Hrdinou filmu režiséra Bořivoje Zemana je nejoblíbenější postava českých pohádek Honza, který se vydá do světa za štěstím. Ovšem není to hloupý Honza, nýbrž chytrý a veselý mládenec, který má rád lidi a nesnáší nespravedlnost, ať už se děje lidem nebo zvířatům. Netouží po království, ani po princezně, ale usiluje o prosté lidské štěstí, které se dobývá rozumem a prací. Honza nebojuje s nadpřirozenými vlastnostmi, ale s lidskou zlobou, závistí, lakotou a omezeností. (Česká televize)

eagle-eye

Další z našich pohádkových TOP. Zeman opět nezklamal, škoda, že ho současní tvůrci nejsou schopni aspoň zpola napodobit... ()

Paity

Jirka Korn a asi jeho nezjnámnější filmová role v pohádce Honza málem králem. Nevím proč, ale vždycky jsem byl strašně naštvaný, když mu z toho vozu začali utíkat ty zlaťáčky. Na druhou stranu perfektní scény s jeho vojenskou eskortou... ()

duddek

Ačkoliv má tato pohádka slibně našlápnuto, v prostřední třičtvrtěhodině se bohužel vůbec nic nestane. Všimnul jsem si toho až v dospělosti. Škoda. "Jen jí nalož, a pořádně!" :-o ()

Foxhound#1

Vážně měl tehdy Jirka Kornů tak hroznej hlas, že ho musel předabovat Michal Pavlata? No aspoň že v písničkách ho nechali :) ()

Wishkah

Trošku atypická ale přesto vynikající pohádka. Valerie Kaplanová se jako smrtka snad narodila. Z toho jejích smíchu sem měl v dětství doslova husí kůži:-) ()

Prochy38

Jedna z těch pohádek, která se mi ještě líbí. I když už pomalu směřuje k těm nesnesitelným. Každopádně J. Korn ve své životní roli výborný. N. Konvalinková, nechci ji urazit, ale ještě fakt kočka. A pohádka celkově nebyla hloupá, líbila se mi, ale k těm českým pohádkovým klenotům bych ji neřadil. ()

Hanes88

Jsou pohádky, které se mi opravdu líbí a takové, které se mi líbí a dokážu na ně koukat pořád. Honza málem králem je právě ta pohádka, na kterou, kdykoli ji dávají v televizi, vždycky rád kouknu. 85%. ()

peetriss

Poslední dílo největšího českého filmového pohádkáře Bořivoje Zemana, o jehož kvalitách svědčí již pouhý fakt, že působí svižným a uvolňujícím dojmem i po mnoha opakovaných shlédnutích. Do své role výborně zapadl Jiří Korn, ale nepostradatelnými jsou také vynikající herci ve vedlejších úlohách. ()

mkali

Nádherná česká pohádka s nezapomenutlným Jirkou Kornem a ješte nezapomenutelnější pisničkou Svítím, svítí slunce nad hlavou... ()

spiritus

Mírně nadprůměrná česká pohádka, která sice nenudí a dokáže i pobavit, nadruhou stranu je mnoho o hodně lepších pohádek, na které se podívám radši. A navíc Jiří Korn, ať už vyniká v čemkoliv, herectví to určitě nebude. ()

Movie Gourmet

Jedna z mála opravdu vtipných pohádek na které se dá koukat stále dokola. Honzovy vtipné hláška a moudra nemají fakt chybu - např. nezapomenutelná Sekyrková polévka. Výborně jsou zahrané postavy Petrem Nárožným, Slávkou Budínovou, Josefem Kemrem a Velerií Kaplanovou. Verdikt: 4* a 80 %. ()

thunnus

Další česká pohádka, v níž si Honza tentokrát jen málem získá srdce princezny. Je tu humor, celkem dobré písničky, celkem ale nevyniká,takže průměrné hodnocení. Abych nezapomněl, bubeník od Josefa Kemra je v pohodě:-) ()

Pawlisman

Ač nechutný korn i přesto po zásluhách kvalitní pohádka s chybějícími nadpřirozenými a na city působícími prvky, o to víc se nám ale dostává lidovosti a selského rozumu. Taková pohádka a lá burák Troška, ale přeci jen ještě o kus lepší a kompletnější. 7/10 ()

Tunri

Svítí svítí slunce nad hlavou,... pohádka, ve které se zpívaj vlezlé veselé písničky, zlo je zesměšněno a potrestáno, hloupý Honza se napraví a mladá hubená Konvalinková je zde opravdu půvabná a krásná. Klasická česká pohádka, ve které nechybí humor. ()

Hepy13

Ani né sněhová, ani né tolik vánoční pohádka. Ale i přesto se bez ní na vánoční den neobejdu. O neznalém Honzovi (mladý Jiří Korn) který se vydá do světa, a svou chytrostí přelstí nejednoho pocestného. Výborné a vtipné scény - s kamenou cestou, dobračkou Helenou Růžičkovou, sedlákem Nárožným, s Hostinským, a hádankou o tabulku s nápisem..."Dnes zadarmo, zítra za peníze''. A samozřejmě skvělý královský bubeník Jirka Kemr :-) ()

Haniczka

Svíííítíííí, svííítíí slunce nad hlavouuuuu, nad hlavouuuuuu. Pohádka s podezřelým dabingem Jiřího Korna. ()