Vrcholné dílo němého filmu francouzské kinematografie. Monumentální historická freska francouzského režiséra Abela Ganceho o Napoleonově životě. Děj je složen z jednotlivých epizod vojevůdcova života, který se v konečné podobě skládal ze šesti dějství. Na začátku popisuje jeho dětství a studia na vojenské akademii. Následuje uvěznění na Korsice, odsouzení k smrti a útěk do Paříže. V dalším dějství dovede Napoleon francouzskou armádu k vítězství nad Angličany u Toulonu a stává se generálem. Poté je zatčen a setkává se s Josephine, kterou si později vezme za ženu. Poslední dějství končí italským tažením. (contrastic)

Pisoarec

Jednoznačně spolu se Zrozením národa, Křižníkem Potěmkinem a filmem Upíří, je i Napoleon jeden z největších filmů němé éry. Kromě své nadpozemsky dlouhé stopáže, za kterou by se nestyděl ani starý dobrý český dokumentarista a profesor Karel Vachek, film nabízí i na tu dobu nevídaný unikát v podobě snímání tří kamer ( tak jak to dneska běžně dělá Kája Smyczek a jak to učil kdysi komerčňáky z Novy) , ovšem v té době se to moc neujalo, krom toho, že tuto náročnou metódu snímání nebylo pak kde promítat. Tedy bylo, ale kin, které by toto umožňovaly zas až tolik nebylo. Co se délky filmu týče je až dost dlouhý na to, abyste pochopili jaký že ten Napoleon vlastně byl. Chce to jen notnou dávku času a trpělivosti, určitě k tomuhle filmu si pop corn neberte, ale filmový nadšenci a učenci se u toho zcela jistě zblážněj ( to myslim v dobrym), stejně tak jako já! Výborná záležitost...jen kdyby to vyšlo na DVD....sháněl sem to snd tisíc let ()

Ferguson

To, co je Proust pro francouzskou literaturu, je tento film pro francouzskou němou kinematografii. Na tu délku velmi svižný film, který opět dokazuje jak moc dozadu se film posunul s objevením zvuku. Zajímavá je pasáže námluv a svatby s Josefinou, které mají až Chaplinovský rozměr. ()

rbr

Tenhle film by se měl vidět v divadle se třema plátnama vedle sebe (žádnej triplex nebo tak) a živym orchestr, aby každýmu spadla huba při polyvision finále. Plus je třeba Brownlowa restaurace, kafe a chlast. Jinak tohle člověka nedá. Napoléon je epika. Epika nad epiky. Gance byl visionář. Tolik novejch technik. Chvílema je to skoro francouzská nová vlna ve dvacítkách. Jestli se tohle někdy dostane na dývko, tak to bude stát stejně za hovno. Formát obrazu se zmenší, ne zvětší. Na konci má člověk bejt v otupělym úžasu, a to by se bohužel přesně nestalo. ()

dalia

Tento film je pro mne pozoruhodný jednak tím, že narozdíl od většiny životopisných filmů o Napoleonovi se soustřeďuje velmi podrobně na jeho mládí a končí na počátku prvního italského tažení, jednak na svou dobu fascinujícím technickým zpracováním. Prolínačky, houpající se a různě rozpohybovaná kamera, nadhledy (u některých si nejsem jista, jak je vlastně v té době natočili...), barevné filtry, impozantní masové scény, "širokoúhlý" rozčleněný obraz apod., to vše muselo působit v kině naprosto velkolepě. Ačkoliv je film extrémně dlouhý a některé scény by se zkrátit mohly, jako celek na mne nudně nepůsobil a s ohledem na dobu vzniku a na to, že jde o němý film, byl vlastně i dosti akční. Příběh je oživen různými epizodními postavičkami a nechybí ani humorné scény a různé alegorie (orel, bouře-revoluce), přesto se v hlavním ději celkem drží historické skutečnosti a většina postav vzhledově dost odpovídá. Albert Dieudonné působí opravdu uhrančivě. Líbil se mi i Abel Gance v roli Saint-Justa a také představitel Robespierra. Když člověk uváží, že se jedná o film téměř 100 let starý, je to obdivuhodné dílo a režisér odvedl neskutečnou práci, všechna čest... ()