ajuska

Velmi povedená komedie o cestování časem, které rozhodně nechybí originalita. Příjemná podívaná, ale druhý díl je u mě o stupínek výš. ()

lamps

Je to už skoro neskutečných třicet let, ale tahle dobrodružná sci-fi komedie si své místo mezi žánrovou elitou stále drží naprosto suverénně a nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco měnit. Vždyť takhle originální, zábavný a dokonale promyšlený scénář se nerodí v hlavách scénáristů zrovna každý den, navíc ještě pod vedením režisérských mágů Roberta Zemeckise a Stevena Spielberga. Prostě paráda, nemůžu než chválit. Vizuální stránka je i po těch letech úžasná, rozpletení celého příběhu jednoduše nemá chybu a herecká dvojice M.J.Fox a Christopher Lloyd se snad pro tuhle legendární třídílnou sérii narodila. A to, jak se tvůrci s nastavenou laťkou vypořádali ve druhém dílu, je opravdu neskutečné. 100% ()

filmfanouch

Jsou tu filmy, které stárnou až příliš rychle. Jsou tu filmy, které se celkem drží, ale pořád se časem omrzí. A pak tu jsou filmy, které jsou prostě tak parádně natočeny, tak s láskou vyprávěny, že se prostě neomrzí- jako zrovna Návrat do budoucnosti. Psal se rok 1985 a Steven Spielberg, který už měl Čelisti, E. T. Mimozemšťana , Blízká setkání třetího druhu a první dva Indiany Jonesese za sebou, tak trochu vypomohl tehdy relativně neznámému Robertu Zemeckisovi představit jeden z nejgeniálnějších sci-fi filmů v dějinách, který také položil základ k jedné z nejstabilnějších filmových trilogií všech dob. Postupný vývoj scénáře a produkce by vystačil na jednou dlouhé vyprávění, historky o tom jak se z lednice stalo DeLorean a Erica Scholtze nahradil Michael J. Fox jsou ale už přeci jen až příliš ohrané, stejně jako fakt, že ten film je prostě perfektní, takže se jenom pokusím vysvětlit proč je tak perfektní. Tady se především musí zdůraznit, že Robert Zemeckis nejenom režíroval ale zároveň i s Bobem Galem napsal scénář. Právě Zemeckis je tak základním motorem série Back to the Future a bez něj by nikdy tak perfektní trilogie svět nespatřila. Zemeckisovi s Galem se během 111 minut podaří představit postavy, která má každá svůj smysl i když jde o tu nejepizodnější roličku. Je úplně jedno jestli trávíte čas s Martym McFlyem, Emmettem Brownem, Georgem McFlyem nebo snad Biffem Tannenem.... nudit se prostě a jednoduše nebudete! Návrat do budoucnosti je přesným návodem na perfektní rodinný film pro celou rodinu, která neurazí ani mladé ani staré, především kvůli tomu, že si v ní každý najde svoje. Návrat do budoucnosti bude ještě hodně dlouho fenoménem, protože a jelikož jednoduše funguje po všech možných stránkách, z hlediska scénáře, režisérské ruky, obsazení nebo legendární melodie Alana Silvestriho. Právě Silvestri stvořil Back to the Future Theme, jednu z nejpovedenějších melodií v dějinách kinematografie. Robert Zemeckis je prostě dokonalý režisér i když náročnost kterou u Návratu do budoucnosti předvedl je více poznat až poté co divák shlédne všechny tři díly, pochopí jak do sebe perfektně zapadají, nemají téměř žádnou díru (trojka to trochu komplikuje) a navazují legendárně. Zemeckis mezi jedničkou a dvojkou poté stihl natočit Falešnou hru s králíkem Rogerem a 4 roky po závěru trilogie vznikl Forrest Gump... takže bez komentáře je Zemeckis dodnes jedním z nejtalentovanějších tvůrců Hollywoodu. Je akorát škoda, že se po Trosečníkovi zasekl u drahých Motion-Capture animáků a nyní spíše u nuzných biografií, které nemají ten správný náboj jaký měli Zemeckisovi staré fláky. Kdyby však Zemeckis definitivně padl na dno, člověku tu trilogii Návratu do budoucnosti nebo Forresta Gumpa nikdy neseberou. Casting jinak dopadl na výbornou: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson nebo Thomas F. Wilson si bezpochyby střihli své životní role, které nestárnou a i po letech fungují jejich výkony přirozeně parádně. Především na J. Foxe a Lloyda je napříč časem radost pohledět Až si člověk říká jestli by ta čtyřka přece jen nestála za to. Ani Zemeckis ani Gale však čtyřku nikdy nechtěli a i když Lloyd by šel do čtyřky rád, Zemeckis a Gale řekli, že bychom se mohli dalšího Návratu do budoucnosti dočkat až po jejich smrti, protože po jejich smrti zdědí práva jejich potomci a ty s právy budou jednat po svém. Bez Zemeckise a Galea ale dělat čtyřku jednoduše nepůjde. Kdo by ale potřeboval čtyřku, když má jedničku- Jeden z nejzábavnějších filmů všech dob s Zemeckisovou bezchybnou režii, sympatickým Michael J. Foxem, dokonalým Christopherem Lloydem a hlavní melodii od Alana Silvestriho která je jednou z nejikoničtějších. A pak dvě naprosto důstojná pokračování ale o tom snad zas někdy jindy..... Viděno v kině: 2x () (méně) (více)

JohnnyD

Brilantná sci - fi komédia, ktorá síce odporuje fyzikálnym zákonom, ale vytvorila si svoje. Niet známejšej ukážky typickej naivity filmov z 80s (skúste ešte napríklad u nás neznámu, v USA kultovú komédiu Weird Science). Film má dobré tempo a je veľká škoda, že nie je o niečo dlhší. Množstvo hlášok a odkazovm na súčastnosť, ktoré nepôsobia trápne (A - "tak mi povedz, kto je v roku 1985 prezidentom?" B - "Ronald Reagan" A - "Hah! Ten herec?"). Zemeckisovi sa navyše podarilo zohnať skvelých hercov, či už môj najobľúbenejší večný teenager Michael J. Fox, šialený Christopher "u všech Skotú" Lloyd, alebo Crispin "Srab" Glover. Jeden z najlepších filmov všetkých čias, o tom niet pochýb. ()

Boogeyman

První díl jedné z nejlepších sérií všech dob. Dvojka Fox-Loyd je nepřekonatelná. Tvůrci si moc nelámou hlavu s časovými paradoxy, místo toho na nás chrlí jeden zábavnější nápad než druhý. Gradace ke konci je téměř k nevydržení. ()

sheen

Velké díky kinu Aero a klukům z Moviezone, díky nim jsem mohl vidět jednu z největších sci-fi klasik na velkém plátně. Naprosto dokonalý scénář, herci, vtípky, hlášky, to vše z filmu dělá nesmrtelný film. Neskutečně jsem se nasmál a bavil u této nestárnoucí retrovky. [Kino Aero] ()

salahadin

Návrat do budoucnosti aneb jak přijít o iluze o rodičích. Tyjo! Marty mohl být svým otcem a zároveň svým synem! Ale do toho bych taky nešel. Jen by bylo dobrý mrknout se, jak dospívali rodiče, možná bychom je mohli taky občas trochu srovnat! Tenhle film je od začátku do konce našláplej a baví. Žádná nuda, žádná bezduchá blbost. Parádní scénář, parádní všechno. Bravo, Amíci... ()

Ruut

UPDATE 2019: prostě legenda a ty vtípky na Calvin Klein atd … ----- Viděno říjen 2015 v kině při obnovené premiéře - no obecně je fajn tyhle klasiky občas vytáhnout znova na světlo, ale pokud nejste zaritý fanda serie (ne nejsem), tak je to spíš taková roztomilá pohodová připomínka úděsného stylu oblékání v "chlupatých" osmdesátých letech. ()

Mi Nü-Chai

K vlastnímu překvapení jsem se docela bavila a žádné umírání trapností se nekonalo - když pominu ten nezaměnitelný feeling osmdesátých a posléze padesátých let, který mě zrovna moc neoslovuje (včetně muziky, kterou opravdu nemusím, leč co naplat, do těch období a do takového filmu nejspíš patří) a mírně přetaženou délku, není tady moc věcí k vytýkání. ()

vteco

Skvěle propracovaný dobrodružný výlet, jenž má vynikající smysl pro humor a dva důležité pilíře v podobě hlavních postav. Oba hrdinové překypují charismatem a u nejednoho diváka se po krátké době stanou oblíbenými filmovými charaktery. Příběh jenž se točí kolem cestování časem je zde velice originální, ale důležitější je samotný přednes, jenž je propletený dostatečnou nadsázkou, povedenými vtípky a nápaditostí. [90%] | Kino ()

HAL

Dokonale nestárnoucí komedie, i po třiceti letech funguje dokonale. Zdaleka nejlepší Zemeckisův film. 10/10 ()

Satan

Už název napovídá neuvěřitelnou sci-fi podívanou s parádním nápadem zabalenou do trefného humoru tehdejší doby. Foxe nemusím, ale tady byl skvělý. Celá zápletka s rodiči a následný výboj zpět jsou motorem tohoto sci-fi dobrodružství a Lloyd byl můj dětský hero numero uno. ()

Vančura

"Návrat do budoucnosti", hm, o tomhle filmu bych asi popsal stohy papíru, kdyby na to přišlo, takže se omezím jen na pár postřehů. 1) Ten film je tak STRAŠNĚ poznamenaný dobou svého vzniku... a zestárnul. Tehdy to musela být bomba, v roce 2011 je to už jen esenciální vývar osmdesátek se vším, co k té šílené éře patřilo. Ten film by se dal pouštět mimozemšťanům jako učebnice toho, čím byla v 80. letech Amerika. 2) Přeceňovaná klasika, u které jsem musel vypnout logické myšlení, jinak bych se z toho filmu zbláznil. Fajn, je to komedie, ale i od tohoto žánru čekám trochu víc. 3) Herecké výkony a obsazení. Tehdy 24 letý Michael J. Fox v roli středoškoláka - budiž, ale tu kytaru jsem mu fakt nežral; tehdy o 3 roky mladší - 21 letý - Crispin Glover jako jeho otec byl fakt tragický omyl - proč se musel tak strašně pitvořit a přehrávat? Totéž v bleděmodrém u Christophera Lloyda. 4) Já v podstatě velmi dobře rozumím tomu, proč je ten film dodnes tak populární, a neupírám mu zábavný charakter, ale osobně si ho nevážím a považuji ho jen za profesionálně zvládnuté hollywoodské řemeslo, nic víc. Uvážím-li však třeba, jaké sračky se v té době točily u nás, musím už jen z toho důvodu dát tomuhle spektáklu pro mainstreamového diváka 4 hvězdy. A ten konec je vyloženě pitomej. UPDATE 22. 10. 2015 Po druhém zhlédnutí jednu hvězdu ubírám, protože mi přijde, že tohle je přesně ten typ filmu, k němuž si už nikdy nenajdu cestu, protože jsem ho viděl pozdě (poprvé až v roce 2011, tedy ne v době jeho největší slávy, což bylo u nás někdy v raných devadesátkách). Nově se mi v tom filmu hrozně líbila Lea Thompson, ale jinak mi to přijde jako strašně přeceňovaná klasika, která se klasikou nikdy stát neměla. Viděl jsem hromadu lepších komedií, sci-fi i filmů o cestování v čase. Marná sláva - snažit se mě přesvědčit, co je na to tomhle filmu tak strašně super, by u mě bylo zbytečné - Návrat do budoucnosti mě prostě moc nebere. Sto lidí, sto chutí. ()

Goldbeater

Instantní osmdesátky, dokonale odvedená filmařina a vždy výborný divácký zážitek. Snímek o návratech, k němuž je radost se jednou za čas taky navrátit. Konečně viděno i na velkém plátně. [KVIFF 2022] ()

kingik

Důmyslný scénář Boba Galea a zajímavá režie Roberta Zemeckise učinily tuto komedii nadčasovou klasikou se strhujícím tempem a gejzírem invence. Jenže to jsem ještě nezmínil vynikajícího Michaela J.Foxe alias Martyho McFlye a geniálně roztržitého profesora Emmeta Browna v podání neméně skvělého Christophera Lloyda. I když to do sebe všechno skvěle zapadá, bláznivější tempo mělo až následné druhé pokračování, které bylo snad ještě lepší. ()

Snorlax

Jednoduché, vlastně téměř bez nápadů, ale přesto výborně bavící, protože akci střídá humor a když mamka vyjede po vlastním synovi, je o delší zábavu postaráno. ()

Robert Zemeckis a nová sci-fi

Robert Zemeckis a nová sci-fi