Reklama

Reklama

Souboj sedmi uprchlíků z cizinecké legie s posádkou havarovaného německého letadla uprostřed pekla africké pouště roku 1943. Film Oáza vypráví příběh několika mužů, kteří za druhé světové války uprchli z cizinecké legie, aby se připojili ke spojeneckým armádám a po jejich boku bojovali proti fašismu. Celý příběh se odehrává v poušti a v malé opuštěné oáze s vyschlou a zasypanou studnou. Zde se střetne skupinka uprchlíků s posádkou německého letadla, která nejdříve zničila ostřelováním jejich kamión, avšak po zásahu z protileteckého kulometu byla donucena k nouzovému přistání. V boji o oázu vítězí střídavě obě strany. Nedostatek vody a smrt žízní hrozí bez rozdílu všem. Výsledek poslední bitvy, která vzplane, když se konečně objeví voda, je zdrcující... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (114)

YURAyura 

všechny recenze uživatele

7/10 Film poskozuje - ostatne jako temer obecen vzdy - voiceover. Ze zacatku staclo nechat neco napsane, ale ten konec byl hodne smutny a shodil cele vyzneni filmu, protoze fasismus je svinstvo - ale na druhe strane nebyt to tam, tak to asi do distribuce neproslo vubec... Je vcelku jedno kde se to natacelo a kdo tam hral - ale hlavne Svejka-Barona jsem si jaksi nemohl nevychutnat ;]] Mame malo valecnych filmu, takze temere kazdy lepsi z nich musi patrit k tem nejlepsim ;]] Na filmu se taky spatne podepisuje zrejme maly rozpocet a jista radka nelogicnosti - nezpusobena horkem pouste. Ke kultovnosti chybelo malo. "Podobne" jako Sahara, Play Dirty nebo Tobruk - nemyslim ten Marhoulv ;]] ()

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Tvůrcům lezlo na mozek to teplo asi víc než postavám filmu. Příšená hudba (nebo spíš zvuky) musela také vznikat v hlavě s úpalem. O hraní bych se neopovažoval mluvit, protože ten příšerný smích, který hercům režisér ordinoval, nemohl představovat absolutně nic. Nuda by mi nevadila, být smysluplně vyplněná, ale tady je to přímo utrpení sledovat až do konce. Vzhledem k poměrům a okolnostem, v jakých film vznikal, klobouk dolů před tvůrci a herci, a hodnocení filmu opravdu smysl nemá. ()

Reklama

Le_Chuck 

všechny recenze uživatele

Velice podarená dráma mapujúca posádku fyzicky a psychicky vyčerpaných vojakov, ktorí po niekoľko dňovom putovaní Saharou najdú zdroj vody obsadený nepriteľskými vojakmi. Nastáva zajatie, boj o studňu, prichádzajú fatamorgány, mentálne skraty, etické, morálne zásady sú pod tlakom ťažko skúšaného pudu sebazáchovy človeka na minimálnom životnom priestore v extrémnom prostredí. Celú túto veľmi sugestívnu podívanú trochu kazí finálny dobový odkaz (nemožnost sa zmierenia sa s fašizmom), ktorý trochu nemotorne stavia ideológiu nad ľudskosť. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Krásné duny... 1) Pěkný, i když neoriginální námět je znehodnocen hloupým scénářem a neschopnou režií. 2) Mohu tolerovat češtinu německých letců, příšernou jazzující hudbu, zcela nepřehledné přestřelky, nezvládnuté akce, podivný konec, Hrušínského jako člena cizinecké legie, vojáky, kteří se neustále zdržují na palčivém slunci, někteří dokonce do půlky těla nazí, ačkoli se mohou uchýlit do stínu domů. 3) Nemohu ovšem tolerovat prvních 40 minut totální nudy. Pokračování ostatně nebylo o moc lepší. 4) Lze ocenit, že film vůbec vznikl vzhledem ke kontextu doby a samozřejmě krásu Karakumské pouště. ()

Martin741 odpad!

všechny recenze uživatele

Priserna nuda o tom, ako idu vojaci africkou pustou niekedy v roku 1943. Vo filme sa stretnu cs. vojaci a nemecki vojaci. Pochopitelne, jazykova bariera neexistuje, vsetci hovoria plynule cesky, aj jeden herec slovensky Kvietik /Boxer a Smrt/ a..... nic, vsetci si dokonale rozumeju. Ucast Rudolfa Hrusinskeho /Spalovac Mrtvol/ som doteraz nepochopil. K tomu sa da napisat snad len velke LOL. A v ramci vojnovych filmov by som urcite dal vyssie Bielikove Vlcie Diery, Kapitana Dabaca, alebo Vavrov film Sokolovo. To uz radsej ani nespominam Michalkovov opus magnum Utomlonnyje Solntsem. 0 % ()

Galerie (14)

Zajímavosti (13)

  • Legionáři používají poválečný československý samopal ČZ 247. (Robur888)
  • Jiří Krampol o filmu říká, že jeho postava vojáka Kaisera byla nakonec z filmu z ideologických důvodů vystřihána a to přesto, že se jednalo o jednu z hlavních rolí, o čemž svědčí i titulek s jeho jménem, který je na samém začátku filmu. (sator)
  • Natáčením v poušti strávili filmaři 3 měsíce. (gogos)

Související novinky

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka

30.04.2006

Režisér a producent Václav Marhoul, jenž se svým scénářem filmu Tobruk inspirovaným knihou Stephena Cranea Rudý odznak odvahy uspěl v českém kole americké soutěže Hartley-Merrill Prize pro tvůrce z… (více)

Reklama

Reklama