o lepšom dobrodružnom filme), exotické lokácie, nezabudnuteľný hlavný hudobný motív, scenár, réžia a veľmi sympatickí herci. Bez Indiana Jonesa by filmový svet nebol svetom. Jeden z mojích najobľúbenejších filmov..........MASTERPIECE......95% ()

Shit

Třetí a poslední díl je podle mě jednoznačně nejlepší, protože ke skvělým Fordovi se přidala další herecká hvězda Sean Connery, který do toho přines takový dobrý oživení a víc vtipnosti. Co se týče ostatních herců, tak sice nějak zvlášť nevynikaj, ale dokonale zapadnou do propracovanýho příběhu. Scénář a režie jsou samozřejmě absolutně bez chyby, jak jinak když to zase točil Spielberg a hudba je taky super. Je to určitě víc než důstojný zakončení jedné z mých nejoblíbenějších sérii ()

Djoker

Poslední křížová výprava přináší ochutnávku Indyho mládí a do akce zapojí i jeho otce. Obsazení Conneryho bylo sázkou na jistotu a sledovat dva frajery v souboji s nacisty je prostě zážitek. Konečně se v příběhu objevuje výrazná ženská postava, která navíc hraje na obě strany, což dává jejímu počínání větší náboj. ()

M.a.t.t.

Najzábavnejší Indy a najlepší dobrodružný film všetkých čias, ktorý bez väčšich ťažkostí skĺbuje to najlepšie zo série, nechýba v ňom hravosť Dobyvateľov, netlačí na pílu ako Chrám skazy a vďaka Seanovi Connerymu v úlohe Indyho otca získava aj niečo navyše, čo mu ešte viac upevňuje už beztak nespochybniteľné miesto v sieni slávy. A to mu v nej patrí právom. ()

Morien

Další z nepravděpodobných filmů, u kterých jsem ronila opravdické slzy, a to u scény, kdy si Dr. Henry Jones, Sr. uvědomí, že ptáci na obloze můžou být jeho armádou. Při tom se mi vždycky sevře srdíčko. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)