Série(2) / Epizody(3)

Docent Stehlík (I. Trojan) se téměř administrativním omylem dostává z policejní akademie na oddělení vražd. Padne do týmu hned poté, co kriminalisté začínají vyšetřovat brutální vraždu mladé dívky v lese u Prahy. Snaží se být užitečný jako specialista na psychologické profilování vrahů, ale na oddělení ho mají všichni za blázna, a tak ho neúprosný šéf tvrďák Šera (O. Vetchý) posadí do kanceláře s extrémně problematickou Fousovou (T. Ramba). Věří, že si navzájem znechutí práci natolik, že z oddělení odejdou. Netuší, že stejně jako jeho áčkový tým přezdívaný „Dvojčata“ (M. Taclík a M. Hádek) budou nakonec tito dva notoričtí potížisté velmi cenní nejen v kanceláři, ale i v terénu a možná, že nejen u jedné vraždy. (Česká televize)

EllienPM

V druhé půli SPOILER. Vyrovnanost - NE. Detektivní uvěřitelnost - NE. Roboticky popsat skutečnou událost nebo stvořit funkční fikci - to jsou zcela odlišné disciplíny. Nevadil by závan Oddělení, kdyby Vetchý nepůsobil skoro vždy parodicky směšně. Vzájemné nezvedání telefonu mezi kolegy pobaví a poslouží v epizodě první, nefunguje v poslední. Papundeklově působící kulisy kanceláří - kytka, knihovna, uklízečka - to by fakt oko ocenilo. Totéž při ohledávání místa činu - v lese neprojede za celou dobu opakovaných návštěv ani jedno civilní auto. Nevyrovnanost - v jedné scéně (vykonání potřeby v lese) je Tereza bravurní při bezdomovci, o epizodu později je hloupou čekající ovcí ve vile u fotky s bílou dodávkou (mohlo dojít alespoň na souboj). Všechny scény ve vile = krize,. Asi paralýza tehdejším lockdownem. Tři díly se Docent snaží o psychologický profil, aby nakonec pachatel nedostal téměř žádný prostor. Poslední jeho scéna z mačetou je směšná. Co mi vadí celou dobu nejvíc, to je závěr první epizody - krevní stopy jsou hned u vstupních dveří, přitom to uzavřeli jako sebevraždu ve vaně o patro výš. Čekal jsem možnou zápletku a překvalifikování smrti Cimrmana, kterého mohl pachatel zpětně vystopovat, konfrontovat, umlčet - těšil jsem se. Nepřišlo nic. Přesně tyhle nedostatky v každé epizodě narušují celkové vyznění třídílného díla. Škoda. Předvídatelné, místy směšné, ne však vtipné. Je to prvotina, a hned třídílná, tak snad Seto doladí. Polopatické vysvětlování v závěru (pro seniory) mi nevadí - ne každý udrží myšlenku 14 dnů od první epizody. Strach není Bebjak a Agatha byla jenom jedna. ()

mira007

Tak jsme si odškrtli první filmovou spolupráci dvou českých hereckých es ( ikdyž vlastně druhou ) a od intergalaktického očekávání od úspěšných tvůrců jsme se dočkali festivalu průměrnosti s uřvanou Rambou. A to prý Strach připravuje druhou řadu. ()

ArthasKarfa

Vlastně jsem neměl pocit, že někoho dopadli, prostě se dostali abstraktními důkazy tak blízko, že o pachatele vlastně zakopli ze tří stran. Terezce to celé člověk moc nevěřil, Ondra měl bipolární chování a Trojan se celou trilogii zdrženlivě potloukal mezi kanceláří a nemocnicí. ()

Stocki

S ohledem na všechny ty odznaky, ať už jsou z Vysočiny, Modravy či snad Budějic, působí tato minisérie pořád nadprůměrným dojmem. Srovnání s Případy bych asi vynechal, ty jsou přeci jen o level výše a dlouho zde asi nic podobného nevznikne. Na zabití pátečního večera či škaredého nedělního odpoledne však naprosto ideální věc. Ondra Vetchý v podstatě hrál jako v Případech, Trojan mi přeci jen přišel lehce nevýrazný ale i tak solidní výkon a Ramba byla v určitých pasážích na uspání, ke kterému však nakonec přeci jen došlo. Solidních 75%. ()

stage.x

A ta scéna ve třetím díle ve sklepě s flaškou vody měla bejt jako co??? Fakt jsem chtěl v tu chvíli zažalovat ČT, že jsem díky týhle scéně zešedivěl jak Alois Švehlík. Jak pár vteřin dokáže zkurvit dojem z celý série je až neuvěřitelný. ()

Meteorista

Jirka Strach si zase tu kvalitu pohlídal a sezval jen kvalitní herce. Tak jako u každýho jeho filmu, televizního filmu či seriálu / mini série. Civilní a skvěle zahraný. ()

Ezis

Škoda té hudby, která v prvních dvou dílech dělala skvělou melancholickou atmosféru, ale ve třetím díle byla už spíš mrtvá. A škoda té vizuální stránky, protože ostatní Strachovy filmy a seriály, které jsem viděla, vždycky excelovaly v atmosféře a natáčení zajímavých budov. Panu režisérovi do hlavy nevidím, ale tipla bych, že mu víc sednou věci, na kterých se může vyblbnout. Jako Strachův miniseriál spíš horší, ale jako běžný televizní krimiseriál slušný nadprůměr. Zaujal mě ten zvláštní nepoměr mezi tím, jak scénář vybízí diváka, aby přemýšlel (a to nejen o případu, ale také třeba nad tím, jak se postavy asi cítily, když se mimo kameru dělo to a to), ale zároveň policajti v některých chvílích vůbec nepřemýšlejí a není to nijak okomentováno. Hodně se mně líbil důraz na mravenčí policejní práci, kterou jsem sama poznala z pozice policejní tlumočnice. Ale ti policajti, se kterými jsem pracovala, fakt nebyli tak blbí jako "Dvojčata". ()

Rockerman

Velmi dobré. Je vidět, že v tom má prsty Josef Mareš a tak se to nese v duchu 1.oddělení nebo Devadesátek. Jiří Strach se zřejmě nechal inspirovat dánskou sérií se dvěma "nechtěnými" detektivy Morckem a Assadem, kteří pátrají po odložených případech a mají úspěch. Jedinou výtku bych měl k Ondřeji Vetchému, kterého jinak mám moc rád, ale svého plukovníka Šeru zahrál v podstatě jako permanentně nasraného majora Kozáka. Naopak Ivan Trojan i Terezka jsou výborní! Nejlepší vtip je určitě ten s umělcem Renčem! ()

Puddle

Ivan Trojan naprosto válel ve Světě pod Hlavou a já hledal další seriálovou pecku, kde si střihnul nějakou silnou roli. Našel jsem. Nebudu se dlouho rozepisovat, ale vypíchnul bych brilantní casting. Spousta známých herců v trochu nezvyklých polohách. Hádek jako skvělý policajt ale tak trochu namyšlené hovado. Vetchý jako kapitán, kterého nechcete na*at. Pro mě fantastická Tereza Ramba v roli podceňované holky, která musí neustále něco dokazovat a její chemie s akurátním docentem Trojanem. Spousta vhledů ohledně toho, jak funguje policejní práce. Našlapané a trochu dojemné finále. Tohle se fakt povedlo. ()

DAPDO

Ve srovnání se Specialistama, Modravou, Odznakem Vysočina, nebo Kriminálkou Budějovice je to top. Ale od spojení Strach-Mareš-Malinda jsem asi čekal víc. Jestli se v těch jmenovaných seriálech nejvíc hejtí naivní způsob vyšetřování a výslechů, tak tady o tom nemůže být ani řeč, v tomhle Mareš chybu neudělá i kdyby chtěl. Spíš mě zklamaly jednotlivý postavy, vyloženě chyběl tahoun a já si k žádné postavě nevytvořil tak kladnej vztah, jako třeba v Devadesátkách, nebo Případech 1.oddělení. Že se hlavně v prvních dvou dílech až moc řvalo se tady už omílalo několikrát a já s tím musím souhlasit. Nedovedu si představit, že by na mě v práci můj nadřízenej imrvére řval jako Šera na svoje lidi, kór v době, kde se všude mává etickým kodexem a u policie tomu nebude jinak. No a ve finále mi chybělo pořádný vysvětlení, proč ten týpek vlastně vraždil. Jasně, ta zavřená ve sklepě ho nakazila kapavkou, ale co ty tři předchozí ? Řekl bych, že se na téhle minisérii víc podepsal Strach než Malinda-Mareš. 60%. ()

JBMAVERICK

Mam hrozně rád Strachovo kriminálky, ale Docent je rozhodně nejslabší ze všech. Skvělý obsazení a vyšetřování v duchu případů 1. oddělení tak co by se mohlo pokazit. Sám nevim, ale režisér měl podle mě zůstat u svých lehce "mysteriózních" témat. Škoda ()

Mara97

Jak byla tato minisérie očekávaná, tak se jednalo o obrovské zklamání. Na papíře vypadalo vše skvěle, v tomto případě se ale šláplo pořádně vedle. U scénáristů se nejspíše ukázalo, že jsou silní pouze v případech, které se opravdu v minulosti udály; případy zcela vymyšlené nejsou zdaleka ideální. Jedno klišé za druhým, postavy jsou ploché, spíše se jedná o ztělesnění archetypů postav na daných pozicích, průměrný student na FAMU v prvním ročníku by vymyslel lepší psychologii postav. Příběh se zkrátka paradoxně jeví tak, jako by ho psal někdo od stolu, přitom znalost policejní praxe je minimální. Všechny postavy jsou velmi nesympatické, řvou na sebe, jsou nepříjemné, přitom ani nevíme proč, kde se původně vzala ta obrovská averze vedoucího prvního oddělení k docentovi. To přece nemůže být jen tím psychologickým profilem - a když už, tak to není potřeba tak okatě stokrát za sebou opakovat. Proč docentem všichni tak pohrdají, se také nedozvíme. O postavě docenta toho vlastně víme strašně málo, ani nemáme proč mu fandit. Dlouho nevíme nic o jeho rodině, osobním životě i vztahu k otci, tyto dílky do skládačky prostě chybí. Postava mladé policistky v podání Ramby je naprosto nesnesitelná, a to až tak, že se mi znechutila Ramba jako herečka i v ostatních filmech, prostě ten její hlas nemůžu vystát. Vetchého chování je také příšerné. Vtipy jsou ohrané a očekávané (jeden přeskočí plot, přičemž druhý si otevře branku vedle). Hlavní dějová linka je neatraktivní, stačila by sotva na jeden díl Případů 1. oddělení, tady se ale jedná o 4 nekonečné hodiny! Tyto vraždy jsou nezajímavé, nudné, narace je děsně pomalá, spousta nepotřebných detailů, ve kterých se divák ztrácí, celkově je minisérie hrozně nepřehledná a zmatená. Pro běžného televizního diváka takřka nepochopitelná. Herecké výkony jsou mnohdy otřesné, scénář je velmi slabý - např. závěrečná scéna s vrahem - do té doby se jedné o velmi chytrého chladnokrevného vraha, který zvažuje každý krok, až v samém závěru vyběhne na policisty s křikem, což je ta nejhloupější varianta, protože se de facto nechá zastřelit. Hádek uvidí vrahovo auto a neopíše si SPZ. Takto bych mohl vyjmenovat mnoho hloupých scén. Některé scény jsou až příliš teatrální a směšné, až nedůstojné tomuto žánru i ambicím minisérie - napití se z lahve ve sklepě, nebo snaha zabít druhou dívku ve sklepě a pak si najednou vrah uvědomí, že by z toho bylo příliš krve. Teda, takové překvapení od zkušeného vraha bych opravdu očekával. Scény se prostě snaží být zejména v posledním díle napínavé (ačkoli všichni víme, jak dopadnou), ale vyznívají naprosto směšně a hlavně béčkově (proč ty zpomalené záběry, to jsme pořád v devadesátkách?). Poslední, co musím vytknout, je rozložení do 3 dílů. První dva díly jsou totálním ztělesněním nudy, kdy jsem měl co dělat, abych neusnul; třetí díl byl trochu dynamičtější, možná ale chvílemi až moc. Proto se nabízí klasická otázka, proč první dva díly byly tolik rozvleklé, když poslední musí tak spěchat a vše dokončit v posledních 15 minutách. Nicméně to je problém Stracha, který se ukázal už i u Labyrintu, byť se jednalo o několik tříd lepší detektivku. Ambice České televize byly v případě Docenta velké, nicméně tato kriminálka upadne v zapomnění, konkurence jiných seriálů je příliš tvrdá. Četl jsem rozhovor s programovým ředitelem ČT, že už natáčejí druhou sérii - prosím, rozpusťte to, nebo udělejte alespoň nějaké zásadní změny. () (méně) (více)

KafuR

První dva díly se mi líbily, ale ten poslední byl celkem zklamání. Možná ale bylo nutné, aby si Mareš s Malindou po 1. oddělení založeném na skutečných případech vyzkoušeli něco fiktivního a přitom si šlápli do každého klišoidního bahna všude, kde se to nabízelo. A také doufám, že se z toho poučí. Protože na klišé, spoléhání na náhody a idiotské chování hlavních protagonistů tu máme tuny jiných kriminálek, a já naopak doufal, že scénáristi fiktivní případ (který teda má potenciál) postaví na realistickém (nebo alespoň realisticky vypadajícím) vyšetřování. Ale bohužel, poslední díl udělal z vraha (schopného 10 let unikat policii) hlupáka (několikrát), finální expozice na místě činu doc. Stehlíka vyzněla spíše tragikomicky a korunku tomu nasadili scénáristi se zakončením, kde se všichni poplácají po zádech, přestože se většina z nich zachovala jako amatéři/hlupáci. Ale na ty první dva díly snad budu vzpomínat rád. ()

tranquill

"Policejní rodina je základ policejního státu!" To, že to bylo uřvané, tak mi nějak nevadilo, naopak bych očekával, že to k něčemu povede. Což se ale nestalo, chybí nějaká další linka nebo aspoň složitější příběh, pointa... "Nikdy nikomu nic nasrat nazdar!" ()

mrtn

Rád bych tomu dal 3* (minimálně za Trojana). Bohužel za 3 jsou věci, které ještě někdy uvidím. Tahle minisérie to určitě nebude. Tvrdý pád na zem od Mareše a spol. Nuda, nuda, šeď, šediny ()

Monggol

Prvý diel bol výborný, interakcie medzi postavami paráda. Druhý už trochu kríval, ale šlo to. Tretí diel to "zazdil", ako keby bol z úplne iného seriálu. Skrátka Strach  nie je Bebjak a tak to aj vyzeralo. A tá urevaná a sprostá postava "kriminalistky", ktorú hrala Ramba, bola až nerealistická a verím, že nie som jediný divák, ktorý si želal, aby tú hlupaňu ten psychopat zaslúžene vykuchal. No a úplne to dorazilo to hľadanie páchateľa v hospode. Kuurrrva, už len z titulu svojej práce si ten policajt (Hádek) musel všimnúť ŠPZ a zistiť kto to je a bol by uňho za minútu a nie to dohľadávať v lekárni a pod. ()

ChickenPate

Voříšková by mohla ubrat, Vetchý by mohl místy také víc brzdit, ale jinak je to snesitelné. Opakovat nemusím, ale ztráta času to nebyla. ()

E lan

Chytilo mě to za srdíčko. Ivan Trojan je ve své nešikovně geniální roli vynikajíci, spor s praktickým Vetchým nakonec funguje jak má a napětí v posledním dílu utěšeně graduje. Povedený mini-seriál! ()

Inozuka

Docentovi bych vytkl pouze trochu přeakčnělý závěr. Zde by bylo mnohem lepší trochu ubrat a zachovat decentnější notu. Jinak bavilo hodně, je vidět, že Mareš je od fochu a základ policejní práce dokáže dostat i do veskrze vyfabulovaného příběhu. Ani jedna postava není černobílá, navíc jsou díky skvělému obsazení i dobře zahrané. Napětí, záhada, klasická policejní týmová animozita, špetka humoru ... sázka na jistotu, která vyšla. ()

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy